زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


گوجه فرنگی برای ضدآفتاب

چگونه از گوجه برای جلوگیری از سوزش پوست استفاده کنیم؟

از گوجه فرنگی به عنوان یک ضدآفتاب طبیعی استفاده کنید

خیلیها گوجه فرنگی را فقط به عنوان یک حساسیت زا می بینند در حالی که گوجه فرنگی خواص فوق العاده شگفت انگیزی بر روی پوست نیز می تواند داشته باشد. مثلاً به هنگام آفتاب سوختگی شما می توانید با اطمینان خاطر و خیالی آسوده به سمت گوجه فرنگی رفته و از آن برای درمان پوستتان استفاده کنید. اما این خواص گوجه فرنگی به همین جا ختم نمی شود. با ما همراه شوید.

گوجه فرنگی و خاصیت ضد آفتابی آن:

متخصصان دانشگاه نیوکسل با انجام یکسری آزمایشات نوین متوجه شدند که خوردن محصولات گوجه فرنگی برای حفاظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی و نیز پیشگیری از پیری پوست ناشی از تماس با نور خورشید، مفید است.

گوجه حاوی ترکیبی به نام لیکوپن است که با پیری مقابله می کند. لیکوپن از رنگدانه‌های طبیعی موجود در گوجه است که برخلاف سایر میوه و سبزیجات در فرآیندهای مختلف طبخ و تهیه سس کچاپ و رب و آب گوجه فرنگی، مقدار لیکوپن موجود در آنها نه تنها از بین نمی رود بلکه افزایش پیدا می‌کند.به نوشته روزنامه سان، این متخصصان پوست ۲۰ زن داوطلب را که نیمی از آنها به مدت ۱۲ هفته از سس گوجه فرنگی همراه به مقداری روغن زیتون به طور روزانه مصرف کرده بودند، آزمایش کردند. این زنان با گروه دیگری مقایسه شدند که در طول مطالعات فقط روغن زیتون مصرف کرده بودند. متخصصان دریافتند میزان مقاومت پوست در برابر اشعه فرابنفش خورشیدی در زنانی که سس گوجه نیز خورده بودند به میزان چشمگیری بیشتر بود.

ویتامین های موجود در گوجه فرنگی:

گوجه فرنگی سرشار از ویتامین‌های آ و ث،‌ اسیدفولیک یا بتا کاروتن و مقدار کمی از ویتامین‌های گروه ب شامل ب ۱ ، ب ۲ ،‌ ب ۳ و ب ۵ است. گوجه همچنین دارای مقادیر قابل توجهی از مواد معدنی مختلف شامل کلسیم، فسفر، پتاسیم، فیبر، سدیم، گوگرد، کمی آهن، مس و روی است. گوجه ‌فرنگی به دلیل دارا بودن این ویتامین‌ها و املاح از بدن در برابر امراض و بیماری‌های عفونی محافظت می‌‌کند. مصرف آن به بدن نیرو و نشاط می‌بخشد و پوست و دانه‌های آن به هضم غذا کمک می ‌کند و در پاکسازی روده‌ها موثر هستند. همچنین آب گوجه ‌فرنگی ادرار‌آور مفیدی است.

خواص سس گوجه فرنگی:

گوجه ‌فرنگی در عین حال هضم مواد نشاسته‌ای را آسان می‌کند و به همین جهت از آن سس درست کرده و با حبوبات پخته مصرف می‌کنند. مصرف گوجه ‌فرنگی برای اشخاصی که مبتلا به سنگ کلیه و مثانه و کبد هستند، سودمند است. مقدار ویتامین ث موجود در گوجه ‌فرنگی بعد از لیموترش بیش از سایر میوه‌ها است. گوجه فرنگی گرچه دارای اسید سیتریک است اما بدن را قلیایی می‌‌کند.این مطالعه به زودی با جزئیات بیشتر در نشست جامعه سلطنتی پزشکی در لندن ارائه خواهد شد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید