سلامت دهان و دندان

مضرات سیگار بر سلامت دهان

مضرات سیگار بر سلامت دهان

به غیر از ارتباطی که بین تنباکو و بیماری قلبی، سکته مغزی، آمفیزم (بیماری ریوی) و سرطان (بخصوص سرطان ریه و گلو) وجود دارد، سیگار کشیدن باعث بوجود آمدن مشکلاتی در دهان میشود.

آیا سیگار با سرطان دهان ارتباط دارد؟

یکی از مهمترین عوامل ابتلا به سرطان دهان همین سیگارکشیدن است که موجب پوسیدگی بدرنگی و تخریب دندان ها و لثه در ارفارد سیگاری می شود!

استعمال دخانیات یکی از علل اصلی ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان – و به خصوص پوسیدگی دندانی- است. سموم موجود در دود سیگار باعث بد رنگ شدن دندان‌ها، بیماری‌های لثه، لقی دندان‌ها و در موارد حاد منجر به سرطان دهان می‌شود. همچنین به دنبال مصرف دخانیات، بزاق ترشح شده در دهان کاهش می‌یابد.

دود ناشی از سیگار، قلیان، پیپ و جویدن تنباکو سبب بروز زخم، پررنگ شدن و کاهش ارتفاع لثه و تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. استعمال دخانیات باعث سرعت در رشد پلاک‌های میکروبی دندانها می‌شود و به‌علت مسکن بودن، عاملی درپیشرفت پوسیدگی‌های دندان به‌شمار می‌آید. از دست رفتن زیبایی دندانها، بوی بد دهان، تغییر رنگ دندانها و تشکیل پلاکهای میکروبی در دهان را می‌توان به عنوان مشکلات اجتماعی -بهداشتی ناشی از مصرف دخانیات نام برد. به دنبال مصرف سیگار میزان ترشح بزاق کاهش می یابد. از آنجا که بزاق نقش کلیدی در شستشوی دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دارد با کاهش ترشح آن ریسک پوسیدگی در دهان فرد افزایش می یابد. این مساله در مورد اطرافیان فرد مصرف کننده نیز صدق می کند و به خصوص می تواند باعث افزایش پوسیدگی دندان های کودکان شود.
سیگار علاوه بر تاثیرات بسیاری که بر سقف دهان که محل دود سیگار است می گذارد و روی دندانها هم آثار مخرب دارد. پوسیدگی دندان، جمع شدن جرم روی دندانها و بیماریهای لثه به میزان زیادی ناشی از رژیم های غذایی حاوی مواد قندی زیاد و عدم رعایت بهداشت کامل دهان و دندان است، ولی بیماریهای لثه و بافتهای لثه اطراف دندان در افراد سیگاری به مراتب جدی تر از افراد غیر سیگاری است.
مصرف انواع دخانیات باعث نفوذ مواد حاصل از سوختن تنباکو به ساختار مینای دندان شده و رنگ دندان را تغییر می دهد. بنابراین یکی از عوارض مصرف دخانیات زنگ گرفتگی دندانهاست که به علت نیکوتین و تار موجود در آن می باشد. در کوتاه مدت دندانها به رنگ زرد در می آیند و در مصرف طولانی مدت آن دندانها تقریباً قهوه ای رنگ می شوند.

مصرف دخانیات چگونه بر روی بافت های دهان و دندان اثر می گذارد؟

غالب مردم از مضرات سیگار برای سلامتی بدن آگاهند و می دانند که مصرف دخانیات باعث بیماری‌های متعددی بر روی نسوج بدن می‌شود و حتی ممکن است منجر به مرگ شخص نیز گردد. ولیکن عده‌ای اثرات مخرب سیگار بر روی سلامتی بافت دهان و دندان را باور ندارند و یا نسبت به آن ناآگاهند. مصرف دخانیات باعث بد رنگ شدن دندان ها، بیماریهای لثه و دندان و لقی دندان‌ها می گردد و در موارد حاد منجر به سرطان دهان می شود.

چگونه سیگار کشیدن با سرطان ارتباط پیدا می کند؟

غالب مردم نسبت به این مساله که سیگار عامل سرطان ریه و مجاری تنفسی است آگاهند، اما از این که عامل اصلی سرطان های دهان نیز می باشد بی اطلاعند. در سال هزاران نفر به علت سرطان های دهان ناشی از مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.
لق شدن دندان ها از مهمترین تاثیرات مصرف دخانیات است
دود سیگار حاوی سموم زیادی است که این سموم در همان محل ورود جذب نسج نرم می شوند. با توجه به اینکه معمولاً افراد سیگاری کمتر به بهداشت دندان های خود توجه می کنند، جذب سموم دود سیگار باعث افزایش پوسیدگی دندان ها می شود. ترک سیگار نخستین و مهمترین اقدام برای جلوگیری از آسیب دیدن دندان هاست. زمان ترمیم دندان توسط دندانپزشک بهترین فرصت برای ارائه مشاوره های لازم در خصوص ضررهای سیگار و دخانیات برای دهان و دندان و همچنین راهکارهای ترک دخانیات است و بر همین اساس کارگاه های آموزشی برای دندانپزشکان برگزار می شود.

مضرات سیگار بر سلامت دهان

سیگار، سلامت دهانتان را هم دود می‌کند !!!!

اثرات مخرب سیگار روی سلامتی بافت دهان و دندان را باور ندارند یا نسبت به آن بی‌توجهند. این در حالی است که مصرف دخانیات باعث بد رنگ شدن دندان‌ها، بیماری‌های لثه و دندان و لقی دندان‌ها و در موارد حاد منجر به سرطان دهان می‌شود. برای دهان و دندان، لثه‌ها در صف مقدم قرار دارند و مصرف تنباکو سلامت آنها را بیش‌ از پیش به خطر می‌اندازد. لثه سالم صورتی رنگ است، قوام سفتی دارد و به دندان چسبیده است. بنابراین اگر در دهانتان لثه‌های قرمز و خونریزی‌دهنده دیدید که به صورت نرم و شل روی دندان‌ها قرار گرفته‌اند و چسبندگی زیادی به دندان ندارند، باید درباره سلامت لثه‌ها نگران شوید. در واقع لثه‌هایی که با مسواک زدن، نخ کشیدن و در موارد حادتر به صورت خودبه‌خود خونریزی می‌کنند، بیمار هستند. اگر لثه بشدت بیمار شود و چسبندگی خود را به دندان و استخوان از دست بدهد، بین دندان و لثه فاصله‌ای ایجاد می‌شود که به پاکت لثه‌ای موسوم است. مواد موجود در تنباکو، جریان خون را در لثه‌ها کم می‌کند و لثه‌ها را در فقر غذایی و کمبود اکسیژن قرار می‌دهد. به همین دلیل روند ترمیم بافتی لثه‌ها نیز دچار مشکل می‌شود. مجموعه این عوامل منجر به آن می‌شود که سیگاری‌ها ۲ برابر زودتر از افراد دیگر دندان‌های سالم خود را به علت بیماری‌های لثه از دست ‌بدهند.
از آنجا که لثه‌های افراد سیگاری اغلب ملتهب و ناسالم است، روکش‌ دندان‌های آنها هم هیچ‌گاه زیبایی واقعی خود را به دست نخواهد آورد.
جلوی ضرر را از هر جا که بگیرید، منفعت است. هرگز گمان نکنید که چون سال‌های طولانی است سیگار می‌کشید، کنار گذاشتن سیگار به سلامت شما کمکی نخواهد کرد.
حتی کم کردن مقدار سیگار هم کمک‌ بسیار بزرگی است. وضعیت لثه افرادی که روزی یک و نیم پاکت سیگار می‌کشند، ۶ برابر بدتر از کسانی است که هرگز سیگار نکشیده‌اند، حال آن که اگر کسی روزی نیم پاکت سیگار بکشد وضعیت لثه‌های او ۳ برابر بدتر از لثه غیرسیگاری‌هاست.


بیماری دهان و دندان در کمین سیگاری ها

رئیس واحد سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌ پزشکی استان زنجان گفت: استعمال دخانیات سبب آسیب به سلامت دهان و دندان می‌شود.

مریم حسن‌زاده‌ماکویی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با سیگار و سلامت دهان و دندان، اظهار کرد: غالب مردم از مضرات سیگار برای سلامتی بدن آگاهند و می‌دانند که مصرف دخانیات باعث بیماری‌های متعددی بر بدن انساج می‌شود و حتی ممکن است منجر به مرگ شخص نیز شود ولی اثرات مخرب سیگار بر روی سلامتی بافت دهان و دندان را باور ندارند.

وی در رابطه با مضرات سیگار از جمله رنگ کردن دندان‌ها، تصریح کرد: یکی از عوارض مصرف دخانیات، رنگ‌گرفتگی دندان‌ها است که به علت نیکوتین موجود در آن است که در کوتاه‌مدت، دندان‌ها به رنگ زرد درمی‌آید و در مصرف طولانی مدت آن دندان‌ها تقریبا قهوه‌ای رنگ می‌شود.

این مسئول در رابطه با ترک‌های دندانی ناشی از استعمال دخانیات، افزود: دندان‌های افراد سیگاری معمولا ترک‌های بسیاری دارد که به خاطر دمای بالای سیگار و استفاده از مایعات خنک بلافاصله بعد از آن است که اختلاف این دو دما باعث ایجاد ترک در دندان می‌شود و در این ترک‌ها تجمعات میکروب و رنگدانه بیشتر صورت می‌گیرد که عاملی برای رنگ گرفتن دندان، حساسیت‌های دندانی و پوسیدگی است.

حسن‌زاده‌ماکویی در رابطه با افزایش پوسیدگی دندان‌ها بر اثر مصرف دخانیات، اظهار کرد: به دلیل مصرف سیگار میزان ترشح بزاق کاهش می‌یابد و از آنجا که بزاق نقش کلیدی در شست‌وشوی دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی دارد با کاهش ترشح آن ریسک پوسیدگی در دهان فرد افزایش می‌یابد. علاوه بر آن دود سیگار حاوی سموم زیادی است که این سموم در همان محل ورود جذب نسوج دهان می‌شود و با توجه به اینکه معمولا افراد سیگاری کم‌تر به بهداشت دندان‌های خود توجه می‌کنند جذب سموم دود سیگار باعث افزایش پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

این مسئول با اشاره به یکی دیگر از مضرات مصرف دخانیات، بوی بد دهان، تصریح کرد: با کاهش ترشح بزاق میکروب‌های بی‌هوازی در دهان تکثیر شده و باعث ایجاد بوی ناخوشایند ناشی از فساد مواد غذایی در دهان می‌شود. برای جلوگیری از این عوارض علاوه بر کاهش مصرف سیگار توصیه می‌شود که فرد دهان خود را به طور مرتب با آب یا آب نمک رقیق شست‌وشو دهد، چندین بار در روز مسواک بزند و از آدامس‌های بدون قند استفاده کند. این آدامس‌ها ترشح بزاق را افزایش داده و می‌توانند تا حدی از این عوارض بکاهند.

حسن‌زاده‌ماکویی در رابطه با بیماری لثه ناشی از مضرات استعمال دخانیات، افزود: موادمخدر و گاز‌های حاصل از سوختن آن‌ها شرایط را برای چسبندگی بیش‌تر خرده‌های مواد غذایی و میکروب‌های مواد چسبندگی به سطح دندان‌ها و بافت‌های نگه‌دارنده دندان ایجاد می‌کنند. در افراد سیگاری، نیکوتین جریان خون را در لثه‌ها کاهش داده و لثه‌ها را در فقر غذایی و کمبود اکسیژن قرار می‌دهد و به همین دلیل روند ترمیم بافتی دچار مشکل می‌شود.

وی در ادامه خاطرنشان ‌کرد: سیگار کشیدن با تاثیر بر روی سیستم ایمنی بدن مقاومت بدن را برای مقابله با این میکروب‌ها کم می‌کند و با توجه به عدم رعایت اصول بهداشت دهان و دندان در افراد معتاد روند تخریب بافت‌های نگهدارنده دندان در این افراد سیر سریع‌تری نسبت به سایرین دارد که در نهایت این تخریب منجر به لق شدن دندان‌ها و از دست رفتن آن‌ها می‌شود. استعمال سیگار به جوانه‌های چشایی آسیب می‌رساند و شخص مزه غذا‌ها و … را به خوبی متوجه نمی‌شوند.

منبع: مجله پزشکی دکتر سلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن