زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


آبمیوه و کمپولت میوه جزو فرآورده هایی هستند که بسیار طرفدار دارند. شاید برای شما سوال باشد که کدامیک را بهتر است مصرف کنیم؟ آیا آبمیوه و کمپوت میوه به جز مزایایی که دارند، معایب هم دارند؟ در ادامه سایت سلامت تک پزشک در مورد مزایا و معایب این دو محصول اشاره می کنیم.

آبمیوه بهتر است یا کمپوت میوه

 

خیلی از افراد زیاد مایل به خوردن میوه نیستند و به جای آن کمپوت میوه، میوه پخته شده یا آبمیوه مصرف می کنند. هر کدام این فرآورده ها مزایا و معایبی دارند که لازم است در موقع جایگزینی آنها با میوه، آنها را مورد توجه قرار داد.

کمپوت میوه و آبمیوه

برای آشنایی بهتر با خواص و مضرات کمپوت و آبمیوه، در ادامه به بررسی کامل جنبه‌های مثبت و منفی مصرف این دو فرآورده خواهیم پرداخت.

فواید کمپوت میوه

۱. میان‌وعده کودکان

بچه‌ها کمپوت میوه را بهتر از میوه‌ خام و تازه می‌خورند و علاقه بیشتری به آن نشان می‌دهند. کمپوت‌ها نیز حاوی ویتامین هستند و نمی‌توان آن‌ها را فاقد ویتامین و مواد مغذی دانست. از این‌رو مصرف کمپوت برای کودکانی که حتی با تزیین میوه به مصرف میوه به هیچ عنوان علاقه نشان نمی‌دهند، یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.

 

آبمیوه بهتر است یا کمپوت میوه

 

۲. جبران ویتامین C

خواص ویتامین C بر اثر حرارت دیدن، نابود می‌شود؛ اما تولید کنندگان کمپوت میوه، برای جبران ویتامین C از بین رفته کمپوت، به آن‌ها اسید اسکوربیک می‌افزایند؛ بنابراین، کمپوت‌های صنعتی نیز به‌اندازه‌ میوه‌های تازه ویتامین C دارند.

 

۳. خواص آنتی اکسیدانی

پیش‌سازهای ویتامین A نیز در کمپوت میوه یافت می‌شوند و به عبارتی دیگر کمپوت شدن میوه، این ترکیبات را از بین نمی‌برد. در میان این پیش‌سازها می‌توان به کاروتنوئیدها اشاره کرد. این ترکیبات در میوه‌های نارنجی یا قرمز نظیر زردآلو، گریپ‌فروت، هلو و … وجود دارد. این ترکیبات به علت دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی از ابتلا به سرطان پیشگیری کرده و پیری را به تعویق می‌اندازد.

 

۴. هضم راحت‌تر

میوه حاوی مقادیر زیادی فیبر است و درجه حرارت زیاد موجب می‌شود این ترکیبات مغذی بیشتر و بهتر جذب بدن شوند. از این‌رو، افرادی که سیستم گوارش ضعیفی دارند، به مصرف کمپوت میوه بیشتر تمایل نشان می‌دهند و خوردن کمپوت برای آن‌ها راحت‌تر است.

 

آبمیوه بهتر است یا کمپوت میوه

 

معایب کمپوت میوه

  •  افزایش قند خون

میوه کمپوت شده و شربت آن دارای مواد قندی زیادی است که استفاده از آن برای بیماران مبتلا به دیابت و افراد دارای اضافه وزن بسیار خطر آفرین است. نه تنها افراد دیابتی، بلکه افراد با قند خون متعادل نیز نباید در مصرف کمپوت میوه زیاده‌روی کنند.

لازم به ذکر است که افزایش ناگهانی قند خون با مصرف کمپوت، اگرچه باعث انرژی کاذب در فرد می‌شود، اما عوارض خطرناک آن می‌تواند فرد را درگیر کند. از این رو، بهتر است به جای کمپوت از میوه‌های تازه که دارای قند پایین‌تر و فیبر بیشتری هستند، استفاده کنید.

  • بروز حساسیت

کمپوت‌ها حاوی مواد انواع مواد نگهدارنده هستند که باعث می‌شود برای زمان بیشتری قابل استفاده باشند. اگر بیمار یا هر فرد سالمی به مواد نگهدارنده یا رنگ‌های مجاز خوراکی آن حساسیت داشته باشد این عوامل همگی می‌توانند به بد شدن حال فرد منجر شود.

  • واکنش شیمیایی

هنگامی که درب قوطی کمپوت را باز کردید می‌بایست محتویات آن را درون ظرف شیشه‌ای بریزید؛ زیرا در اثر باز شدن در کمپوت، اسید میوه در مجاورت با اکسیژن هوا، سریعا با دیواره قوطی واکنش‌ می‌دهد و ترکیبات سمی تولید می‌کند.

  •  کاهش ویتامین‌های حساس به حرارت

در کمپوت، ميوه به دليل حرارت ديدن، مقداري از ويتامين‌هاي حساس به حرارت خود را از دست مي‌دهد. از این‌رو، اگر قصد شما از خوردن كمپوت، تمین ويتامين‌های تقويت‌كننده سيستم دفاعی بدن است، با اين كار فقط مقداری فيبر و اندکی شكر به عنوان منبع انرژی دريافت می‌كنيد.

فواید مصرف آبمیوه

۱. جذب سریع

آبمیوه علاوه بر اینکه ارزش غذایی بالایی دارد، زودتر و بهتر از میوه جذب بدن می‌شود.

آبمیوه بهتر است یا کمپوت میوه

۲. مکمل مناسب در رژیم لاغری

در صورتی که دنبال کاهش وزن بوده و مدام به فکر تامین ویتامین‌های مورد نیاز بدن خود هستید، آبمیوه‌ها بهترین انتخاب هستند.

 

۳.  مناسب برای افراد با مشکلات گوارشی

مصرف آبمیوه نیز به دلیل نداشتم فیبر، برای کسانی که از مشکلات معده رنج می‌برند مناسب است.

 

معایب آبمیوه

  •  افزایش سطح قند خون

قند به کار رفته در بسیاری از آبمیوه‌های صنعتی، مصنوعی است و مصرف بیش از حد این مواد می‌تواند میزان قند خون شما را افزایش دهد. پس توصیه می‌شود از آبمیوه‌های طبیعی استفاده شود.

  •  میزان ویتامین کمتر

میوه سرشار از ویتامین‌های مختلف است و بسیاری از این ویتامین‌ها نظیر ویتامین C، در مجاورت هوا خاصیت خود را از دست می‌دهند. از این رو، گرفتن آب میوه‌ها با کاهش میزان ویتامین آن‌ها همراه است.

  •  افت میزان فیبر بدن و مشکلات گوارشی

آبمیوه‌ها برعکس میوه‌ها فیبر زیادی ندارند بنابراین نمی‌توانند به‌طور کامل جایگزین میوه‌ها شوند. به همین علت است که پس از مدتی مصرف آبمیوه، در صورتی که میوه کافی مصرف نکنید، بدن شما با افت فیبر رو به رو شده و مشکلاتی نظیر یبوست را به وجود می‌آورد.

بطور کل پیشنهاد می شود که به جای مصرف کمپوت و آبمیوه از میوه طبیعی استفاده کنید تا از تمام مزایای آن بهره مند شوید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید