زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


با استفاده از بعضی از روش ها می توانید هوش و جس نوزادتان را تقویت کنید. تقویت کردن عضلات کودک و بالا بردن مهارت های حرکتی نوزاد بسیار اهمیت دارد. برای تقویت اندام نوزاد می توانید از روزش های مخصوص ماه های اول تولد تا سنین بالا استفاده کرد تا هم کنترل بیشتر عضلات حس لذت و رضایت را به نوزاد بدهید.

ورزش دادن نوزاد و تقویت جسم و هوش نوزاد

نوزاد کنترل زیادی روی عضلاتش ندارد ولی می توان با ایجاد کشش در عضلات آنهاف احساس لذت و آرامش به آنان بخشید. این کارها را می توانید در ماه های نخست بارداری برای کودک انجام دهید. در این بخش نکات مهم مرقبت از نوزد و تمرین های ورزشی را معرفی می کتیم که می توانید بر روی نوزاد انجام دهید و به او حس خوب راحتی بدهید.

تقویت نوزاد

هر چند وقت یکبار باید این تمرینات را انجام داد؟

بهترین حالت این است که این تمرینات سبک را چند هفته یک بار یا هفته ای یک بار به مدت 5 تا 10 دقیقه روی کودک انجام دهید. البته این تمرینات به قدری سبک است که اگر کودک روزی چند بار هم آنها را انجام دهد، مشکلی نخواهد داشت. دمای اتاق هنگام انجام این حرکات باید بین 22 تا 24 درجه سلسیوس باشد. زیر بدن کودک یک پتوی نرم و یا حوله قرار دهید تا کمر او درد نگیرد.

برای کودکان 1 تا 4 ماهه

1. حرکت قلاب

  • کودک را به کمر روی زمین بخوابانید. دستان او را بگیرید.
  • سعی کنید که دستان او را به آرامی به سمت خودتان بکشید.مراقب باشید که تنه کودک در این حرکت نباید از روی زمین بلند شود.
  • 5 بار این حرکت را تکرار کنید.

2. حرکت سینه

  • مانند حرکت قبلی کودک را بخوابانید و دستان او را بگیرید.
  • دستان او را در امتداد سینه باز کنید و دوباره جمع کنید.
  • پاهای او را سه بار جمع و باز کنید.

برای کودکان 5 تا 6 ماهه

4. پول آپ

ساعد کودک را بگیرید و کمر او را صاف نگه دارید. کودک را در حالت نشسته به آرامی به سمت بالا بکشید و در کمال آرامش به حالت نشسته دربیاورید.

5. ایستاده روی آرنج

کودک را دمر کنید و آرنج های او را درست زیر شانه هایش قرار دهید، به طوریکه ساعد او روی زمین باشد.

حال باسن او را به سمت بالا بگیرید به طوری که زاویه پای او با زمین، 45 درجه باشد. اجازه دهید که کودک روی ساعد خود استراحت کند.

6. حرکت شکم

کودکان معمولا تمایل زیادی دارند تا روی شکم خود برگردند پس شما نیز مانع آنها نشوید و اجازه دهید که کودک چند دقیقه ای فقط حالت دمر داشته باشد و روی یک تشک نرم قرار بگیرد. کم کم با تکان دادن خود و حرکت کردن می تواند بدن نرم تری را تجربه کند و همین یک ورزش مفید برایش خواهد بود.

7. تمرین وزنه

کودک را روی یک صندلی راحت بنشانید. مقابل او تعدادی لواززم کوچک قرار دهید. او را تشویق کنید که هر کدام از لوازم را یک دستی بلند کند.مراقب باشید که هرگز از اجسام سنگین یا حتی کمی سنگین هم استفاده نکرده باشید.

تمرین برای کودک 6 تا 12 ماهه

8. تمرین پایین تنه

کودک را روی یک سطح نرم روی زمین دمر بخوابانید. یک دست خود را آرام به زیر شکم او ببرید و پایین تنه او را کمی بالا بکشید. اجازه دهید که وزن و تعادل او روی بالاتنه اش متمرکز باشد.

9. کوه نوردی

خودتان روی زمین بنشینید. زانوها را مقابل خود خم کنید و کف پاهایتان روی زمین باشد. دستان کودک را محکم بگیرید. سپس کمی پای خود را صاف کنید تا کودک به سمت عقب خم شود و دوباره پای خود را جمع کنید.

تقویت نوزاد

تمرین برای کودکان 1 تا 2 ساله

10. خوابیدن روی کمر

اجازه دهید که کودک در این سن، خودش روی کمر دراز بکشد. دراز کشیدن روی کمر بدون کمک کردن به او یک راه عالی برای تمرین دادن بدنش می باشد.. برای مراقبت از او می توانید او را بین ساق پاهای خود قرار دهید.

11. اسکات زدن

تمرین اسکات باعث تقویت پاها، عضلات باسن و زانوی کودک می شود. برای این تمرین، کنار کودک بایستید و از او بخواهید که ادای شما را در بیاورد. زانوهای خود را خم کنید و تمرین اسکات را انجام دهید.

12. بالا بردن باسن

کودک را با زانوهای کمی خم شده روی زمین قرار دهید. دست خود را دور کمر او نگه دارید. از او بخواهید که باسن خود را به سمت بالا هل دهد و خودتان مراقب کمر او باشید.

روش های تقویت هوش نوزاد

مغز نوزاد از طریق درک تجربه‌ها و تمرین‌های مختلف رشد می‌کند. وجود حس‌های مختلفی مانند بویایی، چشایی، بینایی، لامسه و شنیداری به فرایند رشد او کمک می‌کنند. برای اینکه نوزاد بتواند چیزهای مختلف را از هم تشخیص دهد، باید او را در معرض تجارب حسی مختلفی قرار دهید. توسعه‌ و رشد مهارت های ذهنی و جسمی کودک، شما را در داشتن فرزندی باهوش یاری خواهد کرد. درادامه به تعدادی از روش‌های تقویت هوش نوزاد می‌پردازیم:

۱. دوری از تلویزیون به‌منظور تقویت هوش نوزاد

تقویت نوزاد

آکادمی متخصصین اطفال آمریکا تأکید شدیدی بر پرهیز از تماشای تلویزیون توسط نوزادان و نوپایان دارد. تماشای مداوم تلویزیون هیچ‌گونه تحریک مغزی به همراه ندارد و نه‌تنها تماشای این جعبه‌ی جادویی هیچ فایده‌ای ندارد بلکه حتی باعث ایجاد نقص در مهارت‌های شناختی فرزندتان می‌شود و زمانی را که باید به تقویت هوش نوزاد اختصاص بدهید، تلف می‌کند. پس به‌جای تماشای تلویزیون، زمان‌تان را به انجام فعالیت فیزیکی اختصاص دهید که باعث تحرک و تفکر نوزاد می‌شوند. بازی‌های فیزیکی ساده‌ای چون قِل دادن توپ یا فوتبال بچگانه به ایجاد مهارت‌های هماهنگی بدنی در نوزاد کمک می‌کنند.


۲. تعامل و ارتباط بیشتر با نوزاد

تقویت نوزاد

براساس پژوهش‌ها، ارتباط زیاد و تعامل مداوم با نوزاد موجب تقویت هوش او می‌شود. در آغوش گرفتن، ابراز علاقه و بازی کردن با نوزاد، مغز او را تحریک می‌کند و قلقلک می‌دهد. وقتی با نوزاد تعامل بیشتری دارید و از نظر عاطفی پیوند محکم‌تری برقرار می‌کنید، به رشد توانایی‌های فکر کردن نوزاد کمک کرده‌اید. ضمن اینکه این تعامل و نزدیکی، باعث ایجاد حس امنیت و اعتماد‌ به نفس در کودکان خواهد شد.

۳. شیر دادن به نوزاد تا ۲ سالگی

محققان می‌گویند، ضریب هوشی کودکانی که از شیر مادر تغذیه شده‌اند، حداقل ۵ درصد نسبت به سایرین بیشتر است. حتما تا ۶ ماهگی به کودک خود شیر بدهید. پزشکان معمولا به شما توصیه می‌کنند تا رسیدن به سن ۲ سالگی در کنار شیر مادر به فرزندتان غذاهای سالم و مغذی مناسب نیز بدهید. تغذیه در تقویت هوش نوزاد مؤثر است.

۴. موسیقی و تقویت حافظه، یادگیری، توجه

مطالعات نشان می‌دهند که یکی از فواید گوش دادن به موسیقی این است که بازه‌ی زمانی توجه نوزاد را افزایش می‌دهد و منجر به تقویت حافظه او می‌شود. آشنا کردن کودک با آلات موسیقی توانایی تفکر مقایسه‌ای را در او رشد می‌دهد. یادگیری موسیقی به رشد هوش فضایی-دیداری می‌انجامد. با این هوش، فرد می‌تواند تصاویر ذهنی دقیقی داشته باشد، مثلا شکل‌ها را در ذهن خود بچرخاند و به‌صورت ۳‌بُعدی آنها را در ذهنش مجسم کند. یاد گرفتن موسیقی بعدها نیز به افزایش توانایی و استعداد کودک در زمینه‌ی مباحث عددی کمک خواهد کرد. برخی محققان معتقدند که بهتر است برای آشنایی کودک با موسیقی از پیانو شروع کنید، اما حتی سازهای زهی هم می‌توانند مفید باشند.

۵. آشنا کردن نوزاد با دنیای کتاب

هیچ‌وقت برای آشنا کردن کودک با دنیای کتاب‌ها زود نیست. حتی زمانی که نوزادتان فقط چند ماه دارد هم می‌توانید با خواندن کتاب و روزنامه، او را به دنیای مطالعه ببرید. لغات و جملات را بلند بخوانید تا نوزاد آنها را بشنود، روی تلفظ‌ها و لحن‌تان دقیق باشید. بهتر است از کتاب‌های مصور کمک بگیرید و شعرها و داستان‌ها را با صدای بلند بخوانید. این روش برای گسترش دایره‌ی لغات کودک مناسب است و از این طریق می‌توانید او را با چیزهایی که داخل خانه و همچنین در دنیای بیرون از خانه هستند آشنا کنید.


۶. ایجاد چالش برای نوزاد

تقویت نوزاد

همیشه باید با در نظر گرفتن سن فرزند، فعالیت‌هایی چالشی را برای او در نظر بگیرید. سعی کنید با توپ‌ها، اشکال مختلف و خانه‌سازی‌ها برای او بازی‌های مفرح درست کنید. به کودک کمک کنید تا از طریق بازی‌هایی ساده به تشخیص و شناسایی اشکال هندسی، اعداد و رنگ‌ها بپردازد. او را به پارک و طبیعت ببرید و با پرندگان و گیاهان آشنا کنید.

اگر می‌خواهید فرزندتان چیزی یاد بگیرد، بهتر است خودتان الگوی فرزندتان باشید و با عمل کردن به کاری که در نظر دارید، آن را به‌صورت غیرمستقیم به کودک خود آموزش دهید. بخوانید، بنویسید، موسیقی بنوازید، قدم بزنید، طبیعت را فراموش نکنید، ورزش کنید و… . درحین انجام این فعالیت‌ها، کودک هم باید دوروبرتان باشد. او را در انجام فعالیت‌های مفرح شرکت دهید و سعی کنید با او صمیمی شوید.

تقویت هوش نوزاد کار سختی نیست و با کمی آگاهی و تمرین می‌توان کودکی باهوش و بااستعداد پرورش داد. اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید، آن را از طریق نظرات با ما درمیان بگذارید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید