زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: دیابت.

چگونه به جنگ دیابت برویم؟

دیابت جزو آن دسته از بیماری هایی است که اگر به آن رسیدگی نشود منجر به آسیب های جدی و در نهایت مرگ فرد می شود. ایا دیابت درمان دارد؟

علائم بیماری دیابت چیست؟

بیماری دیابت نوع 2 از بیماری‌های غیرواگیری است که در سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای داشته است؛ اما به‌ دلایلی اغلب افراد از ابتلای خود به دیابت بی‌اطلاع هستند و همین امر باعث بروز عوارض این بیماری می‌شود.

عوارض مزمن بیماری دیابت با مقدار بالای گلوکز خون ارتباط مستقیم دارد؛ افزایش قند خون موجب اتصال غیر آنزیمی گلوگز به پروتئین‌ها در داخل و خارج سلول می‌شود.

افرادی که به مدت طولانی بیماری دیابت دارند، دچار نارسایی کلیوی، آسیب چشمی، نارسایی دستگاه قلب و عروق و نارسایی سیستم عصبی مرکزی می‌شوند و با توجه به عوارض مختلف، این بیماری درمان مناسبی را نیاز دارد.

وی درمان‌های قابل دسترس برای دیابت نوع دو را شامل تغییر سبک زندگی با ورزش، تغذیه، داروهای خوراکی و انسولین معرفی کرد و افزود: درمان سنتی دیابت نیز با استفاده از برخی گیاهان یا عصاره‌های گیاهی در سراسر جهان شناخته شده است.

این کارشناس ارشد تغذیه اضافه کرد: دارچین از دسته گیاهان دارویی است که به نظر می‌رسد در درمان و مهار دیابت نقش مهمی داشته باشد. دارچین گیاهی معطر و مطبوع است و بر اساس نظر تعدادی از محققان، اثرات ذاتی انسولینی داشته و توان انسولینی آن بیش از 20 برابر هر ماده دیگر است.

شفیعی گفت: یکی از اجزای فعال مشتق شده از دارچین، پلیمری به نام “متیل هیدروکسی کالکون” است که شبیه انسولین عمل کرده و عمل انسولین را تقلید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه دارچین باعث افزایش برداشت گلوکز به وسیله فعال کردن گیرنده انسولینی و افزایش سنتز گلیکوژن می‌شود، افزود: به دلیل آن که انسولین نقش کلیدی در متابولیسم چربی را دارا است، مصرف دارچین باعث بهبود در متابولیسم چربی در محیط بدن می‌شود. سطح بالای مواد آنتی اکسیدان موجود در دارچین سبب می‌شود تا این گیاه به عنوان محافظ سلول در برابر آسیب‌های شیمیایی شامل سموم محیطی، کاهش دادن پراکسیدهای لیپیدی و محافظت کبد در برابر انواع استرس‌ها عمل کند، به این ترتیب دارچین در بهبود وضعیت‌های آنتی اکسیدانی در افراد چاق مبتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی و سندرم متابولیک می‌تواند نقش موثری ایفا کند.

چگونه به جنگ دیابت برویم؟

کارشناس ارشد تغذیه بیان کرد: با توجه به مطالعات انجام شده، استفاده از دارچین به عنوان یک مکمل، هم قند خون ناشتا را کاهش می‌دهد و هم سبب کاهش سطح قند خون پس از خوردن غذا می‌شود. همچنین پاسخ به انسولین را بهبود می‌بخشد. دارچین می‌تواند تاثیر مهمی بر کاهش عوارض کلی ناشی از دیابت نوع دو داشته باشد.

شفیعی گفت: فرد مبتلا به دیابت برای شروع استفاده از دارچین به عنوان یک مکمل در کنار دارو، باید با پزشک متخصص خود مشورت کند و به هیچ وجه داروی خود را خودسرانه قطع نکند و تمام مراحل درمان را زیر نظر پزشک انجام دهد.

فیبر خوراکی به مقابله با دیابت کمک می کند

بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف فیبر خوراکی به باکتری‌های روده کمک می‌کند تا با بیماری دیابت مقابله کنند.

در این بررسی آمده است تغییر در رژیم غذایی و مصرف فیبر خوراکی بیشتر به انواع خاصی از باکتری‌های روده کمک می‌کند تا علائم دیابت را کاهش داده و به کاهش وزن کمک کنند.

اغلب دیابت نوع دو بیماری سبک زندگی شناخته می‌شود. در بسیاری از موارد با تغییر در عاداتی همچون سطح فعالیت‌های بدنی و رژیم غذایی می‌توان از بروز آن پیشگیری کرد. این بیماری بر سطح گلوکز بدن تاثیر گذاشته به گونه‌ای که گلوکز به درستی تنظیم نمی‌شود و بر اثر آن به اندام‌ها و بافت‌های بدن آسیب وارد می‌شود.

هورمون عامل این نارسایی انسولین است. بدن مبتلایان به دیابت نوع دو مقدار کمی از این هورمون را تشرح کرده یا به اندازه کافی به آن واکنش نشان نمی‌دهند.

پیشگیری از ابتلا به این بیماری هدف نهایی است اما برای مبتلایان، کنترل آن حیاتی است. در سال‌های اخیر باکتری‌های روده و نقش آنها در کنترل دیابت مورد بررسی قرار گرفته است.

مطالعات انجام شده در گذشته نشان داد افرادی که فیبر خوراکی بیشتری مصرف می‌کنند کمتر در معرض دیابت نوع دو هستند. همچنین رژیم غذایی سرشار از فیبر به کاهش سطح گلوکز ناشتا در مبتلایان به دیابت کمک می‌کند. هر چند واکنش بدن افراد به این نوع از تداخل غذایی متغیر است.

اخیرا متخصصان علوم پزشکی در آمریکا به مطالعه دقیق‌تر رابطه فیبر، دیابت و باکتری روده پرداختند.

به گزارش مدیکال نیوزتودی، طبق مشاهده آنها، رژیم غذایی سرشار از فیبر موجب کاهش میانگین سطح گلوکز خون و افت سریع‌تر گلوکز ناشتا می‌شود.

منبع: ایسنا

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید