اخبار سلامت و پزشکی

یک سی سی چند میل است و چطور یک سی سی را اندازه بگیریم؟

یک سی سی چند میل است و چطور یک سی سی را اندازه بگیریم؟

مقدار دقیق یک سی سی

شاید برای مصرف دارو به شکل شربت، دکتر مقدار مصرف را بر حسب سی سی تعیین کرده باشد و شما کمی سردرگم شوید، در ادامه روش اندازه گیری سی سی و برابری آن با میل را بررسی می کنیم.

یک سی سی میشه ده میل؟ با سرنگ یک سی سی‌ میشه یک شماری اول ؟

سوال مخاطب: سلام دوستان. ۱ سی سی میشه ۱۰میل؟ با سرنگ ۱ سی سی‌ میشه ۱شماری اول ؟ ببخشید دیگه تازه مامان شدم این چیزارو نمیدونم.

پاسخ دکتر محمد زنوزی راد، متخصص کودکان:
 دوست عزیز یک سی سی یک میل می شود. با سرنگ هم می شود همان شماره یک.
مهمترین مطالب در این‌باره:
یک سی سی همون معادل یک میلی لیتره که تقریبا میشه 20قطره(یا به عبارتی یه قطره چکان پر)

نکاتی در مورد روش دادن دارو به کودکان
دادن دارو به کودک به خصوص در سنین زیر یکسال مشکل است، چون در این سنین رفلکس بلع قوی است و حتی با مقادیر کمی از قطره یا شربت هم ممکن است کودک تمام دارو و حتی شیری که خورده را بالا بیاورد.
و به همین علت ممکن است نتوان برآورد صحیحی از اینکه چه مقداری از دارو را کودک تف کرده و چه مقداری را قورت داده، انجام داد. علاوه بر این مایع بودن دارو سبب می‌شود که هنگام ریختن دارو در پیمانه نتوان بادقت زیادی میزان دارو را اندازه‌گیری نمود. یکی از عوارض شایع مصرف شکل مایع دارو داروها مصرف میزان بیش از حد دارو است.

همه این عوامل باعث می‌شود که داروهای کودکان به شکل مناسبی مصرف نشود. لذا توجه شما را به موارد ذیل جلب مینمائیم :

– لطفاً قبل از دادن دارو به کودک دستورالعمل داخل جعبه را به دقت بخوانید.
– دارو را به همان اندازه که پزشک تجویز کرده به کودک بدهید، نه کمتر و نه بیشتر.
– اگر کودکی دارید که همزمان باید چند داروی مختلف مصرف کند، از مراقبین بهداشتی و پزشکتان درباره تداخل داروهایی که مصرف می‌کند سوال کنید.
– هنگام دادن دارو به دستور نوشته شده و تفاوت بین قاشق چایخوری و مربا خوری و غذا خوری توجه کنید. حجم یک قاشق چایخوری یک سی سی، قاشق مربا خوری ٥/٢ سی‌سی و قاشق غذاخوری ٥ سی‌سی است.
– بهتر است از وسیله توصیه شده و یا همراه با دارو (مثل قطره چکان یا پیمانه) استفاده کنید. مثلا اگر توصیه پزشک یک پیمانه است، شما هم از همان پیمانه همراه دارو استفاده کنید.
– اگر میزان مصرف با پیمانه قابل اندازه گیری نیست بهتر است برای اندازه گیری از سرنگ‌های مناسب استفاده کنید.مثلا برای اندازه گیری ٣ سی سی می‌توانید از سرنگ ٥ سی سی استفاده کنید.
– هنگام دادن دارو به خصوص داروهای بدون نسخه به وزن کودک توجه داشته باشید تا داروی زیادی به کودک ندهید. معمولا در دستورالعمل دارو میزان دوز توصیه شده بر اساس وزن کودک نوشته شده است.
– داروها را دور از دسترس کودکان نگهدارید تا سر خود به سراغ آنها نروند.
– قبل از دادن دارو به کودک ٣ بار نوع دارو ومیزان آن را با نسخه کنترل کنید چون گاهی داروخانه‌ها هم اشتباه می‌کنند. در صورت امکان بد نیست داروها را نزد پزشک ببرید تا از صحت آن مطمئن شوید
– هنگام اضافه کردن آب به داروهایی که به شکل سوسپانسیون هستند دقت کنید که کمتر یا بیشتر از حد نشانه آب نریزید و در چند مرحله آب را اضافه کنید تا کاملا پودر را در خود حل کند..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن