زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: داروها.

پنی سیلین

اطلاعاتی در مورد پنی سیلین و عوارض آن

شاید شنیده باشید که تزریق اشتباهی پنی سیلین باعث فلج شدن و یا مرگ افراد شده است . قبل از تزریق پنی سیلین باید آن را تست کرد.

پنی سیلین یکی از قوی‌ترین آنتی‌بیوتیک‌ها برای مبارزه با باکتری‌های مهاجم به بدن است و اگرچه دارویی مفید است می‌تواند خطرناک و در مواردی کشنده باشد. سلامت آنلاین در ادامه اطلاعاتی پیش رویتان می‌نهد تا همچون والدین کیانا پشیمان و اندوهگین نشوید.

پنیسیلین معمولا برای درمان انواع مختلف عفونت‌های ایجاد شده از طریق باکتری‌ها (مانند عفونی شدن گوش) مورد استفاده قرار می‌گیرد اما گاه ممکن است عوارض جانبی ناخواسته‌ای ایجاد کند که به درمان‌های فوری نیاز دارد.

افرادی که به پنیسیلین یا سایر انواع آنتی‌بیوتیک‌‌ها از این خانواده (مانند آموکسی‌ سیلین و آمپی‌سیلین) حساسیت دارند، نباید از این قبیل داروها استفاده کنند زیرا حساسیت بدن به آن موجب بروز عوارضی گاه شدید می‌شود. پنی‌سیلین همچنین اثر قرص‌های ضد بارداری را کاهش می‌دهد و در نتیجه احتمال خنثی شدن روش‌های جلوگیری از باروری و حاملگی ناخواسته وجود دارند. نکته‌ای که در مورد آنتی‌بیوتیک‌هایی چون پنی‌سیلین بر آن تاکید می‌شود، این است که باید در موعد مقرر و به همان مقداری مصرف شود که پزشک تجویز کرده. بنابراین نباید مصرف آن را در نیمه راه و بعد از مشاهده کمی بهبودی قطع کرد.

این دارو قادر به درمان عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا نیست بنابراین هرگز نباید این دارو را برای افرادی تجویز یا توصیه کرد که علائمی مشابه بیماری شما دارند، بلکه حتما باید تحت تظر پزشک آن را مصرف کرد.

آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است باعث بروز اسهال شوند که یکی از نشانه‌های ایجاد عفونت جدید در بدن است. در صورت مشاهده اسهال آبکی یا خون‌آلود حتما به پزشک مراجعه کنید و خودسرانه اقدام به مصرف داروهای متوقف کننده اسهال نکنید.

قبل از تزریق پنی‌سیلین

به خاطر داشته باشید که پیش از تزریق پنی‌سیلین، در صورت حساسیت به هر یک از خانواده‌های آنتی‌بیوتیک یا هر نوع حساسیت دارویی، پزشک معالج را از این موضوع مطلع کنید. همچنین در صورت ابتلا به بیماری‌هایی چون آسم، بیماری کلیوی، خونریزی یا اختلال خونریزی، سابقه اسهال به دنبال مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و یا هر گونه سابقه حساسیت، حتما پزشک معالج را در جریان بگذارید. زنان باردار یا زنانی که قصد بارداری دارند نیز باید پیش از تزریق، به پزشک اطلاع دهند. از سوی دیگر، پنی‌سیلین از طریق شیر مادر قابل انتقال به نوزاد است و می‌تواند عوارضی را در نوزاد ایجاد کند.

تست پنی‌سیلین

معمول‌ترین روش برای اطلاع از وجود حساسیت به پنی‌سیلین و پیشگیری از عوارض آن، تست پوستی پنی‌سیلین است. پزشک ابتدا مقداری از ماده را زیر پوست بیمار تزریق می‌کند یا خراشی روی پوست ایجاد می‌کند و بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه منتظر می‌ماند. در صورت وجود حساسیت، ناحیه تست و اطراف آن قرمز و متورم می‌شود. این واکنش پوستی معمولا با خارش همراه است و نشان می‌دهد که بیمار به پنی‌سیلین حساسیت دارد. در صورتی که هیچ علامتی از قرمزی و خارش مشاهده نشود، تزریق آن معمولا بلامانع است. از آن‌جا که احتمال بروز حساسیت به آنتی‌بیوتیک‌هایی چون پنی‌سیلین بالاست، پزشکان توصیه می‌کنند در هر بار تزریق این دارو، حتما تست حساسیت به آن انجام شود تا از بروز اتفاقات بعدی جلوگیری شود.

عوارض ناشی از تزریق پنی‌سیلین

از جمله عوارضی که به دنبال حساسیت به پنی‌سیلین رخ می‌دهد، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

تنفس سریع یا نامنظم، تب، درد مفصلی، از حال رفتن ناگهانی، تورم صورت، قرمزی پوست، کوتاه شدن تنفس، جوش یا کهیر و خارش پوستی، اسهال، تهوع و استفراغ، گلودرد، بروز صرع، دردهای شکمی و گرفتگی عضلات شکم، اضطراب و در موارد شدید، ممکن است در فرد شوک آنافیلاکسی ایجاد شود و در صورتی که اقدامات فوری در مورد فرد انجام نشود می‌تواند جان او را در معرض خطر قرار دهد.

آنچه در انتها باید افزود این است که اگرچه معمولا افراد پس از یک بار تزریق پنی‌سیلین و عدم مشاهده حساسیت به آن دفعات بعدی نیز بدون تست این ماده را تزریق می‌کنند ولی تاکید شده که بهتر است در هر بار تزریق دارو تست حساسیت را مجددا انجام داد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید