زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دلیل سر و صدای فک در هنگام غذا خوردن چیست؟

دلایل صدا دادن فک در موقع غذا خوردن و جویدن

چرا در هنگام خوردن و جویدن صدای زیادی از فک ایجاد می شود؟

افراد زیادی هستند که در هنگام جویدن غذا صدای تق‌تق(کلیک) یا خش‌خش(کلیپیتوس) از قسمت فک در گوش می‌شنوند که این صدا نباید باشد و بودنش نشانگر وجود یک اختلال است که باید برای درمان به پزشک متخصص فک و صورت مراجعه شود.

دکتر ارغوان تنکابنی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب و با اشاره به دلایل بروز بیماری مفصل فک، افزود: برخی از اختلالاتی که مربوط به مفصل فک‌اند می‌توانند بر اثر ضربه‌ای که از طریق حفره جمجمه به مفصل فک وارد شده، عارض شود. البته وجود بیماری‌های زمینه‌ای و کیفیت استخوانی نامناسب نیز از دیگر علل بروز بیماری مفصل فک است.

وی ادامه داد: در عین حال اتفاقات دیگری در زندگی انسان می‌افتد که به صورت عادت تکرار می‌شود. دندان قروچه، شکستن وسایل سفت و سخت با دندان، قرار دادن وسایل سخت بین دندان‌ها و عاداتی که برخی مشاغل در افراد ایجاد می‌کند مثل قرار دادن ویولون زیر فک، به مرور و به ویژه اینکه در زمان رشد، می‌توانند تغییراتی را در فرم فک ایجاد کرده و مرتبط با آن، ارتباط بین فک بالا و پایین را تحت تاثیر قرار دهد.

این استادیار دندانپزشکی دانشگاه تهران اضافه کرد: بیماری مفصل فک، یک بیماری شایع محسوب می‌شود و هر چقدر این بیماری در سنین پایین اتفاق بیفتد که همراه با پروسه رشد و تکامل فک است، می‌تواند اثر جانبی بدتری ایجاد کند.

وی گفت: برای همین است که دندان پزشکان از مردم می‌خواهند در سنین پایین معاینه دندانی و فک را شروع کنند تا اگر اختلال فکی و دندانی‌ای وجود دارد شناسایی و با پتانسیل رشدی فک برطرف شود تا روی مفصل فک تاثیری نگذارد.

تنکابنی اضافه کرد: افراد زیادی هستند که در هنگام جویدن غذا صدای تق‌تق(کلیک) یا خش‌خش(کلیپیتوس) از قسمت فک در گوش می‌شنوند که این صدا نباید باشد و بودنش نشانگر وجود یک اختلال است که باید برای درمان به پزشک متخصص فک و صورت مراجعه شود.

این دندانپزشک، متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت با اشاره به مهمترین اختلالی که این بیماری می‌تواند ایجاد کند، گفت: در مفصل فک دو استخوان وجود دارد که به وسیله یک صفحه نرم به اسم دیسک روی هم لغزش پیدا می‌کنند، وقتی این کار انجام نشود دیسک ممکن است خراب، پاره یا سوراخ شود که در این صورت ارتباط درستی بین این دو استخوان فک برقرار نمی‌شود.

وی تصریح کرد: در این وضعیت ممکن است بیمار به مرور زمان بیمار دردهایی را در ناحیه گوش یا دو طرف صورت در جاهایی که مفصل فک وجود دارد احساس کند. این بیماری می‌تواند منجر به سردردهایی شود که کسی علت آن را تشخیص ندهد. این بیماری همچنین می‌تواند دلیل بروز درد گردن، فک و صورت باشد.

تنکابنی گفت: گاهی درمان آن راحت است، پلاک‌هایی شبیه ارتودنسی ساخته و داخل فک قرار می‌گیرد که در واقع به نوعی حرکات فیزوتراپی فک را انجام دهند، هر چقدر که بیماری پیشرفت کند عوارض بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال ممکن است بیمار زمانی‌که دهانش برای خمیازه باز می‌شود در همان حالت بماند و فک قفل شود.

این دندانپزشک، متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت افزود: این بیماری زمانی‌که خیلی پیشرفت کند می‌تواند عوارض بسیار خطرناکی به همراه داشته باشد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


2 دیدگاه

 1. سلام، من تقریبا چند روزی میشه که موقع غذا خوردن فکم صدا میده، هیچ دردی هم ندارم و دندونام هم مرتبه، نمیدونم مشکل از کجاست

  • با سلام
   ممکن است به علت دررفتگی فک باشد و یا انحراف ان.
   حتما به پزشک مراجعه کنید
   تندرست باشید

نظر خود را بیان کنید