زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: بیماری های مردان. برچسب‌ها: بازنشر.
تیر کشیدن بیضه
تیر کشیدن بیضه و کشاله ران عارضه‌ای است که بسیاری از آقایان ممکن است آن را تجربه کنند. در برخی مواقع بیماری‌های اورولوژی باعث درد بیضه می‌شوند. این درد از بیضه به اطراف آن گسترش می‌یابد به طوریکه فرد در ناحیه کشاله ران نیز احساس درد می‌کند.
البته همیشه علت درد کشاله ران بیماری‌های اورولوژی نیست، التهاب و آسیب استخوان‌ها، تاندون‌ها و لیگامنت‌های ناحیه کشاله ران نیز می‌تواند باعث ایجاد درد در این ناحیه شود.
در صورتیکه درد بیضه و کشاله ران با تب و لرز، خون در ادرار و بروز برجستگی در بیضه و اطراف آن همراه باشد، باید سریعا به پزشک مراجعه شود.
برخی از علل درد بیضه در صورتیکه به موقع تشخیص داده نشوند، عوارض جبران ناپذیری به دنبال خواهند داشت. ما در این مطلب به بررسی برخی از علل اورولوژی و غیر اورولوژی تیر کشیدن بیضه و کشاله ران و روش درمان آن می‌پردازیم.

تیر کشیدن بیضه و کشاله ران با منشا اورولوژی

تیر کشیدن بیضه و درد بیضه ممکن است حتی در کشاله ران هم حس شود. اگر این عارضه با گذشت زمان بهبود پیدا نکند و با تب و لر همراه شود برای جلوگیری از دیگر عوارض باید به پزشک مراجعه کنید.

۱. عفونت اپیدیدیمیت

اپیدیدیم لوله‌ای برای جمع آوری و حمل اسپرم است که در پشت بیضه قرار دارد. در برخی مواقع این لوله در اثر عفونت ملتهلب و متورم می‌شود، این عارضه با نام اپیدیدیمیت شناخته می‌شود.
این بیماری ممکن است در اثر عفونت‌های مقاربت جنسی مانند سوزاک، کلامیدیا یا عفونت دستگاه ادراری ایجاد شود. معمولا اپیدیدیم با درد یک طرفه بیضه، تورم و قرمزی بیضه، تب، ادرار دردناک و تغییر رنگ ادرار همراه است.

برای درمان این نوع عفونت درمان های زیر قابل استفاده است:

 • آنتی بیوتیک‌ها: مصرف آنتیبیوتیک‌ها می‌تواند به درمان این بیماری کمک کند. در صورتیکه بیماری ناشی از عفونت‌های مقاربت جنسی باشد پزشک سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم را به همراه داکسی سایکلین، لووفلوکساسین یا افلوکساسین تجویز می‌کند، اما در مواقعی که بیماری ناشی از عفونت جنسی نیست معمولا لووفلوکساسین یا افلوکساسین تجویز می‌شود.
 • استامینوفن و دارو‌های ضد درد: مصرف استامینوفن می‌تواند به کاهش تب ناشی از عفونت اپیدیدیمیت کمک می‌کند، همچنین دارو‌های مسکن مانند ایبوپروفن می‌توانند درد و التهاب را کاهش دهند.
 • جراحی: در برخی مواقع اپیدیدیمیت می‌تواند باعث ایجاد دمل چرکی شود. در چنین شرایطی پزشک از طریق جراحی بخشی یا تمام اپیدیدیم را برمی‌دارد.

۲. هیدروسل

جمع شدن مایع در اطراف بیضه باعث تورم بیضه یا ناحیه کشاله ران می‌شود و با نام بیماری هیدروسل یا آب آوردن بیضه شناخته می‌شود. این بیماری در کودکان زیر یک سال شایع است، اما خوشبختانه در اکثر مواقع بدون درمان بهبود می‌یابد.
معمولا هیدروسل با ایجاد تورم بدون درد در یک یا هر دو بیضه شروع می‌شود، با پیشرفت بیماری مقدار التهاب افزایش یافته و ممکن است باعث تیر کشیدن بیضه و کشاله ران شود.

برای درمان هیدروسل درمان های زیر قابل استفاده است:

در صورتیکه هیدوروسل به صورت خود به خودی در مدت شش ماه بهبود نیابد و با درد و ناراحتی همراه باشد، برای درمان جراحی توصیه می‌شود. جراحی معمولا تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود.
ابتدا جراح برشی روی شکم یا کیسه بیضه ایجاد کرده و مایع اطراف بیضه را تخلیه می‌کند.

تیر کشیدن بیضه

۳. پیچش بیضه

پیچش بیضه در صورتی اتفاق می‌افتد که طناب اسپرماتیک که خونرسانی به بیضه‌ها را انجام می‌دهد، دچار پیچ خوردگی شود. در این شرایط جریان خونی که به بیضه می‌رسد کاهش یافته و باعث درد ناگهانی بیضه می‌شود.
پیچش بیضه با علائمی مانند تورم کیسه بیضه، درد شکمی، حالت تهوع، نامتفارن بودن بیضه‌ها و تیر کشیدن بیضه و کشاله ران همراه است.

راه های درمانی پیچش بیضه به شرح زیر است:

پیچ خوردگی بیضه یک مشکل اورژانسی است که بلافاصله بعد از تشخیص، بیمار باید تحت جراحی قرار بگیرد. این جراحی معمولا با بیهوشی عمومی انجام می‌شود.
ابتدا جراح یک برش کوچک در کیسه بیضه ایجاد کرده و پس از باز کردن پیچ خوردگی طناب بیضه، در صورت لزوم بیضه‌ها به کمک بخیه در کیسه بیضه ثابت می‌شوند. در صورتیکه این عارضه به موقع تشخیص داده نشود، ممکن است پزشک مجبور باشد بیضه را کاملا بردارد.

۴. ضربه به بیضه

ضربات مستقیم به بیضه در اثر تصادف یا فعالیت‌های ورزشی می‌توانند باعث ایجاد تورم، کبودی، ادرار درناک و تیر کشیدن بیضه و کشاله ران شوند. در برخی موارد ضربه به بیضه می‌تواند باعث پیچش بیضه یا پارگی کیسه بیضه شود.
درمان ضربه به بیضه به شدت آسیب بستگی دارد، در صورتیکه آسیب دیدگی خفیف باشد قرار دادن کیسه یخ روی بیضه،استراحت، مصرف دارو‌های مسکن، مصرف آنتی بیوتیک‌ها و پوشیدن بیضه بند به درمان کمک می‌کند.
اما اگر آسیب منجر به پارگی کیسه بیضه یا پیچش آن شده باشد بیمار باید تحت جراحی قرار بگیرد.

۵. سرطان بیضه

سرطان بیضه در اثر رشد غیر طبیعی و خارج از کنترل سلول‌های بیضه به وجود می‌آید. اگرچه سرطان بیضه علت مشخصی ندارد، اما عواملی مانند بیضه نهفته، داشتن سابقه خانوادگی سرطان، سفید پوست بودن و داشتن سن بین ۱۵ تا ۳۵ سال خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند. سرطان بیضه با علائمی مانند بزرگ شدن یک یا هردو بیضه، تیر کشیدن بیضه و کشاله ران، کمردرد و احساس سنگینی در کیسه بیضه همراه است.
سرطان بیضه در صورتیکه به موقع تشخیص داده شود، قابل درمان است. در اکثر مواقع اولین اقدام برای درمان سرطان بیضه، برداشتن بیضه است. بعد از برداشتن بیضه براساس شدت بیماری و پیشرفت آن شیمی درمانی و پرتو درمانی انجام می‌شود.

تیر کشیدن بیضه


همچنین بخوانید: علائم سرطان بیضه

۶. سنگ کلیه

سنگ کلیه رسوبات سختی هستند که در اثر رژیم غذایی نامناسب و یا داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری، به وجود می‌آیند.
معمولا سنگ کلیه باعث ایجاد درد در بیضه نمی‌شود، اما در برخی مواقع سنگ‌هایی که در مسیر دستگاه ادراری حرکت می‌کند ممکن است موجب تیر کشیدن بیضه و کشاله ران شوند. در چنین شرایطی درد بیضه با علائمی مانند خون در ادرار، درد پهلو و تب و لرز همراه است.

درمان سنگ کلیه به اندازه سنگ و محل آن بستگی دارد.

 • در صورتیکه اندازه سنگ کوچکتر از ۰/۵ سانتی متر باشد، مصرف دارو و مایعات می‌تواند به دفع سنگ کمک می‌کند.
 • اگر اندازه سنگ بین ۱/۵ تا ۲ سانتی متر باشد، سنگ شکنی با استفاده از امواج شاک ویو امکان پذیر است.
 • در موارد نادری که اندازه سنگ بیشتر از ۲ سانتی متر باشد، جراحی لاپاراسکوپی یا جراحی باز برای برداشتن سنگ انجام می‌شود.

همچنین بخوانید: آتروفی بیضه چیست؟

تیر کشیدن بیضه

۷. فتق کشاله ران

در صورتیکه دیواره عضلانی شکم در یک ناحیه ضعیف شود، روده‌ها یا بافت چربی می‌توانند از این شکاف بیرون بزنند و باعث ایجاد برآمدگی در ناحیه کشاله ران شوند.
معمولا فتق کشاله ران با علائمی مانند احساس سوزش، تیر کشیدن بیضه و کشاله ران و احساس سنگینی در کشاله ران همراه است. درد ناشی از فتق کشاله ران در زمان خم شدن، سرفه کردن یا ورزش کردن افزایش می‌یابد.

در صورتیکه فتق بزرگ شود و با درد همراه باشد، معمولا جراحی فتق به روش لاپاراسکوپی یا جراحی باز انجام می‌شود.

 • جراحی لاپاراسکوپی: این جراحی تحت بی حسی موضعی یا عمومی انجام می‌شود. ابتدا جراح برش کوچکی روی شکم ایجاد کرده و از طریق آن لاپاراسکوپ را وارد شکم می‌کند. لاپاراسکوپ وسیله بلند و باریکی است که در انتهای آن دوربین کوچکی وجود دارد، جراح از طریق این دوربین می‌تواند داخل شکم را ببیند و از طریق لوله‌های دیگری که وارد بدن شده‌اند، قسمت بیرون زده را به داخل هدایت کند و شکاف فتق را ترمیم کند.
 • جراحی باز: برای انجام این جراحی، پزشک برشی در ناحیه کشاله ران ایجاد کرده و قسمت بیرون آمده را به درون شکم هدایت می‌کند، سپس شکاف کشاله ران را بخیه می‌زند. در برخی مواقع برای پیشگیری از عود فتق، یک برچسب تور مانند برای تقویت ناحیه‌ تضعیف شده‌ای که در آن فتق اتفاق افتاده است، استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید: علائم فتق چیست؟

۸. واریکسول

واریکسول یا واریس بیضه در اثر بزرگ شدن و تورم رگ‌های داخل کیسه بیضه به وجود می‌آید. واریکسول با علائمی مانند رگ‌های برآمده کیسه بیضه، درد بیضه به خصوص بیضه چپ، تیر کشیدن بیضه و کشاله ران و ورم بیضه همراه است.

درمان واریکسول:

در صورتیکه واریکسول باعث درد یا ناباروری در مردان شود جراحی انجام می‌شود. روش‌های متفاوتی برای درمان واریکسول وجود دارند، این روش‌ها عبارتند از:

 • جراحی: جراحی واریکسول تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، جراح از طریق برشی که در قسمت پایین شکم ایجاد می‌کند عروق سیاهرگی معیوب که باعث ایجاد واریکسول شده‌اند را می‌بندد تا خون به جای عبور از سیاهرگ معیوب در عروق سالم جریان یابد.
 • آمبولیزه کردن: جراح ابتدا یک برش کوچک در ناحیه کشاله ران ایجاد می‌کند و از طریق آن یک لوله پلاستیکی، وارد سیاهرگ می‌شود، سپس یک حلقه کوچک را وارد سیاهرگ معیوب و آن را مسدود می‌کند. با مسدود شدن سیاهرگ معیوب خون در رگ‌های سالم به جریان می‌افتد.

درد بیضه به علت عدم ارضای جنسی

گاهی اوقات تحریکات جنسی که در نهایت منجر به انزال نشود، منجر به بروز احتقان در لوله‌های منی‌بر (یا انتقال‌دهنده منی) خواهد شد که این امر منجر به بروز درد در بیضه‌ها می‌شود.

این حالت به طور کلی خطرناک نیست اما ناخوشایند خواهد بود (بسیاری از پزشکان و متخصصان این حوزه معتقدند جلوگیری از خروج منی هنگام انزال مشکل‌ساز خواهد بود).

در هر صورت، این گونه درد بعد از چند ساعت بهبود خواهد یافت.


درد غیر اورولوژیک بیضه:

درد کشاله ران با منشا غیر اورولوژی ممکن است در ناحیه بیضه نیز احساس شود. برخی از علل غیر اورولوژی درد کشاله ران عبارتند از:

۱. آرتروز

آرتروز در اثر تحلیل غضروف‌ها به وجود می‌آید، غضروف بافت لغزنده‌ای است که در انتهای استخوان‌ها قرار دارد و حرکت استخوان روی یکدیگر را آسان می‌کند.
با تحلیل غضروف استخوان‌ها روی یکدیگر ساییده می‌شوند و درد ایجاد خواهد شد. در صورتیکه غضروف‌های ران فرسوده شوند، فرد در ناحیه کشاله ران احساس درد خواهد کرد، این درد در زمان پیاده روی، سوار و پیاده شدن از ماشین شدت می‌یابد.

۲. بورسیت یا التهاب کیسه زلالی

کیسه زلالی یا بورسا، یک کیسه پر از مایع روان کننده است، که بین بافت‌های بدن از جمله استخوان، عضلات، تاندون‌ها و پوست واقع شده است و به ساختار‌ها اجازه می‌دهد تا بدون اصحکاک و ایجاد سایش حرکت کنند.
در برخی مواقع این کیسه در اثر ضربه تحریک شده و مقدار زیادی مایع تولید می‌کنند و ملتهب می‌شوند. التهاب کیسه بورسا در ناحیه کشاله ران، از علت‌های درد در این ناحیه است.

۳. فرسودگی تاندون

تاندون طناب ضخیمی است که استخوان را به ماهیچه‌ها متصل می‌کند، تاندون‌هایی که کشاله ران را به سایر استخوان‌ها متصل می‌کنند ممکن است در اثر فعالیت‌های ورزشی یا استفاده بیش از حد دچار التهاب و باعث ایجاد درد در ناحیه کشاله ران شوند.

درمان تیر کشیدن غیر اورولوژیک بیضه

استراحت، استفاده از کمپرس گرم و سرد و ماساژ می‌تواند درد کشاله ران را کاهش دهد، همچنین پزشک ممکن است برای کاهش درد درمان‌های زیر را توصیه کند:

 • دارو: دارو‌های مسکن مانند آسپرین و استامینوفن و استروئید‌های ضد التهابی می‌توانند درد و التهاب کشاله ران را کاهش دهند.
 • اوزون درمانی: گاز اوزون از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است و خواص درمانی دارد، برای کاهش درد کشاله ران، گاز اوزون در این ناحیه تزریق می‌شود. این روش بافت آسیب دیده را بهبود می‌بخشد.
 • لیزر تراپی: در لیزر تراپی، باریکه پرقدرت از جنس نور، به ناحیه مورد نظر تابانده می‌شود. نور لیزر سلول‌ها را تحریک می‌کند و با افزایش رشد سلولی باعث ترمیم رباط‌ها و ماهیچه‌ها می‌شود و درد و التهاب کشاله ران را کاهش می‌دهد.
همچنین بخوانید: عفونت بیضه در مردان چگونه است؟
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید