زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


عوارض شربت اشتها برای کودکان

مزایا و عوارض شربت اشتها آور
دسته‌ها: داروها. برچسب‌ها: بازنشر.

شربت اشتها آور کودک و عوارض این دارو

بعضی مواقع کودک میل به غذا ندارد و هیچ غذایی نمیخورد و دچار بی اشتهایی می شود که باعث ضعیف شدن و کاهش وزن کودک می شود.

بعضی از والدین در این موقع فکر دادن شربت اشتها آور به کودک می افتند ولی نمی دانند که شربت اشتها آور خوب است یا بد؟ در ادامه ی این مطلب از تک پزشک برای شما بررسی خواهیم کرد که آیا این شربت ها عوارض دارند یا نه؟


چگونگی افزایش اشتها با داروهای اشتها آور

معمولا داروهای اشتها آور نوعی آنتی هیستامین هستند که یکی از تأثیرات آن افزایش اشتها است. برای مثال داروی آنتی هیستامین و ضد آلرژی سیپروهپتادین، داروهایی است که برای درمان آلرژی های غذایی، فصلی، خفیف پوستی، و آلرژی های مربوط به خون و پلاسما تجویز می شود.

سیپروهپتادین یکی از معروف ترین داروهای است که برای افزایش اشتها مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که تأثیر آن بر اشتها تنها یکی از عوارض این دارو است، و همانطور که گفته شد کاربردهای سیپروهپتادین چیز دیگری است.

همچنین بخوانید: چرا بی اشتها می شویم؟

عوارض داروهای اشتها آور بر کودکان

سیپروهپتادین بر دستگاه اعصاب مرکزی اثر می گذارد و باعث بروز عوارض متعددی می شود. عوارض داروهای اشتها آور بر سلامت کودکان عبارتند از:

 • گیجی
 •  خواب آلودگی
 • نداشتن تمرکز
 • نخوابیدن کودک به علت هیجان زیاد
 • بی قراری
 • تپش قلب
 • کاهش فشار خون
 • اثر بر عملکرد کبد
 •  اسهال، یبوست، و استفراغ.

در صورت مصرف بیش از حد و بروز مسمومیت، اختلال دفع ادرار و کاهش هشدارهای مغزی نیز می تواند از سایر عوارض این داروها باشد. مصرف زیاد این دارو در کودکان می تواند منجر به توهم، مشکل های قلبی، ریوی، و حتی مرگ شود.


سن مجاز مصرف داروهای اشتها آور برای کودکان

مصرف داروهای اشتها آور در کودکان زیر ۲ سال از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ممنوع اعلام شده است. این نوع داروها در کودکان ۲ تا ۴ سال نیز به دلیل احتمال ایجاد مسمومیت مجاز نیست. کودکان بالای ۴ سال، تحت نظر پزشک، و برای مدت کوتاه می توانند از این داروها استفاده کنند.

شربت اشتها آور کودک


علل مختلف بی اشتهایی کودکان

بی اشتهایی ممکن است دلایل بسیاری داشته باشد. از جمله دلایل بی اشتهایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت دندان در آوردن کودک
 • تب
 • اسهال
 • بیماری های هورمونی
 • تیروئید
 • دیابت
 • کم خونی
 • فقر آهن
 • کمبود روی
 • کمبود ویتامین D۳
 • عوامل ژنتیکی

تشخیص علت این بی اشتهایی بسیار ضروری است، زیرا اگر کودک به یک عفونت ادراری ساده مبتلا شود، حتی استفاده از داروهای اشتها آور گیاهی می تواند علائم بیماری را پنهان کند. در این صورت ممکن است روند تشخیص بیماری در کودک به تعویق بیفتد و زمانی متوجه بیماری شوید که دیگر خیلی دیر شده است.

والدین باید منحنی رشد را ملاک رشد کودک قرار دهند، نه مشاهدات و نظر شخصی خود و اطرافیان. اگر این منحنی بالا رونده باشد، به آن معناست که کودک سوءتغذیه ندارد. ولی اگر روند نزولی باشد، باید حتما کودک را نزد پزشک برده تا علت این روند نزولی مشخص شود.

در سال اول کودک بسیار سریع رشد می کند. به گونه ای که در پایان ۳ سالگی وزن کودک به ۳ برابر وزن هنگام تولدش می رسد، و قدش هم بین ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر رشد می کند.

اما در سال دوم، رشد کودک به نصف این میزان می رسد و در سال سوم، رشد قدی و وزنی سرعت زیادی ندارد. در حقیقت بعد از ۳ سالگی فرآیند رشد به گونه ای است که اگر کودک در سال ۸ سانتی متر قد کشید و ۲ تا ۳ کیلوگرم وزن اضافه کرد، عالی ترین رشد را داشته است.

اشتباه مادران در غذا دادن به کودک

متاسفانه بسیاری از مادران به زور، با دادن پاداش، یا شیوه های نادرست دیگر، بچه را وادار به خوردن غذا می کنند. با این کار سیستم طبیعی رفع نیاز کودک را به هم می ریزند و کودک از غذا خوردن متنفر می شود یا خاطره بدی از آن در ذهنش باقی می ماند.

برخی از مادران نیز برای افزایش اشتهای کودک، انواع مکمل های مولتی ویتامین و یا شربت های اشتها آور به خورد کودک می دهند.


چگونگی افزایش اشتها با داروهای اشتها آور گیاهی

داروهای گیاهی اشتهاآور که عمدتا در کودکان مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا عصاره ای از گیاهان یا میوه هاست؛ مانند عصاره انار که تاثیر سوئی روی کودک ندارد و عملکردش مثل این است که شما یک ماده ترش به کودکتان بدهید که قطعا بعد از آن بچه احساس گرسنگی می کند.

تصور کنید شما کی لیوان آب انار بخورید یا رب انار را خالی مصرف کنید، مسلما بعد از آن ضعف می کنید و نیاز دارید یک ماده خوراکی بخورید تا ضعفتان برطرف شود. عملکرد این داروها نیز به همین صورت است.

آیا داروهای گیاهی افزایش اشتها کم عارضه تر هستند؟

ساده ترین و بی خطرترین خوراکی سودمند همان آب است، اما اگر آب را هم زیاد و بی رویه مصرف کنیم، باعث می شود تمام املاح و مواد ضروری بدن رقیق و از بدن دفع شوند، بنابراین مصرف هر دارو و حتی ماده غذایی باید به اندازه باشد. مصرف خودسرانه و طولانی مدت این داروها اصلا توصیه نمی شود و باید حتما برای مصرفشان با پزشک مشورت کنید.

باید بدانید مولتی ویتامین ها خواص مواد غذایی طبیعی را ندارند، بنابراین خیلی به آنها اعتماد نکنید و خودسرانه به کودکتان مکمل ندهید.

از سوی دیگر، شربت های اشتهاآور گیاهی که در عطاری ها موجود است را هم نباید خودسرانه مصرف کرد چون از مواد غیرمجازی مانند کورتون که چاق کننده است استفاده می کنند و قطعا عوارضی را برای کودک به وجود می آورند.

شربت اشتها آور کودک

عوارض و مزایای استفاده از شربت اشتها آور برای کودک


آیا مصرف داروهای اشتهاآور در مدت زمان کوتاه هم می تواند عوارض داشته باشد؟

مدت زمان مصرف داروها اهمیت زیادی دارد و قطعا این داروها چون بر دیگر ارگان های بدن نیز تاثیر می گذارند، مصرف طولانی مدت آنها اصلا توصیه نمی شود، اما نکته مهم تر این است که بی اشتهایی می تواند علت های مختلفی داشته باشد از جمله بیماری های عفونی مثل یک عفونت ادراری ساده، والدین با خوراندن شربت اشتهای حتی گیاهی به کودکشان در واقع علامت یک بیماری را پنهان می کنند.

اگر والدین خودسرانه این داروها را به کودکشان بدهند بدون آنکه علت بی اشتهایی بچه بررسی شده باشد، ممکن است روند درمان بیماری کودکشان را به تعویق بیندازد و زمانی متوجه شوند که خیلی دیر شده باشد.

کودکان بنا بر غریزه طبیعی حفظ حیات، نیاز دارند غذا بخورند و این یک نیاز طبیعی است مگر آنکه کودک به دلایلی دچار بی اشتهایی شده باشد.

نتایج مطالعه های متعدد نشان داده: مادران جوان بین بی اشتهایی و عدم نیاز به غذا در کودک تفاوت قائل نمی شوند و همین مساله باعث می شود مدام دنبال راه حلی برای افزایش اشتهای فرزند خود باشند.

همچنین بخوانید: تاثیر رنگ غذا بر اشتها
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید