زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: بیماری های زنان. برچسب‌ها: بازنشر.

چرا زنان دچار درد رحم می شوند و چه درمانی دارد؟

هر نقطه از بدن شما که درد بگیرد به منزله یک هشدار می باشد. حالا چه این هشدار جدی نباشد و چه جدی باشد باید شما در پی علل آن باشید. شایان ذکر است که درد در ناحیه لگن با توجه به سن و زمانی که بروز می کنند دسته بندی می شوند و درمانهای مربوط به خود را دارند. در ادامه علل درد در نواحی لگن و رحم را بررسی خواهیم کرد.

علت درد رحم چیست؟

 • یکی از دلایل درد رحم رسیدن به بلوغ و قاعدگی می باشد . معمولا قبل از شروع این دروه ، درد در بدن ایجاد می شود و با اتمام رسیدن آن نیز درد پایان پیدا می کند و در خانم های یائسه این عامل دلیل بر درد رحم نمی تواند باشد . دلیل این درد بیشتر تغییرات هورمونی بدن و فشار بر دهانه رحم برای خارج شدن خون آلوده می باشد .
 • عفونت های موجود در رحم و ناحیه مثانه گاهی سبب ایجاد این درد می شود که با مراجعه به متخصص انجام آزمایش میتوان تشخیص داد و درمان آن معمولا انتی بیوتیک می باشد که طبق تجویز متخصص باید استفاده شود .گاهی شدید شدن این عفونت ها حتی می تواند لوله های رحمی را نیز درگیر کند و موجب التهاب لوله های رحمی شود و علائم آن می تواند درد همراه با تب باشد .
 • گاهی ممکن است چسبندگی ناشی از جراحی های انجام شده در این ناحیه مانند جراحی سزارین، آپاندیسیت و هیسترکتومی سبب در شود که معمولا برای درمان ان یا از جراحی و یا از لاپراسکوپی استفاده می شود.
 • ملتهب شدن رحم و سرویکس ناشی از عفونت داخل واژن که به ان سرویسیت می گویند نیز ممکن است سبب درد ناحیه رحم شود که زخم های مخملی ماندد در قسمت دهانه سرویکس ایجاد می شود . معمولا با انجام پاپ اسمیر و مطمئن شدن از نوع ان بیماری میتوان با مصرف انتی بیوتیک مشکل را درمان کرد .
 • وجود فیبوم گاهی سبب درد زیر شکم و رحم می شود که خود فیبروم نوعی توده خوش خیم است که انواع مخختلفی دارد و معمولا درمان ان خیلی خاص نیست مگر در صورت بزرگ بودن بیش از حد ان که تمام فضای رحم را اشغال کرده باشد ناچارا از جراحی برای خارج کردن ان یا تمام رحم (هیسترکتومی ) استفاده شود . بهترین راه تشخیص فیبروم انجام سونوگرافی می باشد .
 • وجود بیماری آندومتریوزنیز می تواند تولید درد رحم کند که در واقع در این بیماری در سیکل قاعدگی خون وارد لگن می شود و ایجاد درد می کند .در مان انن از طریق بستن مجرایی است که خون وارد لگن می شود .
 • توده های تخمدانی مانند کیست ها که توده هایی خوش خیم می باشند و توده های بدخیم . معمولا این توده ها در هر سنی ممکن است به وجود بیایند و درمان انها متفاوت است . گاهی خودن داروهایی مانند قرص های ضد بارداری و گاهی نیز جراحی موثر می باشد .
 • در زمان تخمک گذاری نیز ممکن است خانم ها دچار درد رحم شوند که با سپری شدن این زمان بصورت طبیعی این درد از بین می رود .
 • افتادگی رحم که به ان پرولاپس نیز می گویند . معمولا زایمان و یا کهولت سن باعث ایجاد این عارضه می شود. در واقع در این بیماری عضلات نگدارنده رحم شل می شود و رحم دچار افتادگی می شود .گاهی با تمرین و فعالیت های بدنی و در درجات شدیدتر با جراحی این عارضه برطرف می شود و درد ناشی از ان بهبود می یابد.
 • در برخی از مواقع بروز یبوست باعث بروز درد می باشد که بهترین راه خوردن مواد غذایی ملیعن و فیبردار است و انجام حرکات ورزشی و پیاده روی .
 • خیلی از موارد نیز درد ناشی از بارداری است و این درد کم و بیش تا اخر دوره بارداری و فارغ شدن مادر ادامه خواهد داشت .
 • در برخی از موارد این درد ها ناشی از استرس و اضطراب است و درمان ان از طریق راه های روان شناختی و روان درمانی می باشد.

منبع: دکتر برتر

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


2 دیدگاه

 1. سلام…من نامزدم یه هفته قبل از مریضی ماهانش یه دردی رو قسمت رحم یا مثانش احساس میکنه که لحظه ایه وتموم میشه این مسئله سه هفتس که اتفاق میفته.دلیلش میتونه خطرناک باشه چرا اینجوری شده؟؟؟
  ممنون

 2. مهران منصورزاده در

  سلام خسته نباشد من خانممو رو بردم دکتر ک دکتر میگ رحم تو خیلی ضعیفه و رحمش هم اسیب چطور اون رو درمان کنیم

نظر خود را بیان کنید