بارداری زایمان سلامت بچه

بارداری و چالش ریزش مو

دوران بارداری دورانی شیرین و در عین حال چالش برانگیزی برای خانمها می باشد. بارداری تغییراتی اساسی را در زنان به دنبال می آورد که باعث نگرانی در زنان می شود. اما قسمت تلخ ماجرا همان جایی است که با اضافه وزن، تغییرات خلقی و روحی و ریزش مو روبه‌رو می‌شوند و برای برگشتن به روزهای اوج خود روزشماری می‌کنند.

ریزش مو همان اتفاقی است که در دوران بارداری شایع می‌شود و دامن مادران جوان را می‌گیرد. به‌گفته متخصصان، این ریزش‌ها چه در دوران بارداری و چه در دوران شیردهی طبیعی و قابل درمان است و با رعایت کردن چند نکته ساده به توصیه متخصصان برطرف می‌شود.

آیا در بارداری ریزش مو طبیعی است؟

شروع بارداری

با تغییرات کوچک و بزرگ فراوانی که در جسم و ظاهر شما در این دوران به یادماندنی اتفاق می‌افتد، ریزش موها چندان مساله بزرگی نیست چراکه حتما خودتان را برای ماجراهایی بزرگ‌تر و سخت‌تر از این هم آماده کرده بودید. در دوران بارداری مساله فقط به ریزش موها ختم نمی‌شود چراکه این تغییرات در برخی خانم‌ها به شکل کلفت‌تر شدن تارهای مو، چرب یا خشک‌تر شدن جنس آن یا تغییر حالت آن از صاف به مجعد یا برعکس ظاهر می‌شود.

اما حتما می‌پرسید چرا؟ پاسخ این است که تمام این اتفاقات علت بزرگی دارد آن هم دگرگونی هورمونی در زمان بارداری و اثرات آن بر حالت و اندازه موها. هورمون‌های ترشح‌شده زنانه در بارداری تاثیرات ویژه‌ای روی اجزای مختلف بدن می‌گذارد که تغییرات احتمالی حالت موها یکی از نتایج آن است. پس به احتمال زیاد ممکن است مدل موهای شما دیگر به زیبایی گذشته خود نباشد تاجایی که گاهی برای مراقبت و نگهداری بهتر از آن تصمیم به کوتاهی‌اش می‌گیرید. اما برای مراقبت بهتر از موها در این دوران حیاتی‌بخش مطلب زیر را با دقت بخوانید.

به ریزش مو «نه» بگویید

هرقدر این تغییر حالت موها به شکل‌های مختلف گفته شده طبیعی باشد، به روش‌هایی برای برخورد با آنها نیاز دارید تا آسیب را به حداقل برسانید و به جای غصه خوردن کارهای مفیدتری انجام دهید.

رنگ نکنید: اکثر پزشکان در دوران بارداری به‌ویژه ماه‌های نخست استفاده از هر نوع رنگ و مواد شیمیایی برای فر و حالت دادن موها را ممنوع می‌کنند. بنابراین با رعایت این نکته به جز کمک به سلامت جنین، جلوی آسیب بیشتر به موهای خود را هم می‌گیرید. البته رنگ کردن در محیط‌هایی با تهویه مناسب در اواخر بارداری، با تایید پزشک مربوطه و استفاده از رنگ‌های مناسب منعی ندارد. با این حال اگر نگران سلامت موهای خود در این دوران هستید آنها را رنگ نکنید.

اگر موهای شما چرب یا خشک شده: اگر موهای خشک شما در دوران بارداری چرب یا موهای چرب شما خشک و شکننده شده، باید برخوردتان را با آن عوض کنید. برای مثال اگر موهای چرب خود را چند بار شامپو می‌کردید بعد از خشک شدن آن در بارداری باید دفعات شامپو زدن را به حداقل برسانید و استفاده از روغن‌های تقویتی را در برنامه مراقبتی قرار دهید. اگر موهای خشک شما چرب شده، استفاده از نرم‌کننده را کم کنید و در عوض یک بار به شامپو زدن‌تان اضافه کنید.

مدل موهایی زیبا برای خود انتخاب کنید: اگر تصمیم گرفته‌اید موهای‌تان را کوتاه کنید، فراموش نکنید که تغییرات و ریزش موهای شما در این دوران موقتی است و چند ماه بعد از زایمان به شکل طبیعی خود باز می‌گردد. پس مدلی را برای کوتاه کردن انتخاب کنید که بعد از این دوران هم زیبا به نظر برسد.

تغذیه موی تان را عوض کنید

امتیاز این مورد در کاهش ریزش و زیباتر به نظر رسیدن موهای شما در دوران خوش بارداری بیشتر از هر روش مراقبتی دیگر است. حتما می‌دانید که با تغذیه مناسب در دوران بارداری زیبایی و سلامت موهای شما تضمین خواهد شد و از طرفی کمبود مواد مغذی و ویتامین‌ها، موها را به سمت نازک شدن و ریزش سوق می‌دهد.

توصیه‌های پزشک را با دقت عمل کنید: بدن شما برای گذر از این دوران نیاز بیشتری به اسید فولیک، ید، آهن، روی و پروتئین پیدا می‌کند؛ بنابراین اگر برنامه غذایی‌تان به همان شکل سابق خود باشد در دوران بارداری با کمبود و آسیب‌های جدی مواجه خواهد شد. پس بهتر است با کمک پزشک از کمبود‌های احتمالی مواد مغذی مورد نیاز بدن‌تان پیشگیری کنید و رژیم مناسبی برای خود در نظر بگیرید.

روی و آهن را فراموش نکنید: برای جلوگیری از ریزش مو و ابروها باید مصرف آهن و روی را در این دوران بیشتر از قبل در برنامه غذایی خود بگنجانید. این مواد که بیشتر در گوشت قرمز تازه، تخم مرغ، میوه‌ها و سبزی‌هایی با برگ‌های سبز تیره مانند اسفناج، لوبیا، میگو و قارچ یافت می‌شوند، در بارداری نیاز شما را برطرف خواهند کرد.

خودتان را تقویت کنید: اگر دنبال راه‌حلی برای نخوردن خوراکی‌های مفید می‌گردید، باید هشدار بدهیم که جنین تمام مواد لازم خود را از بدن شما تغذیه خواهد کرد و درنهایت شما با کمبود شدید آهن و ویتامین‌های لازم مواجه خواهید شد؛ کمبودهایی که به شکل‌های مختلف ازجمله ریزش شدید موها بروز خواهد کرد. پس باتوجه به شرایط بارداری خود مو به مو به راهنمایی‌های تغذیه‌ای پزشک خود عمل کنید.

کلسیم بنوشید: دریافت کلسیم مناسب هم از مواردی است که باعث می‌شود موهای شما چه در دوران بارداری و چه بعد از آن سالم و زیبا به نظر برسند. مصرف به اندازه شیر و لبنیات پاستوریزه دیگر به شما کمک می‌کند تا کلسیم لازم برای بدن‌تان را تامین کنید.

قبل از شیر دهی باید بدانید

بعضی خانم‌ها بعد از وضع حمل، ریزش موی شدیدی تجربه می‌کنند تا جایی که با تصور کچل شدن و ریختن دسته‌ای موهای‌شان افسرده می‌شوند. در همین ابتدا باید بگوییم این ریزش گاهی تا 200 تار مو بعد از زایمان طبیعی است و بعد از چند ماه به حالت گذشته خود در می‌آید؛ پس صبور باشید. از طرفی برخی بدون اطلاع و با باور غلط، علت ریزش موی شما را شیر دادن به نوزادتان می‌دانند درحالی‌که این باور را تمام پزشکان رد کرده‌اند.

البته ممکن است این ریزش دوره ای در خانم ها بعد از بارداری آغاز شود که به گفته پزشکان بعد از مدت کوتاهی متوقف می شود .اما اگر احساس می کنید موهای شما بیش از اندازه طبیعی در حال ریزش است بهتر است با مراجعه به پزشک و استفاده از محلول های تقویتی از آن جلوگیری کنید.با توجه به شرایط ویژه ای که در آن هستید بهتر است هیچ نگرانی و استرسی از این بابت نداشته باشید.

باید دقت کنید که موهای شما در طول سیکل بارداری در حالتی از تغییر و رشد خود است و این تغییر در بارداری با رسیدن به زایمان و شروع دوره استراحت بعد از بارداری وارد مرحله ریزش بعد از زایمان می‌شود. پس باید خودتان را برای این مرحله آماده کنید و بدون هیچ نگرانی به شیردهی خود ادامه دهید. این ریزش دوره کوتاهی دارد که تمام می‌شود اگرچه در برخی خانم‌ها هیچ اثری از این نوع ریزش دیده نمی‌شود.


چگونگی پیشگیری از ریزش مو در دوران بارداری

یک کارشناس مامایی گفت: بانوانی که قبل از بارداری رژیم غذایی مناسب داشته باشند، مشکلات و بیماری‌های پوست و مو نخواهند داشت.

فرشته درایتی با اشاره به اینکه در دوران بارداری، ریزش مو عامل شایعی نیست، گفت: حتی در بعضی موارد تغییرات هورمونی در دوره بارداری ممکن است که منجر به پرمویی در خانم‌های باردار شود. اما در عین حال ممکن است برخی مادران باردار در طول دوره بارداری آن را تجربه کنند. در هر صورت با برخی اقدامات ساده می‌توان از بروز این امر جلوگیری ‌کرد.

این کارشناس مامایی، با بیان اینکه پس از این دوران نیز ریزش مو وجود دارد، افزود: پس از دوره زایمان و شیردهی، موها مجدد به فرم طبیعی خود بازمی‌گردد. زمانی که مادر دارای بیماری زمینه‌ای از جمله سوءتغذیه و اختلالات تغذیه‌ای باشد این پرمویی و ریزش شدید موها ممکن است، ماندگار شود.

وی اظهار کرد: بانوانی که قبل از بارداری رژیم غذایی مناسب داشته باشند، مشکلات و بیماری‌های پوست و مو نداشته و در طی بارداری هم همه چیز خوب و طبق روال طبیعی پیش می‌رود.

این کارشناس مامایی یادآور شد: بانوانی که برنامه‌ریزی برای آینده جهت باردار شدن دارند از یک یا دو ماه قبل و به خصوص در 3 یا 4 ماه اول بارداری که هر لحظه سلول‌های جنینی در حال تکامل، اضافه شدن و شکل گرفتن است از هر گونه مواد شیمیایی دوری کنند.

درایتی افزود: مهم‌ترین علت ریزش‌ مو در دوران نقاهت بعد از زایمان، شروع شیردهی و بازگشت هورمون‌های بدن به حالت قبل از بارداری است.

وی با اشاره به اینکه روی، کلسیم و منیزیم برای گذر از دوران شیردهی و ریزش موی دوره‌ای بعد از زایمان بسیار مفید است، افزود: مصرف شیر و لبنیات، گوشت، حبوبات مختلف، میوه‌های تازه و مکمل‌های غذایی در دوران بارداری توصیه می‌شود.

این کارشناس مامایی، خاطر نشان کرد: با مصرف غذای کافی و مکمل‌های مورد نیاز تحت نظر پزشک این مواد را برای بدن‌تان تامین کنید.

منبع: نی نی بان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن