زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


اطلاعاتی در مورد واکسن آنفولانزا
این روزها بیماری آنفولانزا در کشور شایع شده است و حتی تعدادی بر اثر این بیماری از بین رفته اند و به همین جهت خیلی ها به دنبال واکسن آنفولانزا هستند که در ادامه اطلاعاتی در مورد آن می خوانیم.
آنفولانزا بیماری جدی است که می تواند باعث بستری شدن در بیمارستان و گاهی مرگ شود. این ویروس در هر فصل با یک پوشش جدید ظاهر می شود. ویروسی که امسال در کشور فراگیر شده است به وطر قطع با ویروس سال قبل تفاوت دارد.
میلیون ها نفر هر سال به این بیماری مبتلا می شوند و صدها هزار نفر در بیمارستان بسیتری می شوند و هزاران نفر جان خود را از دست می دهند. طبق تحقیقات بهترین روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا، دریافت سالانه واکسن این بیماری می باشد. واکسیناسیون فواید زیادی از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری و کاهش مرگ و میر کودک بر اثر این ویروس را باعث می شود.

واکسن آنفولانزا چطور عمل می‌کند؟

واکسن آنفولانزا حاوی فرم غیر فعال شده ویروس می باشد و بعد از تزریق بدن را مجبور به ساخت آنتی بادی هایی می کند که در مقابل برخوردهای بعدی با ویروس توان مقابله با آن را دارند.

فواید دریافت واکسن آنفولانزا

۱) واکسن آنفولانزا احتمال ابتلا به بیماری را کاهش می‌دهد.
۲) واکسن آنفولانزا خطر بستری شدن ناشی از آنفولانزا را در کودکان و بزرگسالان کاهش می‌دهد.
۳) واکسیناسیون آنفولانزا کمک می‌کند تا از وقوع حوادث پزشکی جدی همراه با برخی از بیماری‌های مزمن جلوگیری شود.
۴) واکسیناسیون به محافظت از زنان در دوران بارداری و پس از آن کمک می‌کند.

عوارض واکسن آنفولانزا

مانند تمام فرآورده‌های دارویی این واکسن هم ممکن است در برخی از افراد موجب عوارض جانبی نظیر سردرد، تعریق، درد عضلات، درد مفاصل، تب، ضعف، خستگی، سرخی و ورم و سختی محل تزریق شود که این عوارض معمولا طی یک تا دو روز بدون درمان برطرف می‌شود.

بهترین زمان دریافت واکسن آنفولانزا در ایران

طبق گزارشات مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های عفونی، بهترین زمان دریافت واکسن آنفولانزا قبل از شروع فصل گردش ویروس در جامعه است. در ایران گردش ویروس تقریبا از آبان ماه آغاز می‌شود، بنابراین بهترین زمان واکسیناسیون از اواسط شهریور ماه تا اواسط مهر ماه است.

چه افرادی برای واکسیناسیون در اولویت هستند؟

بر اساس دستور سازمان بهداشت جهانی اولویت تزریق واکسن به این ترتیب است:
• بیماران دیالیزی و پیوند کلیه
• بیماران تالاسمی ماژور
• بیماران کبدی شامل سیروز و پیوند کبد
• بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی قرار دارند
• و در آخر پرسنل بهداشتی درمانی
همه افراد به ویژه افراد بالای ۶۵ سال و کودکان ۳ تا ۱۲ سال مجاز به دریافت واکسن آنفولانزا هستند. همچنین افرادی که بیماری‎هایی نظیر پرفشاری خون، دیابت، مشکلات ریوی و کبدی، نارسایی کلیوی و کم‎خونی دارند و همه‌ی کسانی که به نوعی با دارو‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی سروکار دارند بهتر است این واکسن را تزریق کنند.
اطلاعاتی در مورد واکسن آنفولانزا

۵ باور غلط در جامعه درباره‌ی واکسن آنفولانزا

۱) باور اول: آنفولانزا به قدری جدی نیست که نیاز به واکسن داشته باشد!
سالانه ۶۵۰ هزار نفر بر اثر ویروس آنفولانزا جان خود را از دست می‌دهند. این آمار فقط مربوط به مرگ و میر در اثر بیماری‌های تنفسی ایجاد شده بر اثر آنفولانزا است بنابراین ممکن است بیش از این نیز باشد. ویروس آنفولانزا بیشتر گریبان گیر افرادی می‌شود که سیستم ایمنی آسیب پذیری دارند، اما گزارشات زیادی در افراد سالم نیز وجود دارد. بیشتر افراد بعد از چند هفته بهبود می‌یابند اگرچه در برخی موارد عوارض بیماری مانند عفونت سینوس‌ها، گوش و پنومونی و همچنین التهابات قلب و مغز مشاهده می‌شود.
بیشتر بخوانید: تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا چیست + علائم و نشانه های دو بیماری
۲) باور دوم: تزریق واکسن احتمال دارد باعث ایجاد بیماری آنفولانزا شود!
واکسن آنفولانزا حاوی فرم غیر فعال شده ویروس است و نمی‌تواند شما را به بیماری مبتلا کند. اگر پس از تزریق واکسن احساس بدن درد و یا تب خفیف دارید، این واکنش طبیعی سیستم ایمنی بدن شما به واکسن است و یک الی دو روز پابرجا خواهد بود و جای نگرانی ندارد.۳) باور سوم: واکسن آنفولانزا عوارض جدی به دنبال دارد!
بی‌خطر بودن واکسن آنفولانزا ثابت شده است. عوارض جانبی شدید بسیار نادر است. احتمال بروز بیماری سندروم گیلن باره (GBS) یک در میلیون است که باعث ضعف و فلج عضلات می‌شود.

۴) باور چهارم: فردی که واکسن دریافت کرده دیگر مبتلا به آنفولانزا نمی‌شود!
ویروس آنفولانزا دارای سویه‌های متفاوتی است و واکسن‌های تولیدی علیه یک سویه ساخته می‌شوند. واکسیناسیون احتمال محافظت در مقابل ویروس را افزایش می‌دهد. این امر بویژه برای سرکوب ویروس در بدن افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف اهمیت دو چندان دارد.
۵) باور پنجم: من باردار هستم، بنابراین نباید واکسن آنفولانزا دریافت کنم!
زنان باردار سیستم ایمنی تضعیف شده دارند؛ بنابراین دریافت واکسن آنفولانزا اهمیت بسیاری برای آنان دارد. همچنین واکسن آنفولانزا را می‌توان در دوران شیردهی تجویز کرد. واکسن آنفولانزا از ویروس‌های غیر فعال شده ساخته می‌شود، اما تزریق آن بهتر است زیر نظر پزشک انجام شود.

از کجا بفهمیم آنفولانزا گرفته‌ایم یا سرماخورده‌ایم؟

عضو انجمن داروسازان استان اصفهان افزود: خیلی از افراد وقتی‌که عطسه آبریزش، گلودرد، گرفتگی بینی پیدا می‌کنند، نمی‌دانند که سرماخورده‌اند و یا به آنفولانزا مبتلا شده‌اند!

وی افزود: علائم آنفولانزا سریع و ناگهانی ایجاد می‌شود و علائم آن شدیدتر از علائم سرماخوردگی معمولی است. اگر دیشب حالتان خوب بوده و امروز صبح که از خواب بیدار شده‌اید، احساس می‌کنید زیر یک کامیون له‌شده‌اید، شما به‌احتمال‌زیاد آنفولانزا گرفته‌اید.

دهقانی متذکر شد: آنفولانزا با گلودرد یا تب ناگهانی و بدن‌درد نسبتا شدید شروع می‌شود و علائم به‌تدریج تخفیف پیدا می‌کند تا نهایتاً ظرف ۲ تا ۵ روز بهبودی حاصل می‌شود، بنابراین سرماخوردگی با آبریزش و گرفتگی بینی شروع می‌شود و به‌تدریج علائم تشدید می‌شود.

چرا تشخیص بین آنفولانزا و سرماخوردگی مهم است؟

عضو انجمن داروسازان استان اصفهان خاطرنشان کرد: آنفولانزا می‌تواند باعث بروز عوارض جدی مثل ذات‌الریه و حتی مرگ شود لذا بهتر است ظرف ۴۸ ساعت پس از بروز درمان شود.

وی افزود: گاهی در افراد پر ریسک (مانند مبتلایان به دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، مبتلایان سرطان، بیماران پیوندی، افراد مبتلا به بیماری‌های اتوایمیون یا افرادی که دارو‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی دریافت می‌کنید) دارو‌های ضدویروس توسط پزشک تجویز می‌شود تا دوره بیماری را کوتاه کند.

دهقانی تصریح کرد: ازآنجایی که ویروس آنفولانزا مدام در حال تغییر است لذا واکسن آنفولانزا به‌صورت سالیانه و مطابق با تغییرات احتمالی ژنوم ویروس فرموله و به بازار عرضه می‌شود و سال ساخت واکسن پس از نام واکسن ذکر می‌شود.

عضو انجمن داروسازان استان اصفهانافزود: تزریق واکسن آنفولانزا بین ۶ تا ۱۲ ماه شخص را ایمن می‌کند که توصیه می‌شود با پزشک خود در خصوص تزریق واکسن آنفولانزا مشَورت کنید.

چه افرادی باید واکسن آنفولانزا بزنند؟

وی تاکید کرد: کودکان ۶ ماه تا ۶ سال به‌ویژه آن‌ها که مهدکودک می‌روند، همه افراد بالای ۶۵ سال، افرادی که با بیماران مبتلابه آنفولانزا سروکار دارند مانند پرستاران خانه‌های سالمندان و کادر درمان، افرادی که بیماری‌های مزمن قلبی ریوی دارند مانند کسانی که آسم دارند جراحی قلب کرده‌اند، افراد مبتلابه دیابت، کسانی که اختلال عملکرد کلیه دارند، کسانی که دیالیز یا رادیوتراپی می‌شوند یا سرطان دارند، کسانی که در مرغداری‌ها کار می‌کنند و اطفال و خانم‌های باردار که البته بهتر است اطفال و خانم‌های باردار تحت نظر پزشک واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند.

آیا خانم‌های باردار و مادران شیرده می‌توانند واکسن آنفولانزا بزنند؟

دهقانی افزود: خانم‌های باردار در سه‌ماهه اول بارداری منع مصرف دارد، ولی در سه‌ماهه دوم و سوم بارداری تحت نظر پزشک می‌توانند استفاده کنند و در این بین خانم‌های شیرده هم می‌توانند واکسن بزنند و محدودیتی ندارند.

چه افرادی نباید واکسن آنفولانزا بزنند؟

عضو انجمن داروسازان استان اصفهان تصریح کرد: افرادی که حساسیت به تخم‌مرغ و یا هر یک از اعضای واکسن آنفولانزا دارند، افراد مبتلابه گیلن باره، افراد مبتلابه بیماری تنفسی حاد نباید واکسن آنفولانزا بزنند.

واکسن آنفولانزا را در چه شرایطی نگهداری کنیم چگونه و با چه دوزی تزریق کنیم؟

وی یادآور شد: واکسن آنفولانزا یک داروی یخچالی است، پس باید آن را در دمای ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری کرد، اما قبل از تزریق واکسن را به دمای ۲۵ درجه برسانید، سرنگ را قبل از تزریق به‌آرامی تکان دهید و سپس به‌صورت زیر جلدی یا عضلانی تزریق نمایید، واکسن را در مراکز درمانی تزریق کنید.

دهقانی تصریح کرد: در بچه‌های بین ۶ تا ۳۶ ماه نصف واکسن تزریق و مجدداً ۴ هفته بعد تکرار شود (توجه داشته باشید نصف واکسن باقیمانده در هر سری قابل نگهداری برای تزریق‌های بعدی نخواهد بود) البته در افراد بالای سه سال یک دوز کامل واکسن ایمنی ایجاد می‌کند.

مطلب پیشنهادی: علائم بیماری آنفولانزا و درمان این بیماری

زمان طلایی تزریق واکسن آنفولانزا

عضو انجمن داروسازان استان اصفهان بیان داشت ازآنجاکه پس از تزریق واکسن حدود ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا ایمنی ایجاد شود، لذا از ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا است.

وی تشریح کرد: تا سال ۱۳۹۷ فقط واکسن آنفولانزا سه‌ظرفیتی وارد بازار دارویی ایران می‌شد، اما ازآن‌پس واکسن چهار ظرفیتی هم وارد شد که نوع اول سه گونه و نوع دوم چهار گونه ویروس را تحت پوشش قرار می‌دهد.

دهقانی خاطرنشان کرد: البته باید توجه کرد که هر دو نوع واکسن آنفولانزا گونه‌های ویروسی خطرناک و نگران‌کننده را پوشش می‌دهد و تفاوت واکسن سه‌ظرفیتی با چهار ظرفیتی در گونه‌ای است که بسیار تغییر پذیرنده بوده و نگرانی ما هم نسبت به آن کمتر است.

عضو انجمن داروسازان استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر واکسن آنفولانزا از هلند، فرانسه، کره جنوبی و روسیه تحت نظر و مجوز‌های وزارت بهداشت و درمان و علوم پزشکی وارد می‌شود، تاکید کرد: این واکسن‌ها ازنظر اثربخشی و میزان عوارض اختلاف جزئی باهم دارند البته برای سال ۲۰۱۹ واکسن آنفولانزای سه‌ظرفیتی توصیه‌شده است.

عوارض تزریق واکسن آنفولانزا چیست؟

دهقانی یادآور شد: عوارضی مانند سردرد، تعریق، درد عضلات و مفاصل، گاهی تب و لرز ضعف و خستگی و سرخی در محل تزریق که البته دو روز بعد از تزریق از بین می‌رود.

حذف یک باور غلط

عضو انجمن داروسازان استان اصفهان در پایان یادآور شد: واکسن آنفولانزا از ابتلا به سرماخوردگی و یا سایر بیماری‌ها جلوگیری نمی‌کند بلکه صرفاً از تعداد دفعات احتمالی ابتلا به آنفولانزا و یا شدت بیماری می‌کاهد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید