زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


بهترین پوزیشن آمیزش جنسی در دوران بارداری

بهترین پوزیشن های دوران بارداری

بهترین پوزیشن آمیزش جنسی در دوران بارداری

انواع پوزیشن های رابطه جنسی و سکس در دوران حاملگی که بدون خطر هستند را باید زوجین بدانند تا در صورت نیاز به برقراری رابطه ی جنسی، آسیبی به جنین نرسد.

در ادامه ی این مطلب از تک پزشک به چگونگی برقراری رابطه ی جنسی در بارداری خواهیم پرداخت.


میل جنسی در بارداری

خیلی از زوجین باردار ترجیح می دهند در دوران بارداری، آمیزش جنسی نداشته باشند و از انجام این عمل به دلیل ترس از آسیب دیدن جنین خودداری می کنند. اما باید بدانید که میل حنسی خانم ها در دوران بارداری کم نمی شود.

طی سه ماهه اول ممكن است فرد باردار دچار تهوع و ضعف باشد و طی سه ماهه سوم ممكن است با افزایش وزن، بزرگ شدن شكم و حساسیت سینه ها و سایر مشكلات مواجه گردد؛ در نتیجه گمان می کند که كمتر میل به تماس جنسی دارد، اما میل جنسی در دوران باردرای کاهش نمی یابد.

شاید بتوان به جرأت گفت دوران 9 ماهه بارداری یکی از شیرین ترین و حساس ترین دوره های زندگی زن است.

اما گاهی باورهای غلط که نشأت گرفته از عدم آگاهی افراد است، گذران این دوران را نه تنها برای زن و همسر وی دشوار می سازد؛ بلکه مانع شکل گیری خاطره ای خوشایند از این دوران می گردد و قطع رابطه جنسی با همسر طی این دوران یکی از همین باورهاست.

متخصصان این امر معتقدند که: جدا از دلایل فیزیولوژیک مانند تهوع و استفراغ در سه ماه اول و بزرگی شکم در سه ماه سوم بارداری، عوامل روانشناختی مانند باور به کاهش میل جنسی و آسیب به جنین در هنگام نزدیکی نیز در این زمینه اثرگذار است.

در یک بارداری طبیعی، نزدیکی هیچ ممنوعیتی ندارد، اما متأسفانه بررسی‌ ها گویای آن هستند که تعداد کمی از مادران باردار در زمینه مسائل جنسی برای مشاوره به ماما یا پزشک مراجعه می ‌کنند.

در واقع در یک بارداری طبیعی تا وقتی که زن از نظر پزشکی سالم است، هیچ دلیل خاصی برای محدودکردن فعالیت جنسی وجود ندارد.

همچنین بخوانید: رابطه ی جنسی در دوران بارداری

رابطه جنسی در بارداری ممنوعیتی ندارد!

رسیدن به ارگاسم نیز بی خطر است و حتی در ماه پایانی حاملگی کمک می کند که زایمان دیررس اتفاق نیفتد و به طور کلی رفتارهای معمول جنسی، خطری در برندارد.

فعالیت جنسی در دوران بارداری امری متداول به شمار می‌آید، اما دفعات آن بسیار متغیر است و معمولاً با افزایش سن بارداری کاهش می‌یابد که می توان گفت در بسیاری از موارد نتیجه عدم آگاهی و یا اطلاعات نادرستی است که فرد از اطرافیان خود کسب می کند؛ از جمله:

 • ترس از سقط
 • ترس از آسیب ‌دیدگی جنین
 • فقدان تمایل
 • بدقوارگی فیزیکی
 • ترس از پارگی پرده‌ ها
 • ترس از عفونت

آیا  آمیزش جنسی آسیبی برای جنین به همراه دارد؟

بسیاری از زنان و حتی مردان می خواهند بدانند كه آیا فعالیت جنسی به جنین صدمه می رساند یا خیر و در این مورد باید بگوییم که آمیزش جنسی و انزال، هیچ یك در بارداری كم خطر ایرادی ندارد.

جنین در محفظه عضلانی رحم قرار دارد و از جنین بوسیله مایع آمنیوتیك و كیسه آمنیوتیك به خوبی محافظت می شود. همچنین یك پوشش مخاطی ضخیم دهانه رحم را می پوشاند و مانع از انتقال عفونت نیز می شود.

ممكن است مدتی بعد از اوج لذت جنسی، جنین شما تكان بخورد در این مورد نیز نباید نگران بود؛ چراکه این افزایش تحرك بدلیل افزایش جریان خون ناشی از افزایش ضربان قلب شماست نه بخاطر اینكه جنین احساس درد می كند یا از آنچه روی داده چیزی فهمیده است.


بهترین پوزیشن ها در بارداری

برای اینکه در حین بارداری زن باردار کمترین آسیب را ببیند باید از پوزیشن های صحیح برای برقراری رابطه ی جنسی آگاه باشد و از این رو تک پزشک در ادامه برای شما آورده است.

رابطه از پشت

به این صورت است که مرد از پشت رابطه ی جنسی را اغاز می کند و زن به مرد پشت خواهد کرد. این رابطه به شکم زن باردار فشار وارد نخواهد کرد.

در این باره یک مشاور دانشگاه میشیگان می گوید: برای راحتی همسرتان از یک بالش یا پتو برای قراردادن به زیر شکم آن استفاده کنید.

به پهلو بخوابید

با پیشرفت بارداری، انتخاب وضعیت (پوزیشن) های جدید برای آمیزش جنسی ضروری است؛ چراکه شکم بزرگ تر شده است و توصیه می شود كه زنان باردار حدود 16 هفتگی به پشت نخوابند؛ چون وزن رحم بر روی عروق اصلی لگن، ممكن است گردش خون این ناحیه را مختل كند و بهتر است برای آمیزش جنسی به پهلوی خود بخوابند.

روی شکم همسرتان بنشینید

این حالت هم می تواند بسیار برای برقراری رابطه ی جنسی در بارداری مفید باشد. به اینصورت که مرد به بالا دراز بکشد و زن به روی بدن مرد بنشیند.

ایستاده

اگر هنوز به هفته ی 20ام بارداری نرسیده اید این حالت می تواند برای شما خوب باشد به شرطی که همسر شما با دست کمرتان را بگیرد.

سعی کنید این ایستادن به کمک پله یا صندلی نباشد تا به جنین فشاری وارد نیاید.


چه زمانی باید از آمیزش جنسی اجتناب كرد؟

البته ناگفته نماند شرایطی نیز وجود دارد که افراد باید از آمیزش جنسی اجتناب کنند. از این موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اگر سابقه زایمان پیش از موعد در فرد وجود دارد
 2. خون ریزی و لکه بینی در فرد دیده شده
 3. مشکوک به پارگی کیسه آب
 4. پایین واقع شدن جفت در رحم
 5. نارسایی دهانه رحم
 6. آغاز پیش از موعد دردهای زایمانی
 7. درد به هنگام آمیزش جنسی است

در این موارد باید از نزدیکی اجتناب کرد.

همچنین بخوانید: چه زمانی در طول بارداری نباید رابطه جنسی داشت؟

آیا میل جنسی در دوران بارداری تغییر می كند؟

میل جنسی در این دوران کاهش نمی یابد و طی سه ماهه اول ممكن است فرد باردار دچار تهوع و ضعف باشد و طی سه ماهه سوم ممكن است با افزایش وزن، بزرگ شدن شكم و حساسیت سینه ها و سایر مشكلات مواجه گردد؛ در نتیجه گمان می کند که كمتر میل به تماس جنسی دارد، اما میل جنسی در دوران باردرای کاهش نمی یابد.

در هر حال این حالات نیز طبیعی است و بهتر است که زن در مورد حس خود با همسرش صحبت كند و سعی كنند راهی پیدا کنند كه برای هر دوی آنها رضایت بخش باشد.


چند نکته در مورد فعالیت جنسی در این دوران

بهتر است که در زمان انجام فعالیت جنسی چند نکته مورد توجه قرار گیرد:

 • از پوزیشن مناسب استفاده شود: در واقع وضعیتی را انتخاب نمایید که حین انجام این کار کمترین فشار را به فرد باردار وارد آورد.
 • از انجام این کار به هنگام خستگی بدنی پرهیز شود
 • به دلیل افزایش ترشحات واژن مراقب بهداشت خود باشند
 • بعد از ارگاسم، ماساژ کمر می تواند در آرامش فرد اثرگذار باشد.
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید