درمان علائم پیشگیری بیماری

علت خون دماغ شدن چیست؟

درمان خونریزی بینی

خونریزی از بینی

خونریزی از بینی در کودکان شایع می باشد اما این خونریزی خفیف بوده و معمولاً بطور خودبخودی بند می آید. همچنین خونریزی در افراد بالای 50 سال نیز شایع می باشد اما گاهی اوقات این خونرییز جدی و خطرناک می باشد. در این گروه سنی، خونریزی ممکن است از پشت بینی ایجاد شده باشد و بند آمدن آن سخت باشد. در این موارد، اگر خون از پشت بینی وارد گلو شده و بلع گردد، ممکن است اصلاً خونریزی دیده نشود.

علت خون دماغ شدن چیست؟

یکی از شایعترین مشکلاتی که هر فرد در طول زندگی ممکن است با آن مواجه شود خونریزی از بینی است. تقریبا 60 درصد مردم در طول زندگی خود حداقل یکبار دچار خونریزی از بینی شده اند.

به گزارش ایسنا، هر چند خونریزی از بینی معمولا استرس زیادی به بیمار وارد می‌کند اما معمولا خونریزی از بینی خطرناک نیست، مگر آنکه میزان خونریزی خیلی زیاد و مدت آن نیز طولانی باشد که دراین صورت ممکن است باعث بروز شوک گردد.

هر چند که در بسیاری از موارد علت خاصی برای خونریزی بینی نمی‌توان یافت، اما التهاب داخل بینی، خشکی هوا و مصرف برخی داروها در بروز خونریزی از بینی موثرند.

دکتر امین آمالی یک متخصص گوش، حلق و بینی در این باره گفت: برخلاف تصور عامه که خونریزی بینی را علامت افزایش فشار خون می دانند باید گفت فشار خون علت خونریزی بینی نیست.

وی گفت: فشار خون بالا باعث خونریزی بینی نمی شود اما گاه خونریزی بینی در افرادی که سن بالایی دارند دیده می شود که این افراد در عین حال مبتلا به فشار خون نیز هستند بنابراین تصور اینکه فشار خون علت خونریزی بینی است غلط است و نباید آن را به فشار خون ربط داد، ضمن اینکه شیوع خونریزی بینی که به بیماری های خطرناک چون سرطان ها نیز مربوط باشد نیز بسیار کم است.

وی تصریح کرد: اینکه گفته می شود سوزاندن داخل بینی و بستن رگ در جای دیگر چون برخی رگ‌های مغز و سایر نواحی مرتبط با بینی باعث درمان خونریزی بینی می شود صحیح نیست، بنابرانی در صورت خونریزی بینی (چنانچه مکرر و طولانی باشد) تنها مراجعه به متخصص می تواند تشخیص به موقع و درمان مناسب آن را باعث گردد.

دیگر علت های خونریزی بینی :

همچنین دکتر خسرونیا رییس جامعه پزشکان داخلی نیز در رابطه با علل خونریزی از بینی (خون دماغ) و چگونگی برخورد با آن گفت: خونریزی بینی به چند علت صورت می‌گیرد که بسته به علت ایجادکننده آن، باید درمان لازم صورت گیرد.

وی، خشکی بینی را از علل بروز خونریزی بینی عنوان کرد و گفت: در هوای خشک مانند هوای فصل تابستان مخاط بینی خشک شده و با کوچک‌ترین تحریک و دستکاری بینی، فرد دچار خونریزی از بینی می‌شود. به این ترتیب در صورت خشکی مخاط بینی، باید محیط درون بینی با ویتامین A چرب شده و از دستکاری مخاط بینی پرهیز شود. همچنین اختلالات انعقادی خون، خونریزی از بینی را سبب می‌شوند.

رییس جامعه پزشکان داخلی، فشار خون بالای همیشگی یا ناگهانی را نیز از جمله علل خون دماغ عنوان کرد و گفت: به دنبال افزایش فشار خون ممکن است فرد دچار خون دماغ شود، در غیر این صورت ممکن است با افزایش فشار خون ، رگ مغز پاره شده و فرد به سکته مغزی مبتلا شود.

همچنین وارد آمدن ضربه به بینی می‌تواند سبب شود که به دنبال هر حرکتی از سوی فرد، خونریزی بینی ایجاد شود.

دکتر خسرونیا افزود: گاهی ناراحتی‌های دریچه میترال قلب با خونریزی از بینی همراه است، بنابراین علل خونریزی از بینی در افراد مختلف، متفاوت است و لازم است بنا بر علت ایجادکننده آن درمان لازم انجام شود.

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی در پایان گفت: در صورت تکرار خون دماغ لازم است به منظور تشخیص علت آن، به پزشک مراجعه شده و از دستکاری مخاط بینی پرهیز شود.

منبع: شفاف

چگونه خون دماغ بند می آید ؟

اگر شما دچار خونریزی از بینی شده اید باید بر روی قسمت نرم بینی تان و در هر دو طرف آن به مدت 15 دقیقه فشار آورید و در طی این مدت از طریق دهان نفس بکشید. بعد از این مدت شما باید از پاک کردن یا فین کردن بینی تان خودداری نمایید زیرا ممکن است لخته ای که باعث بند آمدن خون شده است از جای خود کنده شده و دوباره خونریزی شروع شود. معمولاً با این اقدامات خونریزی از بینی بطور موفقیت آمیزی بهبود می یابد. اگر خونریزی به مدت نیم ساعت یا بیشتر ادامه پیدا کرد شما باید به نزد پزشک بروید. اگر غشاهای مخاطی موجود در بینی خشک و تَرَک خورده هستند، مالیدن پمادهای مخصوص به مدت چند بار در روز و یا استفاده از اسپری آب نمک ممکن است از عود خونریزی پیشگیری نماید.

خونریزی طول کشیده را به احتمال زیاد باید در بیمارستان درمان نمود. پزشک ممکن است داخل سوراخ بینی را با استفاده از اسفنج های مخصوص بینی پر نماید که به مدت 2 روز این اسفنج ها در داخل بینی باقی می مانند. راه دیگر آن است که یک لوله انعطاف پذیر که در سر دیگر آن یک بادکنک کوچک قرار دارد وارد بینی می شود و باد می گردد تا بر روی رگهای خونریزی دهنده فشار وارد نموده و خونریزی را بند آورد. همچنین می توان تحت بی حسی موضعی این رگها را با استفاده از حرارت سوزاند.

اگر علت ایجاد خونریزی از بینی مشخص نباشد، ممکن است پزشک درخواست انجام آندوسکوپی از بینی نماید. به ندرت نیاز به انجام سی تی اسکن یا ام آر آی (MRI) برای بررسی وجود تومور می باشد. آزمایش خون ممکن است انجام شود تا چگونگی لخته شدن خون ارزیابی گردد.

خونریزی از بینی

منبع: کتاب سفید

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن