زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


علت خارش چشم چیست؟

درمان خارش چشم
دسته‌ها: چشم و مشکلات بینایی. برچسب‌ها: بازنشر.

خارش چشم

“‌اکولار پروریتوس (ocular pruritus)‌”‌ نام علمی خارش چشم است. اما خارش چشم به چه دلیل ایجاد می شود و چگونه می توان خارش چشم را تسکین داد؟ البته هنگام خارش چشم باید سعی کنید چشمانتان را نمالید زیرا به چشم ها آسبب می زنید.

چه عللی باعث خارش چشم می شوند؟

 

* خستگی چشم‌ها: خستگی چشم‌ها اغلب ناشی از چشم دوختن طولانی به صفحه کامپیوتر یا دیگر وسایل دیجیتال یا رانندگی در مسافت‌های طولانی است.

* آلرژی: تماس چشم با یک ماده خارجی مانند لوازم آرایش، گرده گیاهان یا شوره سر می‌تواند باعث خارش و قرمزی چشم‌ها شود. بیش‌تر اوقات خارش چشم بر اثر انواع حساسیت‌ها (آلرژی) ایجاد می‌شود. ماده‌ی تحریک‌کننده (که به آن آلرژن می‌گویند) – نظیر گرده، غبار، و شوره‌ی بدن حیوانات – باعث ترشح ترکیباتی در اطراف بافت چشم‌ها می‌شوند؛ و ترشح همین ترکیبات که هیستامین نامیده می‌شوند، به ایجاد خارش، قرمزی، و تورم منجر می‌شود.

* خشکی چشم‌ها:  چنان‌چه (علاوه بر خارش) دچار سوزش چشم می‌شوید،‌ ممکن است به سندرم خشکی چشم مبتلا شده اید. اگر در طول روز رطوبت کافی به چشم‌ها نرسد، چشم‌ها خشک می‌شوند.

* درماتیت آتوپیک: درماتیت آتوپیک نوعی اگزماست که در آن پوست دچار قرمزی و خارش شده و همچنین باعث خشکی و خارش چشم‌ها می‌شود.

* التهاب ملتحمه (کنژنکتیویت): این بیماری عفونتی بسیار مسری است که با نام قرمزی چشم نیز شناخته شده و باعث قرمزی، خارش و سوزش چشم‌ها می‌شود.

* پلک آماس (بلفاریت): اگر پلک‌های‌تان قرمز و ملتهب شده باشد، ممکن است دچار وضعیتی به نام آماس پلک شده باشید که ناشی از باکتری یا در برخی موارد، موجودات میکروسکوپی باشد که در پلک‌های‌تان زندگی می‌کنند. این التهاب نوعی التهاب پلک‌ها و ناشی از انسداد فولیکول‌هاست.

* اختلال غدد میبومین: هنگامی که غدد میبومین مسدود می‌شوند، نمی‌توانند مایع کافی برای روان کردن چشم‌ها تولید کنند که باعث خشکی چشم‌ها می‌شود.

* عوارض دارویی: از متداول‌ترین داروهایی که به طور معمول باعث خشکی و در نهایت خارش چشم‌ها می‌شوند، آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای فشارخون هستند.

افراد مبتلا به خارش چشم‌ها در شب باید برای تشخیص علت این مشکل به پزشک متخصص مراجعه کنند. پزشک احتمالاً با مرور سوابق و علائم پزشکی فرد و همچنین معاینه پزشکی شامل بررسی چشم‌ها و پلک‌ها و در صورت وجود ترشحات چشم و نمونه‌برداری از آن به منظور انجام آزمایش علت خارش را تشخیص می‌دهد.

چنان‌چه از لنزهای چشمی استفاده می‌کنید، حتما می‌دانید خارش چشم استفاده از این گونه لنزها را بسیار دشوار و غیرقابل تحمل می‌کند. ولی گاهی اوقات استفاده‌ی مداوم و طولانی از لنز یا عدم تعویض به موقع آن‌ها با لنزهای جدید می‌تواند عامل اصلی ایجاد خارش چشم باشد.

خارش چشم


راه‌های درمان خارش چشم

 

موثرترین راه‌های درمان خارش چشم، آن‌هایی هستند که مستقیما بتوانند عامل اصلی این عارضه را مورد هدف قرار دهند. برای مثال، چنان‌چه این علائم با خشکی چشم در ارتباط باشند،‌ استفاده از قطره‌های ضد حساسیت آن‌چنان تاثیری بر وضعیت‌تان نخواهد داشت؛ در حالی که این قبیل داروها می‌توانند برای درمان خارش چشم ناشی از حساسیت‌های فصلی بسیار موثر باشند. به همین دلیل، برای تشخیص بهترین و موثرترین راه درمان خارش چشم حتما باید با متخصص چشم مشورت نمایید.

برای تسکین انواع خارش‌های چشمی داروهایی مختلف و گوناگون وجود دارد؛ ولی فقط متخصص چشم می‌تواند در مورد مناسب‌ترین دارو یا ترکیب دارویی مورد نیازتان تصمیم‌گیری نماید. در برخی موارد، خارش چشم را می‌توان با استفاده از اشک  مصنوعی یا قطره‌های ضد حساسیت درمان کرد. ولی در مواردی دیگر، شاید به استفاده از آنتی‌بیوتیک، داروهای ضد التهابی و/یا محصولات پاک‌کننده‌ی ویژه‌ی پلک چشم نیاز داشته باشید.

علاوه بر همه‌ی این‌ها باید خاطرنشان کنیم، هرگز چشم‌های‌تان را نمالید؛ حتی اگر واقعا به این کار وسوسه شوید. مالش چشم باعث ترشح بیش‌تر هیستامین‌ها و وخیم‌تر شدن وضعیت‌تان می‌شود. هم‌چنین مالش شدید چشم‌ها ممکن است سبب خراش قرنیه یا ورود باکتری به چشم‌ها و در نهایت، منجر به عفونت‌شان شود.

درمان های خانگی خارش چشم

برخی از درمان‌های خانگی می‌تواند به تسکین و جلوگیری از خارش چشم‌ها در شب کمک کنند. از این روش‌های خانگی می‌توان به اعمال کمپرس آب سرد و گرم، تمیز نگاه داشتن ناحیه دور چشم، استفاده از دستگاه بخور و مرطوب نگاه داشتن فضای اتاق، اجتناب از آلرژن‌ها، استفاده از قطره‌های چشمی و پیری، به‌کارگیری قانون ۲۰-۲۰-۲۰ به هنگام چشم دوختن به صفحات مانیتور و نیز استراحت دادن به چشم‌ها اشاره کرد.

* قانون ۲۰-۲۰-۲۰: طبق این قانون پس از هر ۲۰ دقیقه چشم دوختن به صفحات کامپیوتر، موبایل یا تلویزیون باید به مدت ۲۰ ثانیه به جسمی در فاصله ۲۰ فوتی (حدود ۷ متری) چشم دوخت تا خستگی چشم‌ها برطرف شود.

* کمپرس آب گرم و سرد: اگر خارش چشم‌ها به دلیل حساسیت باشد کمپرس آب گرم و اگر به هنگام خارش احساس گرم شدن و تورم چشم‌ها را دارید کمپرس آب سرد می‌تواند به تسکین خارش کمک کند.

* تمیز نگاه داشتن ناحیه اطراف چشم: خاک، مواد شیمیایی و مواد آرایشی می‌توانند باعث خارش چشم‌ها شوند. شست و شوی چشم‌ها با آب سرد با فشار زیاد می‌تواند به رفع خارش کمک کند. گاهی اوقات تمیز کردن چشم‌ها با لیف نرم و آب گرم نیز کافی است. پیش از شست و شوی چشم‌ها ابتدا آرایش خود را به‌طور کامل پاک کنید.

* استفاده از یک دستگاه بخور: هوای خشک باعث خشکی چشم‌ها و خارش آن‌ها می‌شود. در صورت ابتلا به خارش چشم‌ها از یک دستگاه بخور به خصوص در هوای خشک و فصل زمستان برای مرطوب نگاه داشتن فضای اتاق استفاده کنید.

* عدم استفاده از لنزهای چشمی: استفاده از لنزهای چشمی به خصوص در شب می‌تواند خارش چشم‌ها را افزایش دهد. در صورت خارش چشم‌ها از این لنزها استفاده نکنید. یا نوع لنز مورد استفاده خود را تغییر دهید. استفاده از لنزهای یک بار مصرف می‌تواند بهتر باشد.

* اجتناب از آلرژن‌ها: افراد مبتلا به آلرژی باید هرگونه اقدامی را برای دوری از آلرژن‌های عامل خارش چشم انجام دهند. به عنوان مثال بستن پنجره‌های اتاق به ویژه به هنگام خواب می‌تواند مؤثر واقع شود. گردگیری منظم و تعویض ملحفه‌ها به طور مرتب نیز می‌تواند مفید باشد. همچنین در صورت داشتن حیوانات خانگی آن‌ها را از اتاق‌خواب خود دور نگه دارید.

گاهی اوقات درمان‌های بدون نسخه به توقف خارش چشم کمک نمی‌کند و فرد به درمان‌های پزشکی نیاز پیدا می‌کند. برخی از این درمان‌ها عبارت‌اند از:

 • آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و موضعی برای عفونت‌های باکتریایی نظیر التهاب ملتحمه
 • اشک مصنوعی برای حفظ رطوبت چشم‌ها
 • آنتی‌هیستامین‌ها برای کمک به کنترل واکنش‌های آلرژیکی که به خارش چشم‌ها منجر می‌شوند
 • قطره چشمی استروئیدی برای بلفاریت و آلرژی‌ها
 • داروهایی که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارند برای بلفاریت
 • واکسن‌های آلرژی برای افرادی با آلرژی‌های شدیدتر

 


اجتناب از عوامل تحریک‌کننده

جلوگیری از خارش چشم‌ها ابتدا با شناسایی عامل خارش میسر است. در طول روز می‌توان اقداماتی را برای جلوگیری از خارش چشم‌ها انجام داد که برخی از مراحل آن‌ها به شکل زیر است:

 • استراحت کردن به هنگام رانندگی در مسافت‌های طولانی
 • استفاده از عینک آفتابی مناسب در محیط بیرون و به هنگام رانندگی
 • مطالعه در محیط‌هایی با نور کافی و مناسب
 • استراحت چشم‌ها به هنگام کار با مانیتورها
 • استفاده از اشک مصنوعی در طول روز
 • استفاده از عینک یا لنزهای طبی مناسب در صورت نیاز
 • قرار دادن مانیتور کامپیوتر کمی پائین‌تر از سطح دید چشم و در حدود ۳۰ سانتیمتری صورت

و اگر خارش چشم‌ها به دلیل آلرژی است:

 • کاهش سطوح قارچ در محیط خانه با استفاده از تمیز نگاه داشتن خانه و دستگاه رطوبت گیر
 • بسته نگه داشتن پنجره‌ها در طول روز و شب
 • تمیز کردن موهای حیوانات خانگی به طور مرتب
 • استفاده از ملحفه‌هایی که گرد و غبار را دور نگه می‌دارند
 • پاک کردن کامل آرایش پیش از خواب
 • اجتناب از تماس دست‌ها با چشم‌ها پیش از شستن دست‌ها به ویژه در صورت تماس با عاملی تحریک کننده از جمله حیوانات خانگی
 • اجتناب از تماس مستقیم با افرادی که بیماری‌های چشمی دارند و همچنین اجتناب از به اشتراک گذاشتن لوازم مربوط به چشم‌ها با شخص دیگر

 

به گزارش سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، اکثر موارد خارش چشم‌ها جدی نبوده و درمانی آسان دارند. افرادی که خارش چشم را به دلیل خستگی چشم‌ها یا واکنش‌های آلرژیک تجربه می‌کنند با اجتناب از فعالیت‌ها یا مواد تحریک کننده می‌توانند خارش را درمان کنند. در صورتی که علت خارش بلفاریت باشد، درمان بر کنترل علائم تمرکز دارد چرا که بلفاریت به طور کامل درمان نمی‌شود اما با درمان مناسب و بهداشت خوب می‌توان علائم آن را به حداقل رساند.


*همچنین بخوانید: علت اشک زیاد چشم چیست؟
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید