زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: غدد و متابولیسم.

تورم غدد لنفاوی زیر بغل

تورم غدد لنفاوی به چه دلیل است و چگونه درمان می شود؟

توده های زیر بغل یا غدد لنفاوی به دلیل شرایط مختلفی ورم می کنند. این توده ها به دلیل رشد غیرطبیعی در بافت رخ می دهد و خیلی بی خر است. اما توده هایی که با گذشت زمان کوچک نشوند، جزو مواردی هستند که بسیار جدی هستند و نیاز دریافت کمک پزشکی دارند.

شکل‌گیری یک توده در زیر بغل ممکن است زمانی رخ دهد که حداقل یکی از غدد لنفاوی موجود در این قسمت بزرگ شده باشد. در برخی موارد توده زیر بغل کوچک است، در شرایطی که برخی از آن‌ها بزرگ و به‌راحتی قابل مشاهده هستند.

دلایل تورم غدد لنفاوی زیر بغل

آیا تورم غدد لنفاوی زیر بغل مسئله‌ای نگران کننده است؟ دلایل مختلفی می‌توانند در پس شکل‌گیری توده‌های زیر بغل قرار داشته باشند که از موارد خفیف مانند عفونت، کیست، تحریک تا نمونه‌های جدی‌تر مانند سرطان را در برمی‌گیرند.

دلایل تورم غدد لنفاوی در زیر بغل چه چیزهای هستند؟

توده‌های زیر بغل به واسطه شرایط مختلفی شکل می‌گیرند. بیشتر این توده‌ها در نتیجه رشد غیرطبیعی در بافت رخ داده و کاملاً بی‌خطر هستند. اما توده‌هایی که با گذشت زمان کوچک نمی‌شوند، مواردی هستند که می‌توانند به موضوعات سلامت جدی‌تر و نیازمند دریافت کمک پزشکی اشاره داشته باشند.
کیست‌ها: زمانی که مایعات بدن در زیر بغل جمع می‌شوند، امکان بروز تورم وجود دارد که به شکل‌گیری کیست منجر می‌شود.
آلرژن ها و محرک‌های پوست: بسیاری از محصولات ضد تعریق، دئودورانت ها، صابون‌ها، محصولات شستشوی بدن و مواد شوینده حاوی آلرژن ها و تحریک کننده‌های پوست هستند. این مواد می‌توانند به درماتیت منجر شوند.
عفونت‌های باکتریایی و ویروسی: باکتری‌ها در محیط گرم و مرطوب به خوبی رشد می‌کنند و زیر بغل نیز مکانی عالی برای تکثیر آن‌ها محسوب می‌شود.
لیپوما: یکی دیگر از دلایل تورم غدد لنفاوی در زیر بغل لیپوما، خوشه‌ای از بافت‌های چربی، است. لیپوما دردناک و سرطانی نیست، اما سریع رشد می‌کند.
واکنش به واکسیناسیون: واکسن‌های تیفوئید، آبله و MMR (سرخک/اوریون/سرخجه) می‌توانند موجب ایجاد توده‌ها در زیر بغل شوند.
عفونت‌های قارچی: کرم حلقه‌ای یکی از شناخته شده‌ترین موارد است. این نوع عفونت قارچی لایه بالایی پوست را تحت تأثیر قرار داده و راش‌های حلقوی و قرمز رنگ بر جای می‌گذارد.
لوپوس: یک بیماری مزمن سیستم ایمنی است که التهاب را در سراسر بدن تحریک می‌کند و غدد لنفاوی نیز از این شرایط مستثنی نیستند.
سرطان: ابتلا به سرطان موجب می‌شود تا غدد لنفاوی در زیر بغل و سینه همواره مشغول به فعالیت باشند. درد پایدار در غده لنفاوی به طور معمول نشانه‌ای از سرطان لنف، پستان، دستگاه تنفسی و لوسمی است.

توده‌های زیر بغل به واسطه شرایط مختلفی شکل می‌گیرند. بیشتر این توده‌ها در نتیجه رشد غیرطبیعی در بافت رخ داده و کاملاً بی‌خطر هستند. اما توده‌هایی که با گذشت زمان کوچک نمی‌شوند، مواردی هستند که می‌توانند به موضوعات سلامت جدی‌تر و نیازمند دریافت کمک پزشکی اشاره داشته باشند

چگونه متوجه شویم که غدد لنفاوی متورم به موضوعی جدی اشاره دارند؟

در شرایطی که همه توده‌ها دردناک یا مضر نیستند، اما همواره باید توجه ویژه‌ای به توده‌هایی که در بدن ایجاد می‌شوند، داشته باشید. در صورت مشاهده توده باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید تا بررسی‌های دقیق در این زمینه صورت بگیرد.
اگر علائم زیر را تجربه می‌کنید توده ایجاد شده در زیر بغل می‌تواند به موضوعی جدی اشاره داشته باشد:
* بدون درد با لبه‌های نامنظم
* بزرگ شدن تدریجی
* توده‌ای که مدتی است ایجاد شده و از بین نمی‌رود
اگر با این علائم مواجه هستید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.

زنان و سرطان پستان

بسیاری از زنان با احساس یک توده در زیر بغل خود دچار هراس و نگرانی می‌شوند زیرا به سرطان پستان مشکوک می‌شوند.
پیش از این که دچار ترس و نگرانی شوید به این علائم توده زیر بغل که با سرطان پستان مرتبط هستند توجه داشته باشید:
توده‌های سرطانی با گذشت زمان از نظر اندازه بزرگ می‌شوند و برخی از آن‌ها حتی از نظر تعداد نیز زیاد می‌شوند.
توده‌های سرطانی نه بسیار سریع مانند یک عفونت رشد می‌کنند و نه موجب قرمزی پوست می‌شوند.
اگر توده بدون درد، سفت و در مکانی ثابت است، احتمال بیشتری دارد که سرطانی باشد.

درمان غدد لنفاوی متورم در زیر بغل

درمان بر اساس دلیل شکل‌گیری توده‌ها انتخاب خواهد شد.
اگر یک عفونت باکتریایی باشد، برای شما آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. اگر به واسطه آلرژی شکل گرفته است، داروهایی به منظور درمان آلرژی برای شما تجویز خواهند شد و توصیه می‌شود از محرک‌های آلرژی دوری کنید.
در مواردی که درمان نیاز نیست، ممکن است از درمان‌های خانگی مانند کمپرس گرم یا مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه برای تسکین ناراحتی استفاده شود.
اگر با موردی سرطانی مواجه باشید، روش درمان بر اساس نوع سرطان و مرحله‌ای که در آن قرار دارد، انتخاب خواهد شد. روند درمان برخی توده‌های سرطانی ممکن است شامل پرتودرمانی، شیمی درمانی یا عمل جراحی شود.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید