زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: بیماری های زنان.

دلیل نازک شدن دیواره رحم

چرا دیواره رحم نازک می شود؟ نازک شدن ضخامت دیواره رحم چه علائمی دارد و چطور درمان می شود؟ هورمون استروژن باعث حفظ ضخامت، طراوت و نگهداری خون در اندومتر می شود. سطح نامطلوب استروژن باعث نازک شدن آندومتر می شود.

ضخامت دیواره رحم

جنین در دوران بارداری در رحم قرار می گیرد و دارای سه لایه است؛ لایه داخلی، میانه و لایه بیرونی. به درونی ترین لایه رحم آندومتر می گویند. اندومتر ضخیم برای گردش طبیعی قاعدگی و بارداری موفق بسیار مهم است. اندومتر ضخیم و سالم، به عنوان پوشش رحم هم شناخته می شود، باعث لانه گزینی موفق تخمک بارور در رحم می شود. بعدا در زمان بارداری، اندومتر جنین را تغذیه می کند.

هورمون استروژن در حفظ ضخامت، طراوت و نگهداری خون در آندومتر بسیار حیاتی است. سطح نامطلوب استروژن منجر به نازک شدن آندومتر ميشود . درصورتی که پوشش رحم یا آندومتر دست کم 8 میلی متر ضخامت داشته باشد، رضایت بخش است. ولی درصورتی که ضخامت کم تر از 7 میلی متر باشد، آندومتر نازک نامیده ميشود .

 

علل نازک شدن دیواره رحم
√ استروژن کم
√ جریان خون ناکافی
√ فیبروم ها

√عملکرد نامناسب پروژسترون
√ استفاده طولانی مدت از قرص های ضد بارداری
√ بیماری التهابی لگن (PID)
√ D&C یا هر نوع جراحی لگن
√ سرعت نادرست رشد دیواره رحم
√ کیفیت ضعیف بافت آندومتر
√ استفاده بیش از حد از کلومفین (کلامید)

 

دلیل نازک شدن دیواره رحم

راه هایی جهت افزایش ضخامت دیواره رحم براي حاملگی
– رژیم غذایی خوب
داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مقوی بر سطوح استروژن اثر گذاشته، اعتدال را در هورمون ها برقرار ميکند و سبب افزایش جریان خون ميشود . تمامی این عوامل در کمک به رشد ضخامت دیواره رحم براي رسيدن به حد ایده‌ال بارداری کمک ميکنند.مواردی مثل سبزیجات برگ سبز، گوجه فرنگی، تخم مرغ، هویج، ماهی و غیره دربردارنده تمام ویتامین های مهم مثل ویتامین C و ویتامین E همراه با دسته پیچیده B هستند که براي گردش خون سالم ضروری اند.

– ورزش کردن
راه طبيعي براي افزایش گردش خون انجام ورزش منظم است. افزایش جریان خون به رحم در رشد سلول های دیواره کمک ميکند که در نتيجه ضخامت این سلول ها هم افزایش می یابد.

 

روغن کرچک
اسید ریسیولینیک یک ماده شیمیایی است که بخاطر تاثیرش در افزایش جریان خون و افزایش بهبودی و همچنين تشکیل بافت تازه، معروف است. این دستور به خصوص بر تخمدان ها و رحم هم تأثير می گذارد. این اسید در روغن کرچک یافت ميشود و استفاده از آن میتواند بسیار موثر باشد.

– خواب کافی
داشتن خواب عمیق و کافی تعادل مناسبی از هورمون ها را آماده می کند که بر روند نازک شدن دیواره رحم تأثير مطلوب می گذارد. دست کم 7- 8 ساعت خواب عمیق براي بدن ضروری است که فعالیت های بازیابی خود را انجام داده و رشد بافت ها هم به صورت مناسب انجام گیرد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید