تغذیه و تناسب اندام

کمبود این ویتامین باعث خستگی و بی حالی می شود

کمبود ویتامین

دلیل بی حالی کمبود این ویتامین است

کاهش پتاسیم و منیزیم هم در بروز دردهای مفصلی و عضلانی تاثیرگذار است. برای  تامین کمبود منیزیم باید از خوراکی هایی مانند گوشت، ماهی، میوه (طالبی، موز و زردآلو)، سیب زمینی، شلغم و سایر سبزیجات کمک بگیرید.

ضعف و بیحالی در صورت عدم درمان به موقع باعث بروز مشکلات خطرناکی خواهد شد ساده ترن عامل ایجادکننده ضعف و بیحالی که با یک آزمایش قابل بررسی است کمبود انواع املاح معدنی و انواع ویتامین های مورد نیاز بدن است. در واقع آهن، کمبود منیزیم، پتاسیم، ویتامین B12 و اسید فولیک در بدن موجب بروز ضعف و بیحالی ما خواهند شد.

برای تامین این مواد در بدن می توانید از مکمل ها استفاده کنید و یا یک رژیم غذایی مناسب را در پیش بگیرید تا باعث جبران این کمبودها در بدنتان شوید. در صورت عدم توجه به کمبودهای تغذیه ای با عوارض جبران ناپذیری مواجه خواهید شد.و منتظرعوارض و پیامدهای بدتری در بدنتان باشید.. به عنوان مثال، کاهش طولانی مدت ویتامین B12 و عدم درمان به موقع آن  می تواند آسیب های مغزی  و نخاعی به دنبال دارد و می تواند در توانایی های حرکتی افراد خلل ایجاد کند و روی راه رفتن وتمرکز کردن آن ها اثر بگذارد.

کاهش آهن کم خونی را به دنبال دارد این عارضه در میان بانوان و آقایان رایج و شایع است چون بانوان با هر سیکل عادت ماهیانه خون قابل توجهی را از دست میدهند. افرادی که کم خونی ندارند این عارضه دیرتر تشخیص داده می شود.عارضه هایی همچون خستگی مزمن، سردرد، درد سینه و بالارفتن ضربان در این افراد بیشتر دیده می شود علاوه بر آهن، کاهش سطح ویتامین ب 12 و اسید فولیک هم منجر به کم خونی در مبتلایان می شوند.

کاهش پتاسیم و منیزیم هم در بروز دردهای مفصلی و عضلانی تاثیرگذار است. برای  تامین کمبود منیزیم باید از خوراکی هایی مانند گوشت، ماهی، میوه (طالبی، موز و زردآلو)، سیب زمینی، شلغم و سایر سبزیجات کمک بگیرید.

یکی از علل تاثیرگذار در کاهش مواد معدنی و ویتامین ها  پیروی از  از رژیم های لاغری است. اکثر ما  به صورت خودسرانه  از رژیم های سخت لاغری پیروی می کنیم واز پرارزش ترین  گروه های غذایی استفاده نمی کنیم و باعث ایجاد کمبودهای تغذیه ای در بدنمان خواهیم شد.

افرادی که از  رژیم کاهش وزن پیروی میکنند از استفاده از کربوهیدرات ها پرهیز میکنند به عنوان مثال شاید از رژیم اتکینز یا پالئو را در نظر بگیرند.اینگونه رژیم ها تاثیر زیادی در ایجاد کمبود های غذایی در افراد مختلف میگذارند و باعث محروم شدن این افراد از دریافت ویتامین ب و املاح و  مواد معدنی مهم برای کسب انرژی خواهند شد.. رژیم کم کربوهیدرات و کاهش  ویتامین ب که در سنین بالا به صورت طبیعی کاهش پیدا میکند می تواند توانایی های جسمی و ذهنی این افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

سعی کنید رژیم غذایی متنوع و مفیدی را در پیش بگیرید  و هرگز بدون راهنمایی گرفتن از متخصصین تغذیه رژیم خودسرانه نگیرید.

عدم مصرف  وعده های غذایی  می تواند باعث ایجاد کمبود های تغذیه ای و کاهش سطح مواد معدنی و ویتامین ها در بدن شده و در نتیجه خستگی را به همراه داشته باشد از مصرفغافل نشوید و اجازه ندهید بین بیدارشدنتان و مصرف صبحانه، مدت زمان طولانی وقفه بیفتد تا مغز بهتر بتواند فعالیت های روزانه را آغاز کند.

همرمان با استفاده از ویتامین ها و مواد معدنی مهم برای بدن دیگر املاح معدنی ضروری برای بدن را باید در نظر بگیرید از جمله می توانیم به کاهش میزان روی (zn)  در بدن اشاره کنیم.. برای تامین روی مورد نیاز بدنتان می توانید  از بادام زمینی، غلات کامل، ماهی، ماکیان و تخم مرغ استفاده  کنید.

کمبود ویتامین دی  تاثیر زیادی در بروز خستگی و ضعف در بدن میگذاردو در طولانی مدت ، باعث بروز پوکی استخوان خواهد شد.

خستگی با مشکلات زیادی نیز همراه است به عنوان مثال می توانیم به  کم خوابی، کاهش فعالیت بدنی ، عدم تمرینات ورزشی و یا ابتلا به بیماری قلبی باعث بروز خستگی می شوند.  به همین خاطر، اگر زیاد دچار خستگی و بی حالی می شوید بهتر است  با پزشک مشورت کنید و به بررسی علت بروز این حالت در بدنتان بپردازید.

. با کمبودانواع ویتامین ها فرد دچار عصبی شده و ضعف و بی‌حالی در وی پدیدار می شوند و اگر وی از الگوی غذایی نامناسب پیروی کند احساس ضعف و بی‌حالی در وی تشدید خواهد شد. بهتر است بدانید الگوی غذایی نامناسب  ضعف، بی حالی و خستگی به همراه داردتامین انرژی مورد نیاز بدن باعث شادی بیشتر خواهد شد و چون به توده ماهیچه‌ای بدن ارتباط دارد افرادی که توده ماهیچه‌ای کمی دارند با وجود وزن مناسب باز هم بی حالی و ضعف را تجربه میکنند.

همچنین بخوانید :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن