زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


آنفلوآنزا

چرا بطور مکرر به ویروس آنفولانزا مبتلا می شویم؟

بعضی ها فکر می کنند که بیماری ویروسی آنفولانزا در فصل سرما فقط یکبار رخ می دهد و کسی که یک بار مبتلا شد دیگر به این بیماری مبتلا نمی شود. اما ثابت شده که این بیماری به دلیل داشتن تنوع ویروس آنفولانزا ممکن است چند بار یک فرد را مبتلا کند.

اگر در طول یک فصل یک‌بار به آنفلوآنزا مبتلا شویم، لزوماً به این معنا نیست که دیگر دچار این بیماری نخواهیم شد.

زمستان یکی از فصل‌هایی است که ابتلا به آنفلوآنزا در آن شدت پیدا می‌کند و تا پایان فصل نیز ادامه دارد.

در اینجا این پرسش مطرح می‌شود که آیا فردی که در یک فصل یک‌بار به آنفلوآنزا مبتلا شده است، امکان ابتلای مجدد برایش وجود دارد یا نه؟ بر اساس تحقیقات کارشناسان و محققان، امکان دو بار ابتلای یک فرد به آنفلوآنزا در یک فصل وجود دارد.

دکتر ویلیام شفنر، متخصص بیماری‌های عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت (Vanderbilt) در ایالت تنسی آمریکا، در رابطه با ویروس‌های آنفلوآنزا می‌گوید: « تعداد زیادی از گونه‌های مختلف ویروس‌های آنفلوآنزا در طول فصل در فضا در حال گردش هستند.» بنابراین ابتلا به یک‌گونه از ویروس‌های آنفلوآنزا بدن را نسبت به دیگر گونه‌های آن مصون نخواهد کرد.

البته دکتر شفنر معتقد است که تقریباً افراد کمی وجود دارند که در یک فصل دو بار به این بیماری مبتلا شوند. در واقع می‌توان گفت این‌گونه افراد، افرادی بدشانسی هستند.

بیشتر افرادی که در فصل سرما به بیماری آنفلوآنزا مبتلا می‌شوند، ویروس‌های گونه H۳N۲ را دریافت کرده و دچار آنفلوآنزای نوع A می‌شوند اما بر اساس بررسی‌های انجام‌شده در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، تعداد بسیار کمی از افراد در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد، ویروس نوع H۱N۱ یا آنفولانزای نوع B را دریافت می‌کنند. ویروس‌های گونه‌های H۳N۲ و H۱N۱ هر دو از آنفلوآنزای نوع A هستند.

ویروس‌های آنفلوآنزای فصلی حاوی سه تا چهار گونه از ویروس‌های آنفلوآنزا هستند چراکه بین گونه‌های مختلف حفاظت متقابل زیادی وجود ندارد. علاوه بر آن، ممکن است ابتلا به یکی از ویروس‌های آنفلوآنزای نوع A یک حفاظت کمی نسبت به دیگر ویروس‌های آنفلوآنزای نوع A ایجاد کند اما هرگز فرد را نسبت به ویروس‌های آنفلوانزای نوع B مصون نخواهد کرد.

دکتر شفنر همچنین معتقد است که اگر فردی به آنفلوآنزا مبتلا شود و در همان فصل واکسن آنفلوآنزا دریافت نکند، امکان ابتلای دوباره به آنفولانزا در او وجود دارد به‌ویژه اگر فرد موردنظر در ابتدای فصل به این بیماری دچار شده باشد.

مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری آمریکا در فصول سرد و شیوع بیماری آنفلوآنزا پیشنهاد می‌کند که همه افراد از نوزاد ۶ ماهه به بالا واکسن این بیماری را دریافت کنند.

بر اساس گزارش این مرکز، شیوع این بیماری در سال جاری، از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون در این کشور گسترده‌تر و وخیم‌تر بوده و فعالیت و شیوع آن همچنان ادامه داشته و در حال افزایش است.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید