قلب و عروق

نوار قلب ( ECG ) چيست و چگونه انجام می شود؟

نوار قلب

اطلاعاتی در مورد نوار قلبی

نوار قلبی با استفاده از ایجاد امواج الکتریکی قلب افراد به وضعیت فیزیکی و بیماری های احتمالی آنها پزشک پی می برد.  الكتروكارديوگرام روش بدون دردي است كه فعاليت الكتريكي قلب را ضبط مي كند . نوار قلب يكي از بي خطرترين و ساده ترين اقداماتي است كه اطلاعاتي ارزشمند در مورد قلب به پزشك مي دهد . جريان الكتريكي منتشر شده از قلب توسط الكترودهايي كه با رنگهاي مختلف استاندارد به دست ها و پاها و جلوي سينه وصل مي شوند مي تواند در تشخيص بيماريهاي قلب با ارزش باشد . نوار قلب در بررسي دردهاي قلبي و سكته هاي قلبي ارزش بالائي دارد و به عنوان اقدام روتين در تمام كساني كه مشكلات حاد قلبي دارند صورت مي گيرد .

بهتر است فرد بدور از دسترس بوده و وعده غذايي سنگين نخورده باشد . در ضمن اتاق نوار قلب بايد گرم باشد تا وي دچار لرزش بدن نشود ، زيرا لرزش بدن ( چه عمومي يا در اثر سرما ) روي نوار قلب تأثير سوء مي گذارد و به اصطلاح پارازيت ايجاد مي كند .

موهاي بلند سينه نيز مانع ثبت صحيح نوار قلب مي شوند . نوار قلب هيچگونه برق يا جريان الكتريسته اي به بيمار القاء نمي كند . فرد بايد ساعت و ساير لوازم فلزي خود را در بياورد . حلقه نوار قلب كاغذي مدرج است كه داخل دستگاه قرار دارد و سوزن دستگاه كه كمي گرم شود خطوطي را روي كاغذ ثبت مي كند .

البته دستگاههاي نوار قلب پيشرفته تري نيز ساخته شده اند كه همزمان از چند جهت نوار قلب مي گيرند و در مدت كوتاهي تمام ليدهاي لازم را دريافت مي كنند . از دستگاه الكتروكارديوگرام ۱۰ سيم خارج مي شود كه ۴ سيم به دست ها و پاها و ۶ سيم به جلوي قلب مي روند . اين سيم ها پس از آغشته شدن بادكش سرشان با ژل لوبريكانت به محل مربوطه وصل مي شوند .

امواج الكتريكي در ECG بصورت اوج و فرودهاي متناوب ثبت مي شوند . هر دوره فعاليت الكتريكي قلب شامل چندين قطعه است . اين دوره ها از موج P  شروع مي شوند و تا موج P  بعدي ادامه مي يابند . P يك موج نسبتاً كوچك است كه انقباض دهليز را نشان مي دهد . بعد از مكثي كوتاه تركيب QRS به چشم مي خورد كه در آن خط نوار قلب حركتي سريع به سمت پائين ، بالا و دو مرتبه به سمت پائين داشته است . اين تركيب در اثر انقباض بطن ها ايجاد مي شود و در نهايت پس از مكثي بلندتر موج T  مشاهده مي شود كه پرشدن ناگهاني بطن ها را نشان مي دهد .

ECG يك قطعه ST و چهارفاصله اصلي دارد : QRS,P.R,R-R,Q.R كه تغييرات هر كدام نشان دهنده بيماري خاصي است .

يكي از مهمترين تغييراتي كه در نوارقلبي افراد پيگيري مي شود علائم و نشانه هاي مربوط به سكته قلبي يا M.I است كه بسته به نقطه اي از قلب كه دچار مشكل شده است به صورت تغييرات T يا ST و QRS در ليدهاي مختلف قلبي ميشود كه پزشك با كمك آن مي تواند به ميزان و شدت و همچنين نوع سكته قلبي پي ببرد .

ECG چيست ؟

الکتروکارديوگرام پروسه بدون دردي است که فعاليت الکتريکي قلب را ضبط مي کند. الکترودهاي فلزي کوچکي بر روي مچ دست ، قوزک پا و سينه افراد قرار داده مي شود. سيگنالهاي الکتريکي از الکترودها و از طريق سيمهايي به دستگاه نوار قلب منتقل مي شوند و اين دستگاه سيگنالها را بصورت امواج نمايش مي دهد. امواج محتلف نمايانگر نواحي متفاوتي از قلب هستند که جريان الکتريکي از آنها عبور مي کند. جريانهاي الکتريکي ماهيچه قلب را منقبض و منبسط مي کنند. موج P نمايانگر جريان الکتريکي در حفرات بالائي قلب ( دهليزها ) است. کمپکس QRS نشاندهنده جريان الکتريکي در حفرات پائيني قلب (بطن ها) مي باشد. موج T نمايانگر دوره استراحت کوتاه قلب است ، زماني که بين دو ضربان قلب دوباره شارژ مي شود.

امواج ECG بر روي کاغذي که در طول دستگاه نوار قلب حرکت مي کند ضبط مي شود و سرعت و ريتم قلب را نشان مي دهد. الگوي امواج در مورد آسيب وارده به عضله قلب و يا التهاب غشاء دور قلب ( پريکارديوم ) نشانه هاي مهمي ارائه مي دهند. در بسياري از موارد نوار قلب اصلي 10-5 دقيقه وقت مي گيرد و در مطب پزشک، آزمايشگاه و بيمارستان قابل انجام شدن است.

  کاربرد نوار قلب چيست ؟

ECG براي بررسي افرادي که درد قفسه سينه دارند.، آنها ممکن است دچار حمله قلبي شوند. و يا آنها که مشکوک به بيماري عروق کروناري يا آريتمي هستند بکار برده مي شود. همچنين براي تشخيص التهاب پرده دور قلب ( پريکارديت )،لخته خوني که جريان خون را در ريه مختل کرده ( آمبولي ريوي )، سطح غيرطبيعي کلسيم و پتاسيم خون يا سطح خوني بالاي بعضي داروها کمک کننده است.

گاهي اوقات نوار قلب بعنوان قسمتي از معاينه فيزيکي معمول يا براي غربالگري افرادي که ريسک بالاي مشکلات قلبي دارند، شامل افرادي که فشار خون بالا، کلسترول بالا، ديابت يا تاريخچه فاميلي محکمي از بيماريهاي قلبي دارند و افراد سيگاري، بکار برده مي شود. گاهي اوقات نوار قلب نماينگر بيماري قلبي در افراد است، حتي اگر فرد هيچ علامتي نداشته باشد. در طول جراحي نوار قلب مکرر عملکرد قلب را حين عمل نشان مي دهد.

آماده سازي:

در بيشتر موارد آمادگي خاصي لازم نيست، اگر دارويي مصرف مي کنيد به تکنسين نوار قلب در مورد آن بگوييد. زيرا که بعضي داروها روي قلب اثراتي دارند که تغييراتي در نوار قلب ايجاد مي کنند.از شما خواسته مي شود که النگو يا گردنبند بلند را در طول نوار قلب در بياوريد. همچنين بهتر است پيراهني پوشيده شود که دکمه هايش براحتي باز شوند.شما بايد پوست بالاي قوزک پاها، مچ دستها و سينه را برهنه کنيد. اگر لازم شود که لباس خود را در آوريد يک گان به شما داده خواهد شد. بر روي تخت معاينه مي خوابيد ، تکنسين نوار قلب قسمتهايي از بازو ، پا و قفسه سينه شما را تميز مي کند. تا چربي و عرق روي پوست پاک شود. در بعضي از مردان بايد موي اضافه روي قفسه سينه با تيغ برداشته شود. سپس حدود 10 الکترود فلزي کوچک بوسيله صفحات چسبنده، به نقاط مختلف و گاهي اوقات يک يا چند الکترود بر روي ساير نقاط قفسه سينه، گردن و پشت قرار مي گيرد( يک عدد روي هر بازو و پا، شش عدد روي قسمت چپ قفسه سينه متصل مي شود).

وقتي الکترودها متصل شدند شما بايد آرام دراز بکشيد تا نوار قلب ضبط شود. هيچ چيز احساس نمي کنيد. بطور طبيعي نفس بکشيد، صحبت نکنيد و از هر گونه حرکت غير ضروري پرهيز کنيد. وقتي نوار قلب گرفته شد تکنسين الکترودها را برمي دارد و به شما اجازه مي دهد تا لباس بپوشيد . از تکنسين بپرسيد ک ايا لازم است قبل از رفتن با پزشک صحبت کنيد.
بسته به دليلي که پزشک درخواست نوار قلب کرده، ممکن است بخواهد تا ECG را فوراً ببيند. اگر ECG جزيي از بررسي هاي قبل از عمل يا روتين است از تکنسين بپرسيد ايا دکتر شما را از نتيجه آن با خبر مي سازد .
نوار قلب يک روش تشخيصي بي خطر و معمول است که هيچ عارضه جانبي خطرناکي ندارد

نوار قلب چگونه می شود ؟

شما باید پوست بالای قوزک پاها، مچ دستها و سینه را برهنه کنید. اگر لازم شود که لباس خود را در آورید یک گان به شما داده خواهد شد. بر روی تخت معاینه می خوابید ، تکنسین نوار قلب قسمتهایی از بازو ، پا و قفسه سینه شما را تمیز می کند. تا چربی و عرق روی پوست پاک شود. در بعضی از مردان باید موی اضافه روی قفسه سینه با تیغ برداشته شود. سپس حدود 10 الکترود فلزی کوچک بوسیله صفحات چسبنده، به نقاط مختلف و گاهی اوقات یک یا چند الکترود بر روی سایر نقاط قفسه سینه، گردن و پشت قرار می گیرد( یک عدد روی هر بازو و پا، شش عدد روی قسمت چپ قفسه سینه متصل می شود).

وقتی الکترودها متصل شدند شما باید آرام دراز بکشید تا نوار قلب ضبط شود. هیچ چیز احساس نمی کنید. بطور طبیعی نفس بکشید، صحبت نکنید و از هر گونه حرکت غیر ضروری پرهیز کنید. وقتی نوار قلب گرفته شد تکنسین الکترودها را برمی دارد و به شما اجازه می دهد تا لباس بپوشید . از تکنسین بپرسید ک آیا لازم است قبل از رفتن با پزشک صحبت کنید.

 

فیزیولوژی دستگاه

همانطور که می دانیم عضلات قلب برای ایجاد انقباض و انبساط لازم جهت پمپ نمودن خون به نقاط مختلف بدن و یا به عبارت دیگر ایجاد فشار خون مناسب برای به حرکت در آوردن خون در سیستم انتقال خون در بدن ، نیاز به یک سیستم مستقل تحریک الکتریکی دارد . یکی از مشخصه های مهم که بیانگر سلامت و یا بیماری قلبی می باشد ، چگونگی عملکرد این سیستم است . برای اینکه بتوان نحوه کارکرد این سیستم را مورد مطالعه قرار داد ، راههای گوناگونی وجود دارد . یکی از قدیمی ترین و پر کاربرد ترین روشها مطالعه چگونگی انتشار سیگنالهای الکتریکی قلب می باشد . بوسیله الکتروکاردیوگراف می توان سیگنالهای الکتریکی حاصل از عملکرد الکتریکی قلب را با نمونه برداری ازنحوه انتشار این سیگنال در نواحی مختلف بدن مورد مطالعه و سنجش قرار داد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن