زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


مضرات سیگار بر سلامت دهان

به غیر از ارتباطی که بین تنباکو و بیماری قلبی، سکته مغزی، آمفیزم (بیماری ریوی) و سرطان (بخصوص سرطان ریه و گلو) وجود دارد، سیگار کشیدن باعث بوجود آمدن مشکلاتی در دهان میشود.

آیا سیگار با سرطان دهان ارتباط دارد؟

یکی از مهمترین عوامل ابتلا به سرطان دهان همین سیگارکشیدن است که موجب پوسیدگی بدرنگی و تخریب دندان ها و لثه در ارفارد سیگاری می شود!

استعمال دخانیات یکی از علل اصلی ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان – و به خصوص پوسیدگی دندانی- است. سموم موجود در دود سیگار باعث بد رنگ شدن دندان‌ها، بيماري‌هاي لثه، لقي دندان‌ها و در موارد حاد منجر به سرطان دهان مي‌شود. همچنین به دنبال مصرف دخانیات، بزاق ترشح شده در دهان کاهش می‌یابد.

دود ناشي از سيگار، قليان، پيپ و جويدن تنباكو سبب بروز زخم، پررنگ شدن و كاهش ارتفاع لثه و تغيير رنگ دندان‌ها مي‌شود. استعمال دخانيات باعث سرعت در رشد پلاك‌هاي ميكروبي دندانها مي‌شود و به‌علت مسكن بودن، عاملي درپيشرفت پوسيدگي‌هاي دندان به‌شمار مي‌آيد. از دست رفتن زيبايي دندانها، بوي بد دهان، تغيير رنگ دندانها و تشكيل پلاكهاي ميكروبي در دهان را می‌توان به عنوان مشكلات اجتماعي -بهداشتي ناشي از مصرف دخانيات نام برد. به دنبال مصرف سيگار ميزان ترشح بزاق كاهش مي يابد. از آنجا كه بزاق نقش كليدي در شستشوي دندان ها و جلوگيري از پوسيدگي دارد با كاهش ترشح آن ريسك پوسيدگي در دهان فرد افزايش مي يابد. اين مساله در مورد اطرافيان فرد مصرف كننده نيز صدق مي كند و به خصوص مي تواند باعث افزايش پوسيدگي دندان هاي كودكان شود.
سیگار علاوه بر تاثیرات بسیاری که بر سقف دهان که محل دود سیگار است می گذارد و روی دندانها هم آثار مخرب دارد. پوسیدگی دندان، جمع شدن جرم روی دندانها و بیماریهای لثه به میزان زیادی ناشی از رژیم های غذایی حاوی مواد قندی زیاد و عدم رعایت بهداشت کامل دهان و دندان است، ولی بیماریهای لثه و بافتهای لثه اطراف دندان در افراد سیگاری به مراتب جدی تر از افراد غیر سیگاری است.
مصرف انواع دخانيات باعث نفوذ مواد حاصل از سوختن تنباكو به ساختار ميناي دندان شده و رنگ دندان را تغيير مي دهد. بنابراين یکی از عوارض مصرف دخانیات زنگ گرفتگی دندانهاست که به علت نیکوتین و تار موجود در آن می باشد. در کوتاه مدت دندانها به رنگ زرد در می آیند و در مصرف طولانی مدت آن دندانها تقریباً قهوه ای رنگ می شوند.

مصرف دخانیات چگونه بر روی بافت های دهان و دندان اثر می گذارد؟

غالب مردم از مضرات سیگار برای سلامتی بدن آگاهند و می دانند که مصرف دخانیات باعث بیماری‌های متعددی بر روی نسوج بدن می‌شود و حتی ممکن است منجر به مرگ شخص نیز گردد. ولیکن عده‌ای اثرات مخرب سیگار بر روی سلامتی بافت دهان و دندان را باور ندارند و یا نسبت به آن ناآگاهند. مصرف دخانیات باعث بد رنگ شدن دندان ها، بیماریهای لثه و دندان و لقی دندان‌ها می گردد و در موارد حاد منجر به سرطان دهان می شود.

چگونه سیگار کشیدن با سرطان ارتباط پیدا می کند؟

غالب مردم نسبت به این مساله که سیگار عامل سرطان ریه و مجاری تنفسی است آگاهند، اما از این که عامل اصلی سرطان های دهان نیز می باشد بی اطلاعند. در سال هزاران نفر به علت سرطان های دهان ناشی از مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.
لق شدن دندان ها از مهمترين تاثيرات مصرف دخانيات است
دود سيگار حاوي سموم زيادي است كه اين سموم در همان محل ورود جذب نسج نرم مي شوند. با توجه به اينكه معمولاً افراد سيگاري كمتر به بهداشت دندان هاي خود توجه مي كنند، جذب سموم دود سيگار باعث افزايش پوسيدگي دندان ها مي شود. ترك سيگار نخستين و مهمترين اقدام براي جلوگيري از آسيب ديدن دندان هاست. زمان ترميم دندان توسط دندانپزشك بهترين فرصت براي ارائه مشاوره هاي لازم در خصوص ضررهاي سيگار و دخانيات براي دهان و دندان و همچنين راهكارهاي ترك دخانيات است و بر همين اساس كارگاه هاي آموزشي براي دندانپزشكان برگزار مي شود.

مضرات سیگار بر سلامت دهان

سيگار، سلامت دهانتان را هم دود مي‌كند !!!!

اثرات مخرب سيگار روي سلامتي بافت دهان و دندان را باور ندارند يا نسبت به آن بي‌توجهند. اين در حالي است كه مصرف دخانيات باعث بد رنگ شدن دندان‌ها، بيماري‌هاي لثه و دندان و لقي دندان‌ها و در موارد حاد منجر به سرطان دهان مي‌شود. براي دهان و دندان، لثه‌ها در صف مقدم قرار دارند و مصرف تنباكو سلامت آنها را بيش‌ از پيش به خطر مي‌اندازد. لثه سالم صورتي رنگ است، قوام سفتي دارد و به دندان چسبيده است. بنابراين اگر در دهانتان لثه‌هاي قرمز و خونريزي‌دهنده ديديد كه به صورت نرم و شل روي دندان‌ها قرار گرفته‌اند و چسبندگي زيادي به دندان ندارند، بايد درباره سلامت لثه‌ها نگران شويد. در واقع لثه‌هايي كه با مسواك زدن، نخ كشيدن و در موارد حادتر به صورت خودبه‌خود خونريزي مي‌كنند، بيمار هستند. اگر لثه بشدت بيمار شود و چسبندگي خود را به دندان و استخوان از دست بدهد، بين دندان و لثه فاصله‌اي ايجاد مي‌شود كه به پاكت لثه‌اي موسوم است. مواد موجود در تنباكو، جريان خون را در لثه‌ها كم مي‌كند و لثه‌ها را در فقر غذايي و كمبود اكسيژن قرار مي‌دهد. به همين دليل روند ترميم بافتي لثه‌ها نيز دچار مشكل مي‌شود. مجموعه اين عوامل منجر به آن مي‌شود كه سيگاري‌ها ۲ برابر زودتر از افراد ديگر دندان‌هاي سالم خود را به علت بيماري‌هاي لثه از دست ‌بدهند.
از آنجا كه لثه‌هاي افراد سيگاري اغلب ملتهب و ناسالم است، روكش‌ دندان‌هاي آنها هم هيچ‌گاه زيبايي واقعي خود را به دست نخواهد آورد.
جلوي ضرر را از هر جا كه بگيريد، منفعت است. هرگز گمان نكنيد كه چون سال‌هاي طولاني است سيگار مي‌كشيد، كنار گذاشتن سيگار به سلامت شما كمكي نخواهد كرد.
حتي كم كردن مقدار سيگار هم كمك‌ بسيار بزرگي است. وضعيت لثه افرادي كه روزي يك و نيم پاكت سيگار مي‌كشند، ۶ برابر بدتر از كساني است كه هرگز سيگار نكشيده‌اند، حال آن كه اگر كسي روزي نيم پاكت سيگار بكشد وضعيت لثه‌هاي او ۳ برابر بدتر از لثه غيرسيگاري‌هاست.


بیماری دهان و دندان در کمین سیگاری ها

رئیس واحد سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌ پزشکی استان زنجان گفت: استعمال دخانیات سبب آسیب به سلامت دهان و دندان می‌شود.

مریم حسن‌زاده‌ماکویی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با سیگار و سلامت دهان و دندان، اظهار کرد: غالب مردم از مضرات سیگار برای سلامتی بدن آگاهند و می‌دانند که مصرف دخانیات باعث بیماری‌های متعددی بر بدن انساج می‌شود و حتی ممکن است منجر به مرگ شخص نیز شود ولی اثرات مخرب سیگار بر روی سلامتی بافت دهان و دندان را باور ندارند.

وی در رابطه با مضرات سیگار از جمله رنگ کردن دندان‌ها، تصریح کرد: یکی از عوارض مصرف دخانیات، رنگ‌گرفتگی دندان‌ها است که به علت نیکوتین موجود در آن است که در کوتاه‌مدت، دندان‌ها به رنگ زرد درمی‌آید و در مصرف طولانی مدت آن دندان‌ها تقریبا قهوه‌ای رنگ می‌شود.

این مسئول در رابطه با ترک‌های دندانی ناشی از استعمال دخانیات، افزود: دندان‌های افراد سیگاری معمولا ترک‌های بسیاری دارد که به خاطر دمای بالای سیگار و استفاده از مایعات خنک بلافاصله بعد از آن است که اختلاف این دو دما باعث ایجاد ترک در دندان می‌شود و در این ترک‌ها تجمعات میکروب و رنگدانه بیشتر صورت می‌گیرد که عاملی برای رنگ گرفتن دندان، حساسیت‌های دندانی و پوسیدگی است.

حسن‌زاده‌ماکویی در رابطه با افزایش پوسیدگی دندان‌ها بر اثر مصرف دخانیات، اظهار کرد: به دلیل مصرف سیگار میزان ترشح بزاق کاهش می‌یابد و از آنجا که بزاق نقش کلیدی در شست‌وشوی دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی دارد با کاهش ترشح آن ریسک پوسیدگی در دهان فرد افزایش می‌یابد. علاوه بر آن دود سیگار حاوی سموم زیادی است که این سموم در همان محل ورود جذب نسوج دهان می‌شود و با توجه به اینکه معمولا افراد سیگاری کم‌تر به بهداشت دندان‌های خود توجه می‌کنند جذب سموم دود سیگار باعث افزایش پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

این مسئول با اشاره به یکی دیگر از مضرات مصرف دخانیات، بوی بد دهان، تصریح کرد: با کاهش ترشح بزاق میکروب‌های بی‌هوازی در دهان تکثیر شده و باعث ایجاد بوی ناخوشایند ناشی از فساد مواد غذایی در دهان می‌شود. برای جلوگیری از این عوارض علاوه بر کاهش مصرف سیگار توصیه می‌شود که فرد دهان خود را به طور مرتب با آب یا آب نمک رقیق شست‌وشو دهد، چندین بار در روز مسواک بزند و از آدامس‌های بدون قند استفاده کند. این آدامس‌ها ترشح بزاق را افزایش داده و می‌توانند تا حدی از این عوارض بکاهند.

حسن‌زاده‌ماکویی در رابطه با بیماری لثه ناشی از مضرات استعمال دخانیات، افزود: موادمخدر و گاز‌های حاصل از سوختن آن‌ها شرایط را برای چسبندگی بیش‌تر خرده‌های مواد غذایی و میکروب‌های مواد چسبندگی به سطح دندان‌ها و بافت‌های نگه‌دارنده دندان ایجاد می‌کنند. در افراد سیگاری، نیکوتین جریان خون را در لثه‌ها کاهش داده و لثه‌ها را در فقر غذایی و کمبود اکسیژن قرار می‌دهد و به همین دلیل روند ترمیم بافتی دچار مشکل می‌شود.

وی در ادامه خاطرنشان ‌کرد: سیگار کشیدن با تاثیر بر روی سیستم ایمنی بدن مقاومت بدن را برای مقابله با این میکروب‌ها کم می‌کند و با توجه به عدم رعایت اصول بهداشت دهان و دندان در افراد معتاد روند تخریب بافت‌های نگهدارنده دندان در این افراد سیر سریع‌تری نسبت به سایرین دارد که در نهایت این تخریب منجر به لق شدن دندان‌ها و از دست رفتن آن‌ها می‌شود. استعمال سیگار به جوانه‌های چشایی آسیب می‌رساند و شخص مزه غذا‌ها و … را به خوبی متوجه نمی‌شوند.

منبع: مجله پزشکی دکتر سلام

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید