زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


علائم خاموش سرطان کبد

سرطان کبد چیست؟
دسته‌ها: سرطان. برچسب‌ها: بازنشر.

سرطان کبد

کبد عضوی حیاتی برای بدن انسان است. سرطان کبد یک تومور بدخیم سرطانی که از بافت کبد منشأ می گیرد. اگر کسی سابقه ابتلا به هپاتیت یا سیروز کبدی داشته باشد، احتمال ابتلا به سرطان کبد در وی افزایش می یابد. اما سرطان کبد چه علائمی دارد؟


سرطان کبد نوع بدخیمی از سرطان:

کبد یا همان جگر به عنوان بزرگترین غده در بدن که در سمت معده و روی صفرا قرار دارد و تا کنون هیچ اندام مصنوعی نتواسته جایگزین این عضو حیاتی بدن شود.

زیرا کبد  نقش بسیار مهمی در متابولیسم پروتئین ها، چربی ها، کربوهیدرات ها و هورمون ها بازی می کند. کبد به کمک صفرایی که می سازد، باعث هضم چربی ها و حذف بیلی روبین ها (ضایعات هموگلوبین) می شود؛ همچنین در ذخیره کربوهیدرات ها دخالت دارد و در دفع سموم و خروج برخی داروها سهیم است.

سرطان کبد چه علائمی دارد و راه درمان آن چیست؟


سرطان کبد چیست؟

سرطان کبد عبارت است از یک تومور بدخیم (سرطانی ) که از بافت کبد منشأ می گیرد. در کبد سرطان هایی نیز یافت می شوند که از نقاط دیگر منشأ گرفته به کبد گسترش یافته اند.

سرطان کبد معمولاً در ارتباط با یک بیماری زمینه ای در کبد مثل سیروز کبد رخ می دهد. این سرطان در هر دو جنس به وجود می آید، اما در مردان شایع تر است .

علائم سرطان کبد چیست؟

اکثر افراد در مراحل اولیه سرطان کبد، هیچ گونه علائمی ندارند. اگر کسی سابقه ابتلا به هپاتیت یا سیروز کبدی داشته باشد، احتمال ابتلا به سرطان کبد در وی افزایش می یابد. علائم و نشانه های سرطان کبد شامل موارد زیر است:

 • تهوع و استفراغ
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • کاهش اشتها
 • درد بالای شکم
 • ضعف عمومی و خستگی
 • ورم شکم
 • تغییر رنگ پوست
 • زرد شدن چشم ها
 • تغییر رنگ مدفوع به سفید

علت بروز سرطان کبد:

 1. در حدود 50% بیمارانی که سرطان کبد دارند از قبل از آن دچار سیروز بوده اند.
 2. عفونت هپاتیت B یا C
 3. عفونت احتمالی با ویروس های آهسته
همچنین بخوانید: نشانه های کبد چرب

تشخیص سرطان کبد:

غربالگری با استفاده از اولتراسوند و گاهی اوقات آزمایش خون آلفا پروتئین در فواصل 6 تا 12 ماهه برای افرادی که خطر ابتلا به سرطان کبد در بین آن ها زیاد است، توصیه می شود.

این افراد شامل بیماران مبتلا به سیروزی است که به عفونت ویروس هپاتیت بی یا سی دچار شده اند. این کار باعث تشخیص سرطان در سطح اولیه می شود و احتمال درمان سرطان کبد موفقیت آمیز را افزایش می دهد.

سرطان کبد چه علائمی دارد و راه درمان آن چیست؟

در صورتی که احتمال داده شد که به سرطان کبد مبتلا شده اید، چندین آزمایش روی شما انجام می گیرد. این آزمایشات بنا به دلایل زیر انجام می گیرند:

 1. تایید می کنند که شما سرطان کبد دارید: همچنین تایید می کنند که نوع سرطان شما سرطان اولیه کبد است یا سرطان ثانویه کبد.
 2. سطح سرطان را ارزیابی می کنند: به عبارت دیگر، مشخص می کنند که چه مقدار از کبد تحت تاثیر قرار گرفته است و آیا سرطان به بخش های دیگر بدن سرایت کرده است یا نه.
 3. وضعیت فعالیت کبد و سلامت عمومی شما را ارزیابی می کنند.

از این رو، عموما به دامنه ای از آزمایشات در ارتباط با سرطان کبد نیاز است. این آزمایشات از قرار زیر هستند:

 • آزمایشات تشخیصی تصویربرداری: مثل سی تی اسکن یا ام آر ای و… است. این آزمایشات محل دقیق و گستره سرطان را نشان می دهند.
 • نمونه برداری کبد: این آزمایش عموما برای تشخیص نوع سرطان صورت می گیرد. بافت برداری یعنی برداشتن نمونه کوچکی از بافت از قسمتی از بدن. سپس این بدن در زیر میکروسکوپ بررسی می شود تا سلول های غیرنرمال شناسایی شوند.

آزمایش های خون به ارزیابی عملکرد کبد و سلامت عمومی شما کمک می کنند.

در صورتی که آزمایشات بالا سرطان را به خوبی تشخیص ندادند، آزمایشات دیگری انجام می گیرد. برای مثال، گاهی اوقات لاپراسکوپی انجام می شود. لاپراسکوپی یک عمل کوچک برای مشاهده داخل شکم با یک دوربین انعطاف پذیر است.

همچنین بخوانید: سیروز کبدی چیست؟

سرطان کبد چگونه درمان می شود؟

سرطان کبد در حال حاضر جزء بیماری های لاعلاج محسوب می شود. در صورت انجام عمل جراحی فقط 25 درصد از تومور کبد را می توان خارج کرد.

پیوند کبد هم در اندک بیمارانی موفقیت آمیز است ضمن اینکه عود سرطان هم بسیار شایع است. درمان سرطان کبد بستگی به مرحله پیشرفت بیماری دارد. اگر زود تشخیص داده شود، احتمال موفقیت درمان بالا می رود.

راه های درمان شامل موارد زیر می باشد:

 • جراحی برای برداشتن بخش سرطانی کبد
 • جراحی پیوند کبد
 • فریز کردن سلول های سرطانی
 • گرما دادن سلول های سرطانی
 • تزریق الکل به داخل تومور سرطانی
 • تزریق داروهای شیمی درمانی به داخل کبد
 • رادیوتراپی یا پرتودرمانی
 • دارو درمانی

در حال حاضر از هر 10 بیمار مبتلا به سرطان کبد، تنها یک نفر در مراحل اولیه تشخیص داده می شود.


پیشگیری از سرطان کبد:

سیروز کبدی باعث ایجاد جای زخم روی کبد می شود و خطر سرطان کبد را افزایش می دهد. با انجام اقدامات زیر می توانید خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید:

حفظ وزن مناسب:

در صورتی که وزن مناسبی داشته باشید، با انتخاب یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم آن را حفظ کنید. در صورتی که باید وزن خود را کاهش دهید، میزان کالری که هر روز مصرف می کنید را کاهش دهید و میزان ورزشی که انجام می دهید را افزایش دهید. سعی کنید هفته ای بین 0٫5 تا 1 کیلوگرم وزن کم کنید.

احتیاط کردن در ارتباط با استفاده از مواد شیمیایی:

در هنگام استفاده از مواد شیمایی در خانه یا در محل کار، از دستورالعمل هایی که روی آن ها درج شده پیروی کنید.

واکسن هپاتیت:

شما با دریافت واکسن هپاتیت بی می توانید خطر ابتلا به آن را کاهش دهید. این واکسن بیش از 90 درصد، از بزرگسالان و کودکان محافظت می کند. واکسن را تقریبا هر کسی حتی کودکان، سالخوردگان و افرادی که دستگاه ایمنی آسیب دیده ای دارند، می توانند دریافت کنند.

برای هپاتیت سی هیچ واکسنی وجود ندارد، اما می توانید با رعایت شرایط زیر خطر ابتلا به آن را کاهش دهید:

 • از وضعیت سلامت شریک جنسی خود مطلع باشید.
 • در صورت استفاده از داروهای تزریقی در ورید، از یک سوزن تمیز استفاده کنید.
 • وقتی می خواهید خالکوبی یا سوراخ کردن گوش و امثال آن را انجام دهید، برای تهیه مواد لازم آنها به مغازه های تمیز مراجعه کنید.

تشخیص سرطان کبد در مراحل اولیه به درمان موفقیت آمیز ان کمک می کند، به همین منظور در صورتی که عوامل خطر ذکر شده در مقاله را دارید به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید با تشخیص به موقع از پیشرفت سرطان جلوگیری کنید.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

تا حدی که قدرتتان اجازه می دهد فعال بمانید.

رژیم غذایی

رژیم خاصی توصیه نمی شود. الکل ننوشید.


درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان علایم سرطان کبد را دارید، اگر علایم خونریزی ظاهر شوند، خصوصاً خونریزی از دستگاه گوارش . این علایم عبارتند از استفراغ خونی یا استفراغی که حاوی ماده سیاه رنگ شبیه دانه های قهوه باشد، وجود خون در اجابت مزاج ، یا اجابت مزاج سیاه رنگ و قیری که در قبال آن ها حتما باید به پزشک برای بررسی های بیشتر مراجعه کرد.


همچنین بخوانید: چه عواملی سلامت کبد را به خطر می اندازند؟
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید