زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


تست پرده بکارت توسط خود شخص و پزشک

نحوه تست سلامت پرده بکارت توسط خود شخص و پزشک
دسته‌ها: بیماری های زنان. برچسب‌ها: بازنشر.

تست سلامت پرده بکارت

نحوه معاینه پرده بکارت چگونه است؟ آیا معاینه پرده بکارت درد آور است؟ آیا خودمان می توانیم پرده بکارت را معاینه کنیم؟

این سوالات برای بسیاری از زنان وجود دارد و خیلی از دخترهای جوان در مورد پرده بکارت خود بسیار نگران هستند و می خواهند از سالم پرده بکارت خود اطمینان حاصل کنند.

در این مطلب از تک پزشک به شما راه های عملی خواهیم آموخت تا با استفاده از آن از سلامت پرده ی بکارت خود اطمینان حاصل کنید.


پرده بکارت «hymen» چیست؟

پرده بکارت بر خلاف تصور عمومی که فکر می کنند در داخل واژن است، دربخش خارجی اندام تناسلی و در ابتدای دهانه واژن قرار دارد و در بعضی از افراد دیدن پرده قابل رویت است و در بعضی دیگر از زنان قابل رویت نیست.

این پرده یک غشاء نسبتا نازک و الاستیک جذب‌دار است. در بیشتر پرده‌ها یک دهنه ۱ تا ۲ سانتی‌متر باز برای خروج خون هنگام عادت ماهانه وجوددارد.

اندازه بزرگی این دهنه و شکل آن در افراد گوناگون متمایز است، به طوری‌كه در بعضی دختران شکل یک حاشیه باریک دارد، اما در بعضی دیگر به صورت هلالی شکل بوده و تقریباً نیم دهنه واژن را می‌پوشاند.

همچنین بخوانید: انواع پرده بکارت

معاینه پرده بکارت از طریق خود فرد

همواره دقت کنید خود فرد توانا نیست که به درستی پرده بکارت خودرا ببیند و ضروری است که معاینه از طریق معاینه کننده ماهر انجام شود.

البته دقت داشته باشید با دقت به این‌که پرده بکارت یک قسمت از دستگاه تناسلی خارجی قلمداد میشود خود فرد فقط می تواند آنرا ببیند اما قضاوت در مورد سلامت یا عدم سلامت پرده به مهارت و تسلط نیاز دارد و در حیطه تخصص پزشکی است.

برای دیدن پرده بکارت میتوانید جلوی یک آینه بزرگ که به دیوار تکیه داده شده هست بنشینید و کف پاها را در دو طرف آینه به دیوار بچسبانید و دستان خودرا از زیر ران داخل ببرید.

بدین ترتیب که با بهره گیری از انگشت‌هاي میانی و اشاره یک دست و انگشت شست و اشاره دست دیگرتان دو لب فرج را دقیقاً باز می کنید و با استفاده از یک چراغ دستي یا چراغ خواب که محل استقرار آنرا قبلاً درست کرده اید نور را به آینه می‌تابانید تا نور به داخل واژن منعکس شود تا به خوبی قابل دیدن باشد.


معاینه پرده بکارت در پزشکی قانونی به چه صورتی است؟

معاینات زنان طبق معمولً روی یک صندلی مخصوص و در حالتی که به حالات لیتوتومی مشهور است انجام میشود. دراین حالت معاینه کننده به دستگاه تناسلی معاینه شونده تسلط کامل دارد و با بهره گیری از ابزار مخصوص می تواند معاینه خودرا انجام دهد.

معاینه باید از طریق شخص دیگری انجام شود و خود فرد قادر به انجام این معاینه نیست.

دقت داشته باشید معاینه پرده بکارت از طریق فرد متبحر باعث آسیب آن نخواهد شد. همینطور معاینات چندان پرده بکارت باعث آسیب به بازبینی پرده نمیگردد.

همچنین بخوانید: آیا با یک بار رابطه ی جنسی پرده ی بکارت از بین می رود؟

روش‌هاي جدید برای معاینه پرده بکارت

در دهه‌ ی جدید با مراجعه چندان دختران جوان به مراکز پزشکی قانونی برای اعاده حیثیت و انجام شکایت در مواردی مثل تجاوز، استفاده از روش‌هاي نوین برای تعیین نوع آسیب دیدگی پرده بکارت انجام میگیرد. یکی از این روشهای جدید کولپوسکپی است.

کولپوسکوپی چیست و چگونه انجام میشود؟

كولپوسكوپی آزمایشی است كه جهت معاینه لگن یا تست پاپ اسمیر و در سال‌هاي جدید در ارتباط با معاینه پرده بکارت مورد استفاده قرار می گیرد.

كولپوسكوپی در مطب پزشك صورت میگرد و طبق معمول 10 تا 20 دقیقه بطول می‌انجامد. این آزمایش در حالی انجام میشود كه فرد به كمر روی تخت خوابیده و پاهای خودرا جمع می کند.

پزشك یك اسپكولوم فلزی در واژن قرار میدهد. اسپكولوم كمك میکند دهانه واژن باز بماند تا از این طریق پزشك بتواند به سهولت دهانه رحم را بررسی نماید.

آنوقت پزشك ابزار بزرگنمایی خاصی بنام كولپوسكوپ را چند سانت داخل فرج قرار می دهد. نور چراغ این ابزار، داخل واژن را روشن میکند و پزشك از طریق لنز دوربین قادر به دیدن واژن می گردد.

جهت پاك كردن هر گونه مخاط، دهانه رحم و واژن با پنبه تمیز میشود. ممكن هست پزشك از محلول سركه یا سایر محلول‌ها جهت پاكسازی استفاده نماید.

در اینصورت، این امر منجربه بروز سوزش یا سوزن سوزن شدن خواهد شد. محلول كمك می کند بخش‌هاي مشكوك مشخص شوند.

آیا معاینه پرده بکارت دردآور هست؟

چون این معاینه طبق معمولً در افرادی انجام میشود که به علتی این کار را انجام می دهند و خود توانایی انجام آن را ندارند، به علت حساسیت منطقه مورد معاینه درد و اسپاسم ایجاد شود.

همچنین بخوانید: ترمیم پرده بکارت

علائم پرده بکارت سالم و پرده بکارت آسیب دیده

بطور کلی می توان از علائم زیر را برای تشخیص سالم بودن و یا آسیب دیدن پرده بکارت استفاده کرد. البته همه ی این علامت ها در همه ی افراد قابل مشاهد نیست.

روشهای تشخیص سلامت پرده

 • پرده بكارت قابل اتساع و دارای سوراخ بدون پارگی
 • مخاط مهبل ضخیم و چین دار و دارای چینهای روی هم خوابیده
 • خواب چین‌ها طبق معمول رو به دهانه مهبل است
 • مجرای مهبل باریك و عمق آن قابل رویت نیست.

معاینه با انگشت مقدور نیست و در اثر پافشاري به معاینه احتمال آسیب وجود دارد.

علائم پرده بکارت صدمه دیده

 • پرده بكارت شل و متسع و دارای سوراخ بدون پارگی
 • مخاط مهبل نسبتاً ضخیم و چینهای اندكی صاف‌تر و دارای چینهای جدا شده از هم
 • خواب چین‌ها نامنظم هست و به یك سو نیست.
 • مجرای مهبل باز و طبق معمول تا دو سوم آن قابل رویت است
 • قابل معاینه با انگشت هست و حتی باز كردن آن با اسپكولومهای ظریف مقدور هست و آسيبی به مخاط وارد نمیشود.

تست دو انگشتی برای تشخیص رابطه

در این روش که در بسیاری از کشورهای جهان رواج داشته است، پزشک میزان سستی و گرفتگی عضلات واژن را با انگشت آزمایش می کند که به ” تست دو انگشتی” مشهور است.

به این صورت است که، پزشک انگشت خود را داخل واژن می کند و با آزمایش میزان سستی عضلات واژن می تواند نظر دهد که زن، رابطه جنسی داشته است یا خیر.

با این وجود، موثر بودن این روش توسط پزشکان و مخالفان آزمایش بکارت مورد تردید قرار گرفته است، زیرا سستی واژن و عدم وجود پرده بکارت هم می تواند ناشی از عوامل دیگری باشد و اینکه “آزمایش دو انگشت” بر اساس مشاهدات ذهنی انجام می شود.

همچنین بخوانید: نکاتی مهم درباره پرده بکارت که دختران باید بدانند
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


2 دیدگاه

 1. سلام ببخشید من نمی دونستم پرده بکارت داریم اصلا دخترا موقع پریود تو حموم مثلا با دست میشستم یا آب رو با فشار باز میکردم الان که فهمیدم رفتم ماما گفت پاره نشده ولی شله ولی اینم بگم عفونت دارم و شدید ترشحات زیاد گفت میتونه بخاطر این ترشخات هم باشه خودشم سوراخش کوچیچه و لصلا انگشت داخلش نمیره یعنی به من گواهی سلامت میدن؟

 2. سلام خسته نباشید خواستم ببینم اگ فرد به سن قانونی یعنی ۱۸ سال نرسیده باشه هم میشه معاینه بشن یا ن
  و اینکه آیا معاینه مقعدی هم ممکنه انجام بشه؟ لطفا جواب بدید خیلی درگیر این موضوعم

نظر خود را بیان کنید