زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: بیماری های زنان. برچسب‌ها: بازنشر.

باد واژن

باد واژن ممکن است با صدا همراه باشد. خارج شدن باد از واژن بیشتر خانم ها در هنگام رابطه جنسی و سکس، پس از زایمان و حتی در دختران هم ممکن است. ایجاد باد واژن معمولا موضوعی طبیعی است و خارج شدن باد از واژن می تواند دلایل متلفی داشته باشد که در ادامه بررسی می کنیم:


دلیل خروج باد از واژن هنگام نزدیکی

در ادامه این مطلب قصد داریم تا دلایل باد واژن را بررسی کنیم که برای بسیاری از بانوان امری طبیعی است بررسی کنیم.

 

 1. ضعف عضلات لگن

شایع ترین علت نفخ واژن در دختران و زنان، ضعف و شل شدگی عضلات ناحیه لگنی است. هوا بطور معمول وارد واژن ميشود وارد شدن هوا بسته به قدرت عضلات لگن دارد و هرچقدر این عضلات قوی‌تر باشد اجازه ورود هوا را نمی دهد.

این مسئله میتواند در درجه اول ژنتیکی باشد ولی عواملی مثل نشستن های طولانی مدت بی حرکت، یا چاق و لاغر شدن های پی در پی و یبوست میتواند از دلایل زمينه ای و کمک کننده براي ایجاد باد در واژن باشد.

 1. رابطه جنسی

فعالیت جنسی یکی ديگر از علل عمده ی بروز باد از واژن میباشد . حرکت رو به جلو و عقب آلت تناسلی مردانه داخل واژن میتواند سبب وارد شدن هوا به داخل کانال واژن و تجمع گاز در آن شود.

زمانیکه عضلات داخل واژن شما در اثر ارگاسم انقباض یافته شوند یا زمانیکه آلت مردانه از داخل واژن به بیرون کشیده شود، گاز از داخل واژن ازاد و تخلیه ميشود. این تخلیه ی هوا میتواند همراه با صدا و حالت کف دار همراه باشد. رابطه جنسی دهانی با واژن هم میتواند سبب محبوس شدن هوا در آن شود.

 1. خارج شدن باد از واژن در زمان قائدگی

برخی از زنان در چند روز مانده به قائدگی دچار خارج شدن باد از واژن میشوند برای این که دهانه واژن باز شده و رحم کمی منقبض ميشود.

 1. فیستول رکتوم به واژن

دلایل پاتولوژیکی زيادي مانند فیستول رکتوم به واژن( وجود سوراخی که ایجاد ارتباط بین رکتوم و واژن را آماده ميکند) نیز میتواند از دلایل باد رحم باشد. اما با علایم دیگری مثل خارج شدن خون قائدگی از رکتوم هم همراه است.

همچنین بخوانید: عوارض رابطه جنسی در زمان قاعدگی

فیستول واژن چیست؟

فیستول واژن یک تارعصبی غیر طبیعی و توخالی بین واژن و اندام داخلی شکمی یا لگن است. این فیستول یک علت بالقوه برای باد واژن است که مستقیما به فعالیت جنسی مرتبط نیست.

انواع مختلف فیستول واژینال وجود دارد. نوع فیستول واژینال به جایی که سوراخ یا شیار در واژن است و اندام متصل به آن بستگی دارد. فیستول ها باید توسط یک متخصص پزشکی مورد درمان قرار گیرند. سوراخ این نوع بین مثانه ادراری و واژن وجود دارد. در زیر لیستی از انواع دیگر فیستول ها و جایی که شیار در واژن رخ می دهد وجود دارد:


 • فیستول اورئوراوواژینال

بین واژن و مثانه رخ می دهد، که ادرار را از کلیه های شما به مثانه منتقل می کند.


 • فیستول رکتوواژینال

بین واژن و مقعد (در نزدیکی انتهای روده بزرگ) رخ می دهد. این رویداد ممکن است در طول زایمان اتفاق بیفتد، اما در درجه اول در کشورهای در حال توسعه بدون دسترسی آسان و یا مراقبت های زایمان رخ می دهد.

همچنین می تواند به علت جراحی لگن، سرطان لگن، درمان تابش در اطراف لگن برای درمان سرطان لگن یا بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو باشد (هر دو نوع بیماری التهابی روده).

این نوع فیستول اغلب باعث ایجاد باد واژن می شود، به ویژه هنگامی که پس از زایمان اتفاق می افتد.


 • فیستول Enterovaginal

بین روده کوچک و واژن رخ می دهد.


 • فیستول کالوواژینال

بین کولون و مهبل (واژن) رخ می دهد. این یک نوع نادر فیستول است و اغلب به علت بیماری دیورتیکولار اتفاق می افتد.


 • فیستول اوراتروژینال

بین واژن و مجاری ادراری اتفاق می افتد که لوله ای است که ادرار را از بدن به خارج می فرستد.

علائم فیستول چیست؟

باد واژن یک علامت فیستول واژن است. علائم دیگر به اندازه و نوع فیستول بستگی دارد، برخی از علائم عبارتند از:

 • مدفوع شل به ادرار نشت می کند
 • ترشحات واژن یا ادرار که دارای بوی ناخوشایندی است
 • عفونت های دستگاه ادراری یا واژن که اغلب رخ می دهند
 • بی اختیاری در مدفوع و ادرار
 • اسهال
 • ناراحتی یا درد در داخل و اطراف واژن و مقعد
 • رابطه جنسی دردناک
 • حالت تهوع
 • درد شکم

چگونه از باد واژن جلوگیری کنیم؟

چیزهای زیادی برای جلوگیری از باد واژن وجود ندارد. این معمولا نشانه ای از یک رخداد طبیعی در طول فعالیت جنسی است. با این حال، درمان و روش های جراحی وجود دارد که می تواند علت را اصلاح کند. اما ممکن است راه هایی برای توقف این اتفاق وجود داشته باشد.

پیشگیری از باد واژن

راه دقیق و قطعی براي درمان و پيش‌گيري از بروز این پدیده وجود ندارد چرا که بسته به شرایط و عوامل بیرونی است. اما می توان با رعایت کردن موارد زیر تا حد زیادی از این موضوع پیشگیری کرد:

 • تقویت عضلات لگنی: با ورزش های مختلف که عضلات ناحیه لگنی را تقویت ميکنند با افزایش توان عضلات لگنی و واژن میتوانید از وارد شدن هوا به واژن جلوگيري کنید.
 • حرکات و تمریناتی به مانند کگل که خانم های جوان با مداومت بر این ورزش، میتوانند به تقویت عضلات لگن کمک کنند
 • روزانه چند بار به جلو خم شده و روی ناحیه رحم با دست فشار بیاورید.
 • پیش از شروع رابطه جنسی، به پشت خوابیده و با کف دست به شکم فشار بیاورید تا هوای موجود داخل واژن تخلیه شود.
 • در زمان روابط جنسی، از همسر خود بخواهید تا دخول و خروج را بصورت سطحی انجام داده و از حالاتی که در آن ها باسن در بالا قرار می گیرد خودداری کند.

همچنین بخوانید: رابطه جنسی بهتر با چند تمرین ورزشی ساده
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید