زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


درد بعد از کشیدن دندان چقدر طول میکشد؟

راه هایی برای تسکین درد بعد از کشیدن دندان
دسته‌ها: سلامت دهان و دندان. برچسب‌ها: بازنشر.

درد بعد از کشیدن دندان

بعد از این که دندان کشیده می شود، حفره ای که دندان از آن بیرون آورده شده، پُر از خون می باشد. این خون سپس لخته شده و باعث التیام این جای خالی دندن می شود.

اگر به هر دلیلی مثل شستن بیش از حد دهان، این لخته بیرون آورده شود و یا اگر این لخته عفونی شود، پوشش استخوانی حفره دندان دچار التهاب میشود که به وضعیت اصطلاحاً «حفره خشک» گفته می شود.

از هر 25 نفری که دندانشان را می کشند در یک نفر این وضعیت ایجاد می گردد و بیشتر در مواقعی رخ می دهد که دندان آسیای بزرگ فک پایینی به سختی کشیده می شود.

در این مطلب از تک پزشک به همراه ما باشید تا روش های کاهش التهاب پس از کشیدن دندان را بدانید.


التهاب بعد از کشیدن دندان

برای کشیدن دندان، این ریشه های محصورشده داخل استخوان فک هستند که باید از داخل حفره خود بیرون آورده شوند. این کار با شناخت آناتومی فک و صورت و نحوه قرارگیری ریشه ها داخل استخوان و جهت های وارد شدن نیروی مقاوم میسر است.

به شکلی که یک دندانپزشک حاذق با ایجاد کمترین ضربه (تروما) به بافت فک، با استفاده از حرکات صحیح، ریشه را از داخل حفره آن آزاد می کند و دندان را درمی آورد.

در مواقعی نیز با تراشیدن و برداشتن استخوان یا نسج نرم احاطه کننده دندان یا ریشه، راهی برای بیرون آوردن آن مهیا می کنند که جراحی نامیده می شود.

درد ناشی از جراحی و کشیدن دندان به دلیل دست بردن در بافت طبیعی بدن است که هنگام جراحی یا کشیدن دندان با استفاده از بی حسی موضعی کنترل خواهد شد.

این درد، پس از جراحی به دلیل تلاش بدن برای ترمیم جای خالی موجود و نیز بسته شدن حفره باقی مانده است که به مرور برطرف خواهد شد. بدن انسان خود به خود محل زخم و حفره را ترمیم می کند و حفره بسته می شود.


راه های صحیح برای جلوگیری از التهاب

روزی که دندان می کشید یا جراحی می کنید باید موارد زیر را برای جلوگیری از التهاب رعایت کنید:

 • از قرقره آب نمک استفاده نکنید
 • آب دهان تان را بیرون نیندازید
 • گاز یا پارچه یی را که دکتر به شما داده و روی محل دندان قرار داده استفاده کنید
 • دست کم به مدت نیم ساعت دور نیندازید
 • زیاد صحبت نکنید
 • از نوشیدنی های گرم استفاده نکنید
 • سعی کنید از نوشیدنی ها و خوراکی های سرد استفاده کنید
 • شب اول آن قسمت را مسواک نزنید.

پس از کشیدن دندان، یک لخته خون روی استخوان فک در محل کشیدن دندان تشکیل می شود که باعث ایجاد پوشش روی استخوان و جلوگیری از خونریزی و نیز انتقال میکروب ها و… به بافت داخلی بدن می شود.

ایجاد فشار از طریق تف کردن، سیگار کشیدن، قرقره کردن آب نمک یا استفاده از نوشیدنی های گرم در همان روز باعث کنده شدن و از بین رفتن این لخته خون ایجادشده روی محل کشیدن دندان می شود و به پدیده «درای ساکت» می انجامد که باعث قرار گرفتن استخوان بدون محافظت در برابر هوا و بزاق می شود که منجر به درد بسیار شدید و عفونت خواهد شد.

همچنین بخوانید: روکش دندان چیست و چگونه انجام می شود؟

در صورت خونریزی چه کنیم؟

بدیهی است با قوام یافتن لخته خون، از روز بعد باید کارهایی مثل تمیز کردن دهان، قرقره با آب نمک و … را انجام داد. اگر در منزل خون تان بند نیامد یا خونریزی شروع شد:

 1. یک تکه گاز استریل مرطوب را روی محل قرار دهید
 2. با فشار ملایم دهان را ببندید
 3. اگر احساس می کنید گاز قرار گرفته شده باعث التهاب و درد زیاد محل می شود، می توان احتمال داد گاز را بد قرار داده اید.
 4. به شکلی آن را جابه جا کنید که گاز وارد حفره و ایجاد التهاب در آن نشود، اما گاز را دور نیندازید و از خیر آن نگذرید.

چگونه کمپرس سرد انجام دهیم؟

در مواردی که دندان جراحی شده و احتمال تورم وجود دارد، تنها در همان روز اول می توانید از کمپرس سرد (کیسه یخ) روی دهان استفاده کنید. برای این کار:

 • یخ را به وسیله یک یا چند پارچه خشک به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست قرار دهید
 • سپس به همان مدت آن را بردارید
 • این کار حداکثر به مدت ۲۴ ساعت بعد از کشیدن دندان مجاز است.

در صورتی که خونریزی، شدید و غیرقابل کنترل باشد به کلینیک مراجعه کنید و از گذاشتن داروها و مواد مختلف روی دندان خودداری کنید.

برای کشیدن دندان از بی حسی های عمیق استفاده می شود و اثر این بی حسی چند ساعت بعد نیز باقی می ماند. در این مدت مراقب باشید ناخودآگاه لب و زبان تان را گاز نگیرید.

این موضوع در کودکان بسیار اتفاق می افتد. مشاهده شده است که یک یا دو روز بعد از کشیدن دندان یا کار دندانپزشکی تحت بی حسی موضعی، والدین کودک هراسان آمده اند و لب و گونه ورم کرده و زخم کودک شان را نشان داده اند.

برای بچه ها معمولاً گاز زدن گوشه های لب و احساس نکردن درد خوشایند می نماید تا جایی که گاه ناخودآگاه در این کار افراط می کنند.

با التهاب بعد از کشیدن دندان چه کنیم؟


کارهای روز دوم پس از جراحی

از روز دوم با آب نمک رقیق ولرم یا محلول شست وشوی نمکی، روزانه چند بار دهان را به آرامی و بی اینکه محلول را با فشار دور دهان بچرخانید، شست وشو دهید.

می توانید غذاهای معمولی بخورید اما سعی کنید غذا را با طرف دیگر فک بجوید. سعی کنید از مایعات و غذاهای کافی و مقوی بعد از جراحی استفاده کنید. مواظب باشید لقمه غذا را تا یک هفته، روی ناحیه بخیه شده فشار ندهید.

خارج شدن مقدار اندکی خونابه از محل دندان کشیده شده تا یکی دو روز طبیعی است. در این صورت تکه ای گاز استریل بر موضع قرار دهید و با فشار ملایم دندان های مقابل، به مدت ۳۰ دقیقه آن را نگه دارید.

در صورت ادامه خونریزی این عمل را تکرار کنید اما گاز را زود به زود و کمتر از نیم ساعت تعویض نکنید. اگر درد دارید از مسکن استامینوفن استفاده کنید و از مصرف داروهای مسکن ضدالتهابی مثل آسپرین که خاصیت ضدانعقادی دارند، خودداری کنید. اگر تورم یا عفونت داشتید، آن را جدی بگیرید و به درمانگاه مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: چگونه دندان درد را سریعا بهبود ببخشیم؟

مراقبت های پس از روز دوم

تا چند روز بعد از کشیدن دندان، دهان بدمزه است و احیاناً بوی بدی دارد. گاهی نیز چند روز فرد رنگ پریده و بی حال به نظر می آید.

این عوارض غیرطبیعی نیست و نشانه وجود عفونت نیست. اما اگر موضوع خیلی شدید است و برطرف نمی شود، به پزشک مراجعه کنید. بعد از جراحی اگر دهان تان به خوبی باز نشود طبیعی است و طی یک هفته تا ۱۰ روز برطرف خواهد شد.

از روز سوم به بعد، گرمای مرطوب مثل کیسه آب گرم از روی پوست صورت به بهبود تورم و بهبود این روند کمک می کند. سعی کنید بعد از جراحی تا چند روز از کشیدن سیگار، پیپ و… خودداری کنید (یا لااقل خیلی کم و با پک های خیلی خیلی آرام).

در نظر داشته باشید که فرآیند مکیدن برای پک زدن به سیگار نیز ممکن است باعث باز شدن محل جراحت و کنده شدن لخته روی زخم شود. مکیدن نی برای نوشیدن مایعات نیز باعث فشار به محل می شود.

کشیدن دندان و مسواک

مسواک زدن دندان ها از روز بعد از جراحی اشکالی ندارد، اما دقت کنید یک هفته روی بخیه ها را مستقیم مسواک نزنید. به هر حال ممکن است دندان کشیده شده خونریزی کند و خونش به سادگی بند نیاید.

پس سعی کنید برای جراحی و کشیدن دندان، در ساعت های روز از دندانپزشک وقت بگیرید و کار را به ساعت های آخر شب وانگذارید.

همچنین بخوانید: لمینت دندان چیست؟
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


14 دیدگاه

 1. سلام من یک ماه و نیم پیش دندون عقل نیمه نهفته پایین رو کشیدم الان متوجه شدم که استخون فکم جای دندونه کمی زده بیرون دکتر گفته اگر تا ۴ روز دیگه لثه روشو نگرفت یه عکس بگیر بیا باید دوباره جراحی بشه استخون فکم خورد بشه که لثه بیاد روش ولی خیلی میترسم، اگه میشه راهنماییم کنید، ممنون.

 2. سلام خسته نباشید.من دو روز دندانم کشیدم روز اول گاز استریل بمدت یکساعت در دهانم نگه داشتم ولی دیدم کمی خونریزی دارم چای غلیظ سرد شده تو دهن نگه داشتم و به ارامی بیرون ریختم و بستنی خودم تا فردا کامل خون بند امد ولخته تشکیل شده بود فردای روز کشیدن دندان لکه پنیری سفید کنار لخته وجود داشت گفتم شاید عفونت باشد والان که ۴۸ساعت از کشیدن دندان گذشته بدون مسکن درد دارم که گاهی به گوشم میپیچد و داخل حفره لخته تیره وداخل ان تکه های سفید است ایا عفونت نیست

 3. سلام من چند روز پیش دندونم رو کشیدم از اون کلا فکم درد میکنه
  اصلانم کم نشده.دیشب متوجه شدم که لثه م پاره شده و استخوان فکم زده بیرون؟!الان چیکار باید بکنم.خطر ناکه؟؟لطفا زودتر جواب بدین مرسی

 4. حسن افشاری در

  چند روز پیش دندان آسیا پایین کشیدم قبلا هم روکش کرده بودم الان حفره ای ایجاد شده خیلی شدید درد میکنه جاش با آرد و نان پر مبکنم که هوا نکشه خیلی بیش از حد درد میکنه چکار کنم بعد یک هفته هنوز خوب نشده

 5. من ۳روز پیش دندان عقل فک پایین را کشیدم از اون روز ببعد درد شدیدی دارم الان جاش یک رنگ خاکستری پررنگ قرار گرفته و اطرافش هم متورم شده کپسول اموکسی سیلین و آستامینوفن هم استفاده میکنم ولی هنوز خوب نشده چکار کنم؟؟؟؟

 6. حسن مهربانی در

  با سلام خدمت دوستانی که این مطلب رو خوندن..
  خیلی خوب و مفید و کاربردی بود ممنون از سایتو نویسنده‌ی خوب‌تون…!
  لکه‌ی خون و بعدش لکه‌های سفید در محل دندان کشیده شده هم اگر بدون درد باشه طبیعی هستش…..

  فقط یک نکته‌ی خیلی ضروری رو یادتون رفت داخل مطلب بگونجونید…..!!
  اونم تجویز آمپول [دگزامتازون] برای شب اول ((در صورت داشتن درده شدید!!))
  تا چند سال پیش دندون‌پزشک‌ها معمولاً بعد از عصب‌کشی یا جراحی، به مریض میگفتن… ولی چون چندسال هست که خیلی از عوارض آمپول دگزامتازون دارن بد میگن… دکترها هم دیگه می‌ترسن به مریض توصیه‌ش کنن..!!
  ***اما یادتون باشه… دردهای خیلی شدیده بعد از جراحی یا عصب کشی یا کشیدن…. 98% بخاطر اینه که اعصاب فک و صورت به اون ماده‌ی آمپول بی‌حس‌کننده که میزنن، حساسیت پیدا میکنه و کل اعصاب فک ملتهب میشه….!!!!*** و با هیچ مسکن قوی‌ای آروم نمیشه، حتی با مرفین..!!!!!!!
  تنها راهش فقط و فقط یدونه آمپول دگزامتازون هست…!!
  این تجربه‌ی کشیدن و عصب‌کشی و درست کردنه نوزده تا از دندون‌هام هست که براتون نوشته‌م…!!!
  امیدوارم که به بهبود درد دوستانی که می‌خونن کمک کنه….

 7. سلام دوستان
  بهترین و قویترین داروی درد دندان در هر شرایطی شربت بروفن بچه گانه هست. البته قبل از کارهای دندانپزشکی بخورید تا در هنگام درست کردن یا کشیدن دندان راحت تر درد را تحمل کنید. همینطور بعد از اعمال دندانپزشکی هر 4 ساعت .

 8. علی بارانی در

  سلام من دیروزدندان آسیاپایین کشیدم الان هم جاش خون پنیره شده روش هم فکم ورم کرده خیلییی درددارن ب گوشم هم میزنه لطفاراهنمایی کنیدچکارکنم دردش کم بشه

نظر خود را بیان کنید