درمان علائم پیشگیری بیماری

دلیل سرفه کردن و احساس مزه خون پس از دویدن چیست؟

دلیل سرفه کردن و احساس مزه خون پس از دویدن چیست؟
پس از دویدن با شدن بالا ممکن است دچار سرفه شوید و مزه خون در دهان حس کنید که می تواند دلایل خاصی داشته باشد و به همین دلیل باید ورزش آرام انجام دهید.

چه چیزی می تواند باعث ایجاد حس مزه خون پس از دویدن شود؟

پس از یک پیاده روی سخت، شاید حس کنید که قفسه سینه، بازوها و پاهای شما سنگین شده اند و یا نمی تواند به خوبی صحبت کنید و گاهی ممکن است حس کنید که نیاز دارید بالا بیاوریدو. بدترین مزه در دهان، مزه خون پس از دویدن است و حالا سوال پیش می آید که چرا پس از دویدن دهان مزه خون می دهد.
مزه خون بعد از دویدن

مزه خون بعد از دویدن شدید به چه دلیل است؟

2 علل احتمالی دیگر:

مزه خون پس از دویدن نیز به خاطر آسم، مشکلات سینوسی، هوای خشک و غیره نیز ممکن است و در مواردی که مبتلا به مشکلات آسم و یا مشکلات تنفسی نیستید، مزه خون پس از دویدن می تواند ناشی از دویدن بیش از حد و ورزش فیزیکی زیاد باشد، به همین دلیل است که این مساله در میان ورزش کاران بسیار رایج تر از سایر افراد است .

در چنین مواردی، خون از طریق بافت غشایی به داخل ریه ها وارد می شود و گاهی حتی به رگ های برونش نیز نفوذ می کند که قلب و عروق دیگر از چنین تمرین شدیدی فوایدی بهره مند نمی شود و مزه خون پس از دویدن، مضر نیست اما این تمرین شدید نیز برای شما مفید نخواهد بود و احتمالاً باید کمی آهسته ترش کنید و به علائم بدن خود گوش دهید.

دلیل سرفه کردن و احساس مزه خون پس از دویدن چیست؟

چگونه می توان از مزه خون بعد از دویدن جلوگیری کرد؟

چشیدین مزه خون پس از دویدن در دهان اتفاق خوشایندی نیست و اغلب باعث می شود فرد نگران شود، اگرچه دردناک نیست.

به گفته پژوهشگران، یک روش ساده برای جلوگیری از چشیدن خون پس از دویدن، ورزش کردن به آرامی است و همانطور که ذکر شد، مزه خون پس از دویدن به احتمال زیاد بعد از دویدن با شدت بالا رخ می دهد که وقتی بدن خود را به شکل بهتری تبدیل می کنید، رگ های خونی در شرایط بهتری برای رسیدگی به این فشار خون بالاتر خواهند بود و در این حالت، شما به احتمال کمتری مزه خون را در دهان خود خواهید داشت.

اگر ترجیح می دهید به دویدن ادامه دهید و در مورد وجود مزه خونی در دهان خود فکر نکنید، همه چیز به شما بستگی دارد، چرا که هیچ سند و تحقیق مشخص شده ای وجود ندارد که نشان دهد اگر به دویدن ادامه دهید، در خطر خواهید بود اما با این حال، ممکن است کار عاقلانه ای باشد تا کمی زمان بگذارید و استراحت کنید و یا حتی توقف دویدن تا زمانی که بدنتان بهبود پیدا کند، مفید می باشد.

حتی اگر بدن تان را به شکل بهتری تبدیل کنید، اما مطمئن نباشید که این روش به طور کامل مشکل تان را حل خواهد کرد ، این می تواند حتی برای ورزش کاران حرفه ای نیز رخ دهد و به این معناست که لازم نیست در بالاترین حد از شکل فیزیکی خود باشید.

مزه خون بعد از دویدن ؛ این مساله چقدر جدی است ؟

همانطور که ذکر شد، مزه خون در دهان شما بعد از دویدن شدید رخ می دهد و این اتفاق زمانی ایجاد می شود که قلب قادر به حفظ خواسته هایش در طول تمرین شدید نیست و ضرورتاً به این معنی نیست که مزه خون در دهان یک مشکل جدی است، به خصوص زمانی که علائم دیگری وجود ندارد.

به طور کلی, وقتی ورزش را رها و استراحت می کنید، در طول استراحت نیازهای بدن را کاهش خواهید داد و به این معنی است که قلب قادر به گرفتن خواسته های بدن نیست و مایع جمع شده در شش ها در مدت کوتاهی از بین خواهند رفت.

نارسایی حقیقی قلب شامل علایم و نشانه هایی مانند درد قفسه سینهتنگی نفس, افزایش ضربان قلب, خستگی, تهوع, ورم پا ها و مچ پا, سردرگمی, تفکر مختل و غیره است. با این حال اگر نگران سلامتی خود هستید باید به دنبال کمک پزشکی حرفه ای باشید.

دلیل سرفه کردن و احساس مزه خون پس از دویدن چیست؟

ریشه ی اتفاقاتی که بعد دویدن در بدن رخ می دهد

سایر علائم پس از دویدن:

سرفه:

سرفه در طولانی مدت نرمال است و نمی توان آن را متوقف کرد اما چنانچه در نمناک اشاره کرده ایم با این حال, به این معنی نیست که شما بیمار هستید و این وضعیت موقتی است و در آن ماهیچه های کوچک در ریه های شما منقبض می شوند و اسپاسم به خاطر شدت بالای فعالیت بدنی ایجاد می شود و به مرور زمان وقتی به طور منظم بدوید و به شکل فیزیکی بهتری برسید, سرفه کم تر و ملایم تر می شود.

آبریزش بینی:

دویدن در هوای سرد می تواند منجر به آبریزش بینی شود که این مشکل از نظر پزشکی, رینیت است، آبریزش بینی نیز در مواردی که هوای خشک و یا هوایی با گرد و غبار و گرده وجود دارد و مخاط بینی را آزار می دهد منجر به تولید خلط بیش از حد می شود.

وضعیت های اورژانسی دستشویی:

دویدن طولانی هم می تواند باعث نیاز به دستشویی رفتن اورژانسی شود، هیچ جای تعجبی نیست که شما بعد از دستشویی صداهایی را در اطراف اندام های داخلی تان بشونید و به حالت اضطراری برسید پس برای به حداقل رساندن خطر دستشویی اورژانسی, از مصرف کافئین و شکر قبل از دویدن خودداری کنید.

خارش:

احساس خارش هنگام دویدن نیز امری کاملاً عادی است که در واقع هیچ چیز برای نگرانی وجود ندارد، رگ های خونی شما در حال گسترش هستند، زیرا شما سرعت دویدنتان را افزایش می دهید و جریان ناگهانی خون باعث تحریک اعصاب در نزدیکی مویرگ ها می شود، مغز شما آن را تفسیر می کند و به عنوان خارش وارد بدن می کند و در مواردی که خارش با مشکلات تنفسی، کهیر و غیره همراه باشد، باید به دنبال کمک پزشکی باشید زیرا احتمالا حساسیت است.

مه مغزی:

مشکلات یادگیری و حافظه پس از دویدن بیش از حد ممکن است که این عموماً به عنوان مه مغزی شناخته می شود و در چنین مواردی خوردن و نوشیدن چیزی برای بازیابی مغز و بدن مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن