خانه » چشم و مشکلات بینایی » علت آبریزش از چشم چیست و چه درمانی دارد؟

علت آبریزش از چشم چیست و چه درمانی دارد؟

 

علت آبریزش از چشم چیست و چه درمانی دارد؟

آبریزش از چشم معمولاً بر اثر تحریک چشم با یک جسم خارجی مثل یک ذره کوچک آشغال ایجاد می شود. آبریزش چشم در افراد مسن اغلب به علت چرخیدن به داخل یا خارج پلک ها (انتروپیون و اکتروپیون) ایجاد می شود. هنگامی که عامل تحریک کننده و یا علت زمینه ساز بروز آب ریزش برداشته می شود آبریزش چشم نیز متوقف می گردد. آبریزش از چشم همچنین ممکن است بر اثر انسداد مجرای اشکی بر اثر عفونت چشم و یا عفونت سینوس ایجاد شود.

بیماری آبریزش چشم

آبریزش چشم مشکلی کاملاً متداول به ویژه در بین سالخوردگان است. مسدود شدن یکی از مجراهای اشک متداول‌ترین علت آن است اما دلایل مختلف دیگری نیز می‌تواند داشته باشد. اگر علائم خفیف باشند ممکن است نیاز به درمان نداشته باشید. عمل جراحی معمولاً انسداد مجرای اشک را برطرف می‌کند. سایر درمان‌ها به علت انسداد بستگی دارد.

پژوهشگران در جدید ترین پژوهش های خود دریافته اند که پیر شدن یکسری نشانه ها و تأثیراتی را در بدن به جای می گذارد که توجه و رسیدگی زود به آن ها می تواند مانع از تحت تأثیر قرار گرفتن فرد شود.سالمندی و افزایش سن تنها شامل تغییر رنگ موها و چین و چروک بر روی صورت نیست و بر تمامی اعضای بدن اثر می گذارد.گفتنی است: بر این اساس یکی از مشکلاتی که اغلب سالمندان از آن رنج می برند،‌ نمناک بودن چشم ها است بطوری که به نظر می رسد فرد در حال گریه کردن است و یا شیء به داخل چشم او فرو رفته.

بررسی ها نشان می دهند: علت این امر تنگ شدن مجرای اشک ریزی در چشم افراد سالمند است. بر اثر این اتفاق چون کانال هایی که وظیفه ی زهکشی اشک چشم را بر عهده دارند به درستی عمل نمی کنند اشک چشم به جای جمع شدن توسط کانال ها،‌ بر روی صورت سرازیر می شود.پزشکان این اتفاق را عامل حاد پزشکی تلقی نمی کنند اما چنانچه فرد سالمند در اثر این اتفاق دارای ناراحتی و استرس باشد می توان با انجام عمل جراحی نسبت به باز کردن مجرای اشکی اقدام کرد.

كسانى كه مایلند چشمانشان سالم باشد بایستى نكات زیر را رعایت كنند.

۱ – به جسم سفید و خیلى شفاف نگاه نكنند.
۲ – از نگاه كردن به خطوط ریز و نقشه هاى خیلى دقیق كه موجب صرف نور زیاد است خوددارى شود.
۳ – زیاد گریه نكنند.
۴ – جلوى آتش شدید ننشینند.
۵ – در آفتاب شدید و خورشید نگاه نكنند.
۶ – سعى كنند كه باد قوى به چشم برخورد ننماید (مثل موتور سوارى و غیره ).
۷ – به جسمى مدت زیاد بطور قائم نظر نیفكنند.
۸ – از ورود گرد و خاك و دود به چشم جلوگیرى كنند.
۹ – هواى بسیار گرم و هواى بسیار سرد و دیدن اشیاء روشن و درخشان كه بازتاب آنها موجب آزار چشم گردد مثل آینه ایكه مقابل آفتاب گرفته باشند و نور آنرا به چشم برسانند (خوددارى كنند)
۱۰ – از زیاد بر پشت خوابیدن و خواب در هنگام پرى شكم و غذاى غلیظ و دیر هضم و خیلى گرم مثل سیر و پیاز بپرهیزند زیرا موجب زیان چشم است .
۱۱ – خوردن بیش از اندازه نمك و طعام شور
۱۲ – زیاد بیدارى و زیاد خوردن در شب
۱۳ – جلوگیرى از بیوست شدید.

گیاهان موثر بردرمان آبریزش و خارش چشم

روش های درمان:

الف:آب زیره مخلوط با عسل را بر روی پلک چشم بمالید و ماساز دهید.

ب. سرمه عسل به تنهایی یا مخلوط با آب پیاز جهت شفاف شدن. خا رش پلک و آب ریزش چشم مفید است. اگر آب رازیانه را در حالت تری و تازگی با عسل مخلوط و در چشم کودکانی که از آبریزش چشم شکایت دارند بچکانندیا از آن بخورند مفید واقع می شود.

اخطار! روشهای یاد شده حتما باید زیر نظر پزشک باشد.

چگونه آبریزش چشم را درمان کنیم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

بلفاروپلاستی یا عمل جراحی افتادگی پلک

اطلاعاتی در مورد عمل جراحی افتادگی پلک بلفاروپلاستی یکی از اعمال جراحی زیبایی است که ...