زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


مصرف ویتامین ب 6 و اسید فولیک برای سلامت قلب و عروق و تاثیرات آن

تاثیرات مثبت ویتامین ب 6 برای سلامت قلب

ویتامین ب 6 و اسید فولیک برای قلب بسیار مفید هستند. طبق تحقاقت مشخص شده که مصرف غذاهایی که دارای ویتامین به به خصوص ویتامین ب 6 هستند خطر مرگ و میر به دلیل سکته و بیمار قلب را در خانم ها کاهش می دهد و خطر نارسایی قلب در مردان را هم کمتر می کند.

دانشمندان ژاپنی روی بیش از 58 هزار مرد و زن ژاپنی در سنین بین 40 تا 79 سال تحقیق کرده اند و در ژورنال Stroke نتایج این تحقیق را منتشر کرده اند.

بر طبق تحقیقات جدید علمی چنین به نظر می رسد  افزایش مصرف غذاهای غنی از ویتامین ب ( به ویژه فولات و ویتامین ب6 ) خطر مرگ و میر به علت سکته و بیماری قلبی در زنان را کاهش می دهند و همچنین ممکن است خطر نارسایی قلبی در مردان را تقلیل دهند. در این مقابل به بررسی میزان دریافت ویتامین ب6 و فولات در پیشگیری از بیماریهای قلبی پرداخته است.

نتایج این مطالعه حاکی از آن بود که در طی 14 سال پیگیری مطالعه،  آمار مرگ و میر افراد بدین شرح بود:   986 فرد از سکته، 424 فرد به علت بیماری قلبی و 2087 فرد از دیگر بیماری های مرتبط با قلب و عروق فوت کردند. پژوهشگران پس از انجام بررسی ها دریافتند که افزایش مقادیر دریافتی از ویتامین فولات و ویتامین ب6  به طور آشکار با کاهش نرخ مرگ و میر به علت بیماری قلبی در مردان و همچنین با کاهش واضح مرگ و میر به علل:سکته ، بیماری قلبی و دیگر بیماری های مرتبط با قلب و عروق در زنان مرتبط بود. دانشمندان ژاپنی معتقدند که مردم ژاپنی به افزایش دریافت ویتامین ب6 و فولات نیاز دارند، چراکه این ویتامین ها در پیشگیری از بیماری های قلبی موثر ند،

به نظر می آید که فولات و ویتامین ب6 می تواند از طریق کاهش سطوح هموسیستئین  خون  به حفاظت در مقابل بیماری های قلبی عروقی  کمک نمایند. هموسیستئین یک اسید آمینه در خون است که اگر به مقدار کافی مورد استفاده بدن قرار نگیرد و مقدار آن در خون بالا باشد  از راه های مختلف به عروق آسیب می رساند. اسید فولیک و دیگر ویتامین های گروه ب به تجزیه هموسیستئین در بدن کمک می نمایند.

نکته عملی: دریافت مقادیر مکفی فولات و  و یتامین ب6 علاوه بر اهمیت  از جهت نقش های متعددی که این ویتامین ها در بدن بر عهده دارند، می تواند موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی نیز بشود.  لذا توصیه می شود افراد  مقادیر کافی از ویتامین های مذکور را از طریق رژیم غذایی روزانه خود دریافت نمایند  منابع غنی غذایی فولات عبارتنداز: سبزیجات و میوه جات، دانه ها و غلات غنی شده، لوبیاها و حبوبات.  منابع غنی  غذایی ویتامین ب6 عبارتند از: سبزیجات، ماهی، جگر، گوشتها، غلات کامل و غلات غنی شده.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید