زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


رابطه جنسی در دوران قاعدگی چه عوارضی دارد؟

آیا می توان هنگام پریود شدن و دوران قاعدگی رابطه جنسی داشت؟
دسته‌ها: سلامت جنسی. برچسب‌ها: بازنشر.

رابطه جنسی در دوران قاعدگی چه عوارضی دارد؟

درست یا غلط بودن نزدیکی در دوران پریود سوالات بسیاری را در ذهن زن و مرد ایجاد می کند که با توجه به رایج ترین سوالات در این زمینه به پاسخ خواهیم پرداخت.

در این مطلب از تک پزشک این موضع بسیار مهم را برای شما با جزیئیات شرح خواهید داد.


تحقیقات چه می گویند؟

در یک مطالعه در دانشگاه میشیگان بر اساس مصاحبه های انجام شده نشان داده شد که احتمال ابتلا به عفونت های کلامیدیایی با رابطه جنسی حین قاعدگی ارتباط مستقیم دارد.

در مطالعه ای دیگر رابطه جنسی هنگام قاعدگی با افزایش احتمال خطر عفونت و التهاب لگنی همراه نبوده است. در هرحال باید توجه داشت اگر به فرض طرفین رابطه آلوده به عفونت نباشند، رابطه جنسی به خودی خود منجر به مشکل خاصی از این نظر نمی شود.

میل جنسی زنان و رابطه جنسی در قاعدگی

اغلب خانم ها اظهار می دارند که امیال جنسی در آنها در زمان عادت ماهیانه افزایش پیدا می کند و برخی نیز تمایلی به برقراری رابطه در دوران قاعدگی ندارند.

به عنوان مثال اگر او از تامپون استفاده کند زمانی که آنرا خارج می کند واژن خشک می شود و زمان زیادی طول می کشد تا مجددا از طریق روان کننده طبیعی (و نه خون) مرطوب گردد.

اگر از نوار بهداشتی استفاده کند، ممکن است از بوی بد و ظاهر آن خجالت زده شود.

او دوست ندارد شما هیچ یک از این ها را مشاهده کنید و تمام کارها را در تنهایی انجام میدهد که این امر به خودی خود او را از برقراری رابطه جنسی در دوران قاعدگی دور می کند.

البته خواست‌های جنسی یک خانم در دوران تخمک‌گذاری و اندکی بعد از آن به بیشترین حد خود می‌رسد.  ولی به خاطر یک سری اعتقادات سنتی و قدیمی زوج‌ها سعی می‌کنند تا در این دوران نزدیکی نداشته باشند.

این عمل بیشتر به دلیل این تفکر که خانم‌ها در دوران قاعدگی ناپاکند در ذهن‌ها مانده است. اما صنعت پزشکی برخلاف این را نشان می‌دهد.

مشکل دیگر برقراری رابطه جنسی در دوران قاعدگی، آلودگی آن است. خانم ها اغلب با این مشکل آشنا هستند و تعجبی از خون و کثیفی به جا مانده ندارند، اما ممکن است آقایان احساس تهوع کنند و تمایلی به انجام این کار نداشته باشند. بنابراین تصمیم با خودتان است که قصد دارید در طول این دوره چه نوع رابطه ای با هم داشته باشید.

رابطه جنسی در دوران قاعدگی چه عوارضی دارد؟


داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی خوب است یا بد؟

پزشکان معتقدند رابطه جنسی می‌تواند به کاهش دردهای قبل از دوران قاعدگی یا همان PMS کمک زیادی کند. البته تمامی این موارد جدای از حکمی است که اسلام در این باره داده است.

وقتی اسلام چیزی را حرام می‌کند به این معنی است که مضرات آن بیشتر از فوایدش است. اما زوجینی که ممکن است زندگی زناشوئی پرخطری داشته باشند، می‌توانند در این دوران نیز رابطه جنسی سالمی برقرار کنند.

در دوران قاعدگی دهانه‌ی رحم باز است و دیواره‌های آن نیز بر اثر ریزش زخمی شده‌اند. برای همین است که وقتی در دوره عادت ماهانه نزدیکی صورت می‌گیرد، میکروب‌ها به سادگی وارد رحم شده و ایجاد عفونت می‌کنند.

به همین علت باید برای برقراری رابطه‌ی جنسی سالم در این دوران برخی موارد را رعایت کرد. مواردی که در ادامه امده است برای جلوگیری از گسترش آلودگی و کثیفی است که باید رعایت شود.

روش برقراری رابطه جنسی در دوران قاعدگی

هیچ دلیلی برای خجالت کشیدن وجود ندارد. بیشتر زنان به این دلیل که ممکن است دیدن خون همسرشان را اذیت کند اجازه نمی‌دهند در این دوران رابطه جنسی داشته باشند و خودشان را از لذت رابطه در دوران ماهیانه محروم میکنند. این طبیعت بدن زن است و هیچ دلیلی برای خجالت وجود ندارد.

 1. از حوله استفاده کنید

یک راه برای جلوگیری از کثیفی و آلودگی این است که از حوله استفاده کنید. حوله باعث می‌شود تا مایع قاعدگی به تشک شما نرسد و باعث کثیف شدن آن نشود.

ضمنا بهتر است قبل از شروع رابطه جنسی یک حوله تیره رنگ روی تخت بیندازید. دیدن خون روی ملحفه سفید انرژی و لذت جنسی را از خیلی‌ها می‌گیرد.

 1. دراز بکشید

به پشت دراز بکشید چون اگر در این صورت قرار بگیرد جریان خون کمتر است و خونریزی کمتری رخ می‌دهد.

 1. در حمام عمل مقاربت را انجام دهید

در این روش هم آلودگی کمتری ایجاد می‌شود و هم جریان آب نیز باعث می‌شود تا باقی جریان‌ها کمتر مورد توجه قرار بگیرد.

 1. از کاندوم رنگی استفاده کنید

حتما هنگام رابطه زناشویی در دوران قاعدگی  از کاندوم استفاده کنید، به ویژه کاندوم رنگی قرمز رنگ چون رنگ قرمز آن باعث می‌شود کمتر متوجه خونریزی شوید.

ضمنا خیلی‌ها فکر می‌کنند دوران قاعدگی احتمال حاملگی وجود ندارد و می‌خواهند از این فرصت استفاده کنند اما این کاملا در زنان مختلف متفاوت است و در خیلی ها دوران تخمک‌گذاری منظم نیست.

به هیچ وجه ریسک نکنید و مهمتر آنکه احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی در این دوران بسیار زیاد است.

 1. اسفنج دریایی بخرید

یک راه حل مناسب برای پیشگیری از کثیفی و آلودگی استفاده از اسفنج دریایی است. البته استفاده از آن هنوز رایج نشده است اما آنها می توانند به راحتی حداقل برای چند ساعت جلوی خون ریزی را بگیرند.

می توانید انها را از داروخانه ها تهیه کنید. البته باید توجه داشته باشید که حتما از انواع دریایی آن باشد، چرا که اسفنج های ساختگی کار مشابه را نمی توانند انجام دهند. نوع دریایی، اسفنجی است که فقط در اقیانوس ها یافت می شود و قیمت آن کمی بالاست.

 • از داخل اسفنج یک گردی به اندازه یک تخم مرغ بزرگ در آورید
 • آنرا با آب خیس کنید و سپس فشار دهید تا تمام آبها از آن خارج شود
 • سپس آنرا به آرامی وارد واژن کنید و درست در همان جایی که تامپون را قرار می دهید، بگذارید
 • ناپدید شدن آن غیر ممکن است چرا که دهانه داخلی رحم بسیار کوچک بوده و اسفنج از آن رد نمی شود
 • برای خارج ساختن آن، فرد باید خم شده انگشتش را داخل واژن فرو کرده آنرا پیدا کند و با فشار کوچکی در آورد.

برای پیدا کردن مهارت قدری تمرین لازم است اما ارزشش را دارد زیرا هیچ گونه لک و آلودگی ایجاد نخواهد شد. شما می توانید این کار را در آستانه شب انجام دهید و زمانی که مشغولیت به پایان رسید، انرا خارج کنید. حتی می توانید آنرا خارج کرده تمیز کنید و مجددا برای دفعات بعدی از آن استفاده نمایید.

رابطه جنسی در دوران قاعدگی چه عوارضی دارد؟


بهترین زمان برقراری رابطه جنسی

آیا مایلید تا بتوانید روزهایی را که همسرتان بالاترین میل جنسی را دارد، پیش بینی کنید؟

این امر کاملا قابل پیش بینی است. تنها چیزی که لازم است مقداری تحقیق، یک تقویم، و بررسی های دقیق است و سپس شما بزرگترین هدیه را دریافت می کنید. (و شانس بیشتری پیدا می کنید تا در زمان پیش قاعدگی تا حد امکان خودتان را از روح سرد او دور نگه دارید.)

ثابت شده است که خواست های جنسی یک خانم به طور قابل توجهی در هنگام تخمک گذاری (و اندکی پس از آن) افزایش پیدا می کند.

در ادامه شما را راهنمایی می کنیم که بهترین زمان برقراری رابطه جنسی با همسرتان چه وقت است و چگونه آقایون می توانند بیشترین استفاده را از این اوقات ببرند.

بهترین زمان

بهترین زمان در حین تخمک گذاری، زمانی که خانم در بالاترین میزان باروری قرار دارد، می باشد.

تخمک گذاری چه زمانی رخ می دهد؟

تشخیص دقیق روز تخمک گذاری به این دلیل که هر فردی دوره مخصوص به خود را دارد قدری دشوار است. برخی خانم ها هر 20 روز یکبار و عده ای دیگر هر 60 روز یکبار قاعده می شوند.

اما برای خانم هایی که دوره قاعدگی آنها هر 28 روز یکبار است، زمان تخمک گذاری را می توان 14 تا 16 روز پیش از اولین روز قاعدگی تخمین زد؛ البته نه 14 تا 16 روز بعد از اتمام دوره.

شاید تعداد روزهای قبل و بعد از قاعدگی یکسان نباشند به همین دلیل نمی توان گفت که دقیقا وسط دوره است.

تاثیر تخمگ گذاری بر میل زنان

در حین تخمک گذاری است که خانم بیشترین تمایل را به برقراری رابطه جنسی با همسرش دارد. ایده آل های کلی خانم ها در این زمان تا حد بسیار زیادی نزول می کند.

میل برقراری رابطه جنسی کامل با یک موجود مذکر زنده در بالاترین میزان خود قرار می گیرد. او شدیدا مشتاق است تا با شوهر دوست داشتنی و خوش هیکل خود ارتباط برقرار کند.

زمان تخمک گذاری چه اتفاقی می افتد؟

خانم ها تمایل پیدا می کنند بیشتر خودشان را نمایش دهند، و رفتار تحریک آمیز از خودشان نشان دهند؛ هر چند این امور بر خلاف طبیعت همیشگیشان باشد.

این میل با پوشیدن لباس های تحریک کننده، کفش های پاشنه بلند، و چهره های مردد خود را نمایان می کند. این زمان خانم با هر موقع دیگری از نظر بیولوژیکی تغییر پیدا می کند زیرا در موقعیت باروری قرار دارد.

او میل جنسی بسیار زیادی در خود احساس می کند، احساس می کند خواستنی است و انرژی او میخواهد به هر طریقی خارج شود. اگر مشکل حادی در این زمان بروز نکند (به عنوان مثال شکست عاطفی یا استرس) به طور قطع خانم فعالانه به دنبال رابطه جنسی می رود.

همچنین در تحقیقات ثابت شده که تعداد بسیار زیادی از خیانت هایی که از جانب خانم ها نسبت به مردان انجام شده در همین زمان اتفاق افتاده است. البته موارد دیگری نظیر تمایل شریک جنسی، و کیفیت رابطه را نیز باید در نظر گرفت.

رابطه جنسی در دوران قاعدگی چه عوارضی دارد؟


چرا رابطه جنسی در دوران قاعدگی حرام است؟

به صورت مختصر چند علت ذكر مي‏شود که می تواند دلیل بسیار منطقی برای این حکم باشد:

 1. نداشتن آمادگی روحی و جسمی:

يكي از مهمترين عوامل لازم جهت مقاربتِ مطلوب وجود آرامش روحي و ميل جنسی است كه در اصطلاح پزشكي به آن ( Libido ) يا ميل جنسی گويند.

يعني طرفين ميل به مقاربت داشته باشند و الا در صورت عدم وجود ميل از يك يا هر دو طرف عمل جنسی براي طرفي كه ميل كافي ندارد، نه تنها مطلوب و پسنديده نيست، بلكه موجب تنفر نيز مي‏شود.

در دوران قاعدگی ، سطح هورمون‏هاي جنسی خانم‏ها (استروژن و پروژسترون) كاهش مي‏يابد و در اثر آن ديواره داخلي رحم ريزش يافته و خونريزي مي‏شود.

در اين دوران از يك طرف به علت كاهش هورموني، عواطف و روحيه خانم‏ها بسيار حساس و زودرنج شده و حتي گاه تحمل بچه ‏داري را ندارند و از طرف ديگر خونريزي از توان جسمي آنها مي‏كاهد.

به اين دليل از نظر پزشكي توصيه كرده‏ اند در كارهاي منزل مثل لباس شستن، ظرف شستن و… در اين مدت به خصوص روزهاي اول خانم‏ها را ياري دهيد. یکی از مهمترین عوارض نزدیکی در پریود عفونتهای شدید رحمی به خصوص آندومتریوز می باشد.

حال با اين اوصاف آيا مقاربت كه هم آمادگي روحي مي‏خواهد و هم آمادگي جسمي صحيح است؟

مسلما در اين گونه مواقع فقط مردان به لذت جنسی مي‏رسند، ولي زن به لحاظ عدم آمادگي به اوج لذت جنسی يا اُرگاسم نمي‏رسد و دچار درد ناحيه كمر و لگن و… شده و حتي احتمال سردمزاجي و كاهش ميل جنسی حتي در دوران طهارت و پاكي براي او وجود دارد.

حتي گاهي به علت عدم آمادگي روحي و جنسی زن، خود مرد هم آن طور كه بايد لذت نمي‏برد؛ يعني غدد ترشحي دستگاه تناسلي زن كه مسير مقاربت را لزج و آماده مي‏كنند، به خوبي فعاليت نمي‏كنند و مقاربتي دردناك همراه با خاطره ‏اي بد براي زن به دنبال دارد و خود مرد هم به ارگاسم نرسيده است.

در حالي كه تمام توصيه‏ هاي پزشكي اين است كه بهترين مقاربت، مقاربتي است كه هر دو جنس آن هم در يك زمان و يا با فاصله زماني اندك به اوج لذت جنسی (ارگاسم) برسند.


 1. معلولیت جنین

از نظر پزشكي احتمال آبستني زن در ايام عادت بسيار كم است، ولي در بعضي از قبايل يهودي (در اسرائيل) كه به مقاربت در ايام عادت ماهانه نيز مي‏پردازند و در مواردي زنها حامله مي‏شوند، بيماري‏هاي ارثي و نواقص ژنتيكي متعددي در بچه‏ ها مشاهده شده و حتي در كتب پزشكي ثبت و ضبط شده است.

بنابراين جهت اجتناب از پيدا كردن چنين فرزندان معلول، اجتناب پسنديده ‏تر است.


 1. ضرورت استراحت جنسی براي مرد و زن

قاعدگی خانم‏ها وسيله ‏اي اجباري است براي اين كه زن و مرد مدتي استراحت جنسی داشته باشند و بعد از آن با ميل و رغبت بيشتر در كنار يكديگر باشند.

هر بار نزديكي و مقاربت كه همراه با ارگاسم باشد، تمام عضلات بدن (حتي عضلات موها كه هر كدام از موهاي بدن انسان به غير از سر و صورت داراي عضله‏ اي بسيار كوچك است و موقع بيرون آمدن از استخر يا ترس و… منقبض شده و موها را راست مي‏كند) به يك باره منقبض شده و به شدت از ذخيره انرژي بدن مي‏كاهد.

احساس خستگي شديد بعد از مقاربت به خاطر همين مطلب است.

رابطه جنسی در دوران قاعدگی چه عوارضی دارد؟

سخن معروف بوعلي سينا اين است كه: انسان با هر بار مجامعت يك ميخ به تابوتش مي‏زند و چه بسا در اثر افراط، سريعا به پايان زندگي جنسی و دنيوي خود برسد.

بنابراين علم حكم مي‏كند اجبارا هم كه شده، در اين مدت خود و همسرتان استراحت كنيد.


 1. آسیب رحم

در طول دوران قاعدگی ، لايه داخلي رحم، دهانه رحم و مجراي داخلي مهبل ريزش دارند و سطوح و لايه‏ هاي زيرين تا اتمام دوران قاعدگی بسيار نازك و شكننده هستند و هرگونه تماسي ايجاد خراش و آسيب‏ ديدگي مي‏نمايد كه زمينه را براي بروز عفونت‏ هاي بعدي فراهم مي‏نمايد.


 1. جراحات حاصل از رابطه جنسی

اغلب انجام نزديكي منجر به ايجاد پارگي‏ ها و آسيب‏ هاي بافتي مي‏نمايد كه در حالت طبيعي به لحاظ حضور ترشحات اين آسيب‏ هاي جزئي به سرعت و با تكثير سلول‏ها ترسيم مي‏شود.

در دوران قاعدگی ترشحات طبيعي واژن حضور ندارند [ كه خود به دليل اُفت هورموني است ] و لذا ترميم با اشكال مواجه مي‏ گردد. به همين دليل است كه اگر در اين دوران نزديكي صورت گيرد با احساس سوزش و درد توأم خواهد بود.

همچنین بخوانید: جراحاتی که حین رابطه جنسی می بینیم

 1. احتمال بارداری ناخواسته

طول دوران قاعدگی 28 روز فرض مي‏شود كه تخمك‏ گذاري 14 روز قبل از بروز قاعدگی صورت مي ‏پذيرد. لذا پيش‏بيني زمان تخمك‏ گذاري بسيار دشوار است.

در برخي موارد زمان تخمك‏ گذاري به جلو افتاده و در اواخر قاعدگی (قاعدگی ‏هاي طولاني) صورت مي‏گيرد. لذا براي زوجيني كه قصد پيشگيري از بارداري را دارند نزديكي منجر به باروري مي‏شود.


 1. ضربه های روحی و احساسی

دوران قاعدگی براي اكثر خانم‏ها همراه با دردهاي لگني، شكمي، كمردرد، احتقان ناحيه شكم، احساس سنگيني و درد ناحيه پستان‏ها و… همراه است. به علاوه فرد دچار افسردگي و اضطراب و برخي ديگر علائم روحي – رواني نيز هست. لذا تحميل نزديكي در چنين حالتِ بيمار گونه‏ اي صحيح نبوده و تجربه منفي به بار خواهد آورد كه در روابط آتي زناشويي ايجاد مشكل خواهد كرد.

رابطه جنسی در دوران قاعدگی چه عوارضی دارد؟


سوال های متداول

در این بین سوالاتی برای همه وجود دارد که آیا رابطه جنسی در زمان پریود چه تاثیراتی دارد؟

پاسخ این سوال ها به شرح زیر برای شما آورده شده است:

آیا نزدیکی کردن زوجین در دوران قاعدگی مضر است؟ 

همانگونه که در دینمان این امر نهی شده است در مورد سلامتی تان هم این امر نهی شده و مضرات ان برای سلامتتان تایید شده است بررسی ها حاکی از افزایش همزمانی رابطه جنسی حین قاعدگی با افزایش میزان زمان و شدت خونریزی رحم در زنان است.

آیا رابطه جنسی حین قاعدگی به سلامتی ما آسیب میزند؟ 

سالم بودن یا ناسالم بودن چیزی (از نظر بهداشتی) دقیقاً به معنی حرام یا حلال بودن آن (از لحاظ شرعی) نیست. به این ترتیب توجه داشته باشید که در اینجا به این سوال پاسخ نمی دهیم که رابطه جنسی هنگام قاعدگی حلال یا حرام است بلکه صرفاً اثرات آن بر سلامت انسان را بررسی میکنیم.

آیا رابطه جنسی در قاعدگی باعث ابتلا به بیماری های مسری عفونی میشود؟

خون محیط مناسبی برای حضور و رشد و انتقال عوامل بیماریزاست. بنابراین درصورت آلودگی یکی از طرفین به یک عامل عفونی میکروبی یا ویروسی (مثل سوزاک، سیفیلیس، کلامیدیا و عامل ایدز و ویروس تب خال) امکان انتقال این عامل به دیگری در زمان قاعدگی افزایش می یابد. علاوه بر این قاعدگی ممکن است یکی از عوامل بیرون ریختن تب خال های تناسلی در زنان باشد.

رابطه جنسی چه تاثیری بر مدت زمان و شدت خونریزی در دوران قاعدگی دارد؟ 

گاهی ممکن است بدلیل افزایش انقباضات رحمی ناشی از ارگاسم (و اثر هورمون اکسی توسین) بافت در حال ریزش داخلی رحم سریعتر ریزش کند و قاعدگی زودتر از زمان مورد انتظار پایان یابد.

در یک مطالعه در دانشگاهی در آتن در زنان نزدیک به سن یائسگی، بررسی ها حاکی از افزایش همزمانی رابطه جنسی حین قاعدگی با افزایش میزان زمان و شدت خونریزی رحمی در زنان بود.

افزایش خونریزی از علائمی است که ممکن است افراد بدین خاطر تشویق به برداشتن رحم در دوران نزدیک به یائسگی شوند. بعبارت دیگر احتمال داده شد که افرادی که حین قاعدگی اقدام به نزدیکی نمیکنند کمتر تحت عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم قرار میگیرند.

در یک مطالعه دیگر بر روی 498 زن نازا آندومتریوز با احتمال داشتن رابطه جنسی حین قاعدگی رابطه مستقیم داشت. نظر بر این است که هیجانات جنسی و ارگاسم بعنوان یک فعالیت حرکتی میتواند به کاهش دردهای رحمی حین قاعدگی نیز کمک کند و به اصطلاح اثر سودمندی داشته باشد.

آیا رابطه جنسی دهانی حین قاعدگی امکان پذیر است؟ 

برخلاف تصور احتمالی شما زوج های زیادی هنوز مایل هستند حتی حین قاعدگی (بطرز محدودی) به رابطه جنسی دهانی ادامه دهند. صرفنظر از مسائل بهداشتی در مورد احتمال انتقال عوامل بیماریزا که قبلا به آن اشاره شد ظاهراً علت خاصی ندارد که آنها را از این کار منع کرد.

آیا در قاعدگی نیاز به استفاده از قرص ضدبارداری هست؟

با توجه به اینکه احتمال بارداری در زمان قاعدگی نزدیک به صفر است زوج ها میتوانند بدون نگرانی از بابت بارداری ناخواسته اقدام به رابطه جنسی کنند و از این لحاظ نیازی به ضدبارداری مناسب نیست.

آیا مردم بطور معمول هنگام قاعدگی اقدام به رابطه جنسی میکنند؟

 بررسی ها نشان داده است که اقدام به رابطه جنسی حین قاعدگی چندان شایع نیست. احتمالاً پس زمینه های مذهبی، سنتی و فرهنگی مهمترین عوامل چنین ممانعتی بوده اند.

برعکس مصرف الکل و ماریجوآنا، تشویق جفت به رابطه جنسی و افزایش میل جنسی حین قاعدگی از عوامل مهم منجر به رابطه جنسی حین قاعدگی بوده اند.

نبود دانش و مهارتهای جنسی کافی برای ارضاء زوج بدون دخول ممکن است یکی از عوامل مهم بروز تنش های جنسی در یک رابطه عاطفی– جنسی نه چندان مستحکم در یک زوج و نتایج مربوط به آن (چون روابط جنسی غیررسمی با جفت دیگر) شود.


همچنین بخوانید: چگونه بدون دخول شوهر خود را ارضا کنیم؟
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید