زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


بهترین پوزیشن آمیزش جنسی در دوران بارداری

انواع پوزیشن ها رابطه جنسی و سکس در دوران حاملگی که بدون خطر هستند

رابطه جنسی در دوران بارداری، پوزیشن آمیزش جنسی

خیلی از مردان و زنان باردار ترجیح می دهند در دوران بارداری آمیزش جنسی نداشته باشند و از انجام این عمل به دلیل ترس از آسیب دیدن جنین خودداری می کنند. اما باید بدانید که میل حنسی خانم ها در دوران بارداری کم نمی شود.

طی سه ماهه اول ممكن است فرد باردار دچار تهوع و ضعف باشد و طی سه ماهه سوم ممكن است با افزایش وزن، بزرگ شدن شكم و حساسیت سینه ها و سایر مشكلات مواجه گردد؛ در نتیجه گمان می کند که كمتر میل به تماس جنسی دارد، اما میل جنسی در دوران باردرای کاهش نمی یابد.

شاید بتوان به جرأت گفت دوران 9 ماهه بارداری یکی از شیرین ترین و حساس ترین دوره های زندگی زن است، اما گاهی باورهای غلط که نشأت گرفته از عدم آگاهی افراد است، گذران این دوران را نه تنها برای زن و همسر وی دشوار می سازد؛ بلکه مانع شکل گیری خاطره ای خوشایند از این دوران می گردد و قطع رابطه جنسی با همسر طی این دوران یکی از همین باورهاست. متخصصان این امر معتقدند که جدا از دلایل فیزیولوژیک مانند تهوع و استفراغ در سه ماه اول و بزرگی شکم در سه ماه سوم بارداری، عوامل روانشناختی مانند باور به کاهش میل جنسی و آسیب به جنین در هنگام نزدیکی نیز در این زمینه اثرگذار است.

دکتر فاطمه داروی، متخصص زنان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در این خصوص اظهار داشت: در یک بارداری طبیعی، نزدیکی هیچ ممنوعیتی ندارد، اما متأسفانه بررسی‌ ها گویای آن هستند که تعداد کمی از مادران باردار در زمینه مسائل جنسی برای مشاوره به ماما یا پزشک مراجعه می ‌کنند. در واقع در یک بارداری طبیعی تا وقتی که زن از نظر پزشکی سالم است، هیچ دلیل خاصی برای محدودکردن فعالیت جنسی وجود ندارد.

 

آمیزش در طول دوران بارداری ممنوعیتی ندارد/ ارگاسم درحاملگی بی خطر است

وی ادامه داد: حتی رسیدن به ارگاسم نیز بی خطر است و حتی در ماه پایانی حاملگی کمک می کند که زایمان دیررس اتفاق نیفتد و به طور کلی رفتارهای معمول جنسی، خطری در برندارد. فعالیت جنسی در دوران بارداری امری متداول به شمار می‌آید، اما دفعات آن بسیار متغیر است و معمولاً با افزایش سن بارداری کاهش می‌یابد که می توان گفت در بسیاری از موارد نتیجه عدم آگاهی و یا اطلاعات نادرستی ست که فرد از اطرافیان خود کسب می کند؛ از جمله ترس از سقط، ترس از آسیب ‌دیدگی جنین، فقدان تمایل، بدقوارگی فیزیکی، ترس از پارگی پرده‌ ها، ترس از عفونت و…

 

آمیزش جنسی آسیبی برای جنین به همراه ندارد

این متخصص زنان و زایمان خاطرنشان کرد: بسیاری از زنان و حتی مردان می خواهند بدانند كه آیا فعالیت جنسی به جنین صدمه می رساند یا خیر و در این مورد باید بگویم که آمیزش جنسی و انزال، هیچ یك در بارداری كم خطر ایرادی ندارد. جنین در محفظه عضلانی رحم قرار دارد و از جنین بوسیله مایع آمنیوتیك و كیسه آمنیوتیك به خوبی محافظت می شود. داوری اضافه کرد: همچنین یك پوشش مخاطی ضخیم دهانه رحم را می پوشاند و مانع از انتقال عفونت نیز می شود. ممكن است مدتی بعد از اوج لذت جنسی، جنین شما تكان بخورد در این مورد نیز نباید نگران بود؛ چراکه این افزایش تحرك بدلیل افزایش جریان خون ناشی از افزایش ضربان قلب شماست نه بخاطر اینكه جنین احساس درد می كند یا از آنچه روی داده چیزی فهمیده است.

 

چه وضعیتی برای یك زوج باردار مناسب و راحت تر است؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: با پیشرفت بارداری، انتخاب وضعیت های جدید برای آمیزش جنسی ضروری است؛ چراکه شکم بزرگ تر شده است و توصیه می شود كه زنان باردار حدود 16 هفتگی به پشت نخوابند؛ چون وزن رحم بر روی عروق اصلی لگن، ممكن است گردش خون این ناحیه را مختل كند و بهتر است برای آمیزش جنسی به پهلوی خود بخوابند.

 

چه زمانی باید از آمیزش جنسی اجتناب كرد؟

داوری خاطرنشان کرد: البته ناگفته نماند شرایطی نیز وجود دارد که افراد باید از آمیزش جنسی اجتناب کنند. اگر سابقه زایمان پیش از موعد در فرد وجود دارد، خون ریزی و لکه بینی در فرد دیده شده، مشکوک به پارگی کیسه آب، پایین واقع شدن جفت در رحم، نارسایی دهانه رحم، آغاز پیش از موعد دردهای زایمانی و درد به هنگام آمیزش جنسی است، در این موارد باید از نزدیکی اجتناب کرد.

 

آیا میل جنسی در دوران بارداری تغییر می كند؟

وی در ادامه ضمن اشاره به این مطلب که میل جنسی در این دوران کاهش نمی یابد، تصریح کرد: طی سه ماهه اول ممكن است فرد باردار دچار تهوع و ضعف باشد و طی سه ماهه سوم ممكن است با افزایش وزن، بزرگ شدن شكم و حساسیت سینه ها و سایر مشكلات مواجه گردد؛ در نتیجه گمان می کند که كمتر میل به تماس جنسی دارد، اما میل جنسی در دوران باردرای کاهش نمی یابد. در هر حال این حالات نیز طبیعی است و بهتر است که زن در مورد حس خود با همسرش صحبت كند و سعی كنند راهی پیدا کنند كه برای هر دوی آنها رضایت بخش باشد.

 

چند نکته در مورد فعالیت جنسی در این دوران

این متخصص در پایان تصریح کرد: بهتر است که در زمان انجام فعالیت جنسی چند نکته مورد توجه قرار گیرد؛ نخست آنکه از وضعیت های مناسب استفاده شود؛ در واقع وضعیتی را انتخاب نمایید که حین انجام این کار کمترین فشار را به فرد باردار وارد آورد، از انجام این کار به هنگام خستگی بدنی پرهیز شود، به دلیل افزایش ترشحات واژن مراقب بهداشت خود باشند و بعد از ارگاسم، ماساژ کمر می تواند در آرامش فرد اثرگذار باشد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید