زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: سلامت جنسی. برچسب‌ها: بازنشر.
رابطه ی جنسی و بدنسازی

رابطه ی جنسی و بدنسازی

برای بسیاری از کسانی که بدنسازی را یا به صورت حرفه ای و یا به صورت معمول پیگیری می کنند، یکی از سوال های مهم این است که تاثیر رابطه جنسی و همچنین خودارضایی بر فرآیند عضله سازی آنها چگونه است؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید تمامی مکانیزم رابطه ی جنسی و از آن مهمتر تاثیر ارضاء شدن مردان بر سطح آمادگی بدن را بدانیم که در این مطلب از تک پزشک به صورت جامع به آن خواهیم پرداخت.


تاثیر رابطه جنسی بر بدن

آیا رابطه ی جنسی سالم می تواند سیستم ایمنی بدن شما را بهبود بخشد؟ آیا رابطه ی جنسی سالم می تواندبه شما در ساخت عضلات بیشتر کمک کند؟

پاسخ این سؤالات قطعا بله است اما باید نکاتی نیز رعایت شود که در ادامه تک پشزک از زبات متخصصین برای شما بازگو خواهد کرد.

به طور کلی داشتن فعالیت جنسی درست و صحیح می تواند عملکرد سیستم ایمنی، سلامت روان و شرایط زندگی را بهبود ببخشد. اما همیشه داشتن روابط بدون قاعده و ناصحیح می تواند نتایجی بسیار مضر مانند؛ آسیب جسمی و روانی و بیماریهای مقاربتی و غیره به همراه داشته باشد.

برقراری رابطه جنسی صحیح می تواند عملکرد سیستم ایمنی را تا حدود زیادی ارتقا دهد، اما از طرف دیگر داشتن رابطه ی جنسی ناصحیح می تواند عملکرد سیستم ایمنی را مختل کرده و سطح آنابولیک و آندروژنی را کاهش دهد که سبب تحلیل عضلات خواهد شد.

  1. رابطه جنسی و عملکرد سیستم ایمنی بدن

تحقیقات اخیر نشان می دهد که داشتن رابطه ی جنسی و نوسانات هورمونی ناشی از آن سبب افزایش پرولاکتین و آدرنالین و تقویت بدن در برابر سرطان می شود.

این اولین تحقیقی است که درباره ی تاثیر بسیار مثبت انزال بر سیستم ایمنی ارائه شده است و داده های بسیار مهمی را در اختیار همگان قرار می دهد.


  1. تاثیر رابطه ی جنسی بر سطح دوپامین و آدرنالین

رابطه ی جنسی باعث آزادسازی مقادیر زیادی از دوپامین می شود که یک انتقال دهنده ی عصبی است که در سنتز و ترشح اپی-نفرین ( آدرنالین ) بسیار موثر است.

افزایش ضربان قلب که بر اثر تحریک جنسی به وجود می آید به علت تاثیر دوپامین در ترشح آدرنالین است.

دوپامین را اصطلاحا هورمون “حس خوب” نیز می نامند و علت آن این است که در بسیاری از اعتیادها و همچنین لحظات بسیار عالی دوپامین در بدن بالا می رود و این موضوع می تواند سبب آن شود که دوپامین زمینه ساز برخی انحرافات جنسی بشود.


  1. رابطه ی جنسی و سرطان پروستات

سرطان پروستات حدود 70 درصد از مردان بالای 65 سال را ممکن است به خود درگیر کند.

پیش از تحقیقات علمی که اکنون در دسترس است، باور بر این بود که تعداد انزال ممکن است تاثیر مستقیم بر احتمال ابتلا به سرطان پروستات داشته باشد.

حال آنکه بر اساس تحقیقات جدید نشان می دهد که افزایش انزال سبب کاهش خطر ابتلا خواهد شد.

علت هم این است که با انزال و پاک کردن پروستات از موادی که ممکن است به DNA آن ها آسیب رسیده باشد احتمال ماندن سلول هایی که شانس ابتلای فرد به سرطان را زیاد می کنند، بسیار کم خواهد شد.


  1. رابطه ی جنسی و سلامت قلب

سلامت قلبی برای انجام فعالیت های ورزشی بسیار ضروری است، زیرا قلب خون تمیز را به قسمت های حیاتی و عضلات بدن می رساند و سبب خواهد شد که عضله همیشه قوی و زنده بماند.

عملکرد ضعیف قلب می تواند سبب کاهش استقامت، اختلال در عملکرد و رشد عضلات شود.

حال جالب توجه است که چاقی بزرگ ترین مشکل سلامت در ایالات متحده است و 61% از بزرگسالان آمریکا به چاقی مبتلا هستند که 15 درصد این افراد چاقی مفرط دارند.

یکی از مهم ترین عوارض چاقی، تاثیر منفی آن بر سلامت قلب است، زیرا چربی اضافی بدن و افزایش سطح تری گلیسیرید خون می تواند منجر به فشار خون بالا، دیابت و بیماری های قلبی عروقی شود.

از این رو باید بدانید که خوشبختانه، تحقیقات نشان می دهد که تحریک جنسی و داشتن رابطه ی جنسی سالم می تواند باعث تحریک آدرنالین و چربی سوزی شود.

آدرنالین برای دریافت انرژی به بافت چربی وارد می شود و این خود دلیلی بر آن است که چرا داشتن رابطه ی جنسی باعث لاغری می شود.


حال وظیفه ی تستوسترون چیست؟

تستوسترون مسئول رشد عضلات است و رشد عضلات در نبود تستوتسرون اتفاق نخواهد افتاد. در نتیجه، ورزشکاران برای افزایش سطح تستوسترون بسیار مشتاق هستند و همیشه به دنبال آن می گردند.

ورزشکاران ممکن است انواع گیاهان، ویتامین ها، مواد معدنی، هورمون ها، پروستروئیدها و حتی استروئیدهای غیرقانونی را مصرف کنند تا سطح تستوسترون خود را تقویت کنند.

مکمل های تغذیه ای در تغییر سطح هورمون مؤثر هستند، اما بسیاری از آنها با گذشت زمان، کارآیی خود را برای مصرف کننده از دست می دهند، زیرا بدن تولید طبیعی مواد خود را به عنوان پاسخ به نفوذ مواد بیرونی (اگزوژن) تنظیم می کند.

رشد عضله می تواند در صورت وقوع این حالت برای بدن شما حتی با مصرف مکمل متوقف شود.

بالا بردن سطح تستوسترون به طور طبیعی با داشتن تغذیه مناسب و رعایت اصول برای داشتن رابطه ی جنسی حاصل می شود.

تحقیقات چه می گویند؟

محققان چینی مطالعه ای را در سال 2003 انجام دادند و بیست و هشت داوطلب مرد را برای جلوگیری از انزال برای مدت زمان یک هفته مورد آزمایش قرار دادند.

شرکت کنندگان روزانه مورد آزمایش تستوسترون قرار می گرفتند و این تحقیق نخستین تحقیق علمی برای اندازه گیری این هورمون در مردان بود که نتایج بسیار شگفت آوری را در پی داشت.

محققان دریافتند که عدم انزال تا شش روز هیچ تاثیری بر مقدار سرم تستوسترون ندارد و در روز هفتم این مقدار به 145.7 درصد سطح اولیه خود می رسد و سپس در روز هشتم به شکل بسیار عجیبی افت خواهد کرد.

بر اساس این تحقیق تستوسترون در روز هشتم به علت بازخورد منفی ترشح هورمون رنگدانه ای (لوتئین کننده) کاهش یافته است.

این هورمون برای تولید تستوسترون بسیار ضروری است و میزان تستوسترون آزاد را تعیین می کند. سرکوب این هورمون باعث کاهش سطح تستوسترون و بازگشت آنها به مقدار اولیه می شود.

این مطالعه نشان داد که زیاد بودن فعالیت جنسی و انزال بر میزان تستوسترون تأثیر قطعا منفی ندارد.

آیا خود ارضایی و رابطه جنسی بر ورزش بدنسازی تاثیر منفی می گذارد؟


خودارضایی و رشد عضلات!

تا این جای این مطلب تک پزشک برای شما توضیح داد که داشتن رابطه ی جنسی صحیح می تواند بسیار در رشد عضلات برای افرادی که مشغول بدنسازی هستند، مفید باشد. اما سوالی که شاید ذهن بسیاری را در گیرکند این است که آیا خود ارضایی هم به همین شکل خواهد بود؟

در این باره بایدگفت که نظرات مختلفی در این مورد وجود دارد اما از دیدگاه پزشکی و روانشناسی به این قضیه بنگریم، خودارضایی افراط گونه می تواند نه تنها با تغییر در سطح تستوسترون، بلکه با ایجاد حس ناتوانی و ناامیدی باعث سرخوردگی و کاهش  تمرکز ورزشکار شود.

بسیاری هم معتقدند که برای کنترل سطح تستوسترون خود به این موضوع نیاز دارند. فرآیند ارگاسم می تواند برای شما سبب افزایش انرژی بشود و در فرد دیگر این موضوع باعث کاهش انگیزه و خستگی و ناتوانی باشد.

تمامی این داده ها و تحقیق های علمی برای رعایت اصول در هر زمنیه ای است و باید بدانید که افراط در هر موضوعی می تواند فرایند رشد عضله ی شما را مختل کند.

کمبود خواب، کمبود ویتامین، تغذیه ی نامناسب و .. همگی دلیل های کافی برای رشد نکردن و ایست عضلانی شماست که باید از بین بروند.

خود ارضایی و  تستوسترون

در این باره باید گفت که بر اساس همان تحقیقات ذکر شده، پس از 6 روز میزان این هورمون به بالاترین سطح خود می رسد که در صورت عدم انزال کاهش شدیدی خواهد کرد اما باید بدانید که داشتن رابطه ی جنسی فقط تخلیه ی تستوسترون نیست و فواید بسیاری دارد که می توانید در فواید رابطه ی جنسی برای زوجین بخوانید.

پس باید بدانید که خود ارضایی را می توان فقط از منظر تخلیه ی تستوسترون در زمان صحیح مطالعه کرد و در غیر این صورت می تواند حتی بسیار مضر هم باشد.

همچنین بخوانید: چگونه خودارضایی را ترک کنیم؟

بهترین راهکارها برای ورزشکاران

براساس آخرین تحقیقات علمی پیرامون تمایلات جنسی و رابطه جنسی مربوط به عملکرد فیزیولوژیکی، در ادامه تک پزشک برای شما بهترین راهکارها را برای داشتن بدنی سالم و همچنین داشتن رابطه ی جنسی مناسب آورده است:

1. از آنجا که سطح تستوسترون در حضور سطح انسولین به حداقل می رسد، وعده غذایی قبل از تمرین باید از لیپیدها و پروتئین تشکیل شود که هر دو تأثیر ناچیز در سطح انسولین دارند.

2. تحقیقات نشان می دهد که سطح تستوسترون با پاسخ به محرک های جنسی افزایش خواهد یافت. به همین دلیل ورزشکار می تواند با داشتن رابطه ی جنسی و داشتن تمرین ورزشی مناسب از هردوی آن ها منفعت ببرد.

بهتر آن است که داشتن رابطه ی جنسی پیش ار ورزش باشد تا از افزایش تستوسترون نیز بهره ببرید.

3. بعد از انجام تمرین ورزشی، بهتر است که ورزشکار نوشیدنی های حاوی پروتئین مصرف کند که به همراه تخم کتان یا روغن زیتون مصرف شود. چربیهای موجود در این دو، نفوذ به دیواره سلولی توسط هورمونهای جنسی را تسهیل می کنند.

4. مناسب ترین حالت این است که پس از یک ساعت از تمرین ورزشکار به ارگاسم برسد، زیرا باعث افزایش سطح طبیعی سلول های قاتل (سلول های طبیعی بدن برای مقابله با سلول های سرطانی) می شود که در مقابله با سرطان بسیار مفید هستند.

بنابراین عملکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش داده و سرعت بهبودی بدن را در صورت بروز هر مشکلی افزایش خواهد داد.

5. حال اگر شما تصمیم بگیرید که انزال را به مدت هفت روز به تاخیر بیندازید تا به بیشترین سطح تستوسترون برسید، باید بدانید که حتما باید در روز هفتم این کار صورت بگیرید تا از سرکوب منفی هورمون LH در روز هشتم جلوگیری شود.

نوسانات طبیعی تستوسترون با ورزش و تغذیه درست از نظر هورمونی قابل تغییر است. اگر تغذیه یا ورزش نامناسب باشد و سطح انسولین و استروژن بالا رود، تستوسترون، GH و IGF-1 تحت تأثیر نامطلوب قرار گرفته و رشد عضلات مهار می شود.

همچنین بخوانید: رابطه بدنسازی با غرایض جنسی

سخن آخر:

رابطه جنسی بخش جدایی ناپذیر از زندگی انسان است.

تاکنون علم پزشکی تحقیقات زیادی بر روی این موضوع انجام نداده است، ولی با این وجود تاثیر رابطه ی جنسی بر سیستم ایمنی اثبات شده است.

علم فقط در حال حاضر در حال درک تأثیر فعالیت جنسی بر پاسخ ایمنی و مشخصات هورمون است، اما بسیار واضح است که قوای جنسی زیربنای کلیه رفتارهای انسانی است و عملکرد صحیح جنسی می تواند سلامت جسمی را بهبود بخشد.

همانگونه که در بخش بهترین راهکارها برای شما آمد، می توان با عمل به این شیوه از بدنسازی خود لذت ببرید و رابطه ی جنسی سالمی نیز داشته باشید.

منبع: bodybuilding
منبع عکس: اینجا
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید