زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: سرطان.

سرطان رحم شایع ترین سرطان در زنان

سرطان رحم یکی از شایعترین سرطانهای خانمها می باشد بطوریکه در بریتانیا در هر سال 3500 مورد جدید آن شناسایی می گردد. اکثر سرطان های رحم در آندومتر (مخاط پوشاننده رحم) ایجاد می شود. خیلی بندرت، سرطان در قسمت عضلانی رحم اتفاق می افتد.

زنان و سرطان رحم

هنگامی که سلول های غیرطبیعی در قسمت پایین رحم به تعداد زیاد رشد و تکثیر می شوند، سرطان دهانه رحم بوجود می آید. در صورتی که این سرطان زود تشخیص داده شود، قابل درمان می باشد.

علائم سرطان دهانه رحم

– ترشحات غیرطبیعی واژن
– خونریزی واژن در بین عادات ماهیانه
– خونریزی بعد از یائسگی
– خونریزی و یا درد در هنگام داشتن رابطه جنسی با همسر

علت سرطان دهانه رحم

ویروس پاپیلومای انسانی (hpv)، یک گروه بزرگ از ویروس ها می باشد.حدود 40 نوع از این ویروس ها می توانند نواحی تناسلی را آلوده کنند و برخی باعث سرطان دهانه رحم می شوند.عفونت hpv تناسلی، معمولا خود به خود درمان می شود.اگر یکی از این عفونت ها مزمن و طولانی‌مدت شود، می تواند در سلول های گردن رحم تغییراتی را ایجاد کند و این تغییرات منجر به سرطانی شدن آن ناحیه گردد.

حدود 90 درصد سرطان های دهانه رحم، به دلیل عفونت hpv می باشند.معمولا عفونت  hpv، علائمی ندارد و خود به خود از بین می رود.برخی از انواع hpvها باعث زگیل های تناسلی می شوند؛ اما این انواع مانند انواعی که باعث سرطان دهانه رحم می شوند، نمی باشند.حتی اگر زگیل های تناسلی را درمان نکنید، تبدیل به سرطان نمی شوند.این انواع می توانند بدون ایجاد هیچ علائمی، سالیان سال در بدن باقی بمانند.

چگونه hpv موجب سرطان دهانه رحم می شود؟

اگر یکی از گونه های خطرناک hpv در بدن وجود اشته باشد، موجب می شود سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم رشد کنند.این تغییرات پیش سرطانی به معنای داشتن سرطان دهانه رحم نمی باشد.اما با گذشت زمان، سلول های غیرطبیعی ممکن است سرطانی شوند.

عوامل خطر سرطان دهانه رحم

– زنان سیگاری
– زنانی که دارای چندین بچه هستند.
– زنانی که برای مدت زمان طولانی از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند.
– زنانی که نسبت به hpv مثبت می باشند (یعنی دارای این ویروس در بدن خود هستند) و یا آنهایی که دارای سیستم ایمنی ضعیف می باشند.

تشخیص اولیه سرطان دهانه رحم

برای تشخیص اولیه این سرطان از تست پاپ اسمیر استفاده می شود.از سن 21 سالگی، زنان باید تست پاپ اسمیر را هر سه سال یک بار انجام دهند.از سن 30 تا 65 سالگی، زنان باید هم تست پاپ اسمیر و هم hpv را انجام دهند.بعد از تزریق واکسن hpv، تست پاپ اسمیر را انجام دهید، زیرا تمامی سرطان های دهانه رحم را بوسیله آن جلوگیری نمی شود.

سرطان رحم شایع ترین سرطان در زنان

تست پاپ اسمیر

تست سرطان دهانه رحم

اگر جواب تست پاپ اسمیر غیرعادی بود، چه باید انجام داد؟
شما باید دوباره این تست را انجام دهید.پزشک ممکن است کولپوسکوپی (آزمایشی با بزرگنمایی زیاد) و یا بیوپسی را برای مشاهده تغییرات در دهانه رحم توصیه کند.اگر سلول های غیرطبیعی، پیش سرطانی شده باشند، می توان آنها را از بین برد.

تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم: آزمایش dna

در برخی موارد و در زنان 30 ساله، پزشک تست dna را به همراه تست پاپ اسمیر پیشنهاد می کند.این آزمایش وجود انواع خطرناک hpv را بررسی می کند.این آزمایش برای تمامی زنانی که تست پاپ اسمیر آنها غیرعادی باشد، توصیه می شود.

تشخیص سرطان دهانه رحم: بیوپسی

بیوپسی یا نمونه برداری، شامل برداشتن قسمتی از بافت دهانه رحم و بررسی آزمایشگاهی آن می باشد.در بیشتر نمونه ها، بیوپسی با یک بی حسی موضعی در مطب پزشک انجام می شود.

مراحل پیشرفت سرطان دهانه رحم

– مرحله 0، نشاندهنده این است که سلول های سرطانی فقط در سطح دهانه رحم وجود دارند.
بیشتر سرطان های مهاجم را به چهار مرحله تقسیم بندی می کنند:
– مرحله 1، هنگامی است که تومور سرطانی به خارج دهانه رحم انتشار نیافته است.
– مرحله 2، هنگامی است که تومور به قسمت بالای واژن انتشار یافته است.
– مرحله 3، هنگامی است که تومور به قسمت پایین واژن انتشار یافته و موجب مسدود کردن جریان ادرار شده باشد.
– مرحله 4، هنگامی است که تومور به مثانه و رکتوم (مقعد) رسیده باشد و یا سلول های سرطانی در قسمت های مختلف بدن پخش شده باشند و تومورهای جدیدی را تشکیل داده باشند.زنانی که دچار سرطان دهانه رحم شده اند، غالبا با پرتودرمانی و شیمی درمانی درمان می شوند.

راه های درمان سرطان دهانه رحم

1- جراحی : اگر سلول های سرطانی وارد مرحله 2 نشده باشند، برای برداشتن هر بافتی که ممکن است شامل سرطان باشد، جراحی توصیه می شود. این جراحی به نام هیسترکتومی می باشد که از این طریق دهانه رحم و رحم و برخی بافت های اطراف آن را برمی دارند. جراح ممکن است لوله های فالوپ، تخمدان ها و غدد لنفاوی نزدیک تومور را نیز بردارد.

2- رادیوتراپی (پرتودرمانی) : پرتودرمانی خارجی اشعه x برای نابودی سلول های سرطانی استفاده می کند. همچنین، سلول های باقیمانده سرطانی بعد از روش جراحی، با استفاده از پرتودرمانی نابود می شوند. در پرتودرمانی داخلی یا براکیتراپی، مواد رادیواکتیو را داخل تومور می کند.

زنانی که دچار سرطان دهانه رحم شده اند، غالبا با پرتودرمانی و شیمی درمانی درمان می شوند. عوارض جانبی پرتودرمانی عبارت است از: تعداد کم سلول های خونی، احساس خستگی، ناراحتی معده، تهوع، استفراغ و مدفوع آبکی.

3- شیمی درمانی : در این روش از داروها استفاده می شود و در هر جای بدن که سرطان موجود باشد، داروها به آنجا می روند. هنگامی که سرطان دهانه رحم به اندام های دیگر بدن پخش شود، شیمی درمانی از بهترین درمان ها می باشد. عوارض جانبی شیمی درمانی شامل: خستگی، به راحتی کبود شدن پوست، ریزش مو، تهوع، استفراغ و کاهش اشتها می باشد.

 سرطان رحم شایع ترین سرطان در زنان

جلوگیری از عوارض درمان های سرطان

درمان های سرطان ممکن است باعث خستگی و یا کاهش اشتها نسبت به غذاها شوند. لذا چیزی که در این میان مهم است، رساندن مقدار کافی کالری به بدن برای حفظ وزن مناسب می باشد.بهتر است شمایی که سرطان دارید، با یک متخصص تغذیه راجع به رژیم غذایی صحیح خود صحبت کنید.فعال بودن نیز یکی از موارد مهم در درمان است. ورزش های آرام می تواند انرژی شما را افزایش دهند و استرس و تهوع را در شما کاهش دهند.با پزشک خود درباره فعالیت هایی که می توانید انجام دهید، گفتگو کنید.

سرطان دهانه رحم و باردار شدن

غالبا در درمان این سرطان، رحم و گاهی تخمدان ها برداشته می شوند؛ بنابراین نمی توانید در آینده حامله شوید.با این حال، اگر سرطان را خیلی زود درمان کنید، ممکن است پس از جراحی هنوز هم بتوانید بچه دار شوید.
یک جراحی که به نام رادیکال تراکلکتومی radical trachelectomy) نامیده می شود، می تواند دهانه رحم و بخشی از واژن را بردارد، در حالی که قسمت اعظم رحم را دست نخورده باقی بگذارد.

تزریق واکسن برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم

در حال حاضر، برای جلوگیری از دو نوع hpv که باعث سرطان دهانه رحم می شوند، واکسن تزریق می شود. این واکسن ها نیاز به سه دوز در طی یک دوره شش ماهه دارند.این واکسن ها از عفونت های مزمن hpv، زگیل تناسلی و 70 درصد سرطان های دهانه رحم جلوگیری می کنند.

چه افرادی باید واکسن hpv  را بزنند؟

این واکسن ها تنها از عفونت hpv جلوگیری می کنند، ولی آن را درمان نمی کنند.انجمن کنترل بیماری ها، تزریق این واکسن را در سنین 11 تا 12 سالگی توصیه می کند.این واکسن را می توان از سن 13 سالگی تا 26 سالگی به دختران و زنان تزریق کرد.

سرطان رحم شایع ترین سرطان در زنان


سرطان دهانه رحم خطرناک اما قابل پیشگیری

یک کارشناس ارشد مرکز بهداشت شماره دو اصفهان گفت: سرطان دهانه رحم از معدود سرطان‌هایی است که علت مشخصی برای ایجاد آن شناخته شده و روش‌های پیشگیری موثر برای ریشه کنی آن وجود دارد.

نفیسه هادی مهر در گفت‌وگویی سرطان دهانه رحم را چهارمین سرطان شایع زنان در جهان و مهمترین علت مرگ ناشی از سرطان زنان در کشورهای درحال توسعه معرفی و اظهار کرد: این بیماری در اکثر موارد در مراحل بسیار پیشرفته تشخیص داده می شود.

وی با بیان اینکه سرطان دهانه رحم از معدود سرطان‌هایی است که علت مشخصی برای ایجاد آن شناخته شده و روش‌ های پیشگیری موثر برای ریشه کنی آن وجود دارد، خاطرنشان کرد: ابتلا به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی مهمترین علت شناخته شده سرطان دهانه رحم است. به همین دلیل روش‌های تشخیصی عفونت اچ پی وی برنامه های غربالگری به عنوان یکی از روش های نوین و اثربخش در پیشگیری از سرطان دهانه رحم شناخته شده است.

مربی مرکز آموزش بهورزی مرکز بهداشت شماره دو اصفهان عوامل خطر سرطان دهانه رحم را ‌آلودگی با ویروس پاپیلومای انسانی، ‌نوع فعالیت جنسی در سنین پایین، ‌سطح اجتماعی و اقتصادی پایین، ‌زایمان، مصرف سیگار، شرکای جنسی متعدد، ویروس نقص ایمنی انسانی اچ آی وی، ‌داروهای سرکوب‌کننده ایمنی، عوامل تغذیه‌ای و ‌قرص‌های ضدبارداری خوراکی معرفی کرد.

هادی مهر در توضیح اصول خود مراقبتی در سرطان دهانه رحم، گفت: ‌تاخیر نخستین نزدیکی جنسی تا سنین بالاتر، جلوگیری از ابتلا به بیماری های آمیزشی، عدم استعمال سیگار و دخانیات، ‌استفاده از واکسن اچ پی وی در مناطق با شیوع بالای این سرطان، رعایت بهداشت جنسی، ‌محدودسازی تعداد شرکای جنسی، ‌مشارکت در برنامه تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان دهانه رحم، ‌درمان عفونت های رحمی، عدم استفاده از مشروبات الکلی، مصرف زیاد میوه و سبزی و ‌داشتن فعالیت بدنی منظم را از جمله اصول خودمراقبتی دانست.

وی در مورد علائم سرطان دهانه رحم گفت: سرطان دهانه رحم تا زمانیکه پیشرفت نکرده در اغلب زنان بدون فعالیت جنسی کاملاً بدون علامت است.

هادی مهر تصریح کرد: ‌خونریزی غیر طبیعی واژینال، درد در هنگام نزدیکی جنسی، ترشحات غیر طبیعی واژینال، دردهای لگنی یا کمر و علائم فیستول از اصلی ترین نشانه های سرطان دهانه رحم است.

این کارشناس بهداشت افزود: تومورهای بزرگ می‌توانند دچار نکروز و عفونت شده و ترشحات غیر طبیعی واژینال که گاهی بدبو هستند، ایجاد کنند. گاهی ممکن است این ترشحات قبل از بروز خونریزی غیرطبیعی بروز کنند.

وی درخصوص دردهای لگنی در سرطان دهانه رحم گفت: در موارد بسیار پیشرفته دردهای لگنی یا کمری در اثر فشار تومور به اندام های مجاور ایجاد می شود. گاهی خروج ادرار یا مدفوع از واژن به سبب ایجاد راه ارتباطی فیستول ناشی از رشد تومور از علائم بیماری است.

این کارشناس بهداشت در مورد برنامه غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم در نظام بهداشتی کشور، تصریح کرد: در این برنامه هدف شناسایی و ثبت بیماران در رده سنی ۳۰ تا ۵۹ سال مشکوک یا مبتلا به بیماری دهانه رحم و سپس ارائه خدمات مناسب در سطوح مختلف شبکه بهداشتی درمانی و ساماندهی درمان و مراقبت بیماران است.

هادی مهر افزود: مطابق دستورالعمل این برنامه زنان در فاصله ۳۰ تا ۵۹ سال هر ۵ سال یکبار از نظر علائم مشکوک سرطان دهانه رحم بررسی و معاینه می شوند. همچنین برای زنان بدون علامت در فاصله سنی ۳۰ تا ۴۹ سال هر ۱۰ سال یک بار آزمایش اچ پی وی و پاپ اسمیر از طریق نمونه برداری مستقیم از دهانه رحم انجام می‌شود و زنان علامت دار یا دارای آزمایش مثبت برای بررسی های بیشتر به متخصص زنان معرفی می شوند.

وی به همه زنان در این فاصله سنی توصیه کرد: در فواصل ارزیابی‌های گفته شده اگر علائم مشکوکی دارند به ماما در مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

منبع: بیتوته

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید