زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


بهترین داروی دل درد نوزادان

روش سریع آرام کردن نوزاد و رفع دل درد نوزاد
دسته‌ها: بارداری زایمان سلامت بچه. برچسب‌ها: بازنشر.

درمان سریع کولیک نوزاد

اگر نوزاد شما زیاد گریه می کند و بهانه گیر شده است ممکن است دل درد داشته باشد. زمان هایی که نوزاد احساس ناراحتی می کند باید به علائمی مانند تب، اسهال و استفراغ توجه کنید.

این اطلاعات به شما و پزشک کمک می کند علات ناراحتی نوزاد را بفهمید. پس در ادامه ی این مطلب به همراه تک پزشک باشید تا علائم دل درد نوزاد و راه های سریع درمان آن را بدانید.


علت های رایج دل درد نوزاد

شرایط زیر رایج ترین دلایل دل درد نوزاد می باشد:

 1. قولنج یا کولیک نوزاد

قولنج یکی از دلایل دل درد نوزاد می باشد. قولنج برای توصیف گریه های غیر قابل کنترل نوزاد سالم استفاده می شود.

اگر فرزند شما زیر 5 ماه است و به طور مداوم و غیرقابل کنترل گریه می کند (سه ساعت پشت سر هم یا سه روز در هفته برای حداقل سه هفته) و هیچ دلیلی برای گریه های او وجود ندارد، قولنج کرده است.

در واقع هیچ درمانی برای قولنج وجود ندارد. اما خبر خوب این است که نوزادان 3 تا 4 ماه که از قولنج رنج می برند در 5 ماهگی بهبود می یابند.


 1. درد گاز و یا نفخ شکم نوزاد

درد گاز یکی از مشکلات رایج در نوزادان سه ماهه است که به دلیل رشد اتفاق می افتد. همچنین در نوزادان بین 12-6 ماه نیز رایج است زیرا شروع به امتحان غذاهای جدید می کنند.

هوا می تواند در هنگام هضم غذا وارد شکم کودک شود و در آن جا گیر کند.

یک بالون هوا را در روده فرض کنید. این بالن باعث فشار می شود و درد ایجاد میکند.

پزشکان 100 درصد اطمینان ندارند چرا نوزادان به گاز مستعد هستند. ممکن است به خاطر دستگاه گوارش نابالغ آن ها باشد. گاز توسط باكتری های طبیعی كه در شکم زندگی می كنند تولید می شود.

گریه کردن، بهانه گیری و شیر خوردن از شیشه نیز می تواند حباب های هوای اضافی را وارد شکم کند.

چگونگی تشخیص آن

اگر کودک درد گاز داشته باشد، شکمش متورم می شود، خود را به عقب می کشد، زیرا ناراحت است. کودک احتمالا بهانه می گیرد، که باعث بدتر شدن گاز می شود.

وقتی کودک گریه می کند حجم بیشتری از هوا وارد شکم او می شود. معمولا درد گاز در نوزاد 6 ماهه تا 8 هفتگی نوزاد در بدترین حالت خود است. اما این نکته نیز مهم است که گاز کاملا طبیعی است و امری نگران کننده نیست.


 1. یبوست نوزاد

رایج ترین مشکل در نوزادانی که شروع به خوردن غذاهای جامد می کنند یبوست است. اگر فرزند شما نسبت به قبل حرکات شکمش کمتر شده است و در سه روز گذشته مدفوع نکرده است و یا هنگامی که مدفوع می کند اذیت می شود دچار یبوست شده است.

نشانه دیگر یبوست، مدفوع سفت و خشک است که به سختی خارج می شود.

اگر فرزند شما غذاهای جامد می خورد بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 • غذاهایی که باعث شل شدن مدفوع شود به او بدهید: جو، زردآلو، هلو، آلوبخارا و نخود سبز
 • از غذاهایی که باعث یبوست می شود اجتناب کنید: موز، سیب، هویج، برنج و کدو
 • نوشیدنی بیشتری به فرزندتان بدهید
 • ورزش نیز به افزایش حرکات روده کمک میکند
 • فرزندتان را به پشت بخوابانید و با پاهای او حرکات دوچرخه انجام دهید.

دل درد نوزاد


 1. ریفلاکس نوزادان

بعضی نوزادان بعد از غذا خوردن استفراغ می کنند. اگر فرزند شما اغلب این مشکل را دارد ریفلاکس معده دارد. ریفلاکس زمانی اتفاق می افتد که دریچه بین معده و مری به درستی کار نمی کند و غذا و گاز از معده به گلو برمی گردد.

ریفلاکس باعث سوزش گلو و قفسه سینه می شود. اگر فرزند شما ریفلاکس دارد با پزشک مشورت کنید. پزشک راه هایی برای کاهش علائم به شما پیشنهاد می دهد.

چگونگی کمک:

بر روی پیشگیری تمرکز کنید. در هنگام تغذیه نوزاد کمی صبر کنید تا بتواند وقت اضافی برای هضم داشته باشد و قبل از اینکه هوا در شکم حبس شود، بتواند هوای اضافی را خارج کند.

سپس در پایان تغذیه بگذارید کودک آروغ بزند. برای آروغ زدن نوزاد میتوانید از موقعیت های مختلف استفاده کنید.

متخصصان می گویند: “کودک را به جلو تکیه دهید یا به بغل بخوابانید، یا در آغوش بگیرید”. ” همچنین می توانید او را روی شکم بخوابانید.”

پس از تغذیه، 20 دقیقه نوزاد را در حالت نشسته نگه دارید تا غذا هضم شود.

به غیر از این کارها، کار دیگری نمی توانید انجام دهید. نگران نباشید این شرایط نوزاد موقتی است و حدود 6 ماهگی تا یک سالگی بهتر می شود.


 1. آنفولانزای معده نوزادان

اگر فرزند شما اسهال و استفراغ میشود، احتمالا به آنفولانزای معده مبتلا شده است. این بیماری دومین بیماری در امریکا بعد از سرماخوردگی است.

اگر فرزند شما آنفولانزای معده داشته باشد، تب می کند، اشتهایش را از دست می دهد و اسهال و استفراغ می شود. بنابراین نوشیدنی کافی به او بدهید تا بدنش کم آب نشود. اگر فکر می کنید بدن فرزندتان کم آب شده است به پزشک مراجعه کنید.


 1. حساسیت غذایی نوزاد

حساسیت غذایی باعث اسهال، استفراغ و دل درد می شود. اگر فرزند شما مدفوع خونی دارد نیز به دلیل حساسیت غذایی می باشد. اگر فرزند شما به غذایی حساسیت دارد، سیستم ایمنی بدن با غذا مانند مهاجم خارجی برخورد می کند و علائم حساسیت نمایان می شود.

اگر نوزاد مشکل تنفسی دارد یا صورت و لب هایش متورم شده است یا اسهال و استفراغ می شود با اورژانس تماس بگیرید. اگر هم دو ساعت بعد از مصرف غذایی خاص علائم بالا را نشان میدهد با پزشک تماس بگیرید.

همچنین تحمل نکردن لاکتوز (قند اولیه در شیر) در نوزادان به صورت نادر اتفاق می افتد. این مسئله در کودکی و در سنین ده به بالا بروز می کند.

دل درد نوزاد


 1. انسداد روده

اگر فرزند شما در یک لحظه خوب است و سپس احساس درد می کند، پاهایش را بالا می برد و به شدت گریه می کند و اگر این علائم شدت می یابد و استفراغ می کند به پزشک مراجعه کنید.

این علائم نشانه بیماری های گرفتگی و انسداد می باشد؛ مانند تنگی پیلور که در آن عضلات منتهی به معده ضخیم شده و غذا از آن عبور نمی کند، یا درهم رفتگی که سبب آن می شود که قسمتی از روده با قسمت دیگر برخورد دارد و روی هم قرار بگیرد.


 1. مسمومیت غذایی

اگر فرزندتان ماده ای سمی قورت داده است ماند قرص، ماده شیمیایی و یا گیاه، دل درد و اسهال و استفراغ به عنوان علائم نمایان می شود. همچنین می تواند مسمومیت ناشی از سرب (از خاک، آب یا رنگ های قدیمی) باشد. در این حالت حتما به پزشک مراجعه کنید.


 1. بیماری حرکتی

اگر در هنگامی که در ماشین یا وسیله نقلیه هستید فرزندتان احساس ناراحتی می کند یا حالت تهوع دارد، بیماری حرکتی دارد. کارشناسان معتقند این بیماری زمانی اتفاق می افتد که بین چیزی که نوزاد می بیند و چیزی که قسمت های حساس به حرکت بدن او (مانند گوش داخلی یا برخی اعصاب) حس می کند تفاوت وجود داشته باشد.

در طول سفر بایستید و اجازه دهید فرزندتان هوای آزاد بخورد. مطمئن شوید معده اش خالی نیست. هیچ دارویی بدون تجویز پزشک به فرزندتان ندهید.


 1. عفونت های دیگر نوزادان

سرماخوردگی و آنفولانزا موجب دل درد نوزاد می شود. زیرا مخاط ایجاد شده در طول سرماخوردگی وارد گلو می شود و باعث اذیت معده می شود.

برخی کودکان برای خروج مخاط از سیستم استفراغ می کنند. این اتفاق جالب نیست اما بهترین راه برای خروج مخاط است. عفونت مجاری ادرار و عفونت گوش نیز باعث دل درد و اسهال و استفراغ می شود.


اسهال نوزاد

اسهال در نوزادان واقعا ترسناک است زیرا می تواند به طور خطرناکی باعث کاهش آب بدن آن ها شود. اسهال معمولا تنها زمانی اتفاق می افتد که کودک در معرض ویروس قرار بگیرد (شاید از طریق اعضای خانواده)، یا چیزهایی را که آلوده یا خراب شده است بخورد).

اما از آنجایی که اکثر والدین نظافت را رعایت می کنند و غذاهای پخته شده به نوزاد می دهند، مسمومیت غذایی ناشی از ویروس نیست.

راه حل برای آن

از آنجایی که نوزاد مایعات مورد نیاز را از دست می دهد، برای اسهال باید به پزشک مراجعه کنید. متخصص اطفال، نوزاد را وزن می کند تا اطمینان حاصل کند وزن از دست نداده است و سعی می کند منبع مشکل را تشخیص دهد بنابراین کودک می تواند با آن درمان شود.

همچنین باید از پزشک در مورد محلول الکترولیتی مانند Pedialyte برای جلوگیری از کم آبی بپرسید. اگر کودک شما مواد جامد می خورد، می توانید مواد غذایی شناخته شده برای کمک به توقف اسهال را امتحان کنید:

آبمیوه به نوزاد ندهید

به خاطر داشته باشید مواردی وجود دارد که می توانید از اسهال جلوگیری کنید. اول، آبمیوه های بازاری تهیه نکنید.

دکتر وو، متخصص اطفال می گوید: “آبمیوه باعث بدتر شدن اسهال نوزاد می شود زیرا قند آن باعث می شود روده آب بیشتری را دفع کند.”

وی همچنین والدین را تشویق می کند نوزادان را در برابر روتا ویروس واکسینه کنند، زیرا این ویروس می تواند باعث اسهال و استفراغ شود. این واکسن در دو یا سه دوز قبل از 3 ماهگی داده می شود.

دل درد نوزاد


راه های درمان دل درد نوزاد

درد شکم باعث ناراحتی نوزاد و بهانه گیری می شود و ممکن است با خواب او تداخل داشته باشد. علل احتمالی درد شکم در نوزادان شامل موارد بالا و همچنین موارد زیر در تمامی حالات می تواند باشد:

 • عدم تحمل لاکتوز
 • کولیک
 • ریفلاکس
 • گاستروانتریت
 • یبوست
 • گاز یا انسداد روده

علائم اضافی مانند استفراغ و اسهال ممکن است بسته به علت درد شکمی ایجاد شود.

همچنین بخوانید: شیر خشک مورد استفاده نوزاد چگونه باید باشد؟

مرحله 1 درمان:

علائم کودک را زیر نظر بگیرید. علائمی مانند استفراغ، اسهال و تب بالا می تواند مشکل جدی تری را نشان دهد. اگر کودک هر یک از این علائم را نشان می دهد، با پزشک تماس بگیرید.

مرحله 2 درمان:

کودک را در حمام گرم قرار دهید تا درد شکم او تسکین یابد. گزینه های مشابه عبارتند از قرار دادن حوله گرم یا بطری آب گرم روی شکم نوزاد. از آب، حوله یا بطری آب خیلی گرم اجتناب کنید. آنها باید گرم باشند اما داغ نباشند.

مرحله 3 درمان:

شکم نوزاد را برای تسکین درد بمالید. این عمل باعث ماساژ گازی می شود که موجب درد معده می شود. به نوزاد کمک کنید به طور پیوسته آروغ بزند بویژه پس از غذا خوردن.

مرحله 4 درمان ( دادن دارو )

اگر درد گاز وجود دارد، قطره های سمیتیکون (قطره دایمتیکون برای نوزاد) را به کودک بدهید. این قطره ها در اکثر فروشگاه های موجود در بخش محصولات کودک و یا داروخانه موجود است. دستورالعملهای دوز مصرف بخوانید و یا با پزشک تماس بگیرید.

همچنین بخوانید: قطره دایمتیکون چیست؟

مرحله 5 درمان:

کودک را روی یک پتوی نرم قرار دهید. او را نزدیک خود نگه دارید و به آرامی بغل کنید. او را در آغوش خود عقب و جلو کنید.

مرحله 6 درمان:

اگر کودک غذای جامد می خورد و فکر می کنید دلیل درد یبوست است، موز، سیب، برنج و هویج را حذف کنید. غذای همراه با آلو، گلابی و نخود فرنگی به او بدهید تا حرکت روده او افزایش یابد.

مرحله 7 درمان:

پاهای نوزاد را به آرامی به صورت حرکت دوچرخه جلو و عقب کنید تا حرکات روده افزایش یابد. این عمل باعث کاهش درد گاز می شود.

نکته بسیار مهم:

اگر درد شکم کودک بیش از چند روز ادامه پیدا کرد، با پزشک تماس بگیرید.


داروهای طبیعی و سنتی برای درمان دل در نوزاد:

داروهای طبیعی مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای تسکین دل درد نوزاد خود استفاده کنید، اما صبر داشتن برای تسکین درد نوزاد مهمترین نکته است.
اصلا نترسید؛ نوزاد شما کسی است که بیشتر از همه به شما نیاز دارد!

کاری که باید انجام دهید این است که مدت زمان کوتاهی صبر کنید.
نوزاد خود را با دقت بیشتری نگاه کنید.
و دوباره شدت درد و ناراحتی او را بسنجید.
معمولا درد معده با گذشت زمان کاهش می یابد.
اما اگر اینگونه نبود، چند روش درمانی طبیعی وجود دارد که می‌توانید برای تسکین دردهای شکمی کودک خود انجام دهید.

 1. چای بابونه:

مقداری چای بابونه گرم به کودک خود بدهید (یک فنجان آب در هر لیوان)

پزشکان می گویند که: خاصیت ضد التهابیبابونه به تسکین درد معده کمک می‌کند، زیرا باعث شل شدن عضلات دستگاه گوارش فوقانی می‌شود و باعث تسکین انقباضات و کاهش گرفتگی شکم خواهد شد.

 1. کمپرس گرم

راه دیگر برای تسکین درد های معده قرار دادن کمپرس گرم بر روی شکم کودک در هنگام گریه ای که به دلیل درد معده است.
این عمل را در طول روز و شب 3 تا 2 بار قابل تکرار است.

 1. ماست

اگر کودک شما به دلیل اسهال، درد معده دارد، باید بدانید که باکتری های مفید (که باکتری برای تعادل در مصرف مواد مغذی در معده و روده مورد نیاز است) در هنگام مدفوع کردن او پس از مدتی از بین می‌روند.

ماست حاوی باکتری های است که می‌تواند جایگزین باکتری های از دست رفته بشود و دادن ماست به کودک در این وضعیت باعث می‌شود روند طبیعی هضم را به حالت عادی برگرداند.

 1. ماساژ با استفاده از روغن خردل

کودک خود را به پشت بخوابانید و با استفاده از روغن خردل شکم او را به آرامی ماساژ دهید.
آن را در اطراف ناف کودک در جهت مخالف عقربه های ساعت بمالید.
این ماساژ به تحریک دستگاه گوارش و حرکت در اطراف گازهای جمع شده در معده کودک به شما کمک می‌کند.
این حرکات مهم را می‌توانید هر روز برای کودکتان تکرار کنید.

در ادامه تک پزشک برای شما ویدیویی آماده کرده است و ماساژی مناسب برای کودک شما آموزش داده خواهد شد.

 1. آروغ زدن

کودک خود را بعد از هر بار غذا خوردن با ضربه ای آرام بر پشت او به شکلی که سر کودک بر روی شانه شما است را از گاز معده راحت کنید.

روش انجام دادن:

اگر کودک شما احساس خفگی نمی‌کند، این روش را امتحان کنید. در حالتی کودک را نگه دارید که شکم آن بر روی ساق دست شما باشد و صورت آن بر روی کف دستتان قرار گیرد.

 • او را به صورت رو به پایین بر روی ساعد خود قرار دهید.
 • آرنج خود را به بین ران های کودک قرار دهید.
 • چانه او را در کف دست خود بگذارید.
 • هنگام نوازش به کمر فشار ملایم را وارد کنید.

این حرکت باعث می‌شود هوای اضافی را که هنگام غذا خوردن ممکن است به درون معده وارد شود را خارج کند.

 1. دوچرخه سواری

هنگامی که کودک شما به پشت خود صاف دراز کشیده است، پاهای کودک خود را به حرکت دوچرخه ارام عقب و جلو کنید.
حرکت چرخش به آزاد شدن گازها از شکم کودک کمک می‌کند تا درد او کاهش یابد.

 1. رفلکسولوژی پا

بعضی از تکنیک ها می‌توانند برای چندین عصب پا استفاده کرد که این حرکت احساس آرامش را در سایر قسمت های بدن ایجاد می‌کند.

ناحیه شکم با قوس مرکزی پای چپ مطابقت دارد بنابراین پای چپ کودک خود را در کف دست راست خود قرار دهید و در حالی که از پاشنه پای او حمایت میکنید

فشار انگشت خود را با انگشت شست خود انجام دهید، این به کودک شما کمک می‌کند تا درد شکم خود را آرام و راحت کند.

داروهای دیگری نیز وجود دارد مانند: آب زنجبیل، انیسون، چای نعنا و عسل.

اما مواردی که در بالا گفته شد اکثرا موثر هستند و بیشتر این ها در سراسر جهان توسط مادران آزمایش شده اند.
همیشه بهتر است از داروهای طبیعی استفاده کنید تا سیستم کودک شما به هیچ وجه از عوامل خارجی آسیب نبیند.

گاهی اوقات ممکن است ببینید که کودک شما حتی پس از انجام تمام این اقدامات فوق همچنان از درد معده رنج می‌برد. او ممکن است به دلیل گاز معده هنوز گریه کند و احساس ناراحتی کند.

اگر متوجه باشید کودک شما علائم زیر را به صورت مداوم نشان می‌دهد باید با پزشک متخصص اطفال خود حتما مشورت کنید:

او همچنان تب و سرفه خفیف دارد

درد معده همراه با تب هم می‌تواند ناشی از ویروس باشد و یا در موارد دیگر و شدید تر ناشی از ذات الریه است. اگر کودک شما تب داشته باشد بهتر است در سریعترین زمان اقدامات لازم را انجام دهید.

او استفراغ می‌کند یا اسهال دارد

اگر خون در استفراغ وجود داشته باشد یا به رنگ سبز باشد باید سرریعا به پزشک مراجعه شود.


آموزش ماساژ برای درمان دل درد نوزاد

در ادامه مجله ی تک پزشک ویدیویی برای شما آماده کرده است که در آن ماساژی بسیار آسان و کاربردی برای شما آورده است که با انجام دادن آن درد کولیک نوزاد تا حدود زیادی کاهش خواهد یافت.

همچنین بخوانید: نحوه ی مصرف شربت دی سیکلومین برای کودک
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


2 دیدگاه

 1. پسر من ۶ ماه شد هنوز دلدردی اش بیشتر شده نه شب میخوابه نه روز فقط گریه میکنه نه استفراغ میکنه ونه اسهال است فقط عرق میکند هر نوع دارو را امتحان کردم از خانگی تا بازاری هیچ فایده نمی کند میشه برم راه حل نشان بدین چه باید کنم اگر بگین ممنون تان میشم

  • با سلام
   اگر پزشک شما تشخیص بر کولیک برای نوزادتان داده است می توانید مطابق ویدیو بالا ماساژ را چند روز تکرار کنید و ببینید که آیا برای شما نتیجه بخش است و یا خیر.

نظر خود را بیان کنید