خانه » سلامت دهان و دندان » با این عادت ها دندان شما خیلی سریع خراب می شود
loading...

با این عادت ها دندان شما خیلی سریع خراب می شود

کارهای اشتباهی که باعث خرابی دندان می شوند

با انجام کارهای اشتباه سلامت دندان خود را به خطر می اندازید. کارهایی مانند جویدن یخ و یا پیرسینگ زبان می توانند براحتی به دندان های شما اسیب برسانند.

 

۱–  جویدن یخ

این طبیعی و بدون قند است، بنابراین ممکن است فکر کنید یخ بی ضرر است. اما جویدن این مکعب های سخت و یخ زده می تواند دندان های شما را تراشیده و یا حتی شکسته کند. و اگر جویدن بدون فکر شما باعث تحریک بافت نرم درون دندان شما شود، ممکن است دندان درد مزمن به دنبال داشته باشد.

غذاهای گرم و غذاهای سرد ممکن است باعث تحریک سریع شده، و یا ایجاد دردهای نیش مانند یا درد دندانی پایدار کنند. دفعه بعد که می خواهید یخ بجوید، به جای آن یک آدامس بدون قند را بجوید.

۲–  فعالیت های ورزشی بدون محافظ دهان

فرقی نمی کند که چه فوتبال بازی کنید، هاکی بازی کنید یا هر ورزش تماسی دیگری انجام می دهید، بدون محافظ دهانی خود را وارد بازی نکنید. این یک قطعه از قالب پلاستیکی است که از ردیف بالای دندان محافظت می کند. بدون آن، هنگامی که فعالیت بازی خشن می شود، دندان های شما ممکن است شکسته یا حتی از جای خود کنده شوند. محافظ دهان خودتان را ممکن است بتوانید از فروشگاه خریداری کرده و یا شما می توانید آن را به دندانپزشک خود سفارش دهید.

خراب شدن دندان

۳–  بطری های شیر شبانه

هیچگاه برای محافظت از دندان ها خیلی زود نیست. دادن یک بطری شبانه به بچه ها قبل از خواب، که می تواند شامل آب میوه، آب شیرین معمولی و یا شیر باشد، می تواند دندان تازه کودک را در مسیر تجزیه و نابودی قرار دهد. کودک ممکن است با بطری در دهان خود به خواب رود و در تمام طول شب، قندها به دندان های او آسیب وارد کنند. بهتر است بطری ها را خارج از تختخواب بچه نگه دارید.

۴–  پیرسینگ زبان

سوراخ کردن زبان ممکن است مد باشد، اما متاسفانه میله فلزی آن می تواند به دندان آسیب وارد کند.

سوراخ کردن لب ها نیز یک خطر مشابه است. و هنگامی که میله فلزی در برابر لثه ها تکان می خورد، می تواند باعث آسیب به لثه شود که ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود.

دهان نیز یک پناهگاه برای باکتری ها است، به طوری که سوراخ کردن زبان یا لب، خطر ابتلا به عفونت و زخم را افزایش می دهد. همچنین، با سوراخ شدن زبان، خطر ورود میله فلزی آن، به طور تصادفی به یک رگ خونی بزرگ وجود دارد که می تواند باعث خونریزی شدید شود. برای کاهش ریسک های آن، ابتدا با دندانپزشک خود صحبت کنید.

۵–  سائیدن دندان ها به یکدیگر

سائیدن دندان ها به هم و یا bruxism می تواند در طول زمان دندان ها را از بین ببرد. این اغلب اوقات به دلیل استرس و عادات خواب است، و باعث می شود که کنترل آن سخت شود. اجتناب از غذاهای سفت در طول روز می تواند درد و آسیب ناشی از این عادت را کاهش دهد. با استفاده از یک محافظ دهان در شب می توانید آسیب ناشی ازسایش دندان ها را در هنگام خواب را از بین ببرید.

۶–  قطره ضد سرفه

فقط به خاطر اینکه قطره های ضد سرفه در داروخانه فروخته می شود، به این معنی نیست که آنها سالم نیز هستند. اغلب آنها مملو از قندها هستند. بنابراین پس از تسکین گلوی خود با یک دوز معین، مطمئن شوید که به خوبی مسواک می زنید.

فرقی نمی کند که آیا این قند از یک قطره سرفه آمده و یا از یک آبنبات سخت تهیه می شود، با پلاک چسبنده ای که دندان های شما را پوشانده است، واکنش نشان می دهد. سپس باکتری های موجود در پلاک دندانی، قند را به اسید تبدیل می کند که باعث می شود تا مینای دندان از بین برود. سلام، حفره ها.

خراب شدن دندان

۷–  شیرینی های جویدنی

همه دستورالعمل هایی که با شکر شیرین می شوند، باعث تشدید پوسیدگی دندان می شوند، اما بعضی از آبنبات ها این کار را بیشتر وسخت تر انجام می دهند. پاستیل ها و آدامس های شیرین، باعث نگه داشتن شکر و اسیدهای حاصل از آن برای ساعت ها در دهان و در دندانها می شود که  در تماس مستقیم با مینای دندان است. . اگر روز شما بدون یک مخلوط چسبنده روز نمی شود، یک جفت از آنها را در طی یک وعده غذایی و نه به عنوان یک اسنک جداگانه بخورید. در طول وعده غذایی،  بزاق بیشتری تولید می شود و کمک می کند تا شیرینی و اسیدهای دندانی ناشی از خوردن این تکه های چسبنده، زودتر شستشو داده شود.

۸–  نوشیدنی های گازدار

آب نبات تنها مقصری نیست که به همراه شکر اضافه شده، وجود دارد. نوشیدنی های گاز دار در هروعده حاوی ۱۱ قاشق چایخوری شکر هستند. برای اضافه کردن سرزنش به این آسیب، باید گفت که نوشیدنی های گازدار همچنین حاوی اسید فسفریک و اسید سیتریک است که باعث از بین رفتن مینا ی دندان می شود. نوشیدنی های ملایم رژیمی باعث دوری شما از شکر می شوند،  اما ممکن است حاوی شیرین کننده های مصنوعی باشند که با خود اسید بیشتری به همراه خواهند آورد.

۹  بازکردن بسته ها به وسیله دندان

باز کردن سر بطری و یا بسته بندی پلاستیکی با دندان هایتان ممکن است راحت باشد، اما این یک عادت است که باعث می شود دندان هایتان از بین بروند. با استفاده از دندان هایتان به عنوان ابزار، می توانید آنها را شکسته یا خراب کنید. به جای آن، از قیچی و بازکننده های درب بطری استفاده کنید.

خراب شدن دندان

هشدار مرزی: دندان های شما فقط باید برای خوردن استفاده شود.

۱۰–  چیپس سیب زمینی

باکتری های موجود در پلاک ، غذاهای نشاسته ای را نیز به اسید تبدیل می کند. این اسید می تواند ظرف ۲۰ ثانیه به دندان بعدی حمله کند، حتی اگر غذا یا میان وعده بین دندانهای شما زیاد باشد، این زمان حتی طولانی تر خواهد بود. ممکن است بخواهید بعد از خوردن چیپس سیب زمینی یا سایر غذاهای نشاسته ای که در دندان ها گیر کرده اند، نخ دندان بکشید. این کار خوبی است.

۱۱–  میان وعده ثابت

فرآیند خوردن یک میان وعده، کمتر از یک وعده غذایی تولید بزاق می کند، تکه های غذا را کمی بیشتر درمیان دندانهای خود نگاه دارید. از خوردن بیش از حد اجتناب کنید، و تنقلاتی را بخورید که شکر و نشاسته  کمی دارند، به عنوان مثال، یک تکه هویج.

۱۲–  جویدن پاک کن

هنگامی که بر روی کار یا مطالعه ای تمرکز کرده اید، آیا تا به حال اتفاق افتاده است که مداد یا پاک کن آن را  بجوید؟ درست مثل جویدن یخ، این عادت نیز باعث می شود تا دندانهای شما ترک برداشته یا بشکنند.

زمانی که نیاز به جویدن دارید، آدامس بدون قند یک گزینه بهتر است. این باعث جریان پیدا کردن بزاق می شود که می تواند دندان ها را قوی تر کند و در برابر اسیدهای خورنده مینا، محافظت کند.

۱۳ نوشیدن قهوه

رنگ تیره و اسیدیته قهوه در طول زمان می تواند باعث زرد شدن دندان شود. خوشبختانه، این یکی از ساده ترین روش ها را برای درمان با انواع مختلف سفید سازی دارد. در صورتی که نگران تغییر رنگ دندانهای خود هستید، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

۱۴–  استعمال دخانیات

سیگار و همچنین سایر محصولات تهیه شده از تنباکو، می تواند دندان ها را لکه دار کند و باعث می شود که آنها به علت بیماری لثه بریزند. تنباکو همچنین می تواند سرطان دهان، لب ها و زبان را ایجاد کند. اگر به دنبال یکی دیگر از دلایل ترک سیگار هستید، به لبخند خود فکر کنید.

۱۵–  پرخوری عصبی

اختلالات خوردن، اغلب حاوی مقدار زیادی شیرینی است که می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. فرو بردن و بیرون آوردن غذا یا پرخوری عصبی، (bulimia nervosa)  می تواند آسیب بیشتری به سلامت دندان وارد کند. اسیدهای قوی موجود در استفراغ می تواند دندان ها را از بین ببرد و آنها را شکننده و ضعیف سازد. این اسیدها همچنین نفس بدبویی را ایجاد می کنند. Bulimia  می تواند به انواع مختلفی از مشکلات سلامتی منجر شود، بنابراین اگر این مشکل را دارید، ممکن است بخواهید با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین بخوانید :

loading...

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*