زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


علت چسبندگی جفت چیست؟

همه چیز درباره ی چسبنندگی جفت
دسته‌ها: بارداری زایمان سلامت بچه. برچسب‌ها: بازنشر.
علت چسبندگی جفت چیست

علت چسبندگی جفت چیست

جفت به دیواره رحم متصل می شود اما بیماری وجود دارد که باعث می شود جفت عمیقا به دیواره رحم متصل شود. این بیماری به چسبندگی جفت معروف است. در هر 2500 حاملگی یک مورد دچار این مشکل می شود.

در ادامه ی این مطلب از تک پزشک خواهید خواند که چسبندگی جفت چیست و چگونه باید با آن برخورد کرد.


انواع چسبندگی جفت:

تفاوت بین چسبندگی جفت اکرتا، اینکرتا یا پرکرتا با شدت چسبندگی جفت به دیواره رحم تعیین می شود:

چسبندگی جفت

 1. چسبندگی جفت اکرتا:

هنگامی رخ می دهد که جفت در دیواره رحم بیش از حد عمقی چسبیده باشد اما به عضله رحم نفوذ نکرده باشد. چسبندگی جفت اکرتا رایج ترین چسبندگی است که حدود 75٪ از همه موارد است.

 1. چسبندگی جفت اینکرتا:

زمانی اتفاق می افتد که جفت متصل به دیواره رحم حتی عمیق تر به عضله رحم نفوذ کرده است. این چسبندگی تقریبا 15٪ از موارد مورد توجه قرار می گیرد.

 1. چسبندگی جفت پرکرتا:

هنگامی رخ می دهد که جفت از طریق کل دیواره رحم نفوذ کند و به یک عضو دیگر مانند مثانه متصل شود. چسبندگی جفت پرکرتا حدود 5٪ از همه موارد است.


علت ایجاد چسبندگی جفت:

علت خاص از چسبندگی جفت اکرتا ناشناخته است، اما می تواند به جفت سر راهی و سزارین قبلی مرتبط باشد. چسبندگی جفت اکرتا در 5 تا 10 درصد از زنان با جفت سر راهی وجود دارد.

زایمان سزارین احتمال چسبندگی جفت اکرتا را در آینده افزایش می دهد و هر چقدر سزارین بیشتر انجام شود، این احتمال افزایش می یابد. سزارین چندقلو در بیش از 60٪ از موارد جفت اکرتا وجود دارد.


عواملی که باعث چسبندگی جفت اکرتا میشود:

این عوامل می تواند خطر ابتلا به چسبندگی جفت اکرتا را افزایش دهد:

 • سزارین قبلی یا دیگر جراحی های رحم. خطر جفت اکرتا در هر جراحی رحم، از جمله جراحی برای حذف فیبروئید، افزایش می یابد.
 • اگر جفت به صورت جزئی یا کامل دهانه رحم را بپوشاند یا در بخش پایین تر رحم قرار گیرد، این خطر افزایش می یابد.
 •  تعداد نوزادانی که به دنیا آورده اید. خطر بروز جفت اکرتا در هنگام هر زایمان افزایش می یابد.
 •  برخی دیگر از بیماری های رحمی. اگر فیبروئید رحم یا زخم در بافت پوشش رحم داشته باشید، خطر ابتلا به جفت اکرتا بیشتر می شود.
 • سیگار کشیدن خطر ابتلا به مشکلات جفتی را افزایش می دهد.
 • جفت اکرتا در زنان 35 ساله و بالاتر بیشتر دیده می شود.

این چسبندگی جفت چگونه درمان می شوند؟

هنگامی که بیماری جفتی دارید، بهترین زمان برای زایمان مشخص نیست.

در حدود هفته 34 بارداری تا هفته 38 بارداری برای جلوگیری از خونریزی خطرناک، نوزاد را به دنیا بیاورید. اگر می خواهید در آینده نیز حامله شوید، ممکن است پزشک قبل از سزارین از درمان خاصی استفاده کند و رحم را نجات دهد.

هنگامی که پیش از زایمان بیماری تشخیص داده می شود، پزشک احتمالا سزارین را توصیه کند و بلافاصله پس از آن هیسترکتومی انجام می شود.

این کار می تواند از تهدید کننده بودن خونریزی جلوگیری کند. سزارین جراحی است که در آن نوزاد شما از طریق برش هایی که پزشک در شکم و رحم ایجاد می کند متولد می شود.

هیسترکتومی زمانی است که رحم شما توسط جراحی برداشته شود. بدون رحم، در آینده نمی توانید باردار شوید.

اگر پزشک این بیماری را در هنگام تولد تشخیص دهد، ممکن است سعی کند جفت را در جراحی برداشته و خونریزی را متوقف کند. با این حال، هیسترکتومی اغلب لازم است.

چسبندگی جفت


خطر ابتلا به چسبندگی جفت اکرتا در نوزاد چیست؟

زایمان زودرس و عوارض بعد از آن نگرانی اصلی نوزاد است. خونریزی در سه ماهه سوم ممکن است یک نشانه هشدار دهنده وجود چسبندگی جفت اکرتا باشد، و هنگامی که جفت اکرتا اتفاق می افتد، معمولا باعث زایمان زودرس می شود.

پزشک وضعیت شما را مورد بررسی قرار می دهد و از دارو، استراحت و هر چیز دیگری که برای کمک به ادامه حاملگی در طول مدت کامل استفاده می شود، استفاده می کند.


سایر مشکلات چسبندگی جفت:

در بعضی موارد جفت به درستی کار نمی کند. ممکن است بیش از حد نازک، ضخیم و یا لبه اضافی داشته باشد. بند ناف ممکن است به درستی وصل نشده باشد.

مشکلات مربوط به عفونت، لخته شدن خون و انفارکتوس (ناحیه بافت مرده مانند زخم) می تواند در دوران بارداری اتفاق بیفتد و به جفت آسیب وارد کند. مشکلات جفتی مانند این می تواند منجر به خطرات بهداشتی برای شما و کودک شود.

برخی از این خطرات عبارتند از:

 •  ممکن است سقط جنین داشته باشید.
 •  کودک شما به شکلی که باید در حین بارداری رشد کند، رشد نمی کند.
 •  ممکن است هنگام تولد خونریزی داشته باشید.
 •  ممکن است زایمان زودرس داشته باشید. این زایمان خیلی زود قبل از هفته 37 بارداری اتفاق می افتد.
 •  نوزاد شما ممکن است نقایص زایمان داشته باشد.

پزشک شما جفت را پس از زایمان بررسی می کند. گاهی جفت برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود، به خصوص اگر جنین دارای مشکلات بهداشتی خاص مانند رشد ضعیف باشد.

همچنین بخوانید: خطرات سه ماهه اول بارداری را بشناسید

چگونگی تشخیص مشکلات جفتی:

اگر فاکتورهای خطر برای چسبندگی جفت اکرتا در دوران بارداری (مانند حالتی که جفت به طور جزئی یا کامل دهانه رحم را پوشانده است یا جراحی قبلی رحم انجام شده باشد) داشته باشید، پزشک به دقت تخمک گذاری جفت نوزاد را بررسی می کند. تکنیک هایی برای تشخیص چسبندگی جفت اکرتا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

چسبندگی جفت

 1. تست های تصویربرداری:

از طريق سونوگرافی يا تصويربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، پزشک می تواند نحوه قرار دادن جفت در ديواره رحم را ارزيابی کند.

 1. آزمایش خون:

پزشک ممکن است یک نمونه از خون برای اندازه گیری مقدار آلفا فتوپروتئین (پروتئینی که توسط کودک تولید می شود و می تواند در خون مادر شناسایی شود) آزمایش کند. چنین افزایشی به چسبندگی جفت اکرتا مربوط می باشد.


چگونه می توان خطر ابتلا به بیماری جفتی را کاهش داد؟

یکی از راه های کاهش احتمال ابتلا به این نوع بیماری های جسمی در حاملگی های آینده، زایمان طبیعی به جای سزارین است.

تنها درصورت مشکلات بهداشتی در مادر یا جنین از سزارین استفاده کنید. برای برخی از مادران و نوزادان، مشکلات بهداشتی باعث می شود سزارین نسبت به زایمان طبیعیبهتر باشد. اما اگر بارداری سالم باشد، بهتر است تا زمان شروع درد صبر کنید. به دلایل غیر پزشکی تقاضای سزارین ندهید.

حتی اگر قبلا سزارین داشته اید، ممکن است بتوانید نوزاد بعدی خود را با زایمان واژینال به دنیا بیاورید. این حالت زایمان واژینال پس از سزارین (VBAC) نامیده می شود. ممکن است بسته به نوع برش در سزارین، قادر به داشتن VBAC باشید.

همچنین بخوانید: گام به گام زایمان طبیعی
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید