اخبار سلامت و پزشکی

تست SGPT یا ALT در آزمایش خون + تفسیر آزمایش و بررسی اختلالات کبدی

تست SGPT یا ALT

تست SGPT یا ALT در آزمایش خون برای بررسی با غربالگری اختلالات کبدی و همراه با تست SGOT یا AST در خواست می شود. این آنزیم در سلولهای کبدی و کلیه به مقداری کمتر در سلول های بافت قلب و عضله وجود دارد.

آنزیم آلانین آمینو ترانسفراز که با اختصار به آن آمینو ترانسفراز ALT می گویند و SGPT، بیشتر در سلول های کبد و کلیه یافت می شود. در افراد سالم سطح آن در خون پاین می باشد ولی در موقع اسیب دیدن کبد، قبل از ظاهر شدن علائمی مانند زردی، ALT به جریان خون آزاد می شود. در این بخش شما را با تست SGPT یا ALT در آزمایش خون اشنا می شوید.

دلیل انجام تستSGPT یا ALT در آزمایش خون

وقتی که پزشک در معاینه بالینی بیمار با علائمی مانند یرقان و زردی و خستگی، از دست دادن اشتها، ضعف، تهوع و استفراغ، تورم و درد شکم، ادرار تیره و مدفوع روشن روبرو شود تست SGPT یا ALT در آزمایش خون درخواست می دهد.

کاربرد‌های بالینی تست SGPT یا ALT در آزمایش خون عبارتند از:

  • تشخیص بیماری‌های کبدی
  • پیگیری بهبودی یا وخامت بیماری‌های کبدی
  • ارزیابی هپاتوتوکسیک بودن برخی دارو‌ها

وجود ALT غیر طبیعی در بیماران مبتلا به یرقان بیشتر نشانه یرقان با منشأ کبدی است تا آن که همولیز خارج کبدی گلبول‌های قرمز را به عنوان منبع یرقان معرفی کند. از تست SGPT یا ALT در آزمایش خون برای بررسی عوارض دارو‌ها بر کبد نیز استفاده می‌شود.

شرایط و ملاحظات نمونه گیری برای تست SGPT یا ALT

  • برای انجام این تست نیازی به ناشتا بودن نیست.
  • فعالیت بدنی شدید موجب افزایش ALT می‌شود.
  • مصرف هر گونه داروی مؤثر بر نتیجه آزمایش باید توسط بیمار به تکنسین آزمایشگاه اطلاع داده شود تا او نام دارو‌ها را بر روی برگه ثبت کند.
از جمله دارو‌هایی که با تست SGPT یا ALT در آزمایش خون تداخل دارند می‌توان به مسکن‌هایی مثل ناپروکسن و استامینوفن، دارو‌های ضد صرع مثل کاربامازپین، دارو‌های ضد افسردگی مثل نیاسین ها، دارو‌های ضد چربی و کلسترول بالا مثل استاتین ها، آنتی بیوتیک‌هایی مثل تتراسایکلین، آمپی سیلین، سولفانامید‌ها و سفالوسپورین‌ها و همچنین دارو‌های ضد بارداری خوراکی اشاره کرد.
نمونه خون کامل به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت پایدار است؛ اما پس از این زمان به علت آزاد شدن آنزیم از گلبول‌های قرمز، سطح ALT به تدریج افزایش می‌یابد؛ بنابراین پس از نمونه گیری بهتر است هرچه سریع‌تر نسبت به انجام تست اقدام شود و یا اینکه با جداسازی سرم از سایر اجزای خون زمان بیشتری برای نگهداری آن به صورت پایدار به دست آورده شود.

تفسیر نتایج تست SGPT یا ALT در آزمایش خون

افزایش سطح ALT و AST و نسبت این دو آنزیم در تشخیص بیماری‌های کبدی از سایر بیماری‌ها مثل سکته قلبی، الکلیسم و انسداد مجاری صفراوی کاربرد دارد. غالبا در بیماری‌های کبدی، سطح ALT بالاتر از AST بوده و در نتیجه نسبت AST به ALT پایین است؛ به جز در موارد هپاتیت الکلی، سیروز و جراحت ماهیچه ای. مقادیر نرمال ALT در مردان یک ساله و بالاتر ۹ تا ۴۵، در زنان یک ساله و بالاتر ۹ تا ۴۰ و در کودکان زیر یک سال ۱۳ تا ۴۰ است. تشخیص زودهنگام افزایش ALT اهمیت زیادی در پروسه درمان دارد.

در چه شرایطی تست SGPT یا ALT در آزمایش خون افزایش می‌یابد؟

  • سیروز و تومور کبد
  • یرقان انسدادی و پانکراتیت
  • انفارکتوس میوکارد و مونونوکلئوز عفونی

نکته مهم

گاهی ممکن است بیماری‌های تیروئید نیز موجب بالا رفتن تست SGPT یا ALT در آزمایش خون بشود. از طرف دیگر نارسایی کلیه می‌تواند موجب کاهش میزان SGPT یا ALT در سطح خون به صورت کاذب گردد. در این صورت اگر اختلال کبدی با نارسایی کلیوی همراه شود ممکن است از طریق این تست تشخیص داده نشود.
در این بخش با تست SGPT یا ALT در آزمایش خون و تفسیر این آزمایش آشنا شدید.
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن