زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: گردشگری و سفر. برچسب‌ها: رپورتاژ آگهی.

زیباترین خانه های تاریخی یزد برای سفر نوروزی

یزد از لحاظ تاریخی و فرهنگی، شهری بسیار غنی و زیباست. یزد سال هاست که به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت جهانی رسیده است و به همنی خاطر آوازه و شهرتش در کل دنیا طنین انداز شده است. مردمان این شهر بسیار خون گرم و میمهمان نواز هستند و سالانه گردشگران بسیاری با خرید بلیط اتوبوس یزد به این شهر سفر می کنند. در یزد جاذبه های گردگری تاریخی و فرهنگی و تفریحی بسیاری وجود دارد که برای بازدید از آن ها کافیست که اطلاعات درست و دقیقی در مورد آن ها داشته باشید. معمولا در همه ی شهرهای ایران خانه های قدیمی وجود دارد یزد هم از این قائده مستثنا نیست! برای شناخت این خانه های زیبا می توانید تا آخر این مطلب با ما همراه باشید تا بهترین خانه های تاریخی یزد را به شما عزیزان متعرفی نماییم.

زیباترین خانه های تاریخی یزد برای سفر نوروزی

خانه تاریخی لاری‌ها در یزد

خانه لاری ها در محله ای به نام فهادان قرار دارد و جزء یکی از زیباترین خانه های تاریخی یزد به شمار می رود. صاحب این بنای تاریخی شخصی به نام حاج محمد ابراهیم لاری بوده است و به همین دلیل پس از گذشت سالیان سال همچنان نام  او بر روی این خانه مانده است. زمانی که وارد این عمرات زیبا می شوید هوش از سرتان رفته و نمی توانید حتی یک لحظه ام از تماشای در و دیوار این خانه دست بردارید

خانه لاری ها هم مانند سایر خانه های تاریخی در ایران، دارای دو قسمت بسیار مهم اندرونی و بیرونی است و مرکز اصلی آن را هم حیاطش تشکیل داده است. این بنا 3 حیاط دارد و همچنین 6 بابا خانه را به همراه بادگیر ها و سایر قسمت ها مانند هشتی سر و سردر را در برد می گیرد. در حیاط اصلی یک ایوان بزرگ و بادگیرهایی مرتفع قرار دارند که از گوشه ساختمان می توان آن ها را تماشا کرد. حیاط دوم هم بی شباهت به حیاط اصلی نیست اما نسبت به آن کمی کوچکتر است. در این حیاط یک هفت دری و پنج دری و سه در قرار دارد که زیبایی اش را چندین برابر کرده است. سومین حیاط این ساختمان هم یک فضای بسیار دلنشین و آرام و کوچک دارد که در ضلع شمال شرقی خانه قرار گرفته است.

خانه تاریخی گلشن در یزد

یکی دیگر از خانه های تاریخی یزد که م توانید از آن دیدن کنید، خانه گلشن است. این خانه به طور کل از خشت ساخته شده و در مرکز شهر واقع شده است. قدمت ساخت این بنا مربوط به دوران حکومتی رضا شاه است. خانه گلشن به دستور حاج علی اکبر محله تلی ساخته شد و در طی دوره های مختلف قسمت های دیگری را هم به آن اضافه کردند. عمارت گلشن از 3 بخش اندرونی، بیرونی و نارنجستان تشکیل شده است  مانند همه ی خانه های قدیمی یک حیاط مرکزی بزرگ به همراه دالان ها، پنج دری ها، حوضی بزرگ و زیبا و بادگیر ها و هشتی ها می باشد.

زیباترین خانه های تاریخی یزد برای سفر نوروزی

خانه تاریخی کلاه دوز در یزد

خانه کلاه دوز در نزدیکی میدان امیر چخماق و در خیابانی با نام خیابان قیام قرار دارد. قدمت این عمارت متعلق به دوران حکومتی قاجارها است و اکنون آن را با نام موزه آب هم می شناسند. برای بازدید از این خانه های زیبا کافیست که یک بلیط اتوبوس یزد تهیه نمایید. در این عمارت یک قنات فعال هم وجود دارد که در زیر حیاط قرار گرفته است. خانه گلشن در گذشته محل اصلی عبور مهم ترین قنات های رحیم آباد بوده است و اکنون قنات چندین هزار ساله ای به نام سارج در زیر این بنا در جریان است.

این بنا از چندین قسمت مختلف تشکیل شده است و همانند هر خانه ی تاریخی دیگری، هر بخش مخصوص یک چیز است. برای مثال دالان هایی که در این خانه قرار دارند، مناسب فصل تابستان هستند که در طبقه سوم قرار دارند. در سطح چهارم آن هم اتاق های پنج دری قرار دارند که در کنارش تالار و اتاق ارسی و آشپزخانه قرار گرفته است. در طبقه 5 این عمرات هم پشت بام قرار دارد که برای جابجایی آب از سیستم چرخ چاه استفاده کرده اند.

خانه حاج کاظم رسولیان

خانه حاج کاظم رسولیان هم از دیگر خانه های تاریخی یزد می باشد که معماری اش بسیار منحصر به فرد است. این عمارت در کوچه شهید صدوقی قرار گرفته است و اکنون به عنوان دانشکده معماری  شهرسازی یزد مورد استفاده قرار می گیرد. آرامگاه پدر معماری ایران یعنی دکتر پیرنیا هم در این ساختمان قرار گرفته است. در حیاط اصلی یک حوض بزرگ به چشم می خورد که در کنار بادگیرها و خانه های یک طبقه اطراف حیاط جلوه ای بی نظیر دارند. در ضلع جنوب غربی این عمارت، یکی از خانه ها دو طبقه است. در ضلع شمال شرقی خانه، یک ایوان و یک اتاق ارسی وجود دارد و در بخش اندرونی هم قسمت های دیگری مانند: سه دری، پنج دری، تالار و کلاه فرنگی قرار دارد. تمامی قسمت های این خانه قدیمی و تاریخی بر اساس نور که از سمت خورشید به قسمت های مختلفش برخورد دارد، کارایی داشته و در هر فصلی از سال مورد استفاده قرار می گرفته است. برای مثال در تابستان ها از قسمتی که در ضلع جنوبی حیاط قرار داشته استفاده می کردند.

زیباترین خانه های تاریخی یزد برای سفر نوروزی

عمارت تاریخی خانه پدری

عمارت خانه پدری  از جمله خانه های تاریخی محبوب یزد است که سال هاست گردشگران با خرید بلیط اتوبوس تهران یزد برای بازدید این خانه و ان شهر زیبا به آن سفر می کنند. این بنا اکنون یک هتل و رستوران است. با بازدید از این عمارت در واقع با یک تیر دو نشان زده اید. شما می توانید علاوه بر گشت و گذار و تماشا تمامی قسمت های این خانه،  می توانید در رستوران آن که دارای فضایی دنج و زیباست نشسته و یک عصرانه خوشمزه میل کنید.

در این رستوران موسیقی سنتی زنده هم اجرا می شود و زمانی که واردش می شوید یک حوض بزرگ در وسط قرار دارد و اطراف آن را میز و صندلی هایی زیبا احاطه کرده اند. این خانه با هنر های زیبای سنتی ایرانی مانند گچکاری، آینه کاری و نقاشی مزین شده است.

خانه تاریخی فرخی یزدی در یزد

عمارت تاریخی فرخی یزدی که متعلق به یکی از شاعران بنام و آزادی خواه کشورمان بوده است در اواخر دوره قاجار ساخته شده و متعلق به شاعر معروف میرزا محمد فرخی است. متاسفانه در یک برحه زمانی کوتاه بسیار به این خانه بی توجهی شد اما اکنون یکی از مهم ترین خانه های تاریخی در یزد است که بارها مود بازسازی و مرمت قرار گرفته. اکنون از خانه فرخی یزدی به عنوان فرهنگسرا و موزه استفاده می شود. این بنا 2 در ورودی دارد و همچنین دارای دوحیاط و اتاق هایی متعدد می باشد. زمانی که وارد این خانه می شوید، یک راهرو در سر مسیرتان قرار دارد که پله ها شما را به پشت بام و اتاق ها می رسانند. یک زیرزمین بزرگ هم در این بنا وجود دارد که وسعتش به اندازه کل بنا است. این بنا در گذشته محفلی برای تمرکز و پرداخت به افکار این شاعر بزرگ بوده است و هدفش از ساخت و زندگی در آن دوری از هیاهو و شلوغی بوده است.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید