زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


آنچه مردان باید درباره قاعدگی بدانند

اطلاعاتی کامل و جامع در مورد عادت ماهیانه خانم‌ها
دسته‌ها: بیماری های زنان. برچسب‌ها: بازنشر.
اطلاعاتی درباره ی پریود

اطلاعاتی درباره ی پریود

بیشتر افراد تصور می کنند که عادت ماهانه یا قاعدگی خانمها فقط نوعی خونریزی در ناحیه تناسلی است و پریود شدن به این معنا است که فرد حامله نیست. اما باید بدانید که موضوع به این سادگی هم نیست و قاعدگی مسئله ای بسیار پیچیده برای زنان است.

اگر این مقاله از تک پزشک را تا انتها بخوانید، منظور ما را متوجه خواهید شد.


تعاریفی که باید به همراه قاعدگی باید بدانید

این حقیقت را حتما میدانید که  خانم‌ها هر ماه دچار خونریزی می‌شوند که این پریود آنها است و این معنی را می‌رساند که زن باردار نیست.

اما مثل تمام موضوعاتی که به خانم‌ها مربوط می‌شود، این مسئله هم به همین سادگی نیست. گرچه شما هرگز قاعدگی را تجربه نخواهید کرد، ولی دانستن مسائلی که درون بدن خانم‌ها رخ می‌دهد، برای شما خالی از فایده نخواهد بود.


 1. قاعدگی فقط خون نیست

اگر خانم‌ها این قسمت را بخوانند، از سادگی مطلب ما تعجب خواهند کرد، اما اگر بدانند چه تعداد از مردها از محتویات قاعدگی اطلاع ندارند، شگفت‌زده خواهند شد. اگر در این مورد اطلاعات کافی را دارید، از این بخش صرفنظر کنید و سراغ قسمت بعدی بروید.

اگر می‌خواهید در این مورد بیشتر بدانید، خلاصه مطلب به این شکل است:

هر ماه، آندومتر، یا پوشش داخلی رحم زن دچار ریزش می‌شود. در طول چرخه قاعدگی یک خانم، این پوشش باد می‌کند و ضخیم می‌شود، تا خود را برای رشد یک تخمک بارور شده آماده کند.

اگر تخمکی بارور نشود، بدن زن نیازی به این بافت اضافی ندارد. در نتیجه، در زمان پریود که عموماً 2 تا 7 روز طول می‌کشد، آنرا دور می‌اندازد.


 1. زمان‌بندی تماس جنسی احتمال بچه‌دار شدن شما را افزایش می‌دهد

برای باردار شدن، تخمک یک خانم باید با اسپرم یک مرد برخورد داشته باشد. این اتفاق فقط در زمان تخمک‌گذاری، وقتی تخمک‌ها از تخمدان‌ها جدا می‌شوند، ممکن است.

زمان دقیق تخمک‌گذاری یک خانم به طول سیکل قاعدگی او، یا تعداد روزهای بین دو پریود متوالی، بستگی دارد. اگر او به طور متوسط یک سیکل 28 روزه داشته باشد، معمولاً حول و حوش روز چهاردهم تخمک‌گذاری می‌کند. (تست‌های بدون نیاز به نسخه وجود دارند که می‌توانند به تعیین زمان تخمک‌گذاری یک خانم کمک کنند.)

اما تخمک‌ها می‌توانند 48 ساعت پس از تخمک‌گذاری زنده بمانند، درحالیکه اسپرم توانایی زنده ماندن تا 72 ساعت پس از انزال را دارد.

پس اگر یک خانم در روز چهاردهم تخمک‌گذاری کند، هنوز می‌تواند در فاصله بین روزهای 11 تا 16 باردار شود.


 1. زن می‌تواند در زمان پریود باردار شود!

اگر فکر می‌کنید داشتن رابطه جنسی محافظت‌نشده در زمان قاعدگی ایمن است، اشتباه می‌کنید، چون تمام خانم‌ها سیکل‌های قاعدگی منظمی ندارند.

برای مثال، یک خانم با سیکل کوتاه می‌تواند مدت کمی پس از پریود شدن، تخمک‌گذاری کند. پس اگر در آخرین روز قاعدگی تماس جنسی داشته باشد، این احتمال وجود دارد که اسپرم تا زمان تخمک‌گذاری مجدد، درون رحم باقی بماند، و تخمک‌های موجود را بارور کرده و یک خانم را باردار نماید.

همچنین اگر سیکل‌ها نامنظم باشند، یک خانم شاید خونریزی ناچیزی که در زمان تخمک‌گذاری رخ می‌دهد را با شروع پریود اشتباه بگیرد، و اگر در آن فاصله زمانی، رابطه جنسی محافظت‌نشده رخ دهد، می‌تواند حاملگی را در پی داشته باشد.

اگر هنوز نمی خواهید فرزند داشته باشید، در هر بار تماس جنسی از یکی از روش‌های کنترل بارداری استفاده کنید، فارغ از اینکه همسرتان در حال قاعدگی است یا خیر.


 1. یک خانم می‌تواند در عین حامله بودن پریود شود.

اگر کاندوم در زمان تماس جنسی پاره شود، شما احتمالاً تا قاعده شدن خانم‌تان بی‌صبرانه منتظر می‌مانید تا خاطرتان آسوده شود. اما با استناد به این روش نمی‌توان اطمینان کافی را به دست آورد، زیرا یک زن با وجود پریود شدن می‌تواند هنوز باردار باشد.

داشتن یک پریود واقعی یعنی ریزش پوشش داخلی رحم که در زمان یک بارداری زنده غیرممکن است. اما شاید در طول یک حاملگی معمولی، خونریزی‌هایی مشاهده شوند که شبیه به یک قاعدگی هستند.

طبق یافته‌های یک تحقیق انجام شده در سال 2010 در چین، 24 درصد خانم‌های باردار خونریزی را در سه‌ماهه نخست گزارش دادند.

دلیل این مسئله می‌تواند کاشت تخمک بارورشده درون رحم یا تغییرات هورمونی مربوط به حاملگی باشد. اما این پدیده می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل جسمانی جدی، نظیر وجود مشکلاتی در جفت یا یک سقط جنین احتمالی باشد.

عادت ماهانه, پریودی


 1. گرفتگی عضلات واقعاً یک خانم را آزار می‌دهند

در یک تحقیق انجام شده در کشور ایتالیا بیش از 80 درصد خانم‌های جوان وجود دردهایی را در زمان قاعدگی گزارش دادند و در یک سوم آنها درد چنان شدید بود که موجب شد آنها از رخدادهای اجتماعی یا دیگر کارهای واجب‌شان بازبمانند.

وقتی قاعدگی شروع می‌شود، مقادیر یک ماده شیمیایی به نام پروستاگلاندین در بدن افزایش می‌یابد. این ماده به رحم کمک می‌کند تا منقبض شود و پوشش خود را از بدن بیرون براند.

اما گرفتگی نیز یکی از پیامدهای این مسئله است، که دردی همراه با تپش یا یک درد خفیف و مداوم را بوجود می‌آورد. این درد می‌تواند از بخش پایینی شکم تا کمر و ران‌ها منتشر شود، و شاید موجب بروز مشکلات گوارشی مانند اسهال شود.

همچنین بخوانید: چگونه درد پریود را کاهش دهیم؟

 1. PMS چیست و آیا وجود دارد؟

اگر همسرتان با شما کج خلقی می‌کند، احتمالاً در دوران PMS به سر می‌برد. سندروم پیش از قاعدگی حدود یک هفته قبل از شروع قاعدگی شروع می‌شود، و احساس خیلی ناخوشایندی را در یک زن بوجود می‌آورد.

دانشمندان در مورد علل پیدایش این سندروم مطمئن نیستند، اما این عارضه احتمالاً به نوسان مقادیر هورمون‌های استروژن و پروژسترون مربوط می‌شود.

برخی خانم‌ها شاید حساسیت بیشتری به این تغییرات داشته باشند، و در نتیجه، برخی علائم مرتبط با سندروم پیش از قاعدگی از قبیلموارد زیر را بیشتر را تجربه کنند:

 • خستگی مفرط
 • تغییرات در خلق و خو
 • اشتهای زیاد به غذا
 • حساسیت پستان‌ها
 • گرفتگی
 • درد
 • اضطراب

PMS چیست؟

PMS یک عارضه متفاوت با اختلال ملال پیش از قاعدگی (PMDD) است، که عارضه‌ای شبیه به سندروم پیش از قاعدگی بوده و منشأ آن استروئیدها می‌باشد.

خانم‌های دچار PMDD شاید افسردگی شدید، ناتوانی در تمرکز یا تغییرات در عادات خواب را تجربه کنند که زندگی آنها واقعاً را با مشکل مواجه خواهند کرد. اگر خانمی این علائم را در خود ببیند، باید با پزشک خود مشورت کند.


 1. تخمک‌گذاری می‌تواند شور و شعف مضاعفی را در شما پدید آورد

طبق بافته‌های یک تحقیق کانادایی: شور جنسی زنان در زمان تخمک‌گذاری بیشتر می‌شود، و آنها شهوت بیشتری را احساس می‌کنند.

دلیل این مسئله این است که در این زمان، مغز سیگنال‌هایی را به تخمدان‌ها می‌فرستد تا آنها را برای آزاد کردن تخمک‌ها آماده  کند.

مقادیر هورمون سازنده جسم زرد (LH) و هورمون محرک فولیکول (FSH) در بدن در آن مقطع به حداکثر خود می‌رسد.
این تغییرات هورمونی می‌توانند تحریک جنسی را خیلی ساده‌تر کند.

همچنین بخوانید: علت طولانی شدن قاعدگی با خونریزی کم چیست؟

 1. قاعدگی می‌تواند شهوت زن را از بین ببرد یا چندبرابر کند

وقتی قاعدگی یک خانم شروع می‌شود، مقادیر هورمون‌های استروژن و پروژسترون (که در ارتباط با علائم پیش از قاعدگی نظیر عدم ثبات خلق و خو، بیقراری و حساسیت پستان‌ها هستند) به سرعت کاهش می‌یابند. در نتیجه، خانم‌ها متوجه می‌شوند که خلق و خویشان در حال بهتر شدن است.

اما این بدان معنا نیست که او برای رابطه جنسی آماده است. گرفتگی‌ها همراه با تماس جنسی در حال خونریزی می‌توانند رابطه جنسی را ناخوشایند کنند. زن شاید تصور کند که مرد احساس خوبی نسبت به این مسئله ندارد، یا شاید احساس شرمندگی کند.

اما برخی خانم‌ها متوجه می‌شوند که در طول قاعدگی میل جنسی‌شان افزایش می‌یابد. شاید دلیل این مسئله آن باشد که در طول دوره قاعدگی خون بیشتری در اندام‌های لگنی جریان می‌یابد و آنها را حساستر می‌کند.


کلام آخر:

در این مطلب از تک پزشک تمام آنچه که نسبت به قاعدگی همسرتان لازم است بدانید را برای شما بازگوو کردیم و رعایت اصول و شرایط در زندگی زناشویی و همچنین داشتن علم نسبت به فیزیولوژی شریک زندگیتان، قطعا سبب داشتن آرامش و زندگی بهتر خواهد شد.

همچنین بخوانید: رابطه جنسی در پریود
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید