زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


ذات الریه، علل و علائم و درمان آن

بیماری ذات الریه چیست؟
دسته‌ها: درمان علائم پیشگیری بیماری. برچسب‌ها: بازنشر.

ذات الریه، علل و علائم و درمان آن

اصلاح عمومی ذات الریه همان سینه پهلو است. البته سینه پهلو فقط یک بیماری نیست و می تواند علل خیلی متعددی داشته باشد. این بیماری ممکن است به خاطر فوت کردن در غذا، مایعات، موادشیمیایی و گردوخاک نیز به وجود آید. اما علائم آن چیست و چگونه درمان می شود را با هم می خوانیم.

ذات الریه چیست؟

 ذات الریه یا سینه پهلو اصطلاح عمومی است که برای توضیح بیماری های التهابی ریه به کار می رود. این بیماری معمولاً به این دلیل ایجاد می شود که حفره های شش، کیسه های هوا در ریه ها، از چرک و مخاط پر می شوند. اما سینه پهلو می تواند به قسمت های مختلفی از ریه ها آسیب بزند. التهاب حفره های شش، توانایی ریه ها در گرفتن اکسیژن از هوا را محدود می کنند و درنتیجه موجب ناتوانی سیستم گردش خون می شود. مشکلات دیگری هم ممکن است اتفاق بیفتد. مثلاً وقتی باکتری وارد خون می شود یا ریه ها به شدت ملتهب شده و بسته می شوند.

علل ذات الریه کدامند؟

 سینه پهلو یک بیماری تنها نیست و می تواند ۳۰ علت مختلف داشته باشد، به همین دلیل تشخیص آن بسیار دشوار است. اما معمولاً ذات الریه یا سینه پهلو با عفونت ایجاد می شود. این میکروب ها می تواند شامل باکتری، ویروس، قارچ یا حتی انگل شود. مکانیزم دفاعی طبیعی بدن دربرابر عفونت شامل التهاب می شود و درنتیجه ریه ها در تلاش برای خلاص شدن از شر آن میکروب، پر از ماده مخاطی می شوند. این بیماری ممکن است به خاطر فوت کردن در غذا، مایعات، موادشیمیایی و گردوخاک نیز به وجود آید.

علائم ذات الریه:

 علائم این بیماری از انواع خفیف تا حاد در نوسان است.

– سرفه

 – مخاط زرد-سبز رنگ یا حتی قرمز رنگ که با خون مخلوط است
 – تنگی نفس
 – احساس خستگی و بیحالی
 – درد سینه که در مواقع سرفه کردن یا نفس عمیق بدتر می شود
 تب
 – حالت تهوع و استفراغ
 – فقدان اشتها

چگونه بیماری ذات الریه را تشخیص دهیم؟

علائم ذات الریه معمولاً شبیه به خیلی از بیماری های تنفسی دیگر است و این یعنی برای تشخیص این بیماری معمولاً آزمایشات مختلفی انجام میگیرد.

کشت بزاق
 آزمایش خون
 رادیولوژی سینه

 درمان ذات الریه:

درمان این بیماری به علت بروز آن بستگی دارد. اکثر عوامل سینه پهلو باکتریایی هستند و درنتیجه درمان آن با استفاده از آنتی بیوتیک ها صورت می گیرد. ذات الریه ویروسی نیز به جز استراحت، خوابیدن و نوشیدن زیاد مایعات درمان خاص دیگری ندارد، گرچه می توان در ۴۸ ساعت اول بیماری از داروهای ضد ویروس استفاده کرد. در موارد حاد، شاید نیاز به بستری شدن بیمار نیز باشد. در آن صورت برای بیرون آوردن مایع از ریه ها نیاز به تجهیزات و ابزار خاص است.

آیا ذات الریه کشنده است؟

 دلیل آن این است که این بیماری یک بیماری تنها نیست و علائم آن بسیار شبیه به خیلی بیماری های دیگر است. اگر تشخیص بیماری اشتباه صورت گیرد، مشکلات آن می مانند و اگر از زمان درمان آن بگذرد این مشکلات رفته رفته حادتر می شوند. احتمال مرگ در بیمارانی که با باکتری های ضد آنتی بیوتیک، دچار سینه پهلو شده باشند، بیشتر است. همچنین افراد سالخورده و آنهایی که از داروهای ضد پادتن و آنتی ژن استفاده می کنند، مقاومت کمتری دربرابر عفونت ها دارند و درنتیجه احتمال به وجود آمدن انواع حاد این بیماری در آنها بیشتر است.

چگونه از ذات الریه پیشگیری کنیم؟

 راهکارهای زیادی برای جلوگیری از بروز ذات الریه وجود دارد:

– واکسن زدن
 – ترک سیگار
 – دوری از


افراد مبتلا به آنفولانزا، سرماخوردگی، سرخک، آبله مرغان. چون همه این بیماری ها می تواند موجب ذات الریه شوند.

منبع: مردمان
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید