زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


آیا مصرف الکل برای بدن مفید است یا مضر؟

مشروبات الکلی چه مضراتی برای بدن دارد؟
دسته‌ها: تغذیه و تناسب اندام. برچسب‌ها: بازنشر.

مصرف مشروبات الکی برای بدن مفید است یا مضر؟

تاثیرات مخرب مشروبات الکی

مصرف مشروبات الکی در بین کشورهای غیرایرانی بسیار شایع است. بعضی ها اعتقاد دارند که مصرف مشروبات الکلی برای کلیه مفید و الزامی است. برخی معتقدند که مشروبات الکلی را بخورند ولی به اندازه مصرف کنند.

بعضی دیگر معتقدند که کلا نباید الکل مصرف شود هر کسی هم اعتقادات مربوط به خودش را دارد. حالا آیا این مشروبات الکی برای بدن مضر است یا مفید؟


آیا الکل مصرف کنیم یا خیر؟

بعضی از مردم در هنگام بروز استرس، برای کسب آرامش و یا فرار از مشکل، اقدام به مصرف الکل میکنند. وقتی برای مقابله با استرس، الکل مصرف شود، به مرور زمان منجر به زیاده روی در مصرف و اعتیاد میگردد.

امروزه حدود صد میلیون آمریکایی، مقدار کمی از کالری مورد نیاز خود را با نوشیدن مشروبات الکلی تأمین میکنند. چون الکل ایجاد کالری میکند، اما نمیتواند ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تأمین نماید علاوه بر اینکه مشروبات الکلی عقل انسان را به مرور زمان رو به کهولت میبرد و به این دلیل یک غذای ضد غذا نامیده میشود.

به علاوه با مصرف الکل، مصرف غذاهای کالری زا کاهش یافته، بدن از چندین ماده مغذی خالی شده ونیاز اضافی به سائر مواد مغذی پدید می آید.

برخلاف سائر مواد مغذی انرزی زا (پروتئین، قند و چربی) الکل فقط به عنوان یک ماده سوختنی توسط سلولهای کبدی بکار میرود. به طور طبیعی کبد چربیها را میسوزاند. وقتی الکل مصرف میشود چربیها نمیسوزند بلکه در کبد ذخره شده و یا وارد خون میگردد. در تیجه چربیهای بالقوه زیان آور در دستگاه گردش خون افزایش می یابد یا احتمال آسیب کبدی وجود دارد.

مصرف الکل میتواند موجب بالا رفتن فشار خون، وارد شدن آسیب به عضلات قلب و سیروز و هپاتیت کبدی گردد. الکل میتواند خطر ابتلا به سرطان دهان، حلق و مری را افزایش داده و باعث آسیب زدن به دیواره معده و روده گردد. آسیب وارده به معده و روده میتواند در نهایت موجب تضعیف جذب قدرت مواد مغذی توسط بدن شود.

مشروب الکلی


همچنین بخوانید: الکل چه تاثیری بر بدن دارد؟

آیا استفاده از مشروب الکلی مضر است؟

اگر به دلیل کالری زایی الکل مصرف غذا کاهش یابد، سوء تغذیه نتیجه خواهد شد. مصرف الکل نوعی سرحالی و نشاط در فرد ایجاد میکند که اشتها و میل به غذا را در فرد کاهش میدهد.

با تداوم مصرف الکل سلولها کبد دیگر قادر به استفاده از ویتامین D نیستند در حالی که این ویتامین برای سلامتی استخوانها، دندانها و برای تولید چندین هورمون ضروری میباشد. لذا مصرف لکل بر فرآیندهای داخلی بدن تأثیر سوء میگذارد.

مصرف الکل بر بینایی تآثیر میگذارد. سلولهای چشم به طور طبیعی برای حفظ بینایی نیاز به ویتامین A دارند. با نوشیدن الکل این ویتامین برای تبدیل الکل به انرژی مصرف میشود و در اثر کمبود آن، هنگام شب، دید چشم دچار اختلال شده و تار میگردد.

مشروب الکلی
یکی از عوارض تجزیه الکل در بدن تخریب ویتامین B6 میباشد. در نتیجه این تخریب فرد ممکن است دچار کم خونی، خستگی، تمرکز ضعیف، سستی و بیحالی گردد.

الکل یک ماده ادرار آور است و میتواند سبب کم آبی سلولهای بدن شود. با دفع ادرار، همراه با آب، ویتامینها و مواد معدنی از جمله ویتامینهای B، C، منیزیم، کلسیم، روی و پتاسیم از بدن خارج میشوند.

با مختل شدن عمل جذب اسید فولیک، به علت مداخله الکل در سوخت و ساز ویتامینها، از دریافت این ویتامین توسط بافتهای بدن جلوگیری میشود. کمبود اید فولیک میتواند موجب کم خونی، سستی و بیحالی و ضعف جسمی و روحی گردد.


همچنین بخوانید: آیا الکل سفید خوراکی است؟
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


6 دیدگاه

  1. شما یک جوری بزرگش کردید که انگار چی هست .همچین نوشتید سرطان و آسیب به دیواره معده انگار چی هست .اگه آدم هر روز ویسکی بخوره و مست کنه هم این چیزا به وجود نمیاد .چرا بیخودی دروغ مینویسین.اگر خیلی مصرف شه آسیب کبد میزنه .هیچ آسیب دیگه ای نداره

  2. آره یه جوری بزرگش کردین که انگار بمب اتمه . بله زیاد مصرف کردنش ضرر داره ولی نه اینطوری که شما نوشتید وگر نه الان باید تمام مردم دنیا باید یا سرطان داشته باشن یا جای معده بطری شیشه ای جا گذاشته باشن.نوشتید سرطان و آسیب به دیواره معده انگار چی هست .چرا بیخودی دروغ و آمار اشتباه به مردم میدین.دوستمون درست میگه که اگه خیلی مصرف شه آسیب کبد میزنه و هیچ آسیب دیگه ای نداره. درست مثرف کنید هیچ اتفاقی نمی افته

    • فقط انسان کم عقل میره دنبال این مضخرفات..بنده از۱۵سالگی تا۲۴سالگی به علت نداشتن مغزازاین الکل لعنتی استفاده کردم الان که۳۲سالمه چوبشودارم میخورم…آدم حسابی الکل همون لحظه که بخوریش که دل ورودتونابودنمیکنه مرورزمان میبرت به قبرستان…جای خوردن این آشغالهای صنعتی که شده منبع درآمدیه مشت سودجوکه خودشانم بهش لب نمیزنن اون پول روبده میوه یاگوشت مرغی چیزی کباب کن بخور

  3. پس چرا ننوشتید که به عنوان دارو و اغلب در کشور ایتالیا که به اثبات رسیده مقدار ۱۴ درصدش در هفته باعث از بین بردن و سم زادیی عفونیت ها کلیه هست !!!!

  4. 15سال خوردم ولی الان میگم کاش سمتش نمیرفتم. از ورزش کردن افتادم. الان کلی اضافه وزن دارم. سگی و خارجی نداره همش اشغاله، فقط فقط بهترین حال، حال طبیعیه

نظر خود را بیان کنید