زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


روش خروج سنگ کلیه بدون برش جراحی

از بین بردن سنگ کلیه با روش بدون برش جراحی در پوست

اتصال مواد معدنی، اسسدها و نمک ها ممکن است در کلیه سنگ کلیه ایجاد کنند. این سنگ های کلیه می توانند گاهی مواقع موجب انسداد دستگاه ادراری شوند.

دکتر حسین کرمی، متخصص و جراح کلیه در خصوص روش خروج سنگ‌های کلیه بدون انجام برش و شکاف جراحی اظهار داشت: امروزه PCNL درمان طلایی برای خروج سنگ‌های بزرگ کلیه و سنگ‌هایی که به سنگ‌شکنی جواب نمی‌دهند، بشمار می‌رود.

وی در خصوص مواردی که باید از روش PCNL برای خارج کردن سنگ‌های کلیه استفاده کرد توضیح داد: طی چند دهه اخیر از روش‌هایی نظیر سنگ‌شکنی با امواج صوتی برای از بین بردن سنگ‌های کوچک تر از دو سانتی‌متر و روش PCNL برای برداشتن سنگ‌هایی بزرگ تر از دو سانتی‌متر استفاده می شود که در این 95 درصد از موارد می‌توان سنگ کلیه را بدون شکاف وسیع درمان کرد.

این جراح کلیه در خصوص مزایای این روش گفت: در این روش نسبت به سایر روش‌ها بیمار درد کمتری را متحمل خواهد شد. همچنین به دلیل شکاف کوچک ایجاد شده بیمار پس از چند روز استراحت می‌تواند زندگی روزمره خود را از سر گیرد.

کرمی در خصوص عوارض این روش جراحی گفت: در این روش ممکن است از محل سوراخ شده در پهلوی بیمار ترشحات ادراری خارج شود.

همچنین تب و لرز از دیگر عوارض این جراحی است که در صورت مشاهده این عوارض بیمار باید با پزشک خود مشورت کند که برای برطرف کردن این عارضه پزشک با یک عمل سرپایی اقدام به کارگذاشتن لوله حالب این عارضه را برطرف می‌کند، اما بطور کلی این نوع جراحی از عوارض بسیار کمی برخوردار است.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید