زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: بیماری های مردان.

چکاپ های مخصوص به مردان کدامند؟

مردان نیز مانند زنان بیماریهای خاص و مربوط به خود را دارند. بهتر است که مردان چکاپ های مخصوص به خود را فراموش نکنند تا از بیماریهای و خطرناک که در کمینشان است پیشگیری کنند.

سرطان پروستات

چکاپ های مخصوص به مردان کدامند؟

سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان در مردان بعد از سرطان پوست است. این سرطان معمولا سیر آهسته دارد ولی گاهی به شکل تهاجمی و با رشد سریع بروز می‌کند. با انجام تست‌های غربالگری این بیماری در مراحل اولیه حتی گاهی قبل از بروز علائم بالینی شناسایی می‌شود و در این زمان درمان آن نیز بسیار موثر است. دو راه برای تشخیص زودرس سرطان پروستات وجود دارد. معاینه‌ی رکتال (DRE) و آزمایش خون (PSA). طبق توصیه‌های انجمن سرطان امریکا هر مرد بزرگسال باید طبق فاکتورهای خطر با پزشک معالج در مورد این آزمایش‌ها صحبت کنند. فاکتورهای خطر در مورد سرطان، نژاد فرد و سابقه‌ی خانوادگی سرطان پروستات است.

الف) اگر فاکتور خطر خاصی در فرد وجود نداشته باشد باید در شروع ۵۰ سالگی تحت آزمایش‌های لازم قرار گیرد.

ب) اگر فاکتور خطر نژاد در فرد وجود داشته باشد باید در شروع ۴۵ سالگی این کار انجام شود. نژاد آفریقایی ساکن در امریکا در معرض خطر هستند.

پ) اگر در خانواده افرادی باشند که سرطان پروستات دارند باید در در شروع ۴۰ سالگی تحت آزمایش قرار گیرد.

سرطان بیضه

چکاپ های مخصوص به مردان کدامند؟

این سرطان چندان شایع نیست ولی درصورت وقوع بین ۲۰ تا ۴۵ سالگی رخ می‌دهد. به همه‌ی مردان توصیه می‌شود که هر زمان و به هر دلیلی نزد پزشکی رفتند، بیضه‌های‌شان هم معاینه کنند. در صورت وجود سابقه‌ی خانوادگی سرطان بیضه یا بیماری عدم پایین آمدن بیضه (Undescended Testicle) معاینه باید در سنین پایین و به شکل منظم انجام شود و درصورت نیاز تست‌های آزمایشگاهی دیگر نیز انجام بپذیرند.

سرطان روده بزرگ و رکتوم (کولورکتال)

چکاپ های مخصوص به مردان کدامند؟

سرطان روده‌ی بزرگ و رکتوم دومین علت شایع مرگ به دلیل سرطان است و این سرطان در مردان کمی شایع‌تر از خانم‌هاست. سرطان روده‌ی بزرگ بیشتر از ضایعه‌ای خوش خیم به نام «پولیپ» منشا می‌گیرد. پولیپ یک ضایعه‌ی غده مانند کوچک است که در سطح داخلی روده بزرگ رشد می‌کند. وقتی پولیپ تبدیل به سرطان شد آن وقت به قسمت‌های دیگر روده بزرگ، دستگاه گوارش و قسمت‌های دیگر بدن گسترش (متاستاز) پیدا می‌کند و در این زمان درمان بسیار مشکل می‌شود. کولونوسکوپی بهترین راه برای تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ است که در طی آن پولیپ‌های روده‌ی بزرگ در مراحل آغازین (قبل از تبدیل به سرطان) شناسایی و برداشته می‌شوند.

در افرادی که فاکتور خطر قابل ملاحظه‌ای ندارند باید در شروع ۵۰ سالگی اقدام به انجام کولونوسکوپی کنند. در کولونوسکوپی پزشک معالج با یک لوله‌ی باریک قابل انعطاف که دوربین دارد، تمامی قسمت‌های روده بزرگ را معاینه می‌کند و درصورت وجود پولیپ آن را در همان زمان بدون هیچ مشکلی بردارد. برای تشخیص ضایعات روده‌ی بزرگ و روده‌ی کوچک از سی‌تی‌اسکن و رادیوگرافی با ماده‌ی حاجب (رنگی) هم کمک گرفته می‌شود.

سرطان پوست

چکاپ های مخصوص به مردان کدامند؟

سرطان پوست شایع‌ترین نوع سرطان است که بیشتر قابل برداشت است و کشنده نیست. این نوع سرطان در مردان ۲ تا ۳ برابر خانم‌ها شیوع دارد. خطرناک‌ترین سرطان پوست «ملانوم» نام دارد که از سلول‌های رنگدانه‌ساز پوست (ملانوسیت) به وجود می‌آید. این سرطان در مردان مسن دو برابر خانم‌های با سن مشابه دیده می‌شود. احتمال وقوع سرطان پوست با افزایش برخورد با اشعه‌ی آفتاب، برنزه کردن با آفتاب، دستگاه و آفتاب سوختگی‌های مکرر بسیار زیاد می‌شود. برای تشخیص زودرس سرطان پوست باید به تمامی خال‌های پوستی توجه کرد و هرگونه تغییر ناگهانی در شکل، رنگ و اندازه آن‌ها را به پزشک گزارش داد و معاینه‌ی مرتب توسط متخصص پوست توصیه می‌شود.

فشارخون بالا

با افزایش سن احتمال بالا رفتن فشارخون نیز بیشتر می‌شود. شیوه‌ی زندگی کردن و وزن فرد نیز در بالا رفتن فشار خون دخالت زیادی دارد. فشارخون بالا بدون هیچ نشانه و علامتی منجر به عوارض بسیار شدید و کشنده مانند آنوریسم می‌شود. آنوریسم گشادشدگی خطرناک سرخرگ که هر لحظه امکان پارگی آن وجود دارد، است و پاره شدن آنوریسم آئورت منجر به مرگ فوری می‌شود. عوارض دیگر فشارخون بالا از مشکلات قلبی، سکته (قلبی و مغزی)، گرفتاری کلیه‌ها و چشم‌هاست. کنترل و درمان فشارخون بالا بسیار راحت است و با درمان مناسب جلوی بروز عوارض آن تا حد زیادی گرفته می‌شود به شرط اینکه تشخیص آن زود انجام شود. فشارخون دو عدد دارد. عدد بالایی را فشار سیستولیک می‌گویند که فشار موجود در شریان‌ها هنگام پمپاژ خون توسط قلب به داخل شریان‌ها و عدد پایینی را فشار دیاستولیک می‌گویند که فشار خون شریانی در بین ضربان قلب (استراحت قلب) است. فشار خون طبیعی کمتر از ۸۰/۱۲۰ است و فشارخون بالا ۹۰/۱۴۰ و بالاتر است.

بالا بودن کلسترول خون

درصورتی‌که کلسترول LDL خون بالا باشد پلاک‌هایی از چربی در سطح داخلی دیواره شریان‌ها تشکیل می‌شود که به آن آترواسکلروز (تصلب شرایین) گفته می‌شود. آترواسکلروز موجب سخت و باریک شدن سرخرگ‌ها و منتهی به بیماری‌های قلبی از قبیل سکته قلبی و نارسایی قلبی می‌شود. نکته‌ی مهم این است که فرد سال‌هاست آترواسکلروز پیشرونده دارد ولی هیچ علامتی در او مشاهده نمی‌شود و در این صورت اهمیت تست‌های تشخیص زودرس آشکار می‌شود. برای این کار باید میزان کلسترول کلی (توتال)، کلسترول LDL (کلسترول بد)، کلسترول HDL (کلسترول خوب) و تری گلیسرید خون در وضعیت ناشتا اندازه‌گیری شود. اگر سابقه‌ی مشکلات قلبی در خانواده‌ی فرد وجود دارد باید از ۲۰ سالگی این آزمایش در فواصل منظم انجام شود و از ۳۵ سالگی انجام منظم این آزمایش در تمامی مردان توصیه می‌شود.

منبع: manshour.com

 

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید