زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: سلامت دهان و دندان. برچسب‌ها: رپورتاژ آگهی.

نصب ونیر دندان

ونیر دندان یا (Dental veneers) همان روکش های دندانپزشکی هستند که برای اصلاح طرح لبخند از آن ها به صورت گسترده استفاده میشود. این روکش ها توسط متخصص دندانپزشک زیبایی و ترمیم دندان و برای پنهان کردن یا ترمیم مشکلات ظاهری دندان مانند وجود فواصل بین دندانی، شکستگی، لب پر شدن، کوتاه و بلند بودن و یا کج بودن دندان و … بکار میروند. ونیرهای دندانی خود شامل دو دسته لمینت دندان و ونیر کامپوزیت ها هستند که ظاهر کلی صورت شما را بهبود بخشیده و باعث افزایش چشمگیر اعتماد به نفس شما میشوند. اگر قصد دارید با کمک ونیر دندان اقدام به زیباسازی طرح لبخند کنید حتما پیش از آن این مقاله را بخوانید.

10 چیزی که بهتر است پیش از روکش کردن دندان با ونیر دندان بدانید

  1. ونیر دندان تنها یکی از روش های ساده برای اصلاح طرح لبخند شما است

دندانپزشکی زیبایی این روزها برای افرادی که می خواهند طرح لبخند خود را بهبود ببخشیند گزینه های بسیار زیادی روی میز دارد. سفید کردن دندان ها با بلیچینگ، باندینگ دندان ها، پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان، جایگزین های دندانی مانند ایمپلنت دندان، بریج، پروتز و … همگی روش هایی هستند که یک دندانپزشک زیبایی دندان میتواند با کمک آن ها به راحتی اقدام به اصلاح طرح لبخند کند.

از میان تمام روش های ذکر شده به نظر میرسد که محبوب ترین آن ها ونیر دندان است. ونیر دندان هر چند تنها راه اصلاح طرح لبخند نیست اما به تنهایی میتواند کیفیت و زیبایی طرح لبخند شما را چند برابر کند و یکی از بهترین روش های پنهان کردن عیوب ظاهری دندان های شما است.

  1. روکش های دندانپزشکی متحرک نیستند!

بر خلاف الاینرهای دندانی (نوعی دستگاه ارتودنسی)  یا برخی از انواع پروتزهای دندان، روکش ها به گونه ای طراحی نشده اند که قابل تحرک یا متحرک باشند. در واقع ونیر دندان جزء ابزار ثابت دندانپزشکی است که در اغلب اوقات به صورت دائمی به دندان شما متصل میشود. با اینکه آن ها  دائمی هستند اما طول عمر خاصی دارند و بعد از اتمام طول عمرشان باید دوباره آن ها را  با ونیر دندان جدید و سالم جایگزین کرد.

روکش های کامپوزیت دندان (که به آن رزین نیز گفته می شود) به طور معمول 5 تا 10 سال دوام می آورند. روکش پرسلن یا لمینت دندان نیز از ماندگاری بیشتری برخوردار است و باید تا 15-20 سال دوام داشته باشد. البته با اجتناب از مصرف غذاهای سفت و سخت و با مراقبت مناسب از دندان ها و لثه ها، این روکش ها طول عمر و ماندگاری بالاتری خواهند داشت.

نصب ونیر دندان

  1. برای نصب ونیر نیازی به انجام جراحی روی دندان ندارید

برخی ها تصور میکنند که نصب روکش دندانی مانند لمینت یا ونیر کامپوزیت نیازمند انجام بیحسی عمیق و عمل جراحی است. این تصور درست نیست و انجام این پروسه هیچ نیازی به بیحسی عمیق و یا عمل جراحی ندارد. تنها کاری  که صورت میگیرد تراش دادن بخشی از صخامت مینای دندان شما است که آن هم با کمی بیحسی قابل انجام است. بعد از نصب وینر ممکن است کمی درد یا حساسیت دندان تجربه کنید که آن هم با یک مسکن غیر نسخه ای مانند ایبوپروفن به راحتی قابل تسکین است.

  1. هیچ لزومی ندارد که تمام دندان های خود را روکش کنید

برخی از مراجعان طرح لبخند کاملاً جدیدی می خواهند یعنی میخواهند به طور کلی ویژگی های طرح لبخند خود را تغییر دهند. با این وجود برخی دیگر هستند که تنها یک یا چند دندان آن ها دچار مشکل ظاهری است و تنها میخواهند آن یکی دو دندان را روکش یا ونیر کنند. خبر خوب این است که شما میتوانید هر چند تعداد دندان که خواستید روکش کنید. چه یک دندان چه همه آن ها، در هر صورت دندانپزشک کارتان را انجام خواهد داد. اما رایج است که تنها 8 دندان جلویی روکش میشوند. نصب ونیر دندان برای همه دندان ها نه تنها به صرفه نیست بلکه نیازی هم نیست. زیرا اصولا  دندان های عقبی اصلا در طرح لبخند شما جایی ندارند تا روکش شوند.

  1. هرکسی کاندید مناسبی برای داشتن روکش دندان نیست

اکثر بیماران بالغ می توانند ونیر دندان داشته باشند اما این تمام شرایط نصب روکش های دندانی مانند لمینت دندان نیست. دندانپزشک زیبایی قبل از نصب ونیرها دندان های افراد را ارزیابی میکند. بخشی از این ارزیابی شامل گرفتن تصاویر از دندان و ریشه آن با کمک اشعه ایکس است. دندانپزشک با دقت تمام مشکلات دهان و دندان مانند پوسیدگی یا عفونت را بررسی کرده و به شما توضیحاتی در این خصوص ارائه خواهد کرد. اگر دندان های شما بیش از حد پوسیده باشد و یا اینکه از استحکام کافی برخوردار نباشد احتمالا نتوانید ونیر دندانی مانند ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان داشته باشید.

  1. روکش دندان هر کسی مخصوص خودش است

روکش هیچ دو شخصی مانند هم نیست. نه تنها این، بلکه هیچ دو روکشی برای دندان های شما یکسان نیستند. زیرا شکل و اندازه هر کدام از دندان هایتان با هم متفاوت است.  ونیر دندان شما کاملا سفارشی است و باید متناسب با دندان هایتان و طرح لبخندتان نصب شوند.

  1. کل فرآیند نصب ونیر دندان ممکن است 2 هفته طول بکشد

بعید است که بتوانید طی تنها کی جلسه کوتاه صاحب ونیر دندان شوید. معمولا برای نصب این روکش ها لازم است که بیش از یک جلسه به کلینیک دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید. یک جلسه برای قالبگیری و جلسه دیگر برای نصب دندان های دائمی. به طور معمول حداقل 2 هفته باید صبر کنید تا صاحب ونیر دندان شوید.

  1. تا آماده شدن بعضی روکش ها از روکش های موقت دندانی استفاده میکنید

برای ساخت برخی از ونیر های دندان مانند لمینت دندان لازم است که یک وقفه بین جلسه ارزیابی و نصب ونیر صورت بگیرید. در جلسه اول قالبگیری صورت میگیرد تا لمینت دندان در لابراتوار برای دندان های شما ساخته شود. این وقفه چیزی بین 2 تا 4 هفته خواهد بود و در این مدت برای اینکه از دندان های شما محافظت شود از روکش های موقت دندانی استفاده خواهد شد. بعد از آماده شدن لمینت دندان شما، روکش های موقت برداشته میشوند.

  1. بیمه ها برای روکش دندان هیچ هزینه ای پررداخت نمیکنند

شرکت های بیمه روکش ها را جزء اهداف زیبایی در نظر گرفته و تا زمانی که یک پروسه دندانپزشکی به منظور درمان صورت نگیرید هیچ هزینه ای به مراجعان و مشتریان خود پرداخت نمیکنند. بنابراین شما باید تمام هزینه و قیمت روکش دندان را از جیب خودتان پرداخت کنید.

از آنجا که روکش ها به صورت سفارشی ساخته شده اند و به مهارت بالایی احتیاج دارند ، قیمت لمینت دندان به طور متوسط حدود 1.5 میلیون برای ازای هر دندان است و قیمت ونیر کامپوزیت دندان نیز چیزی حدود 700 تا 1 میلیون تومان به ازای هر دندان است که تمام این هزینه بر عهده مراجع خواهد بود.

  1. ونیر دندان نیاز به مراقبت زیادی دارد

در حالت عادی به افراد توصیه میشود که هر 6 ماه یکبار به یک کلینیک دندانپزشکی خوب مراجعه کنند. اما برخی تصور میکنند وقتی روکش دندان نصب کردند دیگر نیازی نیست هر 6 ماه به دندانپزشک مراجعه کنند. این تصور اشتباه است و اتفاقا مراقبت از روکش های دندانی بسیار مهم تر است. زیرا با کلی هزینه به طرح لبخند دلخواه خودتان رسیده اید و باید از آن به خوبی محافظت کنید. در نتیجه همچنان باید هر 6 ماه یکبار به کلینیک دندانپزشکی خودتان مراجعه کنید و شاید حتی بخواهید زودتر از این بازه زمانی این ویزیت را انجام دهید. علاوه بر این باید به خوبی به بهداشت دهان و دندان خودتان نیز رسیدگی کنید.

نصب ونیر دندان

بهترین کلینیک برای روکش کردن دندان کجاست؟

روش های مختلفی برای پیدا کردن یک کلینیک خوب که بتواند مطابق استاندارهای دندانپزشکی اقدام به نصب ونیر دندان برای شما کند وجود دارد. با این حال چنانچه در ساکن تهران هستید و گذرتان به جنت آباد خورد میتوانید سری به باتجربه ترین و مجهزترین کلینیک دندانپزشکی جنت آباد یعنی کلینیک فوق تخصصی تاج‌دنتال بزنید و یا داستان کسانی که در این مرکز لمینت دندان، ونیر کامپوزیت و سایر روکش های دندانی نصب کرده اند را با مقایسه تصاویر قبل و بعد از روکش کردن دندان دنبال کنید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید