زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


اثر مواد مخدر مختلف چند روز در بدن باقی می ماند؟

تاثیر همه مواد مخدر در بدن یکان نیستند و نحوه ماندگاری آنها در خون فرق دارد. نحوه استعمال نقش مهمی در طول مدت اثرگذاری مواد مخدر در بدن دارد.

اثر و ماندگاری مواد مخدر در بدن

مصرف مواد مخدر، اثر ابتدایی در بدن دارد؛ اما اثر ثانویه این مواد تا مدت‌ها در خون، ادرار و حتی موی سر افراد دچار اعتیاد دیده می‌شود.

این اثر ثانویه به محققان کمک می‌کند تا میزان اعتیاد فرد را مشخص کنند. آزمایش اعتیاد با بررسی نمونه مو نسبتاً دقیق است؛ درحالی‌که آزمایش خون یا ادرار – اگر فرد به مدت یک هفته از مواد مخدر استفاده نکرده باشد – قادر به شناسایی بسیاری از این مواد نیست.

تشخیص مواد مخدر با بررسی نمونه مو، آزمایش بسیار دقیقی محسوب می‌شود. اثر ثانویه مواد مخدر مختلف – به‌جز ماده مخدر شیمیایی و توهم‌زای ال‌اس‌دی (LSD) – تقریباً تا 90 روز با بررسی نمونه مو قابل تشخیص است

به عنوان مثال، پس از گذشت 3 تا 5 روز از مصرف، تشخیص هروئین با انجام آزمایش ادرار امکان‌پذیر نیست. مورفین، هروئین، آمفتامین نیز تنها تا 12 ساعت در خون قابل تشخیص هستند.

امکان تشخیص ماده مخدر شیمیایی و توهم‌زای ال‌اس‌دی (LSD)، ماده مخدر نیمه‌صنعتی روانگردان MDMA و مورفین با آزمایش ادرار حدود 3 تا 6 روز و برای ماری‌جوانا 30 روز است.

تشخیص مواد مخدر با بررسی نمونه مو، آزمایش بسیار دقیقی محسوب می‌شود. اثر ثانویه مواد مخدر مختلف – به‌جز ماده مخدر شیمیایی و توهم‌زای ال‌اس‌دی (LSD) – تقریباً تا 90 روز با بررسی نمونه مو قابل تشخیص است.

همچنین بخوانید : این داروها تست اعتیاد را مثبت می کنند

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید