داروها

عوارض قرص آهن + روش های پیشگیری از این عوارض

عوارض قرص آهن

خانم ها ممکن است دچار فقر آهن شوند و به همین دلیل نیاز به مصرف مکمل آهن می شود که معمولا این قرص ها با عوارضی همراه می شوند و به همین دلیل باید به روش های پیشگیری از این عوارض عمل کنید.

عوارض قرص آهن و مکمل های آن

عوارض قرص های آهن برای کم خونی در خانم های باردار بیشتر است زیرا خانم ها نسبت به آقایان نیاز بیشتری به مکمل آهن دارند. پس خانم ها مکمل آهن بیشتری مصرف می کنند و عوارض جانبی آن هم ممکن است بیش از مردان باشد.

همه چیز درباره عوارض مکمل آهن

دو نوع مکمل آهن وجود دارد که بعضی غیر آهنی و بعضی آهنی هستند.مکمل های غیر آهنی توسط بدن بهتر جذب می شوند و حاوی تقریبا 33 درصد آهن می باشند ، معمولا این مکمل ها ترجیح داده می شوند .

سه نوع مکمل غیر آهنی وجود دارد، که عبارتند از:سولفات آهن، فومارات آهن و گلوکونات آهن .دوز معمول مکمل های آهن 325 میلی گرم می باشد.

با توجه به شدت کم خونی شما، دوز مصرفی در روز برای مکمل های آهن را تعیین میکنند.ممکن است هر روز به 60 تا 200 میلی گرم آهن نیاز داشته باشید. و یا هر روز از 2 الی 3 عدد قرص به جای آن استفاده کنید.

علائم گوارشی و آسیب های شکمی برای این مکمل ها وجود دارد و تقریباً یک چهارم افراد مبتلا به آنمی که از مکمل های آهن استفاده می کنند، این عوارض جانبی دستگاه گوارش، مانند:نارسایی معده، یبوست را تجربه میکنند.

در حالی که دوره های شدید قاعدگی یکی از علل اصلی کم خونی هستند، دلایل دیگری مانند خونریزی داخلی وجود دارد که علت آن، کمبود آهن نیست.

اگر دچار تب و یا خون در مدفوع ،درد شدید شکم ،درد و گرفتگی، کم خونی شدید شوید،ممکن است که به علت شرایط جدی تری باشد. پس بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

چگونه از عوارض جانبی مکمل های آهن جلوگیری کنیم

هنگامی که علت کم خونی شما کمبود آهن باشد و نه چیزی جدی تر،می توانید از روش هایی استفاده کنید که به کم کردن عوارض جانبی مکمل آهن کمک میکنند.

  • به طور مثال می توانید آسیب به دستگاه گوارش را با کم دوزها و به تدریج، و خوردن آنها قبل از غذا کاهش دهید.
  • اینکه قرص آهن را قبل از غذا مصرف کنید، بسیار مهم است که بیش از یک ساعت قبل از خوردن غذا این کار را انجام دهید.
  • افرادی که دچار یبوست می شوند، ملین های مدفوع ممکن است به کاهش یبوست کمک کنند.

عوارض قرص آهن

چندین راه دیگر برای جلوگیری از عوارض جانبی مکمل های آهن وجود دارد

1. یک لیوان آب پرتقال را با قرص بنوشید، که ویتامین c موجود در آب پرتقال جذب آهن را افزایش میدهد.

2. هر داروی دیگری، حداقل دو ساعت قبل از قرص آهن مصرف شود. داروها ممکن است باعث کاهش جذب قرص آهن شوند.

3. هنگام مصرف مکمل های آهن از مصرف کلسیم اجتناب کنید.

4. قرص ها را در جای خنک نگه دارید. ترجیحاً در کابینت آشپزخانه به جای حمام یا هر جای دیگری.

5. یاد داشته باشید که مکمل آهن برای طولانی مدت باید استفاده شود. تا شش ماه پس از شروع درمان مجبورید مکمل های آهن را برای بهبودی از کم خونی ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن