زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دلیل صدا دادن زانو
صدا دادن زانو چه با درد و چه بدون درد ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد و البته اگر دردی نباشد پس خطرناک هم نیست ولی اگر همراه با درد باشد، باید برای درمان اقدام کنید و پزشک مراجعه کنید.
افراد در سنین مختلف شاید با مشکل صدا دادن زانو روبرو شوند ولی این صدا دادن تا چه حدی نگران کننده است و چه دلیلی دارد؟ آیا می توان صدای زانو را از بین برد؟ در این بخش از سایت تک پزشک، دلیل صدا دادن زانو در سن جوانی و بزرگسالی را بررسی می کنیم و راهکارهای درمانی آن را می خوانید.

دلیل صدا دادن زانو در جوانی چیست؟

صدا دادن زانو یکی از مشکلات جدی افراد در سنین جوانی است که شاید باعث شود در مورد سلامتی زانوهای خود نگران شوند. صدا دادن زان و تف تف ردن آن به خودی خود جای نگرانی ندارد. عوامل مختلفی مانند رد شدن تاندون روی استخوان و یا ترکیدن حباب نیتروژن در ناحیه زانو، ممکن است باعث ایجاد این حالت در زانو شود.

در صورتی که فقط از صدا دادن زانوها رنج می‌برید و دیگر علائم نظیر درد، اشکال در خم و راست کردن زانو یا اختلال راه رفتن را ندارید، خیلی نگران نباشید؛ اما در صورتی که در کنار صدا دادن زانوها دیگر علائم اشاره شده را نیز دارید، لازم است حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 

دلیل صدا دادن زانو در سنین بالا چیست؟

صدا دادن زانو، پیر و جوان نمی‌شناسد و ممکن است تمام سنین را به خود درگیر کند؛ اما با بالا رفتن سن، بدن انسان فرسوده شده و بافت‌های اولیه به مرور زمان تخریب می‌شوند، این تخریب در سنین پایین قابل جبران است، اما در سنین بالا (بالای چهل سال) به مرور تخریب غیرقابل جبران می‌شود. می‌توان گفت بالا رفتن سن یکی از علت‌های اصلی صدا دادن زانو و ایجاد درد زانو در افراد است.

 

دلیل صدا دادن زانو همراه با درد چیست؟

با بالا رفتن سن و یا با گذشت مدت زمانی پس از یک آسیب، ممکن است زانوی شما به مرور شروع به صدا دادن و تق تق کردن کند. در بسیاری از موارد صدا دادن زانو با زانو درد همراه است و در مواردی نیز هیچ نشانه یا علامت دیگری همراه با صدا دادن زانو دیده نمی‌شود. در این موارد ممکن است صدا دادن زانو به این علت باشد که تعدادی از قسمت‌های مفصل زانو به درستی در مکان خود حرکت نمی‌کنند و به دیگر قسمت‌های پا فشار وارد می‌شود و از آن‌ها در انجام حرکت استفاده می‌شود.

صدای تق تق زانو که در بسیاری از موارد موارد به دلیل سایش غضروف مفصل اتفاق می‌افتد، بیشتر در استخوان زیر کشکک زانو شنیده می‌شود و با درد همراه است. این صدا می‌تواند علامتی از ناهنجاری مفصلی، آرتروز زانو و ساییدگی زانو باشد. به این افراد توصیه می‌شود عضلات اطراف زانو را تقویت کنند.

در صورتی که صدا دادن زانو همراه با درد باشد و حرکت دادن زانو در این زمان برای فرد سخت باشد، این یک علامت جدی است و باید حتماً به پزشک متخصص مراجعه کرد تا مشخص شود که آیا آسیب جدی به مفصل وارد شده است یا خیر. پزشک متخصص با معاینه زانو می‌تواند علت را تشخیص دهد و تعیین کند که چه روش درمانی برای فرد مناسب است.

دلیل صدا دادن زانو

علت صدا دادن زانو بدون درد چیست؟

زمانی که شنیدن صدا از مفصل زانو با علائم دیگری مانند درد یا تورم همراه نباشد، جای نگرانی نیست. گاهی اوقات به دلیل وجود حباب‌های هوا که در مفصل زانو گیر افتاده‌اند، مفصل زانو صدا می‌دهد و می‌تواند بیانگر این مسئله باشد که مفصل زانو (به علت ایجاد فشار زیاد درون مفصل یا وجود سایش) خودش در حال برطرف کردن این موضوع است. این حالت همانند زمانی است که شما قولنج انگشتان یا مفاصل دیگر بدنتان را می‌شکنید. لازم به ذکر است که صدای کریپتاسیون کاملاً ترسناک به نظر می‌رسد، اما آن گازها – اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن، بخشی از مایع سینوویال یا مفصلی هستند. این مایع در واقع یک روان‌ساز طبیعی مفاصل است؛ بنابراین جای نگرانی وجود ندارد.

 

روش‌ های درمان صدا دادن زانو

در صورتی که صدا دادن زانو بدون درد باشد، نیاز به درمان خاصی نیست؛ اما در صورتی که صدا دادن زانو با درد همراه باشد، بسته به علت‌های زیر، ایجاد صدا ممکن است درمان‌های متفاوت داشته باشد که به آن پرداخته‌ایم.

دلیل صدا دادن زانو

۱. وارد شدن آسیب جدی به آن

در صورتی که زانوی شما آسیب دیده باشد، می‌بایست در ابتدا به زانوی خود استراحت بدهید. از داروهای ضد التهاب و مسکن نیز برای کنترل علائم تا زمان بهبودی استفاده می‌شود.

۲. پاره شدن رباط صلیبی و مینیسک

در صورتی که پزشک تشخیص بدهد که رباط یا منیسک زانوی شما پاره شده است، برای درمان نیاز به انجام عمل جراحی هست. پس از انجام عمل جراحی ممکن است باز هم صدا دادن زانو ادامه داشته باشد، اما صدا دادن بدون احساس درد خواهد بود و احتمالاً به علت اتروفی (تحلیل رفتن) عضلات در دوران ریکاوری بعد از عمل است. انجام تمرینات فیزیوتراپی و استفاده از زانو بند طبی نه تنها به کم کردن صدا دادن و تق تق زانو کمک می‌کند، بلکه خطر آسیب مجدد را کاهش می‌دهد.

۳. بیماری‌ های مزمن نظیر آرتروز

در صورتی که علت این عارضه، بیماری‌های مزمنی نظیر کندرومالاسی (نرمی غضروف کشکک زانو) یا آرتروز زانو باشد، پزشک از شما می‌خواهد که تا زمان بهبود درد زانو، استراحت کنید. پس از آن برای افزایش قدرت عضلات، مراجعه به فیزیوتراپی تجویز می‌شود. استفاده از زانوبندهای مخصوص کشکک زانو نیز می‌تواند در این موارد به کاهش صدا دادن و درد زانو کمک کند.

 

7 خوراکی برای تقویت کردن زانوها

محققین دریافتند برای می توان از فرآورده های ماهی برای کم شدن درد مفاصل و رفع تورم بیماری روماتیسم مفصلی استفاده کرد. آن ها به تازگی متوجه شدند که امگا 3 که در ماهی نهفته است می تواند مواد شیمیایی التهاب‌ زا را از بین برده و پروتئین‌های از بین برنده غضروف ها و مفاصل را نیز نابود سازند.

اسیدچرب امگا 3 ماهی باعث عملکرد بهتر بدن خواهد شد و موجب رفع درد عارضه هایی مانند نقرس، پسوریازیس، روماتیسم مفصلی ، لوپوس و تورم استخوان‌ها و مفاصل بدن می‌شوند.هنگام استفاده از امگا 3 مصرف ویتامین ای را برای محافظت از اکسیده شدن این اسیدهای چرب از یاد نبرید. برای دریافت امگا 3 می توانید از مواد خوراکی گیاهی مثل روغن سویا، روغن کانولا، گل پامچال و گل گاوزبان برای کاهش درد زانوی خود استفاده کنید.

با خوردن ماهی روغنی در طول هفته یا مصرف مکمل های امگا3 می توانیددرد زانوی خود را برطرف کنید.

نوشیدن آب پرتقال

این نوشیدنی سرشار از ویتامین سی می باشد. محققان متوجه شدند خوردگی استخوان با دریافت این ویتامین کمتر بروز خواهد داد. از منابع مهم برای دریافت ویتامین سی می توانیم از مرکبات، فلفل سبز، توت فرنگی، انبه و کیوی استفاده کنیم. نوشیدن آب پرتقال بهتر از مصرف این میوه است و ویتامین سی بیشتری دربردارد.

غذاهای غنی از ویتامین Dو کلسیم

با مصرف روزانه این فراورده های لبنی محصولات خوراکی حاوی کلسیم ویتامین دی مانند دوغ، پنیر، ماست می توانید درد زانو را به صورت قابل توجهی کم کنید.

سویا

سعی کنید در میان مواد غذایی مصرفی تان سویا را جایگزین کنید. این ماده خوراکی حاوی ماده ای به نام ایزوفلاون می باشد که خواص ضدالتهابی زیادی دربردارد.

آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی حاوی مواد مغذی است که برای رفع تورم بسیارمفید است و درد زانو را از بین میبرد خاصیت درمانی این گیاه در کاهش التهاب زانو نهفته است. برخی افراد بوته آلوئه ورا در منزل پرورش میدهند. آلوئه ورا طعمی تلخ داشته ولی مزایای درمانی زیادی در بردارد.

اسفناج و پیاز

این سبزی پرخاصیت حاوی آنتی اکسیدان می باشد که در کم کردن درد زانو تاثیر خواهد گذاشت. این آنتی اکسیدان ها از بروزعوارض بینایی پیشگیری می کنند.

 ادویه های مفید

زردچوبه حاوی ماده زرد رنگی است که در کاهش التهاب زانو بسیار مفید است و می تواند تورم مفاصل را از بین ببرد..

زنجبیل

زنجبیل برای کاهش دل درد بسیار موثر است. محققین معتقدند این ادویه پرخاصیت برای کاهش التهاب و درد مفاصل در زمان هنگام حرکت کمک زیادی خواهد کرد.

مهمترین عوامل غذایی در کاهش درد زانو

افزایش مصرف میوه و سبزیجات
استفاه از منابع غذایی حاوی کلسیم و آهن
جایگزین کردن ماهی به جای گوشت قرمز
پرهیز از رژیم غذایی پرکربوهیدرات و التهاب آور

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید