زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


جنین عرضی

بیشتر نوزادان در طول بارداری می چرخند و در روزهای آخر سر جنین رو به پایین می چرخد ولی برخی از آنان به صورت عرضی در رحم مادر قرار می گیرند که به این وضعیت پرزانتاسیون یا جنین عرضی می گویند.

علائم جنین عرضی یا پرزانتاسیون transverse

همزمان که بارداری شما پیش می رودف جنین بیش از قبل رشد می کند و سرعت رشد او هر روز افزایش پیدا می کند .در طی این رشد، در رحم می چرخد و زمانی که حرکت می کند به شکم مادر ضربه می زند.

خیلی از نوزادان معمولا فعالیت بالایی دارند و مایل هستند که در رحم چرخ بزنند. وقتی که بارداری به مراحل آخر نزدیک می شود، بیشتر نوزادان سر خود را رو به پایین می گیرند ولی بعضی از آنان این پوزیشن رایج را در پیش نمی گیرند و در رحم، حالتی عرضی پیدا می کنند. حالا در این قسمت نکات بارداری در مورد دلایل و انواع جنین های عرضی، خطرات و جزییات بیشتر در این مورد با شما صحبت می کنیم.

جنین عرضی چیست

وقتی که جنین در رحم حالتی افقی پیدا می کند  و سر او مانند حالت ایده آل رو به پایین نیست ، به این حالت جنین عرضی می گویند . به عبارت ساده تر ، می توان گفت که جنین به پهلو خوابیده است، سر او نیز نه به راست و نه به چپ تمایل دارد . این موضوع معمولا نادر است و در هر 300 بارداری ، یک بار اتفاق می افتد.

این پوزیشن جنین در اوایل بارداری تا هفته 26 طبیعی و نرمال است اما زمانی که مادر به زمان زایمان نزدیک می شود ، این وضعیت کمی خطرناک می شود و زایمان راحت و طبیعی در این حالت مورد انتظار مادر نخواهد بود.

علت های عرضی قرار گرفتن جنین چیست ؟

پوزیشن پایین قرار گرفتن سر جنین ها بین هفته 32 تا 36 می باشد . در بعضی از موارد ، جنین ها در در این حالت به صورت عرضی می خوابند که علت آن ها شامل موارد زیر است:

1. زیاد بودن مایع جنینی : زمانی که مایع جنینی در رحم بیش از حد طبیعی باشد ، احتمال موقعیت های نامناسب جنین افزایش می یابد . سطح طبیعی مایع جنینی در هفته چهارم ، 800 میلی لیتر می باشد ، اگرچه که با پیشرفت رشد نوزاد به 600 میلی لیتر خواهد رسید و کاهش پیدا می کند . وگرنه کودک به دلیل مایع زیاد ، لیز می خورد و به پهلو قرار می گیرد و پوزیشن آن عرضی می شود.

2. بارداری دو قلویی : در بارداری دوقلویی ، قل دوم معمولا بعد از زایمان قل اول حالت عرضی به خود می گیرد.

3. بارداری های چند قلویی : زمانی که مادر بیش از دو قلو را باردار باشد ، این پوزیشن برای جنین های او بیش از بقیه رخ می دهد.

4. بسته شدن جفت : زمانی که راه جفت در رحم بسته می شود ، جنین حالت عرضی به خود می گیرد.

5. عدم تناسب دهانه رحم :این اتفاق زمانی رخ می دهد که سر جنین نمی تواند از دهانه رحم عبور کند و بنابراین پوزیشن او تغییر می یابد و عرضی می شود.

تشخیص جنین عرضی چگونه است ؟

تشخیص اولیه از طریق آزمایش واژن و شکم اتفاق می افتد که می تواند موقعیت جنین را تعیین کند . آزمایش شکم می تواند موارد زیر را تشخیص دهد:

  1. قد جنین کم تر از حد طبیعی است.
  2. سر جنین ارتفاع زیادی دارد.
  3. ضربان قلب جنین از زیر بند ناف شنیده می شود.

آزمایش واژن در مراحل اولیه و ثانویه بارداری در طول رحم ، می توانند عرضی قرار گرفتن جنین را اثبات کند.

اصلی ترین شاهد موجود برای تشخیص جنین عرضی ، توجه به طرز قرار گرفتن شانه های او می باشد.

پوزیشن های جنین عرضی چگونه هستند ؟

  1. پوزیشن رو به جلو
  2. پوزیشن رو به عقب
  3. پوزیشنی که کمر جنین رو به بالا است.
  4. پوزیشنی که کمر جنین رو به پایین است.

جنین عرضی

خطرات جنین عرضی چیست ؟

1. کاهش اکسیژن رسانی : این جریان اکسیژن رسانی را به کودک کاهش می دهد و در نتیجه عمل سزارین هرچه سریع تر انجام می شود .

2. شکاف رحمی :این پوزیشن در اواخر بارداری کاملا غیر طبیعی است و خطر شکاف رحمی و شکمی را افزایش می دهد .

3. پایین افتادن بند ناف : جنین عرضی می تواند باعث پایین افتادن بند ناف شود که برای کودک خطرناک است و به همین دلیل پزشکان در این شرایط سزارین را انجام می دهند .

4. عفونت : سزارین ، ناف افتاده و دیگر مشکلات می تواند عاملی برای عفونت باشد .

5. فشردگی بند ناف : کشیدگی و گره خوردگی بند ناف در جنین عرضی می تواند باعث فشردگی جنین نیز بشود که برای کودک خطرناک است و در نتیجه اکسیژن و خون رسانی به جنین کاهش پیدا می کند .

چگونه جنین را از حالت عرضی خارج کنیم ؟

1. مراقبت ستون فقراتی : یکی از این تکنیک ها معروف به تکنیک وبستر می تواند به چرخش جنین عرضی کمک کند و سر کودک را به یک پوزیشن طبیعی و رو به پایین برساند . در این پروسه هیچ فشاری به کودک وارد نمی شود و بسیار تاثیرگزار و امن است .

2. ماساژ :بعضی از تکنیک های ماساژ شکم می تواند پوزیشن کودک را از پهلو به حالت طبیعی برگرداند و همچنین باعث می شود که جنین در جهت موقعیت مناسب برای زایمان قرار بگیرد.

3. تکیه دادن رو به جلو: این تمرین توسط پزشک انجام می شود و باعث تغییر موقعیت نامناسب جدید به یک حالت نرمال و طبیعی می شود. البته که باید تحت نظر و تایید پزشک انجام شود.

4. تغییر جهت دادن سر : پزشک در این روش ، جهت سر جنین را رو به پایین می کند که آن را در هفته 37 قبل از زایمان انجام می دهد .

5. پولساتیلا :این درمان نیز همراه با یک ماساژ درمانی تخصصی ، موقعیت عرضی جنین را از بین می برد .

اگر کودک چرخیده نشود ، چه اتفاقی می افتد ؟

در این شرایط تنها راه ممکن انجام سزارین برای زایمان می باشد تا امنیت لازم برای کودک فراهم شود .

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید