زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: سلامت جنسی. برچسب‌ها: بازنشر.

نکاتی مهم درباره پرده بکارت که دختران باید بدانند

پرده بکارت غشایی نازک است که در انتها و پایین واژن خانم ها باکره قرار گرفته است. وقتی که خانم ها برای نخستین بار رابطه جنسی را با مردی شروع می کنند، سر آلت تناسلی به این غشاء فشار وارد می کند و باعث پاره شدن آن می گردد. این پاره شدن پرده بکارت باعث خونریزی جزیی خواهد شد.

پرده بکارت تازه متولدین بنظر ضخیم و سفت می رسد ولی بعد ازمدتی بیشتر بافت پرده ای نازک می شود و دهانه بازتر می گردد.

در واقع پرده بكارت (هایمن) لایه ای از جنس پوست  است كه تمام یا قسمتی از دهانه واژن را می پوشاند. این پرده بکارت انواع مختلفی دارد که در ادامه مطلب با تک پزشک بیشتر درباره ی آن می خوانید.


پرده بکارت به چه معناست؟

درپزشکی یونان قدیم ،کلمه “hymen” تکرارشده است. ارسطو می گوید hymen of heart /پرده قلب ،پرده روده ،پرده مغز.

ازنظر ارسطو و یونانیها پرده بکارت کم وبیش یک پوسته یا غشاء است. پرده بکارت کلمه یونانی است به معنای غشاء یا پوسته.

پرده بکارت یک بافت نازک و ظریف متصل به دیواره واژن است. معمولا شبیه یک ریشه ازبافت در اطراف مدخل واژن میماند، هیچ بافتی درکل آن را دربرنگرفته است.

بعد ازدوره جنینی ،قطر پرده بکارت (اندازه حلقه پرده)تا تقریبا” ۱mm می شود.

اسامی دیگر:

پرده بکارت به گیلاس، پرده دوشیزگی، تاج واژن، پوسته واژن یا راس دوشیزگی، هم معروف است.


دوشیزگی چیست و به چه معناست؟

درقرن دهم ابوعلی سینا ایرانی اولین کسی بود که فرضیه وجود یک حلقه پوستی در مدخل واژن را عنوان کرد واینکه با اولین مقاربت ازبین میرود. پرده بکارت درنهایت درسال ۱۵۴۴ توسط آناتومیست مشهور آندرس وسالیوس در طی کالبدشکافی تایید شد.

مردم شناسان (متخصصین مردم شناسی) مطمئن نیستند که ازکجا فرضیه دوشیزگی آغازشد. برخی عقیده دارند ازهمان دوره ناندرتالها آغازشده است.

پرده بکارت نقش بسیارمهمی در تاریخ و گذشته بازی میکند. با تولد کودک آغازمیشود، یک قداست است، منبعی از صداقت خانواده، یک مرز بین گناه و پاکی و راهی برای کنترل رفتار یک زن/خانم/دختر.

در برخی قبایل استرالیایی ، یک زن سالخورده می تواند یک هفته قبل از ازدواج پرده بکارت عروس را پاره کند. اگر پرده قبلا از دیواره واژن جدا شده باشد زن مورد رسوایی در ملاء عام، شکنجه و گاهی مرگ قرارمیگیرد. گرچه این پرده می تواند بدون مقاربت و نزدیکی کاملا کش بیاید.

پرده بکارت می تواند در حین ورزش، استفاده از تامپون، یا بی هیچ دلیل پاره شود. بر طبق یک نظریه ی قدیمی، ورزش هایی مانند اسب سواری و دوچرخه سواری نیز می توانند باعث پاره شدن پرده بکارت شوند که البته درستی این نظریه هنوز نامشخص است.

پزشکان در قرن ۱۶ و ۱۷ حضور و فقدان پرده بکارت را بعنوان گواهی از بیماریهای جسمانی، مطرح کردند (هیستری یا روان پریشی زنانه).

طبق اینها پزشکان معتقدند بیماری رحم قابل درمان نیست و منجربه مرگ می شود. گرچه، پرده بکارت یک نشانه مناسب از ورود واژنی هست اما، پزشکان میتوانند ردی از رابطه جنسی یا سکس ازطریق ازمایش پیداکنند. برای یک زن توجه و مراقبت پزشکی بعد از رابطه جنسی بسیار حساس است.

در یک پرده بکارت جدا شده از واژن نشانی از دوشیزگی نیست و نمی تواند نبود دوشیزگی را ثابت کند. مفهوم دوشیزگی یک معنی پوچ است. وقتی پرده پاره می شود حین اولین مقاربت یا هرزمان دیگر ممکن است خونریزی خفیف یا درد یا هردو طبیعی باشد. بعضی زنان هیچ رضایت یا خونریزی را تجربه نمیکنند.

یک زن می تواند با وجود پرده بکارت سالم  و ورود آلت مذکر هم باردار شود. اگر اسپرم به لبه یا ناحیه واژن وارد شود میتواند به داخل واژن وارد و موجب بارداری شود.

یک محقق می گوید پرده بکارت مانند یک چارچوب در ورودیست که نشان میدهد کجا ورود و کجا خروج آغاز میشود. هیچ چیز نمیتواند بدون عبور از چارچوب در وارد شود.


همچنین بخوانید: روش تست سلامت پرده بکارت

شکل پرده بکارت

حلقه پرده بکارت بعنوان یک نشان در بررسی پرولاپس اندام تناسلی (POP) استفاده می شود، که اغلب روش سنجش کیفی پرولاپس اندام تناسلی بکاربرده می شود. هریک از سه نقطه کمی دررابطه با حلقه پرده بکارت بعنوان یک نشان واژنی ثابت درنظر گرفته می شوند.

حلقه پرده بکارت موجود درمحل باید از اشکال طبیعی پرده بکارت که ممکن است شامل خرده ها، بریدگی ها و تگ ها باشند، متمایز بشود.

اگر لبه های پرده بکارت نرم و بدون انقطاع باشد درنیمه پایین و جلو ، احتمالا پرده طبیعی است. واژن و قسمتهایش ازجمله پرده بکارت و حلقه هایش دارای زیبایی و تنوع هستند.

پرده بکارت متشکل است از بافت رابط کلاژن و قابل انعطاف، و هم سطح داخلی و هم خارجی با epithelium چینه چینه پوشیده شده است. لبه های این بافت بسرعت قابل جمع شدن است.

در زنان باردار، epithelium پرده بکارت ضخیم است و این بافت غنی از گلیکوژن است. تغییرات ایجادشده در پرده ازبدو تولد معمولا قابل تشخیص است.

Hymenotomy اشاره دارد به برش بافت پرده بکارت درطی تولد.

برخی پزشکان دریافتند: که یک پرده بکارت ضخیم در مرکز افت پیداکرده است و با دیواراندام همسطح می شود، و دربرابر ترمیم مقاومت نشان می دهد.


خونریزی پرده بکارت

یک مطالعه آشکارمی کند که تنها ۴۳% از زنان طی مقاربت خونریزی دارند. خونریزی نشانه داشتن یا پارگی پرده بکارت نیست.

دانشمندان معتقدند که اکثر خانم ها دارای یک پرده بکارت هستند. تنها حدود ۰٫۰۳% خانم ها بدون پرده قابل رویت متولد می شوند. چون پرده بکارت مانع بزرگی واژن می شود و نبود آن سبب بزرگی یا تغییر شکل واژن می شود.

خونریزی در حین اولین مقاربت ضرورتا دلیل بر پارگی پرده بکارت نیست. مفهوم اولین خون میتواند بدلایل زیر باشد:

  1. سفتی ماهیچه های واژن
  2. عدم انعطاف کافی
  3. ورود سخت و خشن
  4. یا سایش واژنی

که به خونریزی پرده ربطی ندارد، باشد. بنابراین فقدان خونریزی در بار اول دلیل بر عدم پارگی نیست یا اینکه پرده بکارت پاره شده است. بنابراین، تگ های پرده ای ممکن است حالت پرده طبیعی باشد.


همچنین بخوانید: رابطه جنسی اول و پارگی پرده بکارت

حلقه بکارت مصنوعی

Hemenorrhaphy یا hymenoplasty عامل نگهدارنده تگ های پرده بکارت هستند مشابه با پرده اصلی، نتیجه نهایی سبب خونریزی در طی مقاربت است، که دوشیزگی در جوامعی که اولین باراول مقاربت مهم میدانند.

این عمل، یک جراحی ضروری ساده است که باعث ساخت مجدد می شود. این عمل در فرانسه، آلمان و انگلستان متداول است. زنان میخواهند با حفظ پرده شان به شرایطی برگردند که هرگز نداشتند، و بسیاری از پزشکان اینکار برای کمک روانی به بیمار انجام می دهند.

درسال ۲۰۰۹ یک رهبر مذهبی در قاهره فراخوانی برای مجازات افرادی که از پرده مصنوعی استفاده می کنند داد و  اینکار را غیراخلاقی خواند.

پرده بکارت معمولا بطور کامل مدخل واژن را می پوشاند، تا سبب شود خون مقاربت از بدن خارج شود. پرده بکارت مصنوعی “joan of Arc Red” یک پرده مصنوعی است. کپسول خون مصنوعی joan of Arc Red پرفروش ترین پرده بکارت در چین است.


همچنین بخوانید: ترمیم پرده بکارت

پرده بکارت در حیوانات

خوکهای گینه ای (همستر) مانند دیگر پستانداران پرده بکارت دارند. دیگر پستانداران مانند موش کورها، والهای دندان دار، شمپانزه ها، فیل ها، موش خرماها، میمون پوزه دراز و فوک ها نیز پرده بکارت دارند.

در خوکهای گینه ای پرده تا زمان جفتگیری هست و بعد ازجفتگیری ازبین می رود درغیراینصورت پرده رشد کرده و تمام واژن را می بندد.

نکاتی مهم درباره پرده بکارت که دختران باید بدانند


انواع پرده بکارت

از۲۰۰هر زن، یک نفر دارای مجرای ورودی پرده مجرد بسیار کوچک استف طوریکه انگشت یا تامپون به سختی وارد می شود یا آنها کامل وارد نمی شوند. برای این افراد جراحی لازم است.

لبه های یک پرده بکارت دراندازه، رنگ و شکل متفاوت است. ممکن است شبیه یک گلبرگ رز، گل میخک، یک تکه برگ یا یک نیمه ماه باشد.

یک زن با سوراخ کوچک بکارت ممکن است دچار پرشدن واژن، رحم و احتمالا لوله های فالوپ شود، ولی بتدریج خون دفع شود.

درحالی که بعضی پرده ها خیلی نازک وسریع شکننده هستند، بعضی پرده های دیگر خیلی ارتجاعی هستند بطوریکه همچنان قوی و کاملا سالم در طی آزمایشات زنانگی یا حتی بعد ازتولد بچه، مشهود هستند.

تگ چیست؟

پس از پارگی پرده دایره ای صورتی رنگ کوچک در انتهای پایینی واژن باقی میماند که تگ نامیده می شوند. این تگ (بقایای بکارت)ممکن است به مرور در مقاربت باعث ایجاد درد شوند در اینصورت نیاز به تسهیل کننده سکس یا یک جراحی کوچک است.

مهمترین مشکل  پزشکی پرده بکارت سوراخ دار یا پرده با سوراخ ریز یا چند سوراخ کوچک یا یک پرده جدا (با چند لایه یا بافت) است.


همچنین بخوانید: لوبریکنت (ژل روان کننده جنسی) چیست؟
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید