بیماری های زنان

درد واژن + تمام دلایل درد گرفتن واژن و درمان های آن

درد واژن

دلیل درد واژن و درمان آن

یکی از مهمترین ارگانهای هر خانمی، دستگاه تناسلی او است که اگر دچار مشکل شود، می تواند بر جنبه های مختلف زندگی زن تاثیر بگذارد. درد واژن می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که در این مطلب بررسی می کنیم.

مشکلاتی که درد واژن ایجاد می کند می تواند تاثیر زیادی بر زندگی شخصی، زناشویی، جنسی و سلامت باروری خانم ها داشته باشد. پس ادامه پیدا کردن مشکلات واژن، باعث استرس یا ایجاد مشکل در روابط زناشویی شما می شود و می تواند بر اعتماد به نفس شما تاثیر منفی بگذارد. داشتن نشانه های واژن می تواند راهکارهای رفع کردن آنها را مشخص کند.

دستگاه تولید مثل خانم ها هم اجزای مختلفی دارد که هر کدام از این اجزا وظیفه ای خاص دارند و نقش مهمی در کارکرد صحیح این سیستم ایفا می کنند.  مانند لبیاها، کلیتوریس، واژن، دهانه رحم، رحم، لوله های فالوپ و تخمدان است. این ارگان ها هر کدام با کمک عضلات مخصوصی در جای خود قرار گرفته اند. درد در بخش های مختلف این سیستم ،دلایل متعددی دارد. در میان این دردها، درد واژن بسیار معمول است و تقریبا تمام زنان و در تمام سنین آن را یک بار تجربه می کنند. بنابراین لازم است تا اطلاعات بیشتری در مورد علائم، علل، تشخیص و درمان درد واژن داشته باشید.

واژن چیست؟

واژن یک کانال عضلانی  است که از فرج (اندام تناسلی خارجی زنان) تا گردنه رحم امتداد دارد .این کانال همان کانال عبور جنین و خون قاعدگی است.در واقع مانند راهی برای خروج مواد ترشحی رحم به خارج از بدن می باشد.

درد واژن چیست؟

درد واژن میتواند به صورت اسپاسم حس شود  یا به صورت درد یا خارش و سوزش همراه با ترشحات واژن یا حتی بدون ترشح باشد. این درد می تواند ثابت یا متناوب باشد و ممکن است برای چند روز یا چند سال طول بکشد.این درد، در میان زنان در همه سنین شیوع دارد و علت دقیق بعضی از این دردها هنوز دقیقا مشخص نشده است.

علائم و نشانه‌های مشکلات واژن

در موارد زیر حتماً با پزشکتان مشورت کنید:
–  تغییر در رنگ، بو و میزان ترشحات واژن–مخصوصاً وقتی همراه با تب باشد.
–  قرمز شدن واژن، خارش و ناراحتی در این ناحیه
–  خونریزی واژن بین دوره‌های ماهیانه، پس از رابطه‌جنسی و بعد از یائسگی
–  توده یا برآمدگی در واژن
–  حس فشار یا سنگینی در ناحیه واژن
بعد از هر بار سوزش و ترشح واژن نیاز به رفتن نزد پزشک نیست، به‌ویژه اگر در گذشته عفونت قارچی واژن برایتان تشخیص داده شده باشد. اما اگر از داروهای بدون نسخه استفاده کردید و علائمتان برطرف نشد، حتماً با پزشکتان مشورت کنید.


علل درد واژن چیست؟

درد واژن میتواند دلایل زیادی داشته باشد و در ادامه به علت شایع درد و ناراحتی در واژن اشاره شده است.
 عفونت های قارچی و باکتریایی:
این عفونت ها  منجر به سوزش واژن، ترشحات واژن با رنگ ،بو وغلظت مختلف و همچنین درد واژن می شود.
 بیماری های مقاربتی:
این بیماری ها توسط گونه تریکومونا ، کلامیدیا و سوزاک رخ می دهد. عفونت های ناشی از این موجودات منجر به دفع ادرار دردناک، خارش واژن و ترشحات می شود.
سرطان:
اگرچه اغلب سرطان در مراحل ایتدایی درد ندارد اما باید در صورت دردهای لگنی یا دردهای مرتبط با اندام جنسی و درد هنگام نزدیکی از نظر احنمال وجود سرطان ارزیابی شوید.
عفونت یا زخم دهانه رحم:
این التهاب در منطقه دهانه رحم رخ می دهد و می تواند درد واژن و همچنین درد در منطقه لگن همراه با ترشح خونی یا زرد ایجاد کند.
 وجود جسم خارجی در واژن
این مشکل ممکن است بیشتر در کودکان اتفاق بیفتد.وجود جسمی خارجی در واژن ممکن است با درد و ترشح و یا گاهی خونریزی همراه باشد.
 یائسگی
در یایسگی به علت کم شدن هورمون های زنانه ، تغییراتی در بافت واژن ایجاد میشود که ممکن است باعث درد و ناراحتی فرد گردد.مثلا واژن نازک و خشک  میشود و به این علت مقاربت جنسی ممکن است دردناک باشد.
کیست و فیبروم
گاهی ممکن است همراه با درد در قسمت های مختلف اندام تناسلی باشد.
بارداری
خانومها در بارداری خصوصا در سه ماهه سوم ممکن است درد در ناحیه واژن را تجربه کنند.همچنین این درد ممکن است در بقیه نواحی اندام تناسلی پیش آید.
علاوه بر این، عوامل دیگری از قبیل ژنتیک، تغییرات هورمونی، آسیب های عصبی و عمل جراحی دستگاه تناسلی ممکن است باعث ایجاد درد واژن شوند.هم چنین ، در مواردی گزارش شده است که منشا اصلی این درد ها علل روحی و روانی بوده است .
تشخیص درد واژن
در صورت مراجعه به پزشک یا ماما برای درد واژن، آنها برای تشخیص علل احتمالی درد معاینه لگنی را انجام میدهند.و در مراحل بعد برای تشخیص از تست های تشخیصی زیر کمک میگیرند:
کولونوسکوپی برای بررسی روده
آزمایش باریوم که با قرار دادن ماده ای به نام باریم در راست روده عکس اشعه ایکس گرفته می شود.
MRI یا سی تی اسکن
سونوگرافی از منطقه لگن
سیستوسکوپی که در آن با استفاده از یک دوربین کوچک پیشابراه و مثانه بررسی می شود.
آزمون های لازم برای تشخیص سرطان مثل پاپ اسمیر
درد واژن

درمان درد اندام تناسلی

دارو درمانی:
درمان این درد ها با توجه به علت ایجاد کاملا متفاوت است.برای درمان عفونتی که باعث درد می شود، آنتی بیوتیک تجویز می شود. داروهای دیگر برای کنترل درد واژن شامل داروهای ضد افسردگی، هورمون درمانی است.در مواردی که مشکل خاصی نباشد تجویز مسکن برای مدت کوتاه یا بلند باعث کاهش درد میشود .
مشاوره و روان درمانی:
گاهی دردها بعد ازمدتی از بین میروند ولی گاهی متاسفانه بدون یافتن علت خاصی ممکن است برای مدت طولانی ادامه داشته باشد.در این موارد میتوان از یک روانپزشک نیز برای بهبودی بیشتر کمک گرفت.
جراحی:
برای از بین بردن بعضی از علتها که باعث درد واژن می شوند باید جراحی را به کار برد مثلا در مواردی که براثر افزایش سن و یا زایمانهای سخت بیمار دچار افتادگی های شدید شده است.
بیوفیدبک:
بسیاری از دردها در مهبل (واژن) به دلیل انقباض عضلات ایجاد می شود. از این رو درمان بیوفیدبک می توان با استراحت این عضلات، به کاهش درد کمک کند.
لوسیون های واژن:
لوسیون هایی وجود دارند که می توانید آن را در طول رابطه جنسی و با به صورت موضعی برای کاهش علایم استفاده کرد خصوصا در مواردی که خشکی واژن آزاردهنده باشد.
ورزش کگل:
گاهی میتوان با تقویت عضلات کف لگن از ایجاد درد جلوگیری کرد.بهترین ورزش برای این منظور انجام تمرینات کگل به صورت مداوم و منظم است.

پیشگیری از درد ناحیه تناسلی

همان طور که گفته شد، علل زیادی منجر به ایجاد درد در واژن میشوند و طبیعی است که ما نمیتوانیم جلوی همه آنها را بگیریم اما میتوان با رعایت چندین نکته به سلامت واژن کمک کنیم تا کمتر دچار مشکلات مربوط به آن شویم.
1.نداشتن رابطه‌جنسی محافظت‌نشده به علت شانس بالای ابتلا به بیماریهای مقاربتی
رابطه‌جنسی آرام و نرمال ذاشته باشید زیرا روابط شدید باعث آسیب رسیدن به ناحیه لگن شده و می‌تواند موجب آسیب واژن شود
2.استفاده مداوم از محصولات انتی باکتریال مخصوص ناحیه تناسلی را کنار بگذارید .
محصولات ضدبارداری مثل اسپرم‌کش‌ها و رینگ‌های واژن ،اسفنج یا دیافراگم هم ممکن است موجب آسیب واژن شوند.
اضطراب و افسردگی می‌تواند با پایین بودن سطح انگیختگی جنسی در ارتباط باشد و موجب ناراحتی یا درد در زمان رابطه‌جنسی شود.
ورزش را فراموش نکنید .ورزش هم میتواند عضلات شما را قوی کند و هم با تاثیر مثبت روی روحیه شما به داشتن رابطه جنسی بهتر و واژن سالمتر کمک میکند.ورزش کگل نه تنها میتواند یک عامل جلوگیری کننده باشد ،بلکه به عنوان درمان نیز میتواند کمک کننده باشد.
همیشه از لباس زیر نخی و آزاد استفاده کنید و از پوشیدن شلوارهای تنگ به مدت طولانی پرهیز کنید.
ورزشهایی مثل دوچرخه سواری یا سوار کاری در طولانی مدت ممکن است باعث اسیب به قسمت بیرونی اندام تناسلی شود.

علائم درد واژن چیست؟

علائم خاص درد و ناراحتی واژن، بسته به علت اصلی، متفاوت است. به عنوان مثال، Vestibulitis ولوو یک بیماری است که باعث درد در هنگام فشار بر روی مهبل (واژن) می شود. در مقابل، ولوودینیا  یک بیماری است که باعث درد مزمن ثابت می شود. بسته به شرایط خاص ممکن است یکی یا بیشتر از علائم زیر را با درد واژینال تجربه کنید:

 • سوزش
 •  خارش
 •  درد
 •  خستگی
 •  لرزش
 •  درد هنگام مقاربت

اگر درد واژن ناشی از عفونت باشد، ممکن است ترشحات غیر طبیعی واژن ایجاد شود. به عنوان مثال، ممکن است بوی متفاوتی حس کنید. این درد می تواند نشانه عفونت قارچی یا باکتریایی باشد.

علت درد واژن چیست؟

درد واژن ممکن است به ناحیه واژن محدود شود. همچنین ممکن است درد به لگن یا دهانه رحم محدود شود. شایع ترین علت درد واژن، عفونت است. مثالها عبارتند از:

 1.  عفونت قارچی
 2. سوزاک
 3. کلامیدیا
 4. ضایعات ناشی از رابطه جنسی، زایمان، جراحی یا سایر روش های پزشکی
 5.  آتروفی ولووواژینال به دلیل کاهش استروژن بعد از یائسگی
 6.  Vestibulitis ولوو
 7. سرطان دهانه رحم
 8. دخول دردناک
 9. سابقه سوء استفاده جنسی
 10. ولوودینیا  یا درد مزمن واژن

درد واژن همچنین می تواند ناشی از یک بیماری به نام دیسپارونیا  باشد. این یک واژه پزشکی برای مقاربت دردناک است. این درد می تواند ناشی از روانکاری ناکافی در طی رابطه جنسی به خاطر تغییرات هورمونی و یا عدم تحریک جنسی باشد.

اما پاسخ خانم دکتر فاطمه ارشادی، جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی، در مورد علت درد واژن: ” علل درد واژن متفاوت هست از شایعترین علل ان می توان به عفونتهای واژن یا واژینیت اشاره کرد‌ .  عفونتهای دستگاه ادراری و مثانه نیز می تواند با انتشار درد به ناحیه تناسلی باعث احساس درد در واژن شود. در دوران یائسگی خشکی واژن می تواند باعث احساس سوزش و کشش و درد در این ناحیه شود. وجود برخی توده ها در دستگاه تناسلی اعم از رحم و دهانه رحم نیز می تواند با بروز درد در واژن همراه باشند‌”.

چه کسی در معرض خطر درد واژینال قرار دارد؟

زنان در تمام سنین می توانند درد واژن را تجربه کنند. در برخی موارد، سابقه پزشکی شما ممکن است خطر را افزایش دهد. به عنوان مثال، تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، یائسگی یا هیسترکتومی ممکن است خطر ابتلا به درد واژینال را افزایش دهد. اگر سابقه درمان سرطان پستان دارید، بیشتر در معرض خطر قرار می گیرید.

بعضی از داروها ممکن است خطر درد واژن را افزایش دهند. به عنوان مثال، استاتین ها داروهایی هستند که به کاهش کلسترول کمک می کنند. آنها باعث خشکی واژن می شوند. این خشکی می تواند به درد واژن منجر شود. افزایش سن نیز یک عامل خطر است. یائسگی باعث تغییرات در میزان هورمون و نازک شدن بافت واژن می شود. این مسئله بر روانکاری واژن تاثیر می گذارد و می تواند منجر به درد واژن شود.

درد واژن چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر درد مکرر و یا مداوم در واژن داشتید به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند علت درد واژن را تشخیص دهد. احتمالا سابقه پزشکی بررسی می شود، معاینه فیزیکی انجام می شود و در صورت نیاز، یک یا چند آزمایش انجام می شود.

برای به دست آوردن سابقه پزشکی، پزشک در مورد سلامتی شما، از قبیل علائم شما، بیماری های تشخیصی، جراحی یا سایر عمل های پزشکی از شما سوال می کند. همچنین در مورد دارو یا مکمل هایی که مصرف می کند می پرسد. همچنین سوالاتی درمورد سلامت و عادت جنسی شما نیز پرسیده خواهد شد.

پزشک شما احتمالا یک معاینه فیزیکی در منطقه واژن انجام خواهد داد. در طول این آزمایش، پزشک نشانه های قرمزی، تورم، آسیب یا زخم را بررسی می کند. همچنین ممکن است به وسیله یک اپلیکاتور پنبه ای داخل ولو واژن و واژن را برای کنترل درد بررسی کند. اگر در معرض ولوودینیا باشید، هنگامیکه فشار وارد می شود، ممکن است درد شدیدی داشته باشید. همچنین ممکن است پزشک نمونه ای از ترشحات واژن را برای بررسی بگیرد. اگر نمونه حاوی یک نوع غیر معمول باکتری، قارچ یا ویروس باشد، نشان میدهد عفونت باعث درد شما شده است.

اگر درد واژن شما شدید باشد یا پزشک مشکوک به یک بیماری جدی مانند سرطان دهانه رحم باشد، ممکن است توصیه کند آزمایشاتی انجام دهید. این آزمایشت می تواند شامل گرفتن نمونه هایی از بافت دهانه رحم برای تجزیه و تحلیل باشد. اگر پزشک معتقد باشد درد واژن شما دارای ریشه های روحی است، ممکن است شما را برای ارزیابی به یک متخصص بهداشت روان ارجاع دهد.

درد واژن چگونه درمان می شود؟

برای تسکین درد واژن، پزشک سعی میکند علت اصلی آن را درمان کند. پزشک روشی چند مرحله ای را تجویز می کند. به عنوان مثال، ممکن است از بیهوشی موضعی یا داروهای خوراکی استفاده کند. در موارد نادر، ممکن است جراحی توصیه شود.

دارو

اگر عفونت باکتریایی یا قارچی داشته باشید، پزشک آنتی بیوتیک یا داروهای ضد قارچی را برای درمان آن تجویز می کند. باید تمام قرص تجویز شده را مصرف کنید؛ حتی اگر علائم شما قبل از اینکه دوره درمان به پایان برساند برطرف شود. این کار احتمال بازگشت عفونت را کاهش میدهد. پزشک ممکن است از پماد موضعی مانند لیدوکائین استفاده کند. آنها می توانند ناحیه واژن را با پماد بی حس کنند. این کار می تواند به کاهش ناراحتی یا درد در طول مقاربت کمک کند.

کرم های استروئیدی موضعی همچنین ممکن است باعث کاهش تحریک، تورم و سوزش شوند. داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای یا ضد قارچ ها همچنین می تواند باعث کاهش درد مزمن شود.

عمل جراحی

در موارد نادر، پزشک ممکن است تزریق بیهوشی یا مسدودکننده های عصبی را توصیه کند که برای بی حس کردن مهبل (واژن) استفاده می شود. همچنین ممکن است جراحی را برای درمان ولوودینیا ، ولوو vestibulitis و یا سرطان دهانه رحم توصیه کنند.

مراقبت در منزل

برخی از درمان های خانگی و داروهای بدون نسخه ممکن است به کاهش درد واژن کمک کند. به عنوان مثال، استفاده از پد عنبر سائل روی ناحیه واژن ممکن است تحریک را تسکین دهد. میتوانید این پدها را از داروخانه خریداری کنید. همچنین می توانید از پدهای پنبه قرار گرفته در عنبر سائل استفاده کنید.

 • برای از بین بردن درد بعد از ادرار کردن، می توانید محل را خوب بشویید و از آب ولرم بر روی ولوو استفاده کنید. این کار باعث کاهش تمیزی می شود.
 • برای از بین بردن یا جلوگیری از درد ناشی از رابطه جنسی، می توانید از روان کننده در طول مقاربت جنسی استفاده کنید.
 • برای کاهش خارش واژن، داروهای آنتی هیستامین ممکن است کمک کنند.

درمان های جایگزین

اگر درد واژن شما ناشی از عفونت مزمن ادراری (UTIs) باشد، مصرف مکمل های کلسیم سیترات می تواند به کاهش علائم دستگاه ادراری که موجب درد واژن می شود کمک کند. اجتناب از غذاهایی که حاوی اگزالات هستند نیز می توانند از پیشگیری از UTI ها موثر باشند. این غذاها شامل بامیه، ریواس، مغز گندم، بادام، بادام زمینی و پسته است. اما قبل از مصرف هر مکمل یا تغییر رژیم غذایی، با پزشک خود صحبت کنید.

خلاصه درد واژن 

درمان درد واژن به علت درد بستگی دارد. در بسیاری از موارد، برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک می تواند به کاهش درد کمک کند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن