زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


آیا الکل سفید قابل خوردن است؟

تفوات الکل سفید با الکل صنعتی
دسته‌ها: درمان علائم پیشگیری بیماری. برچسب‌ها: بازنشر.

آیا الکل سفید قابل خوردن است؟

الکل سفید یک ماده ضدعفونی کننده است که در داروخانه ها به فروش می رسد اما جوانان از آن به صورت خوراکی استفاده می کنند و با وجود تلخ بودن باز هم به مصرف آن ادامه می دهند.

اما الکل سفید با بدنتان چه می کند؟ آیا بدنتان را ضدعفونی می کند یا منجر به مرگتان می شود؟ این پاسخ را در ادامه می خوانیم.


عوارض بد خوردن الکل سفید

با آنکه وزارت بهداشت کارخانه‌داران را ملزم کرده که یک ماده تلخ‌کننده (دتاتونیوم بنزوات) به الکل سفید اضافه کنند تا شاید جلوی مصرف خوراکی آن گرفته شود اما گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که برخی افراد همچنان از الکل طبی و فرآوری شده با ماده تلخ شده که در داروخانه‌ها توزیع می‌شود به عنوان مشروب الکلی استفاده می‌کنند.

علاوه بر میلیون‌ها لیتر مشروب الکلی قاچاق، تولید چند میلیون لیتری الکل سفید در کارخانه‌های داخلی نیز همواره مورد طمع شراب‌خوارهاست.

سود حاصل از فروش انواع این الکل‌ها برای داروخانه‌های مختلف بین 70 تا 100 درصد برآورده شده است. در این بین با توجه به مشکلات و استفاده بی‌رویه از الکل طبی صنعتی وزارت بهداشت با هماهنگی وزارت کشور مجبور به سهمیه‌بندی شده است.

در این زمینه دکتر علی نیک‌فرجام، معاون دفتر سلامت اجتماعی، اعتیاد و روان وزارت بهداشت باتوجه به مصرف بی‌رویه الکل‌های تولیدی کارخانه‌ها در برخی موارد و عوارض ناشی از آن ابراز نگرانی کرد و با تأکید بر ضرورت برگزاری جلسات با اصناف و سازمان غذا و دارو در زمینه تولیدات الکل‌های صنعتی گفت: براساس نظرات کارشناسی سهمیه کارخانه‌های تولیدکننده الکل‌های صنعتی مشخص می‌شود تا موارد الکل صنعتی در مغازه‌ها، سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها تنها برای موارد خاص استفاده شود.

وی ادامه داد: مقرر شد نیاز کارخانه‌ها به الکل‌های صنعتی مشخص و بر آن مبنا سهمیه در نظر گرفته شود تا با نظارت کارشناسان پایش شوند و خارج از چارچوب مربوطه وارد بازار نشوند.

نیک‌فرجام درباره مسمومیت‌ها و موارد منجر به فوت ناشی از مصرف و سوءمصرف الکل‌های صنعتی گفت: در این زمینه چند گزارش محدود منجر به فوت داشته‌ایم. از آنجا که الکل‌های صنعتی در بازار وجود دارند و در برخی موارد بی‌رویه استفاده شده و مصرف آنها عوارضی ایجاد کرده است، درصددیم تا با ایجاد هماهنگی با وزارت کشور، کنترل‌های لازم در این زمینه صورت گیرد.

این تازه‌ترین و جدی‌ترین ابراز نگرانی مسئولان ارشد بهداشتی کشور از شیوع توزیع و مصرف مشروبات الکلی در کشور است. اما ظاهرا مصرف مشروبات الکلی به حدی افزایش یافته که گزارش‌ها حاکی از آن است که رواج مصرف الکل در مناطق جنوب تهران که تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند به مرز نگرانی رسیده است.

اما موضوع این نگرانی مسئولان وزارت بهداشت به تجارتی پرسود برای واردکنندگان و سازندگان مشروبات الکلی در کشور منجر شده است.

مشکل اصلی از جایی آغاز می‌شود که به دلیل حرام بودن مصرف مشروبات الکلی برخی مسئولان با پنهان کاری سعی در پاک کردن صورت مسئله دارند درصورتی که نبود آمار مصرف و مصرف‌کنندگان، از تهدیدات جدی بخش سلامت است.

این درحالی است که مصرف بی‌رویه الکل در کشور یک امر جدی است و باید به آن رسیدگی شود. تأثیر الکل بر بدن عرق چوب (متانول) موجود در مشروبات الکلی دست‌ساز، بسیار سریع از راه مخاط دهان و دستگاه گوارش جذب می‌شود.

در مراحل اول به خاطر وجود الکل اتیلیک، علائم خفیف و فقط در حد مستی ایجاد می‌کند، ولی با گذشت زمان الکل متیلیک، تحت‌تأثیر آنزیم‌ها متابولیز شده و ایجاد فرمالدهید کرده و این ماده تحت تأثیر آنزیم دیگری قرار می‌گیرد و تولید اسیدفورمیک جوهر مورچه می‌کند.

با توجه به اینکه اسیدفورمیک به میزان کمی در بدن وجود دارد ولی بدن با داشتن یک مکانیسم دفاعی ترکیبات فورمیک را به آب و CO2 (دی‌اکسید‌کربن) تبدیل می‌کند ولی چنانچه مصرف الکل چوب افزایش یابد مقدار اسیدفورمیک افزایش یافته و باعث ایجاد مسمومیت می‌شود.

اسید فورمیک در مراحل پیشرفته از سطح خونی- مغزی عبور کرده و وارد مغز می‌شود که باعث آسیب رساندن به سلول‌های مغزی و کاهش سطح هوشیاری و کما و درنهایت مرگ می‌شود. ‌

در صورت استفاده مکرر از الکل اتیلیک یا اتانول که همان الکل موجود در داروخانه‌هاست باعث بروز عوارضی همچون کوچک شدن کبد (سیروز کبدیزخم معده و عوارض گوارشی می‌شود.

عمده‌ترین عارضه مصرف مشروبات الکلی اختلال در غده پانکراس، هپاتیت الکلی، خونریزی دستگاه گوارش ناشی از واریس‌های مری، کم خونی و آنمی، سوءتغذیه، افزایش ابتلا به عفونت‌های ریوی، مغزی و مننژیت است.

منبع: سلامت نیوز


همچنین بخوانید: الکل چه تاثیری بر بدن دارد؟
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


15 دیدگاه

 1. وقتی مشروب نباشه، باشه ولی اصلی نباشه، اصلی باشه ولی گرون باشه، مجبوریم به این چیزا رو بیاریم.
  فرقی نداره برا ما..
  ما مثل مرده متحرکیم.
  چه فرقی داره واسه ما.. حالا هزارتا بیماری بگیریم.
  وقتی چیزی واسه از دست دادن نداری، مهم نیست. هیچی!
  موفق باشید.

 2. من هم با نظر دوستمون موافقم الان 10 ساله بیکارم و بودن یا نبودن من فرقی به حال زن و بچم نمیکنه خیلی وقته پناه آوردم به الکل اما به دلیل گرونی مجبورم هرچی باشه بخورم

  • پناه آوردین به الکل تمام مشکلاتتون حل شده؟؟به جای این کارا به فکر تلاش بیشتر باش یکمم اون فکرت رو به کار بنداز نه که بشینی تو خونه الکل بخوری انتظار گشایش در مشکلات داشته باشی

   • این چه دلیل واقعا غیر منطقی یه که بعضی ها میارن برای رو آوردن به الکل آدم وقتی فرضا سر درد میگیره که آجر بزنه توی سر خودش اولین اقدام عاقلانه استفاده از روش علمی و عاقلانه برای رفع سردرده نمیشینهسردردهن سادگی

 3. دوست محترم ، وقتى غم داريم بايد به خدا پناه ببریم ، نه مشروب،
  باید به اهلبیت ع پناه ببریم ، نه مشروب،
  خوردن مشروب ، حرومه، کسی که به حرف خدا گوش نکنه و مشروب بخوره، خدا هم به حرف اون گوش نمیکنه ، و غم و مشکلاتش روز به روز اضافه میشه ، اما کسی که به خداوند و اهلبیت ع پناه ببره ، نجات پیدا میکنه،

 4. سلام. اولان هر کسی بد و خوب رو تشخیص میده نیازی به نصیحت شما نداره در همه جای دنیا مقدار الکل متعارف مشروب چک میشه یعنی حتی مقدار مصرف خانم واقا درج شده شما هم کلاه خودت بچسب

 5. هیچکس نباید به بهشت روانه کرد اختیار و حق انتخاب
  قد تبیین الرشد من الغی
  ختم نبوت یعنی روشن شدن تکلیف انسان‌ها برای انتخاب راه از چاه با ایجاد محدودیت و موانع انسان بیستر حریص خواهد شد به انجام هر کاری! مشروبات الکلی با کیفیت باید قابل عرضه باشد برای کسانی که می خواهند مصرف بکنند و قوانین کنترل کننده برای جلوگیری از تضییع حقوق دیگران هنگام مستی!

نظر خود را بیان کنید