زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: اخبار سلامت و پزشکی. برچسب‌ها: سیگار.

تمام مضرات کشیدن روزی یک نخ سیگار

کشیدن روی یک نخ سیگار چه عوارضی برای سلامت بدن دارد؟ مقدار مصرف سیگار و آسیب هایی که به سلامت وارد می کند یکی از مباحثی است که در این بخش سایت سلامت بررسی می کنیم. بعضی از افراد تصور می کنند که کشیدن روزی یک نخ سیگار، آنچنان مضر نیست و نمی تواند برای سلامت مشکلی ایجاد کند.
تحقیقات نشان داده است که کشیدن روزی حتی یک نخ سیگار می تواند به اندازه کشیدن روزی 20 نخ سیگار مضر باشد.
«کشیدن روزانه یک نخ سیگار بیش از چیزی که همه فکر می‌کنند خطرناک است» این حرف محققانی است است که به تازگی کشف کرده اند خطر مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی با کشیدن روزانه یک نخ سیگار، نصف خطر کشیدن ۲۰ نخ سیگار در روز است.
اعضای این تیم تحقیقاتی می‌گویند برای کاهش احتمال به وجود آمدن مشکلات ریوی، کاهش مصرف سیگار کافی نیست و باید آن را ترک کرد.
آلن هکشا، نویسنده اصلی این تحقیق در این رابطه گفت: «باوری کلی وجود دارد که کاهش مصرف سیگار، احتمال مواجه با بیماری‌های زیادی را کاهش می‌دهد، این باور درباره سرطان درست است اما به نظر می‌رسد درباره بیماریهای قلبی درست نباشد.
برای رسیدن به این نتایج، هکشا و همکارنش نتایج ۵۵ تحقیق را از سال ۱۹۴۶ تا ۲۰۱۵ که شامل تحقیق بر ده‌ها میلیون نفر می‌شد را بررسی کردند؛ در این تحقیق خطر وقوع بیماری‌های قلبی یا سکته قلبی برای کسانی که روزی یک، ۵ و یا ۲۰ نخ سیگار می‌کشند را در مقایسه با کسانی که اصلا سیگار نمی‌کشند بررسی شد و بعد هم شرایط کسانی که روزی یک یا ۵ نخ سیگار میکشند، با کسانی که مصرف روزانه سیگارشان ۲۰ نخ است مشخص شد.
با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف مثل سن، وزن، کلسترول و فشار خون این تیم تحقیقاتی متوجه شدند که احتمال وقوع بیماری‌های قلبی و عروقی برای کسانی که روزی یک نخ سیگار می‌کشند ۷۴ درصد بیشتر از کسانی است که اصلا سیگار نمی‌کشند، این آمار برای زنان ۱۱۹ درصد است.
هکشا در این رابطه گفت: مشکل با بیماری‌های قلبی و عروقی است، سیستم خون و قلب به سرعت تاثیر می‌بینند، کافی است فقط کمی در معرض خطر قرار بگیرید تا یک آسیب بزرگ ببینید؛ این دلیلی است که کشیدن یک نخ سیگار بیش از چیزی که فکر می‌کنید به شما آسیب وارد می‌کند. البته اگر روزی ۲۰ نخ بکشید آسیب بیشتری می‌بینید اما نه آسیب خیلی بزرگتری.
خطر احتمال درگیری با بیماری قلبی عروقی و سکته قلبی برای مردانی که روزی یک نخ سیگار می‌کشند ۵۳ و ۶۴ درصد خطر برای کسانی است که روزی ۲۰ نخ سیگار می‌کشند، در رابطه با زنان این آمار به ترتیب ۳۸ و ۳۶ درصد است.
هکشا در این رابطه گفت: «کاهش مصرف سیگار اتفاق خوبی است، اما برای جلوگیری از احتمال درگیری با بیماری‌های قلبی و عروقی افراد باید به طور کامل سیگار را ترک کنند.»
همچنین دیروز دبورا آرنوت، مدیر اجرایی سازمان خیریه‌ای در بریتانیا هم در این رابطه گفت: «متاسفانه، افراد سیگاری زیادی اینکه کشیدن یک نخ سیگار در روز آسیب زیادی وارد می‌کند را انکار می‌کنند، استفاده از سیگار برقی آسیب کمتری وارد می‌کند ولی سیگاری‌ها نیاز دارند تا سیگار را ترک کنند.»
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید